homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-13


#229 2010-12-22 21:41:37

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: rana pe col 2

Salutare fetelor.in seara asta am luat si eu rezultatul la papanicolau care suna asa:
Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiu comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice -vacuole,granule,minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale si metaplazice normale.

  Concluzie:
  Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.
  Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia.

asta ce inseamna? e de bine sau de rau??

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2010-12-22 21:43:19)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 



#230 2010-12-27 17:57:24

aleahim_12
Membru
Inregistrat: 2010-12-27
Mesaje: 1

Re: rana pe col 2

Buna...am si eu o intrebare...tocmai am primit rezultatele biopsiei efectuata la o colposcopie...concluzia este:cervicita cronica nespecificata.Stie cineva ce inseamna asta si cat de serios este?

Offline

 

#231 2010-12-30 21:47:19

adelly
Membru
Inregistrat: 2010-12-30
Mesaje: 1

Re: rana pe col 2

Buna ... va urmaresc de foarte mult timp si de multe ori cand am avut o problema am gasit o explicatie pe acest forum , si pentru asta va multumesc pentru existenta lui si bineinteles a voastra, ca oameni . De data aceasta insa , am  cateva nelamuriri in urma unor controale la medicul ginecolog , la care am mers pentru niste dureri in zona ovarelor ce radiau spre spate , dar si pentru ca a trecut un an de la ultimul control .

    In urma ecografiei mi sa spus ca am o anexita bilaterala accentuata mult pe partea stanga( ovare inflamate in special cel stang) , ficatul putin inflamat, ovare microchistice  si mi sa zis ca prezint risc de sterilitate.  mi sa data tratament cu ovule Fluomizin , Tratul injectii/ 7 zile si Amoxicilina , regim fara sare .  Dupa ce am terminat tratamentul am fost iar la consultatie si pt recoltarea secretiei , aici insa mi-a descoperit o rana pe col , mia luat  pt Papanicolau .  Mia dat tratament cu Cervugid Ovule timp de 3 luni , si Cystinol pt 5 zile cate 2 pastile la 8 ore , pentru ca urinez des  , si mia mai zis ca sufar de Sindrom premenstrual, ceea ce banuiam pt ca innainte de ciclu si in timpul lui am niste dureri violente de cap  . Rezultatul testului Papanicolau si a secretiei vaginale este urmatorul : FLB : mucus si leucocite , flora coco-bacilara , nuclei liberi si inca o 'chestie ' care nu reusesc sub nicio forma sa descifrez ce scrie  . iar FLD  tip II - III .... acum intrebarile  mele  sunt :
1  - un eventual tratament  pentru partenerul meu , nu ar fi necesar ??? doctorul meu nu a precizat nimic despre acest acest aspect , insa nu as vrea sa risc ,

2 - daca tratamentul pentru partener este necesar ce anume imi recomandati ??

3 - Toate aceste probleme ginecologice ar putea sa fie urmarea unui avort ce l-am avut in urma cu un an ?? si ultima i ntrebare

4 - Am vazut ca multe femei au la Papanicolau rez  II si ca este un rezultat chiar bun , insa la III e deja putin ingrijorator .... ar trebui sa ma ingrijoreze rezultatul testului meu ???? sa il mai efectuez o data in alta parte ??

Sper sa aveti rabdare sa'mi cititi postul si sa imi raspundeti , va rog din toata inima . Sunt c-am debusolata si am nevoie de parerile voastre sad .

Un an Nou Fericit si plin de Sanatate  tuturor si un calduros La multi Ani !

Offline

 

#232 2011-01-07 18:56:01

Darcy
Sr. member
Inregistrat: 2008-07-11
Mesaje: 1396

Re: rana pe col 2

am fost diagnosticata cu displazie cervicala si trebuie sa fac operatia respectiva. intrebarea mea este: a mai avut careva aceasta interventie sa imi spuna si mie daca a simtit ceva cu tot cu anestezia? mi-e foarte teama deoarece un doctor mi-a zis ca voi simti iar altul mi-a spus ca nu. multumesc


Cap patrat cu minte-n colturi

Offline

 

#233 2011-01-11 21:02:37

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

sonia,ai fost la control la cineva?ce ai aflat?astept sa imi raspunzi k situatia ta e un pic asemanatoare cu a mea...eu astept sa imi treaca ciclul si apoi trb sa ma hotarasc la care doctora sa ma duc dar sincer nu prea stiu la care...k nu prea imi mai inspira incredere doctori astia deloc...pupici

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2011-01-11 21:33:23

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

miss,nu am fost,ma mai intresez.sora mea a fost acum la dr tanase,e multumita de ea,bine o stie,ca si sora mea e medic,da a plecat in strainatate.are cabinetul la pelendava.si eu am fost la ea,ma cam expediaza,da nici eu nu am insistat,ca medic am inteles cae buna.du-te si tu la ea si vorbim dupa.te pup.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#235 2011-01-18 17:44:44

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

salutare!inca nu am fost la control...a fost cineva acum mai recent la dr Tudorache Stefania???am auzit k e fff buna...cat costa consultatia si alte investigatii la dansa?as vrea sa raman insarcinata dar am o rana pe col si as vrea sa vad dk se poate sau nu sa fac acest pas!...

Offline

 

#236 2011-01-19 09:01:16

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

miss,am auzit ca tudorache stefania e buna,dar si f dura cu pacientele.din ce am citit nu m-as duce la ea.eu cred ca ma voi duce la novac liliana.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#237 2011-01-19 18:25:05

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: rana pe col 2

hello!
si eu din craiova si eu in cautare de un doc bun care sa imi supravegheze sarcina si cu care sa si nasc apoi.
intr-adevar, stefania e o doc ft buna, spezializata mai ales in eco. se vorbeste de ea ca fiind cea mai buna ecografista din craiova. din pacate, stiu ca ea nu prea vine la nasterile naturale si eu asa as vrea sa nasc atunci cand va veni timpul.
a doua pe lista mea, e dna dr vasile. cu ea a nascut cumnata mea, ele au colaborat super bine. mie nu mi-a placut cum a venit sa ceara banii dupa nastere, si mna...mi s-a cam pus pata un pic asa. dar, la fel...doc buna, dar care cam face cezariana din oficiu sad
mai e andrei tica nustiu
eu, in principiu, sunt cam hotarata in acest moment sa merg la handabureac.
stiu ca ine la naturale, iar ca medic sunt convinsa ca are suficienta experienta. si avem si oaresce intrare la el, fiind oarecum in gasca... nu ne cunoastem personal, dar mna...
alt doctor despre care am auzit de bine, dna pascu, dar la ea m-as duce daca as avea probleme sa raman. fina mea a ramas cu ea dupa vreo 8 ani de incercari si nicio reusita.

la cine nu as merge eu: la ebinca, la patru sau la gheorman.

trebuie sa imi fac si eu programare pt un control, dra habar nu am la cine dintre cei de mai sus sad pe stefania o scot din grafic pt ca eu am 3 medici eco in familie deci nu imi trebuie musai nush ce ecografist super priceput si apoi...in caz de ceva, pt eco ma pot programa oricum si la ea...
intre handaburac si vasile sunt nedumerita. ah...eu vreau musai la spitalul 1. la 2 e mai naspa..nu iti aduc copilul in camera, il infaseaza, etc. nu vreau acolo nicicum.

ca sa fiu un pic on topic, eu nu cerrd ca ranile de pe col sunt motivul pt care nu ramaneti gravidute. multi doctori chiar le lasa asa cum sunt, existand posibilitatea ca ele sa se vindece o data cu celelalte rani de dupa nastere-in cazul naturalei. smile
in schimb, gardnerella stiu ca poate produce complicatii de genul asta.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#238 2011-01-20 11:47:00

adi_2010
New member
Inregistrat: 2011-01-20
Mesaje: 34

Re: rana pe col 2

Buna! sunt noua pe aici si nu prea stiu exact unde ar trebui sa scriu, insa ma confrunt cu o problema care imi da mari batai de cap.
Am 24 de ani si in urma cu 2 luni am decis sa merg la primul consult gineco. am mers la Gynecoland si acolo mi-au spus k am mastoza fibrochistica la ambii sani, dar ca nu exista tratament. iar cand mi-a facut testul papanicolau doctora a observat o zana rosie pe col. m-a programat la o colposcopie si o ecografie transvaginala. ecografia a iesit ok, insa la colposcopie mi-a pus urmatorul diagnostic: JSC vizibila. Ectopie extinsa periorificiala. zona de transformare tipica. am urmat tratament cu cervugid, iar sapt asta am mers la o alta colposcopie si mi-a spus k zona rosie persista si ca este posibil sa fie o transformare epiteliala normala, sau una PRECANCEROASA. diagnostic: JSC vizibila. Zona de transformare imatura cu EAA/ZIN sugestiva pentru metaplazie/LSIL. mi-a recomndat testare HPV. pana atunci....tacere. eu simt ca disper pt ca nu inteleg ce se intampla si mi-a zis ceva de o interventie ERAD. nu am avut nici sarcini, nici avorturi si un singur partener. HELP, PLS!!!!

Offline

 

#239 2011-01-21 21:42:26

alla84
New member
Inregistrat: 2010-02-05
Mesaje: 14

Re: rana pe col 2

"la cine nu as merge eu: la ebinca, la patru sau la gheorman"

de ce nu ai merge la Ebanca? eu am fost foarte multumita de ea

Ultima oara a fost editat de alla84 (2011-01-21 21:42:52)


wink

Offline

 

#240 2011-01-22 12:30:03

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: rana pe col 2

alla, stiu ca e o femeie blanda si intelegatoare, de asemnea stiu ca multi zic ca e ft buna profesionista.
eu stiu, din pacate, 2 cazuri care au avut niste insuccese majore cu dansa si mi-am pierdut, oarecum increderea. de asemenea, stiu ca pe vremea aia dansa nu facea eco si mi se pare cam greu sa fac eco la un doc si un altul sa imi supravegheze sarcina.
in sensul ca, daca doc vede cu ochii lui copilul e o treaba. daca doar interpreteaza se uita peste rezultate e o alta.
eu nu emit pareri generale, e posibil sa apara cineva care sa imi spuna ca X e super priceput si stie si nu stiu ce. am spus doar parerea mea.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#241 2011-01-31 23:43:04

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: rana pe col 2

am si eu o intrebare pana ajung la colposcopie. am o rana care sangereaza, sunt suspecta de HPV. ok pana aici totul ok. am facut papa, am zis cand ma duc la colposcopie sa ma duc cu toate analizele. insa pana mi-a iesit c1, nici o anomalie, totul este perfect daca ma iau dupa el. mi s-a spus acolo ca daca exista si vreo infectie, vreo candida etc or sa apara in rezultat. eh nu au aparut.
insa eu am secretia putin schimbata, putin mai abundenta, ce sa spun, mai altfel fata de pana acum. ma gandeam ca o fi vreo candida, si medicul care mi-a recoltat mi-a zis ca arata a candida, ca este urata. dar papa nu a aratat nimic.

este posibil ca rana pe col sa modifice consistenta secretiei? ar fi mai bine sa repet analizele in alta parte, sa nu am incredere in acest laborator? as vrea totusi sa ma duc cu rezultatele la colpo insa nu mai am mult timp..


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#242 2011-02-01 10:09:00

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col 2

am inteles ca secretia poate sa fie mai abundenta in cazul unei rani pe col. si eu aveam secretia mai abundenta in perioada dinainte de vaporizare. dupa vaporizare am renuntat la absorbantele zilnice pe care le folosisem ani la rand. (si despre acestea am inteles ca pot influenta secretia si ca nu ar trebui folosite)
iar despre papanicolau iesit anapoda. mie mi-au iesit la diferenta de 1 luna clasa II si clasa II-III.
eu as repeta analiza la un laborator mai de incredere. dr. la care mergi la colposcopie nu iti poate recomanda un laborator?

Offline

 

#243 2011-02-01 10:13:44

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

buna si eu am o problema asemanatoare...eu zic k ar fi bine sa refaci in alta parte analizele sa fii sigura...si mie o data mi-au iesit coci iar a doua oara candida si bacili...nu prea am incredere in analizele astea..si ac problema mea in octombrie am fost la control pt k sangeram la contact sexual mai tot timpul si am o rana urata( care a sangerat si la control) si am facut si analizele :evaluarea fornitiului:satisfacatoare,apoi mai era bifat la COCI si INFLAMATIE iar PAP II,am facut tratament lutenyl,zanocin eu si sotul,cervugid,vit ACE,.Dupa tratament am fost iar la control si am sangerat mai putin si am refacut analizele :evaluarea fornitiului :satisfacatoare,BACILI,CANDIDA,FILAMENTE si INFLAMATIE iar PAP II si mi-a dat azitrox si vit.ace iar eu am citit pe net k de la azitrox se face candida si asa k am luat fluconazol vit.ace si cervugid....si trb sa ma duc sa fac colposcopia si nu am mai ajuns.. o sa ma duc oricum la alta dr pt k nu puteam sa vb deloc cu dansa nu avea timp (am intrebat cum pot sa vindec rana si nu mi-a zis nimik  doar sa revin la control).controalele si desfasurau k pe banda rulanta ..apoi au venit sarbatorile...si in ianuarie cand trb sa ma duc la control am tot amanat si apoi pe 22 ian am avut contact sexual si am sangerat iar mai mult si de atunci sangerez mereu nu s-a mai oprit..credeam k e menstruatia dar nu k abia pe 29 ian trb sa imi vina..mie de obicei imi venea mereu mai devreme dar nu am deloc dureri de burta ca la ciclu...nici nu mai stiu ce se intampla...abia astept sa mi se opreasca sangerarea sa fug repede la doctor ...o sa ma duc la dr mazilu virgilia pana la urma...mi-e foarte frica...e posibil sa sangerez atat de mult de la rana pe col?voi ce ziceti de situatia mea???

Ultima oara a fost editat de miss you (2011-02-01 10:19:03)

Offline

 

#244 2011-02-01 10:33:44

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col 2

iei anticonceptionale?
eu as merge la medic chiar si asa. nu este normal sa sangerezi, si cu atat mai mult abundent. cu toate acestea nu cred ca este de la rana.
sangerarea, chiar si fara durere de burta, arata a menstruatie? s-a redus cantitativ in timp?

Offline

 

#245 2011-02-01 10:49:07

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: rana pe col 2

eu stiam ca rana sangereaza dupa contact, dar putin (asa patesc si eu)

in 3 zile ma duc la colposcopie, nu mai am timp sa imi fac nici o analiza ca sa ma prezint cu ea. medicul de la colpo imi poate recomanda inclusiv clinica unde este el, dar preturile sunt enorme, 120 lei papa, 50 lei secretia.
doamneee de o fi de la rana secretia  popa

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-02-01 10:50:07)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#246 2011-02-01 11:59:26

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

miss,eu ma duc maine la vasile mihaela ,la cea la care mers si in iulie.poate o fi mai bine la a2a vedere.m-am tot sucit,am vrut la goga marcela,da nu are eco transvaginal,deci deocamdata ma duc tot la vasile.sanatate multa!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#247 2011-02-01 12:29:21

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col 2

coraline a scris:

eu stiam ca rana sangereaza dupa contact, dar putin (asa patesc si eu)

in 3 zile ma duc la colposcopie, nu mai am timp sa imi fac nici o analiza ca sa ma prezint cu ea. medicul de la colpo imi poate recomanda inclusiv clinica unde este el, dar preturile sunt enorme, 120 lei papa, 50 lei secretia.
doamneee de o fi de la rana secretia  popa

si mie mi se pare mult, dar ma gandesc ca daca ai incredere in laborator te scuteste de repetarea analizei, de multi nervi si semne de intrebare.
tu stii mai bine, multa bafta!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.