homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sindrom astenic (depresiv)-22


#400 2009-07-14 11:42:20

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Eu si acum sunt un pic socata de atacurile prietenului meu, nu imi vine sa cred.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 



#401 2009-07-14 11:47:20

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Jessie a scris:

Eu si acum sunt un pic socata de atacurile prietenului meu, nu imi vine sa cred.

stii eu mereu am zis nimeni nu o sa stie ce e in mintea si sufletul celui care are asa ceva tocmai d asta e mult mai greu sa ii intelegi........ p mine ma scotea din sarite k toti sa vina sa.si dea cu parerea sa te compatimeasca sa iti spuna ce sa faci  d multe ori eu stateam in casa si refuzam orice mijloc d com cu ceilalti (asta a fost cea mai mar prostie p care am facuto si nu o recomand nimanui)


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#402 2009-07-14 11:50:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Da, si eu zic ca nu e buna compatimirea... Uite, prietenul meu actual nu intelege chestia asta cu atacurile de panica si nici nu incearca... pur si simplu ma lasa in pace. La inceput mi s-a parut insensibil, dar pe bune ca ma ridic mult mai repede daca ma ignora decat daca mi-ar cauta in coarne si sa-mi planga de mila.

Offline

 

#403 2009-07-14 11:54:41

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Eu am incercat si faza cu ignorarea si e mai rau. Probabil l-am invatat si eu prost, nici nu stiu ce sa spun.
Stiu ca eu tb sa fiu puternica dar uneori ma depasesc lucrurile acestea si imi ies din fire, stiu ca nu este bine, dar... sad


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#404 2009-07-14 11:56:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sindrom astenic (depresiv)

In ce sens e mai rau ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2009-07-14 12:03:13

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Se simte neglijat si parca cerseste un pic de afectiune. Mie imi da si impresia ca este mult prea dependent de mine, nu stiu cum sa explic.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#406 2009-07-14 12:09:54

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Jessie a scris:

Se simte neglijat si parca cerseste un pic de afectiune. Mie imi da si impresia ca este mult prea dependent de mine, nu stiu cum sa explic.

asta e prost cu dependent d tine  ........ compatimirea nu are ce cauta aici si mai mult il intelegi si ajuti in limite sa inteleaga k daca e singur acasa si tu nu esti langa el si are un atac nu e un capat  d lume nu se moare si repet sunt cabinete in care atacurile sunt provocate d psiholog k sa vada k nu se intampla nimik cu el.....singurul meu sfar ar fi k atunci knd are un atac ii pui in minte si ii repeti si lui nu.i nimik in 20 min trece si il lasi acolo iti faci treaba ta daca nici dupa 20 d min nu trece spunei sa faca ex d relaxare si sigur vor trece si iar il lasi acolo stiu k te doare sufletul dar mai rau d doare sa il vezi in starea aia........... stiu p cineva kre daca stia k face ceva rau isi provoca un atac d panica asta k parintii sa nu il certe iar psihologul i.a sfatuit p parinti k daca copilul mai face asa pur si simplu sa.l ingore sa inchida usa la camera si sa mai treaca din jum in jum d ora sa vada ce face si a dat rezultate ignorarea parintilor la starile copilulul l.au pus p pcioare in maxim 1 luna


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#407 2009-07-14 12:13:04

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Sindrom astenic (depresiv)

pai exact asta mi-a dat mie sa fac dupa prima sedinta ....m-a invatat cum sa-mi provoc un atac de panica...si cum sa ies din el...tocmai ca sa ma conving ca nu mi se intampla nimic si ca e ceva ce pot controla...si-am si facut-o...dupa ce mi-am luat muuult curaj...de una singura, in camera mea...si-am reusit sa si ies imediat din stare...m-a ajutat mult


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#408 2009-07-14 12:15:17

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

I-am mai zis asa cum am putut ca nu e un capat de lume daca face un atac, ca nu se intampla nimic rau, dar uneori se mai enerveaza pe mine cand insist cu lucruri din astea. Dar o sa incerc si cu ignorarea, poate asa o sa fie rezultate.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#409 2009-07-14 12:18:45

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Jessie a scris:

I-am mai zis asa cum am putut ca nu e un capat de lume daca face un atac, ca nu se intampla nimic rau, dar uneori se mai enerveaza pe mine cand insist cu lucruri din astea. Dar o sa incerc si cu ignorarea, poate asa o sa fie rezultate.

nici unui anxios nu ii face placere sa ii sa tot spuna si sa i se dea sfaturi el vrea doar compasiune protejati si cocolositi...... eu am fost cam invers ma innebunea sa stea lumea in jurul meu  sa imi dea sfaturi .....   d cele mai multe ori knd avea un atac erampractic singura in casa si trebuia sa  ma descurg sg alte ori mi se intampla p str si ma intorceam imediat acasa dar knd ajungeam acasa deja imi trecea


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#410 2009-07-14 12:20:40

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Dar acum e bine la tine, adina?


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#411 2009-07-14 12:33:14

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Jessie a scris:

Dar acum e bine la tine, adina?

da f bine .cred k in fiecare zi ii multumesc lui dumezeu pt asta........ uneori knd imi era rau  mergeam la o biserica si acolo ma regaseam si imi era mai bine plecam d acolo plina  d optimism eu am urmat trat cu antidep dar am facut si o detoxifiere am urmat un trat p baza d plante care mi.a prins bine......... sti ce e bine sa ii faci pritenului tau in fiecare dim suc natural d morcov cu fructe  dar sa nu lipseasca morcovul sa renunte la mancaruri grele (dar cred k nici d mancare nu ii mai arde) acum k e vara pepenele e f bun ..... mango este f bunnnn la fel si semintele d susan eu am mancat in fiecare zi mango timp d 3luni

mango=vitam c si potasiu -protejeaza creierul si sitemul nervos deci e f bunnu se vor vedea rez la primul fruct dar treptat el ajuta acolo isi face treaba in timp


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#412 2009-07-14 12:53:40

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Ma bucur ca acum este bine la tine, adina. Sa iti dea Dumnezeu numai vremuri bune de acum incolo!  puss

El oricum nu mananca prajeli, dulciuri, nu bea cafea, alcool pt ca nu are voie, are boala de reflux gastroesofagian si anumite alimente ii sunt interzise. Suc de morcovi, chiar ma intreba la un moment dat daca o fi bun pt el.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#413 2009-07-14 13:01:09

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Sindrom astenic (depresiv)

uite ce-am mai gasit....banuiesc ca stii de majoritatea dar m-am gandit ca poate mai gasesti cate ceva sa te ajute..

Alimente recomandate
Unele alimente au proprietatea de a creste presiunea sfincterului esofagian inferior. Acestea sunt alimentele bogate in proteine ? carnea si pestele slab, laptele si produsele lactate degresate sau semi-degresate. Persoanele care sufera de pirozis sau de boala de reflux gastro-esofagian trebuie deci sa includa aceste alimente in regimul lor zilnic.


Carnea fara grasime - de vita, porc, sau pasare -pui sau curcan (fara piele), majoritatea tipurilor de peste proaspat sau congelat, sardelele sau conservele de peste in apa, branzeturile fara grasime (branza de vaci proaspata) si iaurturile care contin mai putin de 2% grasime ? toate aceste produse sunt permise in regimul alimentar pentru boala de reflux gastro-esofagian.





Alimente nerecomandate
Majoritatea alimentelor bogate in grasimi scad presiunea sfincterului esofagian si pot cauza regurgitatia acida. In plus, ele incetinesc digestia, favorizand acumularea sucurilor gastrice in stomac. Prin urmare, trebuie evitate prajelile, mezelurile, lactatele cu muta grasime, sosurile si carnea grasa.


Ciocolata contine mai multe substante care contribuie la relaxarea sfincterului esofagian: materii grase dar si derivati metilati ai xantinei, care se gasesc si in cafea, ceai si unele bauturi carbogazoase (Coca Cola).
Menta contine acizi volatili si are acelasi efect de relaxare a sfincterului cardia. Din acest motiv se recomanda evitarea consumului de ceaiuri, bauturi, dulciuri, sosuri care contin menta.


Ceapa este recunoscuta pentru efectul sau de relaxare a sfincterului cardia, dar se crede ca ar avea si un efect direct in iritatia esofagului. Ceapa prajita, care contine in plus materii grase, provoaca arsuri de stomac, dar se pare ca afecteaza cu precadere persoanele care sufera de reflux gastro-esofagian.
Stimuland producerea de sucuri gastrice, ingerarea unor alimente are drept rezultat producerea unor arsuri mai dureroase in cazul unei regurgitatii acide. Cafeaua, cola, berea, alcoolul si laptele - toate acestea trebuie evitate de catre persoanele care sufera de pirozis.


Atunci cand esofagul este deja iritat din cauza refluxului gastro-esofagian, unele alimente pot cauza arsuri imediat ce sunt ingerate: condimentele, alcoolul, rosiile, portocalele, lamaile, grapefruit si sucurile din aceste fructe.


...cred ca sucul de morcov e chiar ok pentru el Jess ..

Ultima oara a fost editat de Detzy (2009-07-14 13:02:39)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#414 2009-07-14 13:08:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Eventual luati-va un storcator de fructe si va distrati toata ziua facand suc
Eu totusi cred ca simptomele lui sunt provocate mai ales de anxietate... si mie mi s-au pus tot soiul de diagnostice : dischinezie biliara, gastrita, colon iritabil.... pana la urma nu era nicio problema de ordin fizic

Offline

 

#415 2009-07-14 13:14:12

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Sindrom astenic (depresiv)

heimdall a scris:

Eventual luati-va un storcator de fructe si va distrati toata ziua facand suc
Eu totusi cred ca simptomele lui sunt provocate mai ales de anxietate... si mie mi s-au pus tot soiul de diagnostice : dischinezie biliara, gastrita, colon iritabil.... pana la urma nu era nicio problema de ordin fizic

da heim...si asta e adevarat...eu de exemplu eram mereu cu durere abdominala = gastrita...dischinezie biliara...ca ma mai durea si-n partea dreapta sus...in fine...le aveam pe toate...si dupa ce m-am linistit, usor usor au disparut si simtomele..

uite ce-am mai gasit jess .. "pilaf cu legume, cartofi copti, mere coapte, checuri facute in casa, banane bine coapte care scad aciditatea gatrica, tocanita din legume(cu morcov, ardei gras, cartof si f putina ceapa , patrunjel)-toate fierte ,morcovi sote, ardei umplut cu carne tocata de pui"


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#416 2009-07-14 13:15:58

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Multumesc frumos, Detzy!  Stiam de unele si le-a eliminat din alimentatie, a mai ramas tutunul, numai ca acolo e un pic greu. smile

heim, are un fel de storcator dar nu stiu daca le face si cu pulpa sau doar le stoarce. Asa i-a iesit la cele 2 radiografii cu bariu, boala de reflux. Dar nu si hernie hiatala, acum ce sa zic, din cate am citit eu, nu este chiar atat de grav doar ca tb avut grija la ce mananca, cum mananca, sa nu stea intins imediat dupa ce mananca, tb sa respecte niste reguli si sa ia un tratament, dar pe fondul acelor dureri a facut aceste atacuri de panica. Cel putin eu asa cred. Desi este foarte ciudat pt ca in prima parte a tratamentului acum vreo 2 luni parca, vreo 10 zile s-a simtit extraordinar de bine, nu mai avea nicio durere nimic si au aparut subit.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#417 2009-07-14 13:21:58

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Jessie a scris:

Multumesc frumos, Detzy!  Stiam de unele si le-a eliminat din alimentatie, a mai ramas tutunul, numai ca acolo e un pic greu. smile

heim, are un fel de storcator dar nu stiu daca le face si cu pulpa sau doar le stoarce. Asa i-a iesit la cele 2 radiografii cu bariu, boala de reflux. Dar nu si hernie hiatala, acum ce sa zic, din cate am citit eu, nu este chiar atat de grav doar ca tb avut grija la ce mananca, cum mananca, sa nu stea intins imediat dupa ce mananca, tb sa respecte niste reguli si sa ia un tratament, dar pe fondul acelor dureri a facut aceste atacuri de panica. Cel putin eu asa cred. Desi este foarte ciudat pt ca in prima parte a tratamentului acum vreo 2 luni parca, vreo 10 zile s-a simtit extraordinar de bine, nu mai avea nicio durere nimic si au aparut subit.

puss  puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#418 2009-07-14 13:28:56

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

puss  kram Multumesc, Detzy, pt informatii!


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.