homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sindrom astenic (depresiv)-24


#438 2009-08-15 04:02:32

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Pentru fetele cu atacuri de panica, daca simptomele depasesc 6 luni, atunci este vorba de tulburare de panica. Trebuie sa mergeti la un consult la psihiatru. Nu este nicio rusine. Tratamentul consta in administrarea unui antidepresiv de tip SSRI acompaniat in primele saptamani de un anxiolitic. Si in paralel, dupa stabilizare, trebuie sa incepeti o psihoterapie cognitiv-comportamentala. De fapt atacurile de panica sunt generate de mintea voastra si trebuie sa depasiti aceste momente urate si sa va continuati viata. Nu zic ca va fi usor, dar merita incercat.
Atacurile astea de panica scad mult calitatea vietii.

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-08-15 04:03:59)

Offline

 



#439 2009-08-15 09:31:18

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ruxanda_00 cu psihoterapia sunt de acord, poate ajuta omul foarte mult si-l poate pune definitiv pe picioare. In ceea ce priveste administrarea antidepresivelor, nu m-as prea grabi sa recomand asa ceva. Prin asta se indoapa omul pentru a-l reduce la tacere. Trebuie cautata cauza acestor dereglari, deci trebuie tratata cauza, nu simptomul. Prin antidepresive se linisteste pacientul insa cauza declansarii ramane necunoscuta (nerezolvata) si totul o ia de la capat dupa cateva luni de zile. Deci se invarte omul intr-un cerc vicios.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#440 2009-08-15 13:05:25

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Tratamentul cu antidepresive cu efect anxiolitic vor pregati terenul pentru psiho-terapie si macar nu dau dependenta, cum fac anxioliticele. Nu poti prezice in cata vreme se va rezolva cu psiho-terapia, depinde de pacient. Si daca e sa dureze un an pana isi revine?
Si daca persoana in cauza nu are 4-5 mil. pe luna ca sa plateasca psihoterapia? Ca o sedinta de 45 de minute este in jur de 1mil.

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-08-15 13:15:28)

Offline

 

#441 2009-08-15 13:47:36

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ruxanda_00 a scris:

Tratamentul cu antidepresive cu efect anxiolitic vor pregati terenul pentru psiho-terapie si macar nu dau dependenta, cum fac anxioliticele. Nu poti prezice in cata vreme se va rezolva cu psiho-terapia, depinde de pacient. Si daca e sa dureze un an pana isi revine?
Si daca persoana in cauza nu are 4-5 mil. pe luna ca sa plateasca psihoterapia? Ca o sedinta de 45 de minute este in jur de 1mil.

daca persoana nu are 4-5 mil pentru terapie, merge mai rar si cauta carti de specialitate si se ajuta, autoeduca singura daca vrea sa se simta din nou bine candva. Ca nu se poate turna chiar totul cu palnia. Si daca nu ai bani te lasi infundat cu antidepresive? Chiar crezi ca asta e solutia ideala?


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#442 2009-08-15 13:52:31

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

eu am dat p o sedinta d psihoterapie 40 lei dar nu m.as mai duce ma pot incuraja si sg si uite k saspt asta am facut 1 an d knd am fost disgnosticata cu depresie si atacuri d panica   nu imi mai trebuie in veci psihologi ......l.am  schimbat si am fost la un altul care imi cerea 60 d lei si.a meritat fiecare banut mergeam lunar sau odata la 3 luni sa  imi verifice starea daca nu ai bani te poti duce la med d fam ceri o trimitere si te duci gratis .......... dar oare romanul nu cheltuie fiecare banut pt sanatatea lui knd nu ai bani si esti bolnav cauti alternative te imprumuti faci n lucruri numai k sa te stii sanatos


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

 Publicitate


loading...

#443 2009-08-15 13:56:30

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Sindrom astenic (depresiv)

felicitari adina15. Astfel de exemple ma bucura intotdeuna pentru ca imi arata inca o data in plus ca e posibil, daca omul isi doreste din tot sufletul si asta fara antidepresive. Ma intreb foarte des daca medicii care prescriu asa ceva ar lua asemenea medicamente. Sunt sigura ca raspunsul e NU si asta la un procent de peste 80%. Am auzit destule pe tema asta.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#444 2009-08-15 13:56:58

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: Sindrom astenic (depresiv)

adina15: eu am dat p o sedinta d psihoterapie 40 lei dar nu m.as mai duce ma pot incuraja si sg si uite k saspt asta am facut 1 an d knd am fost disgnosticata cu depresie si atacuri d panica   nu imi mai trebuie in veci psihologi ......l.am  schimbat si am fost la un altul care imi cerea 60 d lei si.a meritat fiecare banut mergeam lunar sau odata la 3 luni sa  imi verifice starea daca nu ai bani te poti duce la med d fam ceri o trimitere si te duci gratis .......... dar oare romanul nu cheltuie fiecare banut pt sanatatea lui knd nu ai bani si esti bolnav cauti alternative te imprumuti faci n lucruri numai k sa te stii sanatos.

nu stiu de unde esti tu, acum in bucuresti sunt alte preturi, crede-ma. in fine oricum a data pe luna este putin foarte putin, trebuia macar 1 sedinta pe saptamana.
si in legatura cu antidepresivele este foarte gresita ideea, sunt cele de noua generatie care au foarte putine efecte adverse. depinde de fiecare cum gandeste.
asta e parerea mea: intai se face stabilizarea pacientului cu tratament si apoi se incepe o psiho-terapie, ca in final sa se renunte la antidepresive si sa se continue psihoterapia cat este necesar.

si uneori atacurile astea  de panica pot ascunde niste traume profunde pe care este pacat sa nu le descoperiti alaturi de un psihoterapeut competent. si inca ceva un psihoterapeut este diferit de psiholog. are o formare intr-un anumit tip de psihoterapie. o formare serioasa dureaza intre 4 ani si 5-6-7 ani depinde de tipul psihoterapiei. si ei fac analiza personala adica tot psihoterapie alaturi de un formator in psihoterapie si formarea poate sa dureze pana la cativa ani, sau poate mai mult depinde .

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-08-15 14:07:58)

Offline

 

#445 2009-08-15 14:10:39

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ruxanda_00 a scris:

adina15: eu am dat p o sedinta d psihoterapie 40 lei dar nu m.as mai duce ma pot incuraja si sg si uite k saspt asta am facut 1 an d knd am fost disgnosticata cu depresie si atacuri d panica   nu imi mai trebuie in veci psihologi ......l.am  schimbat si am fost la un altul care imi cerea 60 d lei si.a meritat fiecare banut mergeam lunar sau odata la 3 luni sa  imi verifice starea daca nu ai bani te poti duce la med d fam ceri o trimitere si te duci gratis .......... dar oare romanul nu cheltuie fiecare banut pt sanatatea lui knd nu ai bani si esti bolnav cauti alternative te imprumuti faci n lucruri numai k sa te stii sanatos.

nu stiu de unde esti tu, acum in bucuresti sunt alte preturi, crede-ma. in fine oricum a data pe luna este putin foarte putin, trebuia macar 1 sedinta pe saptamana.
si in legatura cu antidepresivele este foarte gresita ideea, sunt cele de noua generatie care au foarte putine efecte adverse. depinde de fiecare cum gandeste.
asta e parerea mea: intai se face stabilizarea pacientului cu tratament si apoi se incepe o psiho-terapie, ca in final sa se renunte la antidepresive si sa se continue psihoterapia cat este necesar.

stiu despre ce vb tu dar cine nu trece prin atacuri d panica nu stie despre ce e vb se stie putin despre ele doar din carti articole sau knd esti diagosticat eu sunt din buc depinde d cabinetul unde mergi eu am fost la cele particulare am  ajuns si la urgenta  ......... este usor sa incurajezi un anxios dar nimnei nu stie ce e in sufletul lui atunci in mom d criza knd lumea pt el se sf.........  iar da antidep creeaza dependenta  in mom in care nu poti tu renunta la ele......... eu am urmat tratam 1 an d zile mi se dadea treptat depinde cum evoluau starile mele  si mi se scadea p masura ce imi reveneam......... aveam pastila d seara pt un somn normal si cele d zi pt a depasii mom d criza  .............. nici un anxios nu ia pastile d capul lui si nici nu le intrerupe fara a consulta medicul............... dupa cum am mai spus se face intai evaluare psihologica dupa care psihologul duce rezultatele psihiatrului  dupa care ti se da tratam ................




baciu medicii kre prescriu retata folosesc si ei ......... psihologi nu vor lua niciodata decat in cazurile d maxima urgenta ei sunt d parerek poti reusii si fara pastile iar psihiatrii sunt d parere k ambele functioneaza dar k pastilele iti induc acea stare d bine d normal cu care te reobisnuiesti si iti scad d medicatie


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#446 2009-08-15 14:17:04

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: Sindrom astenic (depresiv)

adina15 a scris:

ruxanda_00 a scris:

adina15: eu am dat p o sedinta d psihoterapie 40 lei dar nu m.as mai duce ma pot incuraja si sg si uite k saspt asta am facut 1 an d knd am fost disgnosticata cu depresie si atacuri d panica   nu imi mai trebuie in veci psihologi ......l.am  schimbat si am fost la un altul care imi cerea 60 d lei si.a meritat fiecare banut mergeam lunar sau odata la 3 luni sa  imi verifice starea daca nu ai bani te poti duce la med d fam ceri o trimitere si te duci gratis .......... dar oare romanul nu cheltuie fiecare banut pt sanatatea lui knd nu ai bani si esti bolnav cauti alternative te imprumuti faci n lucruri numai k sa te stii sanatos.

nu stiu de unde esti tu, acum in bucuresti sunt alte preturi, crede-ma. in fine oricum a data pe luna este putin foarte putin, trebuia macar 1 sedinta pe saptamana.
si in legatura cu antidepresivele este foarte gresita ideea, sunt cele de noua generatie care au foarte putine efecte adverse. depinde de fiecare cum gandeste.
asta e parerea mea: intai se face stabilizarea pacientului cu tratament si apoi se incepe o psiho-terapie, ca in final sa se renunte la antidepresive si sa se continue psihoterapia cat este necesar.

stiu despre ce vb tu dar cine nu trece prin atacuri d panica nu stie despre ce e vb se stie putin despre ele doar din carti articole sau knd esti diagosticat eu sunt din buc depinde d cabinetul unde mergi eu am fost la cele particulare am  ajuns si la urgenta  ......... este usor sa incurajezi un anxios dar nimnei nu stie ce e in sufletul lui atunci in mom d criza knd lumea pt el se sf.........  iar da antidep creeaza dependenta  in mom in care nu poti tu renunta la ele......... eu am urmat tratam 1 an d zile mi se dadea treptat depinde cum evoluau starile mele  si mi se scadea p masura ce imi reveneam......... aveam pastila d seara pt un somn normal si cele d zi pt a depasii mom d criza  .............. nici un anxios nu ia pastile d capul lui si nici nu le intrerupe fara a consulta medicul............... dupa cum am mai spus se face intai evaluare psihologica dupa care psihologul duce rezultatele psihiatrului  dupa care ti se da tratam ................




baciu medicii kre prescriu retata folosesc si ei ......... psihologi nu vor lua niciodata decat in cazurile d maxima urgenta ei sunt d parerek poti reusii si fara pastile iar psihiatrii sunt d parere k ambele functioneaza dar k pastilele iti induc acea stare d bine d normal cu care te reobisnuiesti si iti scad d medicatie

eee daca ai cunoaste studentii de la psihologie ti-ai schimba parerea. in fine fiecare trebuie sa aiba cate o parere. si asta e parerea mea. cred ca cele 2 meserii se pot impleti fructuos si pot sa ajute un pacient foarte bine.
numai ca sunt rezistente de ambele parti. psihiatri care nu recomanda psihoterapie si psihoterapeuti care nu recomanda tratamentul medicamentos.
din punctul meu de vedere trebuie un tratament combinat. ce medicamente ti-au fost recomandate in tratamentul acela de 1 an
?

Offline

 

#447 2009-08-15 14:23:58

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ruxanda_00 eu nu am nimik cu nici oramura  pt k ambele m.au ajutat ........numai k e un pic km greu sa te pui in pielea unui anxios.......... cu toate studiile il intelegi stii despre ce evb dar nu simti ce simte el  tocmai d cele mai multe ori  daca ai ibs un anxios se inchde in el ........ eu nu am urmat un trat f greu ...spitomin dim si la pranz  iar seara jum d pharmatz......... treptat am ramas numai cu cea d seara iar la nev  luam sedocalm(bazat p plante)...... nu am intampinat prob cu ele somnolenta nu am avut in timpul zilei decat seara chiar scria p prospectul pharmatazului k produce somnolenta...... iat 10 zile am luat calciu fiole si mgb6 oluna 2/zi


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#448 2009-08-15 14:30:44

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: Sindrom astenic (depresiv)

adina15 a scris:

ruxanda_00 eu nu am nimik cu nici oramura  pt k ambele m.au ajutat ........numai k e un pic km greu sa te pui in pielea unui anxios.......... cu toate studiile il intelegi stii despre ce evb dar nu simti ce simte el  tocmai d cele mai multe ori  daca ai ibs un anxios se inchde in el ........ eu nu am urmat un trat f greu ...spitomin dim si la pranz  iar seara jum d pharmatz......... treptat am ramas numai cu cea d seara iar la nev  luam sedocalm(bazat p plante)...... nu am intampinat prob cu ele somnolenta nu am avut in timpul zilei decat seara chiar scria p prospectul pharmatazului k produce somnolenta...... iat 10 zile am luat calciu fiole si mgb6 oluna 2/zi

Off pharmatzaul este un antidepresiv dual, mirtazapina, deci nu s-a incercat un tratament cu inhibitor al recaptarii de serotonina.  si la doza aia de 15 mg seara nici nu avea cum sa-si faca efectul, pentru ca era subdozat. in fine ideea este ca tratamentul trebuie acompaniat de psihoterapie macar o sedinta pe saptamana. nu mers la psiholog ci la psihoterapeut.

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-08-15 14:32:30)

Offline

 

#449 2009-08-15 14:38:21

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ruxanda_00 a scris:

adina15 a scris:

ruxanda_00 eu nu am nimik cu nici oramura  pt k ambele m.au ajutat ........numai k e un pic km greu sa te pui in pielea unui anxios.......... cu toate studiile il intelegi stii despre ce evb dar nu simti ce simte el  tocmai d cele mai multe ori  daca ai ibs un anxios se inchde in el ........ eu nu am urmat un trat f greu ...spitomin dim si la pranz  iar seara jum d pharmatz......... treptat am ramas numai cu cea d seara iar la nev  luam sedocalm(bazat p plante)...... nu am intampinat prob cu ele somnolenta nu am avut in timpul zilei decat seara chiar scria p prospectul pharmatazului k produce somnolenta...... iat 10 zile am luat calciu fiole si mgb6 oluna 2/zi

Off pharmatzaul este un antidepresiv dual, mirtazapina, deci nu s-a incercat un tratament cu inhibitor al recaptarii de serotonina.  si la doza aia de 15 mg seara nici nu avea cum sa-si faca efectul, pentru ca era subdozat. in fine ideea este ca tratamentu trebuie acompaniat de psihoterapie macar o sedinta pe saptamana. nu mers la psiholog ci la psihoterapeut.

tratam a fost destul d usor mai ales k nu am devenit dependenta d el.... inainte sa iau acest tartam s sa ajung la acest medic luam un alt tratam si eram sedata nu puteam sa imi tin ochii deschisi drept pt kre ai mei erau disperati si am mers la lat medic cel din prezent si este super oki ........  acum multumesc lui dumnezeu nu mai am nimik iar knd apar ma controlez sg iau un sedocalm si ies afara d multe ori uit sa iau si ies afara sau imi fac d lucru si uit ....frica mea cea mare era sa nu raman dependenta d ele dar doctora mi.a promis k ma ajuta si nu voi intampina prob cu ea si asa a fost ..........    p mine m.a speriat psihoterapeutul la care am fost si d asta nu accept ideea lor sad  ....... mi.a  zis erax asa nu am sa uit niciodata cuv ele "niciodata nu te vei face bine adik iti trece dar toata viata te vei lupta cu ele d asta iti zic sa facem terapia cognitiv comport" ....... am ramas socata si uimita iar imi zilele knd imi era rau imivenea imi minte fraza si mi se facea si mai rau .... ma gandeam la viitorul meu k nu voi putea avea grija d mine k nu voi fii capabila d un sv k ma vor urmarii atacurile........... cu ajutorul med d azi am inteles k totul se vindeca cu rabdare si multa munca


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#450 2009-08-15 14:42:15

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Sindrom astenic (depresiv)

adina15 a scris:

ruxanda_00 a scris:

adina15: eu am dat p o sedinta d psihoterapie 40 lei dar nu m.as mai duce ma pot incuraja si sg si uite k saspt asta am facut 1 an d knd am fost disgnosticata cu depresie si atacuri d panica   nu imi mai trebuie in veci psihologi ......l.am  schimbat si am fost la un altul care imi cerea 60 d lei si.a meritat fiecare banut mergeam lunar sau odata la 3 luni sa  imi verifice starea daca nu ai bani te poti duce la med d fam ceri o trimitere si te duci gratis .......... dar oare romanul nu cheltuie fiecare banut pt sanatatea lui knd nu ai bani si esti bolnav cauti alternative te imprumuti faci n lucruri numai k sa te stii sanatos.

nu stiu de unde esti tu, acum in bucuresti sunt alte preturi, crede-ma. in fine oricum a data pe luna este putin foarte putin, trebuia macar 1 sedinta pe saptamana.
si in legatura cu antidepresivele este foarte gresita ideea, sunt cele de noua generatie care au foarte putine efecte adverse. depinde de fiecare cum gandeste.
asta e parerea mea: intai se face stabilizarea pacientului cu tratament si apoi se incepe o psiho-terapie, ca in final sa se renunte la antidepresive si sa se continue psihoterapia cat este necesar.

stiu despre ce vb tu dar cine nu trece prin atacuri d panica nu stie despre ce e vb se stie putin despre ele doar din carti articole




baciu medicii kre prescriu retata folosesc si ei .........

poti sa-mi povestesti orice si te ascult cu atentie insa asa ceva nu. Trebuie sa te contrazic.

Ultima oara a fost editat de baciu (2009-08-15 14:43:58)


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#451 2009-08-15 14:45:00

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

acum depinde si ce medici intalnesti big_smile dar d cele mai multe ori nu folosesc


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#452 2009-08-15 14:47:23

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: Sindrom astenic (depresiv)

adina15 a scris:

ruxanda_00 a scris:

adina15 a scris:

ruxanda_00 eu nu am nimik cu nici oramura  pt k ambele m.au ajutat ........numai k e un pic km greu sa te pui in pielea unui anxios.......... cu toate studiile il intelegi stii despre ce evb dar nu simti ce simte el  tocmai d cele mai multe ori  daca ai ibs un anxios se inchde in el ........ eu nu am urmat un trat f greu ...spitomin dim si la pranz  iar seara jum d pharmatz......... treptat am ramas numai cu cea d seara iar la nev  luam sedocalm(bazat p plante)...... nu am intampinat prob cu ele somnolenta nu am avut in timpul zilei decat seara chiar scria p prospectul pharmatazului k produce somnolenta...... iat 10 zile am luat calciu fiole si mgb6 oluna 2/zi

Off pharmatzaul este un antidepresiv dual, mirtazapina, deci nu s-a incercat un tratament cu inhibitor al recaptarii de serotonina.  si la doza aia de 15 mg seara nici nu avea cum sa-si faca efectul, pentru ca era subdozat. in fine ideea este ca tratamentu trebuie acompaniat de psihoterapie macar o sedinta pe saptamana. nu mers la psiholog ci la psihoterapeut.

tratam a fost destul d usor mai ales k nu am devenit dependenta d el.... inainte sa iau acest tartam s sa ajung la acest medic luam un alt tratam si eram sedata nu puteam sa imi tin ochii deschisi drept pt kre ai mei erau disperati si am mers la lat medic cel din prezent si este super oki ........  acum multumesc lui dumnezeu nu mai am nimik iar knd apar ma controlez sg iau un sedocalm si ies afara d multe ori uit sa iau si ies afara sau imi fac d lucru si uit ....frica mea cea mare era sa nu raman dependenta d ele dar doctora mi.a promis k ma ajuta si nu voi intampina prob cu ea si asa a fost ..........    p mine m.a speriat psihoterapeutul la care am fost si d asta nu accept ideea lor sad  ....... mi.a  zis erax asa nu am sa uit niciodata cuv ele "niciodata nu te vei face bine adik iti trece dar toata viata te vei lupta cu ele d asta iti zic sa facem terapia cognitiv comport" ....... am ramas socata si uimita iar imi zilele knd imi era rau imivenea imi minte fraza si mi se facea si mai rau .... ma gandeam la viitorul meu k nu voi putea avea grija d mine k nu voi fii capabila d un sv k ma vor urmarii atacurile........... cu ajutorul med d azi am inteles k totul se vindeca cu rabdare si multa munca

da cred ca l-ai interpretat tu gresit. cred ca a vrut sa spuna ca daca nu urmezi terapia este posibil ca tulburarile astea sa dureze si sa se agraveze. cred ca din cauza asta te-ai speriat. si eu am avut un atac de panica acum vreo 3 ani dar stiam despre ce este vorba si m-am calmat singura. stiu ce aiurea este senzatia. psihoterapia te invata sa controlezi simptomele. sa stii ca sunt multi altii in situatia ta si ca poate nu toti au acces la un serviciu medical si o psihoterapie de calitate.

Offline

 

#453 2009-08-15 14:51:24

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Sindrom astenic (depresiv)

nu vreau sa iti vin prea aproape, deci nu doresc sa te supar. Mai iei medicamente? Raspunzi doar daca doresti.

Ultima oara a fost editat de baciu (2009-08-15 14:51:48)


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#454 2009-08-15 14:53:53

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

nu stiu care a fost intentia ei dar p mine una m.a speriat  asa k am cautat alt medica cum ti.am pov si el m.a invatat multe chestii si cum sa ma contolez si cum sa l efac fatza si ce sa fac knd apar in locuri publice in fiecare luuna  mergeam la ea si era o adev placere sa o ascult sa ma asculte ........stiu d la ce au aparut starile si knd dar nu stiam cum sa le inlatur dar am invatat .. m.a ajutat mult si cercul d priteni nu stiau ce am pt k nu le spusesem diagnosticul dar au fost alaturi d mine iar parintii sunt langa mine pt orice si m.au ajutat enorm..... erau dati knd imi era rau ma furisam in casa k sa nu le mai arat si d multe ori cu gandul k ei sa nu afle sau sa vada nici nu mi se mai facea rau


nu mai aiu nimik decat la nev(sedocalm) k este p plante si ma ajuta

Ultima oara a fost editat de adina15 (2009-08-15 15:06:57)


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#455 2009-08-15 15:12:35

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Sindrom astenic (depresiv)

medicamentul sedocalm e ok. Ma bucur pentru tine ca ai reusit sa treci peste ceea ce a fost mai greu.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#456 2009-08-15 15:18:42

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

ms puss mai folosesc acele exercitii de relaxare k sa scap d stres sau sa inlatur atacurile.. acum stiu clar k ele trec in 20 d min si daca nu tec stiu k eu suny d vina k ma gandesc la ele si d asta nu trec


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.