homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Viata sexuala in relatiile de durata


#1 2009-10-02 00:20:08

joanna_m20
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-10-01
Mesaje: 32

Viata sexuala in relatiile de durata

In primul rand buna tuturor.
       Am deschis acest subiect pentru ca fiind intr-o relatie de 4 ani lucrurile au inceput sa scartaie...probabil multe dintre voi va aflati in situatia asta. Sa va povestesc despre mine...
       Totul a inceput acum 4 ani cand aveam 17 ani...el 18...a fost intai o aventura nascuta din atractie...apoi au aparut iubirea si fluturii din stomac atunci cand nu-l vedeam....s-a instalat si gelozia, ca doar ne iubeam nah...si de un an stam impreuna. Totul a fost minunat intre noi din toate punctele de vedere...ne spuneam totul de parca eram cele mai bune "prietene", ne sustineam reciproc in orice si astfel am realizat cateva lucruri impreuna...iar viata noastra sexuala era pur si simplu perfecta...pana acum cateva luni.
       Daca inainte pentru noi viata sexuala insemna a face sex noptin intregi, acum se intampla cam o data la 2 saptamani. Si asta de cand are un loc de munca stabil...pt ca spune el, E STRESAT! Sunt pur si simplu socata pentru ca nu m-am asteptat niciodata sa intervina aceasta problema intre noi....
       Cam asta ar fi problema mea...si as fi curioasa sa vad daca mai sunt femei care trec prin ce trec eu. Putem vorbi si ne putem sfatui reciproc.
Va astept la pareri1


Trezeste-te in fiecare dimineata cu zambetul pe buze si traieste ca si cum ar fi ultima zi din viata ta!

Offline

 

#2 2009-10-02 01:05:28

skumpi
Vizitator

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

probabil chiar e stresat, unii se adapteaza mai greu la un nou loc de munca si de aici intervin si problemele "acasa"
Incearca sa`l intelegi,sa`l sustii si mai ales sa nu`i reprosezi, probabil e o situatie neplacauta pt amandoi insa in timp si cu multa rabdare se va rezolva !

 

#3 2009-10-02 03:44:18

skumpi
Vizitator

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

da, cateva luni...altii nu reusesc sa se adapteze nici dupa cateva luni, ce ii asa greu de crezut ?

 

#4 2009-10-02 04:26:33

joanna_m20
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-10-01
Mesaje: 32

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

skumpi a scris:

probabil chiar e stresat, unii se adapteaza mai greu la un nou loc de munca si de aici intervin si problemele "acasa"
Incearca sa`l intelegi,sa`l sustii si mai ales sa nu`i reprosezi, probabil e o situatie neplacauta pt amandoi insa in timp si cu multa rabdare se va rezolva !

La inceput am avut o mareeee rabdare...apoi am stat de vorba si i-am explicat ce ma deranjeaza si ca eu nu consider ca o relatie poate dura daca in pat nu merg lucrurile bine...asa gandesc eu. Initial mi-a spus ca s-ar fi maturizat rotfl  rotfl si ca i se pare in regula ce se intampla. Faza asta chiar m-a disperat si am ajuns la certuri seriose,in disperarea mea l-am amenintat chiar ca-l voi insela , ceea ce desigur ca nu as face. Dupa cateva astfel ce certuri si-a dat seama ca are o problema...dar tot nu s-a rezolvat. La ce sa ma mai astept...? bang


Trezeste-te in fiecare dimineata cu zambetul pe buze si traieste ca si cum ar fi ultima zi din viata ta!

Offline

 

#5 2009-10-02 07:47:41

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Nu trebuie ca doi indragostiti sa ajunga in fata ofiterului starii civile si apoi in fata preotului ca sa poata spune cuvintele: "Si la bine, si la greu, pana cand moartea ne va desparti"; inca din stadiul prieteniei trebuiesc ca aceste cuvinte sa locuiasca in inimile celor doi.
Dar de cele mai multe ori,  moartea nu mai are privilegiul sa-i desparta pe cei doi, ci alte probleme mult mai neinsemnate ca ea.
Da-mi voie sa-ti dau un sfat: nu vei gasi niciodata o relatie perfecta si fara nici un fel de probleme; fie ca ceea ce va uneste pe voi sa fie nu  dragostea fizica, ci dragostea aceea care vine din inima, si care va dainui chiar si atunci cand trupurile nu se mai pot bucura de dragostea fizica.
Asta nu inseamna ca problema lui fizica sau psihica nu trebuie rezolvata. Totusi, nu am scris ca voi doi sa continuati relatia voastra in felul acesta; ci pentru ca sa-ti dau un sfat. Dragostea nu sta in a face sex. Si maine-poimaine pot aparea aceste probleme la tine; si atunci ce o sa faci? Te-ai gandit ca problemele pot aparea si din pricina ca nu ati primit binecuvantarea?

Ce am scris aici e valabil pentru toate care sunt in aceeasi postura ca tine.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-10-02 10:44:59

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

"Te-ai gandit ca problemele pot aparea si din pricina ca nu ati primit binecuvantarea?"
sa fim seriosi..adica tre sa ma marit ca sa am o relatie sexuala satisfacatoare lol
ma faci sa rad pe bune


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#7 2009-10-02 11:52:41

life
Hero member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2469

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

joanna poate ar trebui sa'i mai acorzi putin timp sa se mai invete cu programul.Faceti si voi niste sport ceva ca sa se mai obisnuiasca corpul cu oboseala,stres si dupa ce se va obisnui va fi mai bine.
Poti sa incerci sa'l ademenesti sa faceti dragoste,sa'l innebunesti in asa fel incat oricat de obosit ar fi sa nu poata rezista big_smile

Prietenul meu si cand era super obosit tot gasea putin energie sa faca ceva lol dar s'a intamplat si chiar sa nu poata si ma mira rotfl dar nu ma gandeam la nimic rau.

Exista perioade si perioade intr'o relatie si trebuie sa incercati sa treceti peste toate k daca incercati si nu va lasati batuti sigur va trece.


We Have To Be Strong !!!

Offline

 

#8 2009-10-02 11:58:01

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

life a scris:

joanna poate ar trebui sa'i mai acorzi putin timp sa se mai invete cu programul.Faceti si voi niste sport ceva ca sa se mai obisnuiasca corpul cu oboseala,stres si dupa ce se va obisnui va fi mai bine.
Poti sa incerci sa'l ademenesti sa faceti dragoste,sa'l innebunesti in asa fel incat oricat de obosit ar fi sa nu poata rezista big_smile

Prietenul meu si cand era super obosit tot gasea putin energie sa faca ceva lol dar s'a intamplat si chiar sa nu poata si ma mira rotfl dar nu ma gandeam la nimic rau.

Exista perioade si perioade intr'o relatie si trebuie sa incercati sa treceti peste toate k daca incercati si nu va lasati batuti sigur va trece.

dar nu 2 saptamani sa nu faci nik....
dar sunt weekend-urile cand ar putea lasa oboseala si stresul deoparte si mai ales de la o relatie sexuala perfecta la ....de 2 ori pe luna nu???
incearca si vb cu el daca nu si nu se schimba in nimik, raceste-te o perioada de el si nu ii mai cere asta, deoarce am observat k barbatilor de ce le spui de ce mai de-al dracului fac......si acum  u dupa o rel de 4 ani il cunosti fff bine.....
sau nu vreau sa iti dau ganduri aiurea, dar te-ai gandit k s-ar fi putut indragosti de vreo colega???nu neaparat sa aiba deja o relatie...dar poate e un inceput...multa bafta si ai grija de tine puss puss


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#9 2009-10-02 12:27:05

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

ioana.cristina83 a scris:

"Te-ai gandit ca problemele pot aparea si din pricina ca nu ati primit binecuvantarea?"
sa fim seriosi..adica tre sa ma marit ca sa am o relatie sexuala satisfacatoare lol
ma faci sa rad pe bune

E ca si cum ai zice: "trebuie sa cred in Dumnezeu ca sa fiu mantuit".
Si pentru ca topicul se refera la relatiile sexuale de lunga durata, atunci da-mi voie sa o spun -si o voi spune oridecate ori e nevoie- ca nu omul a instituit casatoria, ci Dumnezeu. Si ca mai intai au fost binecuvantati Adam si Eva, si apoi au facut copii(la urma au avut relatii sexuale, si nu mai inainte de a primi binecuvatarea lui Dumnezeu).
Si daca e sa ma raportez strict la problema lui joanna_m20, nu vin cu acuzari; ci spun la fel cum a spus si Ioan Botezatorul, pentru care a si fost aruncat in temnita si i s-a taiat capul: nu sunt ingaduite a avea orice fel de relatii.

Cat despre joanna, ea nu trebie sa gandeasca in felul acesta; pentru ca intr-o buna zi se va trezi despartita de prietenul ei. De fapt, cele mai multe relatii s-au destramat din pricina ca oamenii nu se potriveau la pat unii cu altii. Si nu e de mirare ca pamantul a atins apogeul nelegiuirii. Si in loc ca oamenii sa ceara binecuvantarea lui Dumnezeu, si sa primeasca atat binele cat si raul, ei spun "nu, eu vreau o viata sexuala satisfacatoare; altfel, divortez."
Relatia dintre un barbat si o femeie -dintr-o familie, as compara-o cu un angrenaj.
Femeia este viata; ea este un facuta sa fie un ajutor potrivit. Si nu barbatul trebuie sa-i spuna lucrurile acestea, ci ea de la sine trebuie sa-si dea seama de lucrul acesta. Barbatul este taria si puterea casei; este la fel precum un motor - puternic; el este cel care conduce. Dar daca acest motor nu are ulei, sau este uzat, atunci cat de puternic ar fi acel motor, acesta s-ar distruge. Femeia este uleiul, si ea trebuie sa ajunga in asa fel, ca orice problema a barbatului sa fie unsa pana in cel mai mic coltisor. Astfel, daca ea va sustine barbatul, e ca si cum s-ar sustine pe ea insus. Nu degeaba vorbea Solomon astfel:
"Cine poate găsi o femeie cinstită? Ea este mai de preţ dec?t mărgăritarele.
Inima bărbatului se ?ncrede ?n ea, şi nu duce lipsă de venituri.
Ea ?i face bine, şi nu rău, ?n toate zilele vieţii sale.
................
Fiii ei se scoală, şi o numesc fericită; bărbatul ei se scoală, şi-i aduce laude zic?nd:
"Multe fete au o purtare cinstită, dar tu le ?ntreci pe toate."
Dezmierdările sunt ?nşelătoare, şi frumuseţea este deşartă, dar femeia care se teme de Domnul va fi lăudată.
Rasplatiti-o cu rodul muncii ei, si faptele ei s-o laude la portile cetatii."
(Proverbe31:10-12, 29-31)


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#10 2009-10-02 12:48:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

extra a scris:

Barbatul este taria si puterea casei; este la fel precum un motor - puternic; el este cel care conduce. Dar daca acest motor nu are ulei, sau este uzat, atunci cat de puternic ar fi acel motor, acesta s-ar distruge. Femeia este uleiul, si ea trebuie sa ajunga in asa fel, ca orice problema a barbatului sa fie unsa pana in cel mai mic coltisor.

atata repulsie imi provoaca discriminarea asta impusa de biserica: "femeia tb sa se supuna barbatului" - de ce? cu ce e barbatul mai special?

in rest, perfect de acord cu extra, ca nu sexul tb sa guverneze o relatie. daca doi oameni se inteleg minunat pe alte planuri, orice "pb" de natura sexuala se poate rezolva cu rabdare, discutii, compromisuri.

Offline

 

#11 2009-10-02 12:50:45

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

anca, pt ca barbatului  are o chestie care ii atarna de corp

Offline

 

#12 2009-10-02 12:52:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

annabel a scris:

anca, pt ca barbatului  are o chestie care ii atarna de corp

rotfl asa noi avem doua

Offline

 

#13 2009-10-02 12:56:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

rotfl sunteti de groaza!

Offline

 

#14 2009-10-02 13:16:15

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

heimdall a scris:

annabel a scris:

anca, pt ca barbatului  are o chestie care ii atarna de corp

rotfl asa noi avem doua

rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#15 2009-10-02 15:47:38

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Incearca sa schimbi tactica. Sa fi mai afectuosa cu el, sa ii arati ca il intelegi, cauta sa vorbesti cu el despre ce il framanta, ce probleme intampina la servici, nu il mai face sa se simta vinovat pentru asta, si poate se va schimba situatia. Nu pierzi nimic daca incerci.


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#16 2009-10-02 15:54:23

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

extra a scris:

Te-ai gandit ca problemele pot aparea si din pricina ca nu ati primit binecuvantarea?

wtf?  va
numai dupa 4 ani i-a vazut al de sus ca sunt impreuna?


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#17 2009-10-02 15:55:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

pai la cati pacatosi sunt... iti dai seama ca ne vine randul mai greu

Offline

 

#18 2009-10-02 15:58:40

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

heimdall a scris:

pai la cati pacatosi sunt... iti dai seama ca ne vine randul mai greu

... si nemilosul bici te plesneste cand (si unde) nu te-astepti rotfl rotfl


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#19 2009-10-02 16:18:57

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

anca90 a scris:

atata repulsie imi provoaca discriminarea asta impusa de biserica: "femeia tb sa se supuna barbatului" - de ce? cu ce e barbatul mai special?

Intrebi de ce? Pentru ca femeia este slaba. Ei sunt egali in drepturi, dar daca ea nu se va tine dupa barbatul ei, daca nu va asculta de el, va cadea cu siguranta. La fel cum Eva a fost departe de Adam si a fost ispitita atat de usor, la fel si astazi femeia este cea mai vulnerabila. De ce crezi ca toata Biblia -de la inceput si pana la sfarsit- sustine ca femeia trebuie sa asculte de barbatului ei? Asta nu inseamna ca femeia sa nu isi spuna punctul de vedere, sa nu aiba personalitatea ei, sau sa nu isi foloseasca intelepciunea; dar dintre oameni, Eva a fost creata pe urma, si nu Adam.
Dar tu exagerezi pana acolo, incat aproape ca ai spune ca barbatul ar avea voie sa isi loveasca femeia. Numai ca nu o sa gasesti nicaieri scris lucrul acesta. Atat barbatul cat si femeia isi au fiecare rolul in casa. Nimeni sa nu se bage peste altul; dar este de apreciat ajutorul. Deci una este sa oferi ajutor, alta e sa iti impui punctul de vedere in treburile celuilalt. Dar oamenii cauta mereu sa cada in extreme -asa cum faci si tu; calea de mijloc este uitata parca intentionat de cei mai multi dintre noi.

Crezi ca degeaba vorbeste Biblia ca "din o mie de femei nu am gasit niciuna; dar din o mie de barbati am gasit unul"? Si cine spune asta? Solomon -cel care a avut peste o mie de femei. Asta inseamna ca macar cu un pas, barbatul este inaintea femeii, si deci femeia este in urma barbatului -caci el este capul.

Si eu manifest repulsie cand vad ca oamenii cauta nod in papura, cand ei cad in extreme si nu cauta sa cunoasca adevarul -asa cum a facut Dumnezeu lucrurile.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.