homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici-13


#229 2009-12-31 08:46:23

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Flowerpot, felicitiari pt fetita.  majoreta  majoreta  majoreta  Sa te refaci repede ca sa ne spui povestea cap coada. Pupici si multa multa sanatate si tie si stapanei. 
Vezi cum rezolvi cu lapticul.. iti tin pumnii sa ai tu sa-i dai.  par

Geasiemi, sarcina usoara in continuare. Peste circa 7-10 zile o sa-i vezi inima batand si o sa ti se faca pielea de gaina. Lista cu analize ti-o va da medicul dar daca ai vreo curiozitate sa vezi ce te asteapta, vezi ca am postat pe la acest topic fisa mea de analize.  kram

Ruxy, ce-ti fac bulele? wink  Te mai asteptam cu intrebari indecente  kram

Ally_na, pt sforait am tot vazut reclama prin farmacii la un fel de plasture care, spun ei... merge. I l-am luat si sotului dar nu am mai avut cum sa verific functionalitatea pt ca am dormit bustean. chicot


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 



#230 2009-12-31 10:27:45

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

_ina multam...o sa luam si asa ceva.....flower...felicitari...o sa ai un revelion unic....primul cu bebe....of burtici...cine urmeaza?????


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#231 2009-12-31 11:17:44

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

oau flower ce frumos...felicitari...asteptam mai multe vesti

ma duc sa-ti deschid si tie un topic de mamica de carolina


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#232 2009-12-31 12:08:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

flower!! applause ce frumos, o gagicuta!! hjarta sa-ti traiascaaaa!!!

ms pe mesaj... abia astept si restul detaliilor. eu ma voi orienta la fata lcoului, in functie de cum suport smile

ally_na, urmeaza daniele... sau eu big_smile

daniele, ce sa faca burtica... azi e "noaptea critica" in care dr a zis ca nu ma asista daca ma apuca... asa ca ma rog sa nu ii vina idei azi... doar azi...... big_smile pup pe tine si pe bebe tau
puss

Ultima oara a fost editat de katami (2009-12-31 12:23:04)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#233 2009-12-31 12:55:15

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Katami, eu as zice ca inaintea vostra e Nico. Acum sa vedem ce se mai intampla si pe la ea.

Si tu si Daniela sunteti cam pe acolo...Hmm... asa as deschid o agentie de pariuri aici pe forum  chicot Eu as paria pe tine ca nasti prima... si asta pt ca ai fost cea mai agitata  chicot Vai de cutiile carate si de smotrul pe care l-ai facut


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2009-12-31 13:33:14

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

burtici va pup...un an bun va doresc si sa ne crestem bebeii sanatosi si voiosi......la multi ani


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#235 2009-12-31 18:09:31

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Felicitari Flower, sa-ti traiasca fetita si abia astept sa povestesti experienta smile
sa va bucurati de ea si sa aveti un An Nou plin de bucurii , impliniri si multa sanatate
katami eu zis sigur ca treci de ziua de azi smile...stai calma, nu-ti face griji ca bebelina nu vine ea exact de anul nou....cred ca-i place in burtica si este in interesul ei sa mai stea un picut pe acolo smile....ai inceput cumva contractiile de-ti faci atatea probl ? eu le am pe alea false, dar am vb cu bebele si i-am zis sa nu cumva sa-l prind ca vine pe 31 dec -1 ian lol.....cred ca ma va asculta
oricum ne vine si noua randul curand....am emotii ,dar sper ca totul sa treaca cu bine...
multi pupici la mamici cu burtici si bebei
La Multi Ani !


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#236 2009-12-31 19:11:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

witty_ina a scris:

Eu as paria pe tine ca nasti prima... si asta pt ca ai fost cea mai agitata  chicot Vai de cutiile carate si de smotrul pe care l-ai facut

eu as paria ca tu pierzi! diablo rotfl eu ma incapatanez sa o urmez pe flower... care lucra si la dilatatie 4... si totusi a atins 40 sapt wink

da, e posibil sa ne ia nico. eu ma referam strict cronologi... daniele si cu mine suntem inaintea lui nico, dar, bineinteles, nu se stie niciodata smile (eu ii cedez cu drag locu', daca il vrea tongue )

daniele, n-am  nicio contractie, nik... dar ma inteapa uneori colul.... v-am mai zis, ca atunci cand faci sex tongue doar ca pe partea ailalta de col rotfl nu stiu daca e bebe care loveste in jos sau colul care se dilata incet. oricum... stau si io si ma gandesc... chiar de, prin absurd, mi s-ar rupe apa in noaptea asta... as naste cam maine dimineata cel mai devreme... deci ar veni dr smile ca ea asa mi-a zis... ca pe 31 noaptea chefuieste, dar pe 1 dim la ora 6 (!!!!!!!!!!!!) are o cezariana lol si nu glumea. nebuna femeie aia de si-a programat cezariana respectiva lol


Multi ani si voua, fetele!! si nastere usoara si bebei sanatosi!!! si un an nou plin de sanatate si voua, sa fiti alaturi de ei!!!

Ultima oara a fost editat de katami (2009-12-31 19:11:56)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#237 2009-12-31 19:16:07

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

felicitari flowerpot! traiasca bebe Carolina!


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#238 2009-12-31 20:01:37

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

katami stai linistita , sunt 100 % sigura ca nu vei naste azi , dupa mine mai stai o saptamana sigur cu bebita in burtica....
eu am contractii unde simt cum bebe preseaza pe vesica (si sunt intinsa in pat) de fac pe mine, imi amorteste piciorul drept pt ca-mi atinge nervul sciatic si plus de asta dureri la burta jos, mai precis intra-uterin....dar dureri, fara jena..........si uite, sunt inca acasa si bebe tot in burtica........plus ca este pozitionat super jos (gata de iesire), eu il simt exact unde este osul pubian, si contractiile de am de vreo cateva sapt......destul de dureroase....dar trec....
sa vedem cum va fi nasterea.........daca acum doare, atunci......iti cam sta inima smile
distreaza-te bine in seara asta si profita de timpul ramas cu bebelina in burtica, pupici la amandoua smile

p.s. cred ca durerea de col este normala, eu am inceput sa o am de vreo 2 sapt, dupa primul control unde dr a verificat dilatarea....acum doar mai putin, insa de cate ori ma intorceam si ma ridicam din pat , muream de durere....eram mai mult intepenita....(dupa cum spuneam...trece lol )

sa auzim numai de bine si anul 2010 sa va gaseasca implinite


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#239 2010-01-01 11:18:36

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Katami, sper ca nu ai lasat sarmalele sa ajungi la spital  chicot . De acum, si tu si Daniela sunteti la linia de start. Va pupacesc si va tin pumnii

La multi ani, burtici si mamici! Va urez ca 2010 sa fie un an exceptional din toate punctele de vedere!


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#240 2010-01-01 18:16:09

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

La multi ani mamici si burtici! Va doresc un An Nou plin cu bucurii si numai impliniri pe toate planurile.

Astazi o sa scriu despre cum am nascut eu (abia acum inteleg ce inseamna sa nu ai timp), dar pana atunci va rog sa ma ajutati intr-o problema: cum sa o fac pe fetita mea sa doarma in patut? suntem acasa de doua zile; in prima noapte era ft agitata si am aflat ca asa sunt bb cand vin de la spital (nu toti, dar majoritatea). A plans o gramada si numai la pieptul meu a vrut sa stea...a doua zi, adica ieri, am fost numai pe drumuri (la pediatru, la o clinica de breastfeeding) si a fost dezbracata si masurata, cantarita etc deci suprasolicitata. Totul este bine cu ea, mai plange -mai ales cand este flamanda - dar, in general, este cuminte. Problema este patutul. Cum o asez in patut cum incepe sa...urle! tremura tare, plange cu spasme si ragusit...mi se rupe inima sad. ce sa fac sa pot sa o culc in patut ? Chiar daca o adorm inainte si o pun adormita in patut, se trezeste si incepe spectacolul.
Ajutati-ma cu un sfat...oare asa o sa fie mereu? Asa o sa planga in fiecare noapte? Sa nu ma intelegeti gresit ca mi-e greu mie...mi-e mila de ea!
revin cu poze ma tarziu un pic.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#241 2010-01-01 18:50:54

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Flower, bine ai revenit acasa cu bebelina. Asa cum discutam pe aici, greul abia acum incepe  chicot

In privita problemei tale, nu-mi permit decat sa-mi dau cu parerea bazandu-ma pe ce am auzit de la prieteni si ce am citit pe aici... asa ca oricand e binevenita o mamica sa-ti spuna mai mult. kram
O metoda ar putea fi sa ii asezi in patut o bluza sau ceva de-al tau  care sa miroase " a mami" ... si asta pt ca la varsta asta ei se bazeaza pe auz si miros (sa nu uitam ca ei nu vad la mai mult de 20-30 cm) Poti, de asemenea, sa stai langa ea s-o mangai si sa-i vorbesti pana adoarme.

Daca ai obisnuit-o cand era in burta cu o melodie sau o poveste, ar fi bine sa incerci sa i le pui inainte s-o asezi in patut si treptat, ea se va concentra la "zgomot".

Altceva nu stiu ce sa-ti mai spun. Sper ca, totusi, te vor ajuta ideile de mai sus  par

Te asteptam cu mult drag cu povestea nasterii  kram


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#242 2010-01-01 20:32:02

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Asa stiu si eu,Flower,ca ar trebui sa se linisteasca daca ii pui in patut o bluza,ceva,pe care ai purtat-o tu,ca sa iti simta mirosul.
Katami,ce mai faci?Am vazut la stiri bebelusii care s-au nascut in noaptea de revelion,si m-am gandit la tine. puss


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#243 2010-01-01 21:30:54

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

folowerpot .. cam asa a fost la mine 3 luni ...si eu am auzit chestia cu bluza.. uneori mergea alteori isi dadea seama ca nu sunt eu ... nu sunt chiar asa de usor de pacalit micutii lol
trebuie sa iti dai seama cam ce vrea .. eu una ii dadeam san pana adormea si aveam 2 ore maxim libere .. depinde de noroc smile  E o perioada care trece...

Offline

 

#244 2010-01-01 21:41:05

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

2 ore de somn si apoi de la inceput? ioi! fetelor ce bine ca este topicul asta! ca ma pregatesc sufleteste lol


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#245 2010-01-01 23:09:18

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

flowerpot a scris:

La multi ani mamici si burtici! Va doresc un An Nou plin cu bucurii si numai impliniri pe toate planurile.

Astazi o sa scriu despre cum am nascut eu (abia acum inteleg ce inseamna sa nu ai timp), dar pana atunci va rog sa ma ajutati intr-o problema: cum sa o fac pe fetita mea sa doarma in patut? suntem acasa de doua zile; in prima noapte era ft agitata si am aflat ca asa sunt bb cand vin de la spital (nu toti, dar majoritatea). A plans o gramada si numai la pieptul meu a vrut sa stea...a doua zi, adica ieri, am fost numai pe drumuri (la pediatru, la o clinica de breastfeeding) si a fost dezbracata si masurata, cantarita etc deci suprasolicitata. Totul este bine cu ea, mai plange -mai ales cand este flamanda - dar, in general, este cuminte. Problema este patutul. Cum o asez in patut cum incepe sa...urle! tremura tare, plange cu spasme si ragusit...mi se rupe inima sad. ce sa fac sa pot sa o culc in patut ? Chiar daca o adorm inainte si o pun adormita in patut, se trezeste si incepe spectacolul.
Ajutati-ma cu un sfat...oare asa o sa fie mereu? Asa o sa planga in fiecare noapte? Sa nu ma intelegeti gresit ca mi-e greu mie...mi-e mila de ea!
revin cu poze ma tarziu un pic.

felicitari si sa creasca mare, sanatoasa si voioasa pitica puss

legat de nani in patut...are abia cateva zile...a fost scoasa dintr-un mediu cald, bunut, moale, si acum o "fortezi" sa se obisnuiasca tac-pac la un mediu total diferit. oricat de prety ni s-ar parea patuturile noua pt ei nu e la fel. de asta se recomanda ca in primele 2-3 luni sa doarma in cos sau in leagan mic ca atunci cand se intinde, misca o mana, un piciorus, sa dea peste "ceva" ca si in uter, si nu nani direct intr-un pat prea mare pt ea in care se simte pierduta.  eu am stat cu marmota pe pieptul meu 3 luni big_smile cu laptopul langa mine, cu telefoanele langa mine si cand a considerat ca este pregatita sa treaca in patutul ei a dormit toata noaptea fara probleme.

citisem intr-o carte, "bebelusul meu e cel mai fericit" parca...da' nu mai stiu cine a scris-o (pot sa caut daca e careva interesata) ca un bebe se naste la 9 luni pt ca altfel nu ar mai trece prin pelvisul mamei, dar ca de fapt, el e pregatit la 12 luni, din punct de vedere cerebral. de asta sta ca o placintica primele 2-3 luni, nu rade ci doar zambeste, are miscari arhaice, etc, pt ca conexiunile lui sunt abia la inceput. cele 2-3 luni dupa nastere sunt considerate de autorul cartii respective al 4-lea trimestru de sarcina si el recomanda ca in perioada asta bebe sa fie tinut cat mai mult in brate, sa i se vb cant mai mult pe un ton moale, ca atunci cand era in burtica si toata ziua era mangaiat de mamai si de tati. nu va fie frica ca se va invata cu narav big_smile pt ca bebe are memoria mai scurta de 24 de ore deci nu va sti ca daca plange vine mami si il ia in brate. ci stie doar ca in brate nu ii mai este frica. invatati sa va cunoasteti/ recunoasteti cupilu si fiti mamici zen big_smile (breathe in/ breathe out : )


mami de minuni hjarta

Offline

 

#246 2010-01-01 23:53:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

hello, fetele... si un an nou plin de bucurii!!!

rozik, witty, multumesc ca v-ati gandit la mine... dar, slava Domnului, bebeloiul meu e inca la cald big_smile si sper sa mai ramana macar vreo sapt acolo...

daniele... daca alea is contractiile, atunci le am si io lol

o'hara, faina chestia cu 12 luni... bun di stiut smile

flower, vezi ca ai topicul tau la members' area... poti scrie si posta poze acolo smile

Ultima oara a fost editat de katami (2010-01-01 23:53:44)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#247 2010-01-02 00:08:45

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

kata daca ai nevoie la maternitate de o persoana care sa te mai ajute cu una alta sau sa te tina de mana in travaliu, count me in. ia nr meu de la rox si ne auzim. oricum is prin zona aproape toata ziua numa ca la alta clinica.

ps: am pus si niste poze cu marmota big_smile

Ultima oara a fost editat de o'hara (2010-01-02 00:11:18)


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.