homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-12


#210 2010-11-22 20:48:56

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: rana pe col 2

doctora nu mi-a facut lama,doar mi-a spus ca am rana pe col si vaginita ac(cred ca acuta inseamna nustiu ) si mi-a spus sa fac testul papanicolau in mediu lichid,mi-a scris pe o hartiuta unde il fac si anumite detalii si a ramas ca ne vedem peste 3 saptamani.din toate astea eu am inteles ca ar trebui sa ma duc la ea cu papanicolaul deja facut.ca altfel nu imi spunea acum de pap.asa mi se pare logic.sau nu stiu ce sa zic.voi ce parere aveti? cesafac


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 



#211 2010-11-23 10:34:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

ca e bine sa mergi cu PAP gata facut inteleg si eu
asa ca eu zic sa mergi sa faci testul(sa nu fii in preajma menstruatiei) si cind ai rezultatul(dureaza doar citeva zile) sa mergi la medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#212 2010-11-23 11:13:18

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: rana pe col 2

ok.multumesc.oricum zilele astea ar trebui sa vina menstruatia si astept sa-mi treaca iar apoi ma duc sa fac Pap-ul.

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2010-11-24 16:25:46)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#213 2010-11-24 13:54:24

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: rana pe col 2

yuhuuuuu hjartahjartahjartahjartahjarta abia am venit de la doctorita hjartahjartahjartahjartahjarta NU am avut niciodata rana, ci mai bine zis un fel de cicatrice ca atunci dupa ce faci o operatie la burta. nu stiu de ce, de unde, cum a aparut, insa nu e nimic grav hjartahjartahjartahjartahjarta

si nu tratamentul m`a ajutat, ci se retrage singura hjartahjartahjartahjartahjarta

o sa fac testarea hpv in curand ca sa`mi iau de`o grijaaaaaaa hjartahjartahjartahjartahjarta

sunte extra-mega-super fericita hjarta nu ma mai opresc din zambet, topaiala si cantat hjartahjartahjartahjartahjarta

NU AM NIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline

 

#214 2010-11-24 14:10:17

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

mersi sonia.eu acum fac un tratament pt candida si rana pe col iar luna viitoare trb sa ma duc iar la control dar nu mai vreau sa ma duc la dr Cotarcea pt. k nu pleci deloc lamurita de la ea ,totul merge k pe banda acolo,nu ai timp sa pui o intrebare...asa k inca incerc sa aflu si eu pareri de dr MAZILU VIRGILIA sau o alta dr  la care sa ma duc....poate ma mai anunti si pe mine dk mai aflii ceva....te rog.

Ultima oara a fost editat de miss you (2010-11-25 00:41:27)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2010-12-01 13:53:05

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: rana pe col 2

buna din nou fetelor. mai am o intrebare.vreau sa ma duc sa fac testul papanicolau zilele aceastea,insa am o nelamurire.menstruatia mi-a venit saptamana trecut,pe 24 noiembrie si la mine dureaza in jur de 5-6 zile.acum nu mai am nimic,pot sa zic ca mi-a trecut.intrebarea ar fii:e bine sa fac papul vineri sau trebuie sa astept sa treaca mai multe zile de la menstruatia ca sa iasa rezultatul corect??

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2010-12-01 15:36:06)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#216 2010-12-01 14:16:11

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col 2

poti sa il faci oricand...daca zici k menstruatia s-a oprit smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#217 2010-12-16 12:27:06

rosu mihaela
Membru
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 3

Re: rana pe col 2

buna ziua, am 28 ani. Pe 13 septembrie am facut o conizatie la colul uterin si de tunci mi-a mai venit o singura data menstruatia adica pe 5 octombrie. Am sunat doctorul care m-a operat si mi-a spus sa iau 5 zile duphaston si dupa ce le termin in 2-3 zle  o sa imi vina menstruatia, dar nu m-a venit, precizez ca mi-am facut si 2 teste de sarcina si nu sunt insarcinata. Stiu ca trebuie sa ma duc la doctorul meu dar deocamdata este in concediu.Ce credeti ca mi s-a intamplat? Ce trebuie sa fac? imi este foarte teama.

Offline

 

#218 2010-12-16 12:32:39

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col 2

probabil o dereglare hormonala...
mai asteapta ca dupa duphaston ar trebui sa vina.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#219 2010-12-16 17:03:57

alla84
New member
Inregistrat: 2010-02-05
Mesaje: 14

Re: rana pe col 2

miss you a scris:

mersi sonia.eu acum fac un tratament pt candida si rana pe col iar luna viitoare trb sa ma duc iar la control dar nu mai vreau sa ma duc la dr Cotarcea pt. k nu pleci deloc lamurita de la ea ,totul merge k pe banda acolo,nu ai timp sa pui o intrebare...asa k inca incerc sa aflu si eu pareri de dr MAZILU VIRGILIA sau o alta dr  la care sa ma duc....poate ma mai anunti si pe mine dk mai aflii ceva....te rog.

Buna ! Si eu am avut o problema asemanatoare, iar dr Ebanca Elena nu a luat nicio masura pana nu mi-a facut biopsia colului, dupa ex de secretie si PAP . E un medic super , are rabdare si chiar daca e aglomeratie raspunde la intrebarile puse si explica pe intelesul pacientelor. Sanatate multa!


wink

Offline

 

#220 2010-12-16 18:06:13

rosu mihaela
Membru
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 3

Re: rana pe col 2

Multumesc ca mi-ai raspuns, dar de unde stii?

Offline

 

#221 2010-12-16 18:13:31

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col 2

rosu mihaela a scris:

Multumesc ca mi-ai raspuns, dar de unde stii?

ce sa stiu? smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#222 2010-12-16 19:55:47

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

miss,am mai intrebat si mi s-a mai spus de dr lote surtea,de la spitalul nr 2.iar cabinetul il are langa billa.te pup.ne mai tinem la curent una pe alta.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#223 2010-12-21 01:31:56

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

si de la mine o avertizare...
04.03.2008 11:04
si de la mine o avertizare... mirra
Locatie: craiova
Voi intrista multe mamici sau viitoare mamici care vor citi randurile mele...Imi pare rau,dar sunt sigura ca,citindu-le,vor fi mai vigilente...
La 36 de ani,dupa multe incercari,dupa o extrauterina si dupa certitudinea medicilor ca nu voi avea copii niciodata,am ramas insarcinata anul trecut,in iulie.Urma sa nasc pe 25 martie.Am mers la dr.Lote Surtea din Craiova,orasul meu;am frost luata in evidenta,am facut multe analize la inceputul sarcinii,mai mult din proprie initiativa decat la sfatul doctoritei,si am fost convinsa de ea ca suntem bine,eu si puiul.Am stat in medicale pt ca am avut sarcina toxica.Mi se faceau internari fictive ca sa mi se poata da medicalele,dar dr.nu a considerat necesar sa ma supravegheze indeaproape.Mi-a masurat tensiunea arteriala de 2-3 ori,astfel ca in decembrie am inceput sa ma umflu incredibil de tare.O luasera razna tensiunea,proteinele in urina,colesterolul...A fost inceputul sfarsitului.Facusem preeclampsie,o afectiune specifica gravidelor,pentru care sunt necesare internarea de urgenta,monitorizarea ritmului cardiac al fatului la fiecare jumatate de ora,luarea de probe de sange si de urina de 2 ori pe zi.Doctorita mea nu a facut nimic din toate astea,m-a tinut acasa si mi-a dat tertensif si dopegyt pt scaderea tensiunii.Pe 20 ianuarie am facut tensiune 17/12.Am mers de urgenta la spital,abia atunci mi s-au facut analize,dar in continuare am fost asigurata ca nu este numic grav.Peste 2 zile,fetita mea murea in burtica.Mi s-a provocat nasterea si ceea ce trebuia sa fie fericirea mea cea mare a devenit un cosmar.Mi-am nascut copilul mort.
De ce v-am scris toate acestea?Ca sa va feriti ca de moarte de aceasta femeie,dr.Lote Surtea de la spitalul Filantropia din Craiova,ca sa fiti vigilente in timpul sarcinii,sa cereti analize,sa va urmariti voi insiva tensiunea,sa schimbati medicul imediat daca
va vi se pare ceva in neregula...Eu am considerat ca merg la um OM,ca ii pasa,ca tine cont de varsta mea...Am gresit avand incredere si copilul meu a platit cu viata.S-ar fi nascut luna asta,de Buna Vestire...
SDupa nastere nu m-au lasat s-o vad pe fetita mea,au incercat sa imi spuna ca nu era suficient de dezvoltata si de aceea murise...Cum sa moara in burtica pt ca nu crescuse suficient???Facusem lunar echo 4D,chiar cu o zi inainte sa moara copilul imi spusese dr. ca este bine,are greutatea potrivita varstei...
Nimic nu se mai poate schimba acum...Pacat de sufletelul meu,de iubita mea mica...Mi-e dor,cumplit de dor de ea in fiecare clipa...
Iertati-ma daca v-am intristat!Nu vreau sa descurajez pe nimeni,vreau doar sa aveti grija mare de voi si de puiutii vostri! Va imbratisez pe toate


  Asta e ce am gasit despre dr Lote...nici nu mai ai incredere in doctori la care sa mergi...am mai auzit si de tudorache stefania k ar fi buna...eu am terminat trat.pt candida si rana imi trecuse secretia dar ac dupa ciclu vad k iar a inceput sa apara..eu vreau un bebel  gravida   si trb neaparat sa ma tratez.in  ianuarie o sa ma duc iar la un control...as vrea sa raman insarcinata...dar pana nu imi spune o dr.dk pot sau nu nu am cum trb sa astept... rugaciune  sad pupici

Offline

 

#224 2010-12-21 09:12:29

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

miss,am citit si eu acea avertizare.asa e,daca e sa ne luam dupa anumite pareri,nu mai mergem la nici un doctor.eu nu am mai fost din iulie,da aveam mici rani pe col si gardnerella.am facut tratament,da nu mi-a trecut.incerc sa fac bebe de cateva luni.o sa merg la dr la inceputul anului pt analize mai amanuntite.insa nu stiu la care.te pup.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#225 2010-12-22 01:12:58

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

eu nu am incercat deloc sa raman insarcinata de frica din cauza ranii care cica e cam mare si a candidei...am facut tratament...dar acum trb sa ma duc la un control sa vad cum mai este rana...si vreau sa stiu neaparat si dk ma afecteaza cu ceva dk e sa raman insarcinata k vreau sa fac un bebe bebe  cat mai repede.tu ai incercat sa ramai insarcinata si nu ai reusit?oare din cauza ranilor?offfff si ranile astia ne dau batai de cap....eu cred k o sa ma duc la dr mazilu in ianuarie..mai vb.pupici

Offline

 

#226 2010-12-22 13:33:40

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

da,miss,e a 6a luna.si nu am ramas.o sa fac investigatii mai amanuntite la inceputul anului.multa sanatate,mai vb. puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#227 2010-12-22 13:34:22

daenarys
Vizitator

Re: rana pe col 2

sonia,sotul si a facut o spermograma?

 

#228 2010-12-22 21:34:52

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

nu,dae,o sa facem amandoi investigatii la inceputul anului.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.