homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Semne sarcina in primele zile de la conceptie?-26


#476 2010-08-05 13:20:28

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Doamne fereste ce dr exista...nu as fi crezut ca se poate asa ceva  supa ..bine ca ai fost inspirata sa ceri ink o parere


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 



#477 2010-08-05 18:28:02

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Buna Motorica,
Imi pare rau pt experienta ta. Si eu am vrb cu foarte multe persoane care au fost la dr Kiss Zoltan si au fost foarte multumite de el. O cunostinta mi-a spus ca incearca de foarte mult timp sa ramana insarcinata si nici un dr roman nu i-a putut spune care sunt cauzele pt care nu ramane. In schimb dr Kiss a pus-o pe picioare si se indreapta spre bine.

In schimb au fost si persoane care nu il sustin. Mie fratele meu mi-a facut rost de un nr de telefon de la o asistenta din ungaria care m-ar putea ajuta sa ajung la un dr maghiar bun care sa isi spuna parerea de sarcina mea de imediat 8 sapt. El insista saracu sa merg fiindca in februarie am pierdut un bebe sub supravegherea dr Antal care mi-a lasat un gust amar, iar maternitatea din Oradea la fel.

Acum ca mai am si alte pareri m-ai pus putin pe ganduri. Dar sa stii ca in Oradea sunt foarte putini medici ginecologi buni.


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#478 2010-08-06 09:44:05

motorica
Membru
Inregistrat: 2010-08-05
Mesaje: 2

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Mda.....stiu si eu cit de 'buni' sint ginecologii din Oradea....de-aia m-am dus la cel mai laudat si cel mai "bun", ca doar era ungur, nuuu???

Update : azi dimineata am primit rezultatul la cel de-al 2-lea test - e perfect NEGATIV, nici o urma de celula maligna!!!!...doar o usoara infectie, de rezolvat cu ceai de musetel/galbenele......

Plus ca doctorita mi-a zis ca a mai auzit de acelasi lucru si de la alti colegi de-ai ei, aceeasi abordare agresiva, cu programare la operatie, cu refuzarea celui de-al 2-lea test sau a opiniei altui medic!!!!

Mare grija la analizele efectuate cu medicii unguri !!!! si mai ales la rezultate!!!

Multa sanatate si sa auzim numai de bine!!!!

Offline

 

#479 2010-08-06 09:49:47

daenarys
Vizitator

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

din pacate in europa de est se practica la scara destul de larga Histerectomia totala  bang   cand vine vb de un cancer in situs aparut pe col.cand se poate foarte bine sa se scoata doar colul si sa ramana pacienta cu uterul si ovarele sa nu intre si in menopauza precoce neutral.dar nu medicii nostrii,in mare parte se grabesc sa scoata tot.nu mai zic de conizatii facute pe displazii moderate sau si mai si pe displazii simple  skitarg

 

#480 2010-09-17 09:59:57

c@rmen_iulia
New member
Inregistrat: 2010-03-09
Mesaje: 20

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna fete,
am o mica nelamurire : sunt  gravida  in 27 de sapt iar doctorul meu ginecolog mi-a prescris TARDYFERON 80 mg, chestia e ca mie imi este cam frica sa-l iau deoarece din cate am aflat inca nu s-a facut un studiu pe acest medicament in timpul sarcinii.
poate stie una dintre voi, sau daca ati luat asa ceva in timpul sarcinii.
inca o mica problema : mai mi-a dat sa fac glicemia cu glucoza si vreau sa tiu daca ati facut sau stie cineva cam cum se face....din spunsele doctorului, se face la sange, dimineata fara sa manac si trebuie sa beau acea glucoza....

astept un raspuns...
va multumesc. wave


gravida 37 +
puiutul nostru mult dorit bebe miruna maria
it's a girl applause happydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2010-09-17 15:09:19

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Buna c@rmen, sa ai sarcina usoara in continuare  puss

Si mie mi-a prescris la fel, de azi ar trebui sa-l iau. Am inteles ca este fier, iar asta face bine pentru o eventuala anemie. Eu o sa-l iau, deoarece medicul meu chiar nu este genul de doctor care prescrie medicamente in prostie, el nu mi-a dat nici vitamine, nici altceva preventiv, si am incredere in el  smile

Legat de analiza de glicemie nu stiu sa-ti raspund...  nustiu

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2010-09-17 15:12:03)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#482 2010-09-17 20:13:40

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Si eu iau inca de la inceputul sarcinii


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#483 2010-09-21 15:04:59

c@rmen_iulia
New member
Inregistrat: 2010-03-09
Mesaje: 20

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna blueyes, sarcina usoara sa ai si tu in continuaresi iti multumesc pentru raspuns.  rugaciune  puss  par  kram
- este prima oara cand doctorul meu ginecolog imi prescrie un medicament si nu il iau (cu toate ca am foarte multa incredere in el), dar nu stiu de ce...poate cu gandul de a nu-i face vreun rau bebicului...am acest medic dinainte de a ramane insarcinata (nu ramaneam si de cand m-am dus la el, mi-a prescris niste ovule CANESTEN si in urmatoarele 2 luni am si ramas) si de aceea de cate ori imi da cate ceva sau sa fac vreo analiza, fac asa cum imi zice, dar de data asta am avut o frica vis a vis de acest medicament.....o sa incep sa le iau si eu precum m-i le-a prescris....

iti multumesc si tie mirik pentru raspuns si iti urez sa ai in continuare sarcina usoara si sa fiti sanatosi..... rugaciune  puss  par  kram

pupici de la cele mici pentru cei mici..... applause


gravida 37 +
puiutul nostru mult dorit bebe miruna maria
it's a girl applause happydance

Offline

 

#484 2010-10-03 19:34:27

Gabiuta
New member
Inregistrat: 2010-07-27
Mesaje: 51

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Buna!Pe 3 septembrie am avut ultima menstruatie!In a 16 a zi am inceput sa iau duphaston timp de 10 zile (mi s-a recomandat deoarece ma menstrautie neregulata)!Am avut contact in ziua a 15 a si a 17 a de la ultima menstra!Problema este ca sunt deja in a 32 a zi si nu a aparut menstruatia.Ar fi trebuit sa vina acum 6 zile, mai ales ca duphastonul o declanseaza!E posibil sa fi ramas insarcinata?Simptome ar fi sa spun, dar ma gandesc sa nu fie de la pastile!Ma dor sanii si sunt umflati (cam de o saptamana), parca sunt un pic balonata si mi-a cam scazut pofta de mancare!Dar totusi simt si o vaga durere de ovare!Nu stiu ce sa cred!E posibil ca duphastonul sa deregleze?Am auzit tot felul de variante!

Offline

 

#485 2010-10-03 21:26:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

de ce nu faci un test de sarcina?

Offline

 

#486 2010-10-03 22:20:58

Gabiuta
New member
Inregistrat: 2010-07-27
Mesaje: 51

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Am sa fac zilele urmatoare,Ma gandesc ca e devreme!Dar exista vreo sansa?

Offline

 

#487 2010-10-03 22:24:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

sanse exista, bineinteles. bafta multa la test  goodluck

Offline

 

#488 2010-10-03 22:42:59

Gabiuta
New member
Inregistrat: 2010-07-27
Mesaje: 51

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Ok.Ms.Ceea ce m-a pus pe mn pe ganduri este faptul ca nu mi=a venit desi am luat duphaston!Ar fi trebuit sa imi vina imediat!

Offline

 

#489 2010-10-03 22:45:31

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

in mod normal vine la cateva zile dupa ce se termina duphastonul. fa in test si o sa ne lamurim smile

Offline

 

#490 2010-10-03 22:46:33

Gabiuta
New member
Inregistrat: 2010-07-27
Mesaje: 51

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Ok.Dar e normal sa apara durerea de sani cam la o saptamana de la conceptie?

Ultima oara a fost editat de Gabiuta (2010-10-03 22:49:25)

Offline

 

#491 2010-10-03 22:53:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

poate aparea oricand dupa ovulatie, fie ca a avut loc conceptia sau nu
durerile de sani pot fi si din cauza duphastonului. simptomele la modul general pot fi foarte inselatoare asa ca bazeaza-te doar pe rezultatul testului de sarcina.

Offline

 

#492 2012-01-29 18:17:20

Phoebe
New member
Inregistrat: 2009-05-12
Mesaje: 8

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Buna seara,
rog mamicile/viitoarele mamici care scriu pe acest forum sa-mi raspunda daca pot aparea semne ale sarcinii la citeva zile de la conceptie. si daca da, care ar fi? am avut un contact neprotejat in a 9a zi a CM (21 ian), cu 4 zile inainte de ovulatie (care dupa calcule si dupa semne, ar fi avut loc pe 25 ian). Vinerea aceasta, am simtit o durere usoara, intepaturi in partea stanga a abdomenului inferior (posibil sa fi fost de la ovarul sting?). Asta ar fi cam singurul simptom notabil, si ca mucusul cervical nu a disparut dupa ovulatie, cum se intimpla de obicei, inca mai am scurgeri, desi nu asemanatoare ca aspect cu cele din preajma ovulatiei. Probabil pe fond psihic simt o mai mare foame si pofta de dulce decit in mod normal (mi-as dori f mult acest copilas, si ceva din mine imi spune ca s-a intimplat, dar..) Va rog, spuneti-mi cit de mari sint sansele sa fi ramas insarcinata?(cu 4zile inainte de ovulatie). Si daca imi pot da seama inainte de a face testul de sarcina peste alte 2 saptamini? Va multumesc!

Offline

 

#493 2012-01-29 21:32:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

o sa te dezamagesc, dar nu-ti poti da seama atat de devreme smile poti incerca un test la 11 zile de la ovulatie. daca este negativ, repeti dupa cateva zile.

sunt sanse de sarcina si cu 4 zile inainte de ovulatie dar sansele sunt cu atat mai mari cu cat contactele au loc mai aproape de momentul ovulatiei.

iti doresc multa bafta  goodluck

Offline

 

#494 2012-02-20 12:32:20

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

pai au trecut abia 14 zile de la ultimul cm. nustiu  tu abia acum esti la ovulatie, deci abia acum sunt sanse sa ramai gravida, acum esti fertila.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.