homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sindrom astenic (depresiv)-23


#419 2009-07-14 13:53:08

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Off cred ca ma incadrez si eu la topicul asta,fetelor grater   grater
de catva timp am si eu niste episoade urate,depresive,sa va spun cam cum incepe la mine...o zi obisnuita,cu activitati obisnuite,nimic care sa ma supere sau sa ma streseze si subit ma apuca o stare de tristete,inexplicabila,simt ca nu mai am aer,mi se pare ca viata mea e cea mai urata,cea mai grea,ca altii sunt fericiti si sanatosi si au tot ce le tb numai eu nu....si orikat ar incerca ceilalti sa ma cocoloseaca si sa ma dragaleasca eu tot nu ies din starea asta...ce sa fac sa ies din starea asta? grater

Offline

 



#420 2009-07-14 13:54:18

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Jessie a scris:

puss  kram Multumesc, Detzy, pt informatii!

si nou ii dorm sanatate pritenului tau eu am mai facut ceva spre binele meu  m.am uitat la un film care m.a impresionat si m.a facut sa.mi schimb viata si sa ma gandesc k cei grav bolnavi au dreptul sa sufere sa fie compatimiti nu eu  care am o neliniste eu kre sunt sanatoaa doar psihicul meu e bolnav ........filmele se num The secrets  create your day   What the Bleep
the secret e cel care m.a facut sa vad lumea si p mine altfel ........  nu de curand m.am gandit sa scriu o carte care sa se adreseze celor cu probleme .. in timpul sedintelor doc m.a pus sa.mi tin un fel d jurnal in fiecare zi sa scriu ce manac ce fac cum ma simt starile mele absolut tot ......am adunat multe ganduri in acel jurnal si ma tot gandesc sa le public poate k e prea mult si ma gandesc prea departe dar poate k p unii o sa ii ajute

el are pofta d mancare?
imi aduc aminte k eu slabisem atat d rau incat punem curea la orice ...... asta pt k imi era rica sa manac pt k automat mi se facea rau si varsam ... asociam mancarea cu voma si d frica sa nu vars nu mancam


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#421 2009-07-14 14:45:05

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Pofta de mancare are, a slabit si el destul de mult, dara asta pt ca a mancat de regim datorita bolii de reflux.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#422 2009-07-14 14:55:42

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ryanna22 a scris:

Off cred ca ma incadrez si eu la topicul asta,fetelor grater   grater
de catva timp am si eu niste episoade urate,depresive,sa va spun cam cum incepe la mine...o zi obisnuita,cu activitati obisnuite,nimic care sa ma supere sau sa ma streseze si subit ma apuca o stare de tristete,inexplicabila,simt ca nu mai am aer,mi se pare ca viata mea e cea mai urata,cea mai grea,ca altii sunt fericiti si sanatosi si au tot ce le tb numai eu nu....si orikat ar incerca ceilalti sa ma cocoloseaca si sa ma dragaleasca eu tot nu ies din starea asta...ce sa fac sa ies din starea asta? grater

e posibil sa fi un pic astenica atata tot nu intra in panica si iesi din rutina zilei distreaza.te si gandeste.te k tu esti sanatoasa si k ai d ce e mai bun si k altii poate nu au ce pune p masa si sunt fericiti k sunt sanatosi nu te gandi la ce au altii gandeste,te la ce ai tu la ce ti.a oferit viata ......... daca ti se mai intampla sa ai prob in a respira sau ti se face rau aseaza.te si fa urmatorul exercitiu d respiratie:Nu uita de importanta respiratiei, care va merge in ritmul de 4, 2, 4, 2 ceea ce inseamna ca 4 timpi inspiram, 2 timpi retinem respiratia, 4 timpi expiram si din nou 2 timpi retinem respiratia, intotdeauna lent, usor, fara nici o fortare. Important este sa inveti sa respiri mai lent. Acesta este unul din marile secrete ale longevitatii, sanatatii si iluminarii....inspira usor 1 2 3 4 retine respiratia 1234 expira lent si tot asa


jessie eu cred k nu e atat d grav cum crede el si isi va revenii in cel mai scurt timp


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#423 2009-07-14 15:05:04

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Sper, adina. O sa urmez sfaturile voastre, continui sa ma interesez si de psiholog si o sa o scoatem la capat. Trebuie!


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

 Publicitate


loading...

#424 2009-07-14 15:15:06

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Sindrom astenic (depresiv)

din pacate sunt si o fire fff pesimista,si retrasa,nu mi place sa socializez prea mult,iar de cand cu aceste stari depresive m am inchis mai mult in mine...cred ca si problemele mele de sanatate au contribuit la starile astea urate,nu am nimic grav,Doamne fereste dar de mica am fost bolnavicioasa,si cand imi trece una imi apare alta...

merci adina puss  o sa incerc si exe astea de respiratie...

Offline

 

#425 2009-07-14 15:40:37

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ryanna22 a scris:

din pacate sunt si o fire fff pesimista,si retrasa,nu mi place sa socializez prea mult,iar de cand cu aceste stari depresive m am inchis mai mult in mine...cred ca si problemele mele de sanatate au contribuit la starile astea urate,nu am nimic grav,Doamne fereste dar de mica am fost bolnavicioasa,si cand imi trece una imi apare alta...

merci adina puss  o sa incerc si exe astea de respiratie...

o da si eu am dat din una in alta vreau sa iti spun k intr.un an an fost atat d incercata d am zis doamne dc mie ce am facut....... puss  cred k o sa va reveniti nu poate fi atat d grav daca eu mi.am revenit desii am  fost mai grav k voi eu zic k e doar o chestie d mom o astenie nimik grav
ma bucura jessie spiritul optimist si luptator bv  goodluck si sigur o sa auzim numai d bine


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#426 2009-07-14 15:46:38

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Asa sa fie, adina! smile


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#427 2009-07-14 21:03:31

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

curaj fetele puss


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#428 2009-07-17 15:13:58

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

astazi am urmarit o emisiune despre anxiolitici depresivi si cei cu atacuri d panica .. doctora sublinia k romanul nu vine decat in situatia grava knd ei nu se mai pot controla
jessi la tine cum mai merge?


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#429 2009-07-17 20:21:02

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Eu am avut o zi de tot rahatul azi - cel putin 3 atacuri... Daca mai am una din asta, imi tai venele neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#430 2009-07-18 10:01:09

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

blueeyes a scris:

Eu am avut o zi de tot rahatul azi - cel putin 3 atacuri... Daca mai am una din asta, imi tai venele neutral

blue curaj o sa treaca   puss


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#431 2009-08-13 09:00:35

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

adina15 a scris:

jessi la tine cum mai merge?

Imi cer scuze pt ca de abia acum raspund dar acum am vazut.

Merge de mai mult sta, adina. Cred ca iar i-au revenit atacurile dupa ce o perioada a fost chiar foarte bine. Dar s-a enervat intr-o zi foarte rau si a facut un atac foarte urat si dupa aceea numai intr-un rau o tine. Ceva se intampla si nu imi dau seama ce anume.

La tine cum este?


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#432 2009-08-13 09:18:12

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ryanna22 a scris:

cred ca si problemele mele de sanatate au contribuit la starile astea urate......si cand imi trece una imi apare alta...

merci adina

mai degraba e tocmai invers: starile alea urate cotribuie la problemele de sanatate. Daca psihicul nu e in ordine, stabil se imbolnaveste corpul.

Cu rabdare vei reusi sa treci peste. Bafta. Sanatate.  puss

Ultima oara a fost editat de baciu (2009-08-13 09:18:38)


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#433 2009-08-13 11:36:12

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Jessie a scris:

adina15 a scris:

jessi la tine cum mai merge?

Imi cer scuze pt ca de abia acum raspund dar acum am vazut.

Merge de mai mult sta, adina. Cred ca iar i-au revenit atacurile dupa ce o perioada a fost chiar foarte bine. Dar s-a enervat intr-o zi foarte rau si a facut un atac foarte urat si dupa aceea numai intr-un rau o tine. Ceva se intampla si nu imi dau seama ce anume.

La tine cum este?

cu ajutorul tau sau mai bine zis cu voita lui o sa treaca peste multe lucruri......eu ii doresc multa sanatete lui si tie nervi d otel nu e usor sa stai in preajma unui anxios
eu fac destul d bine sa zicem imi e frica d un nou inceput .............. eu practic m.am imbolnavit din cauza unei societati kre te resping si se poarta cu tine k ultimult om(trebuia sa ma angajez si cei kre m.au chemat la interviu si.au batut joc d mine..... d acolo am inceput sa imi fac n ganduri sa imi fie rau si sa apara depresia d inutilitate i atcurile d panica)........... acum trebuie sa ma angajez dar imi este din nou frica si resimt aceleasi sent d alta data numai k sunt mai constienta si pun raul inainte  binelui ...... stiu ce am d facut daca apar starile d anxietate + k acum daca imi este rau imi iau o pastila si ies afara uit si nu ma gandesc k imi este rau pur si simplu l etratez k p niste dureri d cap kre vor trece k nah mi.am luat pastila


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#434 2009-08-13 11:43:27

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

puss adina

Te inteleg prin ce treci, mai ales inteleg sentimentul ca nu esti util, asa ma simt si eu. Dar din posturile tale mi-am dat seama ca esti o persoana puternica si cu dorinta foarte mare de a trece peste probleme.

Sunt sigura ca vei reusi. Poate daca incerci sa iti ocupi mintea cu lucruri placute nu vei mai avea timp sa te gandesti la rele si cu timpul vor dispare.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#435 2009-08-13 11:51:40

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

stii eu ma incurajez dar d cele mai multe ori.........imi vine in minte oare ei cum or sa fie ......ce colegi o sa am......... iti vin in minte multe chestii ti le reamintesti pt k astia suntem traim cu amintiri si d ele ne lovim la fieare pas......... si mai am o  chestiie atunci knd aud k cineva apropiat imi este bolnav ma izolez nu vreau sa aud iar a doua zi mi se face simie rau pt k ma gandesc saracu kt sufera sau pacat d el si nah imi aduc aminte d mine dar ti.am zis  ma tin 20 d min pt k eu m.am invatat asa stiu clar k ele tin 20 d min si asa m.am format k dupa 20 minmaxim 30 min sa imi treaca puss


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#436 2009-08-13 12:12:42

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

E bine totusi ca te tin asa putin. Dar daca te-ai autoeducat sa nu depaseasca 20 de minute cred ca vei putea in timp sa le tii in frau si pe urma sa nu mai apara deloc. Stiu ca in asemenea cazuri timpul, rabdarea, calmul sunt elemente esentiale.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#437 2009-08-14 20:01:04

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Of, cineva sa ma trezeasca  sm
Atatea luni si nu mi-au disparut starile..tot greu respir, tot ametita sunt...incep sa cred ca o dau in paranoia. Analizele ies bine, consultatiile merg struna...si eu ma simt la fel.
Maine plec intr-o excursie..si-mi vin in cap valuri si valuri de idei...daca n-o sa ma simt bine, daca o sa-mi fie rau..ce-o sa fac?..nu stiu de unde-mi vin ideile astea, eu nu eram asa grater   Incerc sa ma controlez totusi, sa-mi controlez gandirea, psihicul...dar, cred ca asta e cel mai dificil element de tinut in frau din tot organismul uman. punish


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.