homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-15


#267 2011-02-14 13:47:04

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

salutare...am fost la control in doua locuri pt a fi mai sigura dar nu am avut timp sa scriu,am facut si o colposcopie la care soc  wow  nu am nici o rana pe col ci un col vascularizat de aceea sangerez mereu la cea mai mica atingere diacnostic :,, ectropion congenital cu vascularizatie radiara stelara"si k asa m-am nascut...si nu se vindeca prin tratament sau cauterizare si numai daca taie portiunea de col care este vascularizata..imi doresc fff mult un bebe  si dr mi-a zis sa mai am rabdare macar o luna si apoi sa incerc... acum astept analizele pt clamydia,ureaplasma si mycoplasma...este cineva care a patit acest lucru??? bang oare cand o sa fiu insarcinata o sa afecteze cumva sarcina?sanatate tuturor

Ultima oara a fost editat de miss you (2011-02-14 13:54:11)

Offline

 



#268 2011-02-15 01:22:19

C.Roxana88
New member
Inregistrat: 2011-02-08
Mesaje: 8

Re: rana pe col 2

Buna fetelor....Cine ma ajuta si pe mine cu interpretarea unei colposcopii? Papanicolau mi-a iesit ASCUS cu suspiciune HPV si mi l-am facut testul HPV, doar ca dureaza 3 sapt pana aflu rez. Aspectele colposcopiei sunt:
- epiteliu aceto-alb-plan
- mozaic fin
- iod negativ
- vase atipice
nustiu   e posibil sa-mi iasa HPV-ul pozitiv?
Multumesc!

Offline

 

#269 2011-02-15 11:32:20

angel89
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 1780

Re: rana pe col 2

Neatza! Am citit mai sus ca daca iti iese ASC-US exista o probabilitate mare sa ai Hpv? Mie la ultimul papanicolau la concluzie imi zice: celule scuamose atipice de semnificatie nedeterminata(ASC-US). Apoi imi zice ca e o mica cervicita. Am facut tratament 4 luni cu ovule cervugid si cervuron iar acum 2 sapt am repetat papanicolaul, dar pana imi vine rezultatul stau cu iepurasul sad


In America, in sfarsit!big_smile

Offline

 

#270 2011-02-15 12:04:22

C.Roxana88
New member
Inregistrat: 2011-02-08
Mesaje: 8

Re: rana pe col 2

Acelasi rezultat l-am avut si eu la papanicolau ca tine angel89,insa eu n-am mai avut rabdare sa stau 4 luni sa fac tratamentul si mi-am facut deja testul pt HPV,insa mai am de asteptat 3 sapt.pana atunci am alt tratament de facut pt rana pe col si un mic chist.Cine stie daca ASCUS la papanicolau e determinat de HPV in cea mai mare masura? Sau poate fi determinat si de rana pe col? mentionez ca nu am condiloame...si cine ma poate ajuta cu rezultatul de mai sus al colposcopiei:( va rog. huh  MS!

Ultima oara a fost editat de C.Roxana88 (2011-02-15 12:09:47)

Offline

 

#271 2011-02-15 12:08:52

angel89
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 1780

Re: rana pe col 2

Ar trebui sa mi fac cauterizare oare? Ca am de ceva timp rana pe col, pe care am tratat o de altfel, dar nu prea trece..Nu stiu ce sa mai fac, am impresia ca toate bolile de mine se prind


In America, in sfarsit!big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2011-02-15 17:03:02

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: rana pe col 2

C.Roxana88 a scris:

Acelasi rezultat l-am avut si eu la papanicolau ca tine angel89,insa eu n-am mai avut rabdare sa stau 4 luni sa fac tratamentul si mi-am facut deja testul pt HPV,insa mai am de asteptat 3 sapt.pana atunci am alt tratament de facut pt rana pe col si un mic chist.Cine stie daca ASCUS la papanicolau e determinat de HPV in cea mai mare masura? Sau poate fi determinat si de rana pe col? mentionez ca nu am condiloame...si cine ma poate ajuta cu rezultatul de mai sus al colposcopiei:( va rog. huh  MS!

Nu mai repeta acelasi lucru in 100 de parti, asteapta, ca o sa vina si raspunsul.

Offline

 

#273 2011-02-15 21:18:25

C.Roxana88
New member
Inregistrat: 2011-02-08
Mesaje: 8

Re: rana pe col 2

Cred ca nu sunt singura care a "repetat" ca sa zic asa... am zis ca poate n-am scris eu bine msj meu in topicul corect.iar in acest topic erau alte nelamuriri.

Offline

 

#274 2011-02-16 10:32:41

roxitza2006
Membru
Inregistrat: 2011-02-16
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

Buna! Sunt noua pe aici. Acum 2 sapt am fost diagnosticata de medicul ginecolog cu exocervicita. Mi-a dat tratament (nizoral pastile, Lomexin Crema si Ovule). De vreo 2-3 zile am inceput sa am usturimi la urinat, dar si labiile ma ustura. Credeti k e da la crema (trebuie sa mentionez k mi-a venit ciclul azi)?

Offline

 

#275 2011-02-16 10:41:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

ar putea fi de la Lomexin. Nu ai fi prima careia i se intimpla


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#276 2011-02-16 10:57:25

roxitza2006
Membru
Inregistrat: 2011-02-16
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

In cazul asta ar trebui sa intrerup tratamentul cu lomexin?

Offline

 

#277 2011-02-21 22:06:53

cylon
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 7

Re: rana pe col 2

Buna seara,
am o problema care m-a speriat f tare. Astazi am fost la medic, iar rezultatul a fost acesta: Sterilitate sec, BIP, Vulvo-vaginita acuta, Col cicatricial post DTC.
In urma consultatiei, exam a evidentiat :col de nulipara cu leziune periorificiala la niv comisurii stg, cat si pe BP(col cicatricial post cauterizare). La TV: col in ax.Uter AVF de vol si consistenta normale, mobil, nedureros.ZA dr sensibila, palpabila, cea stg nepalpabila.FSV suple. Sani angorjati, secretie mamara prez bilateral.

Mi s-au rec analize pt secretie vaginala (exam microbiologic complex), antibiograma,; antiB mycoplasma, ureaplasma, clamydia ; det grup streptococ, PAPS.
Pt acestea astept rez in 2 sapt.

Tr sa mai precizez ca in urma cu un an, la testul PAPS a iesit gr III. Am facut colposcopie si ADN HPV care au iesit negative.

Ma ingrozeste gandul ca acum ar putea fi cancer. Am 36 ani si imi doresc cu disperare un copil. Acum, dupa experienta de astazi de la medic, nu stiu ce sa mai cred. Speram ca dupa ani intregi de tratam cu anticonceptionale pt reglarea ciclului menstrual sa se fi rezolvat probl.Acum insa...constat ca probl mele sunt si  mai mari. Medicul de azi a spus ca nu-i place deloc acea sangerare de la niv colului uterin. Credeti ca e vb de cancer? grater(
Va multumesc f mult pt raspuns

Offline

 

#278 2011-02-22 09:30:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col 2

nu vad niciun motiv sa te gandesti la cancer. asteapta rezultatele analizelor.

cylon a scris:

Speram ca dupa ani intregi de tratam cu anticonceptionale pt reglarea ciclului menstrual sa se fi rezolvat probl

la ce problema te referi? anticonceptionalele regleaza ciclul doar pe perioada in care sunt luate, ele nu trateaza cauza dereglarii.

Offline

 

#279 2011-02-22 11:42:23

maya86
New member
Inregistrat: 2011-02-21
Mesaje: 7

Re: rana pe col 2

Buna!sunt noua pe aici va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri..am avut ultimul contact sexual pe la jum luni noiembrie si de atunci imi tot fac griji,am facut 4 teste si au iesit negativ..am fost la control si ecograf,medicul mi-a zis k nu-s insarcinata,dar mi-a descoperit rana pe col si o infectie...am facut tratament pt infectie timp de 6 zile...problema ii k am durerii abdominale cateodata si sanii ma dor,sa fie oare simptoame de sarcina sau de la rana?

Va multumesc

Offline

 

#280 2011-02-22 11:45:38

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: rana pe col 2

s-ar putea sa fie doar de la stres, de la gandurile tale ...atata timp cat ai fost la control si ecograf si ti-a spus ca nu este vorba de bebe, 4 teste negative...relax, menstruatia ti-a mai venit de atunci?

Offline

 

#281 2011-02-22 12:13:36

maya86
New member
Inregistrat: 2011-02-21
Mesaje: 7

Re: rana pe col 2

da mi-a venit regulat...dar ma macina gandul cu sarcina extrauterina k atatea am citit pe net k nu se vede la eco si de aia sunt stresata si speriata,am fost la eco cam dupa 11 sapt ...

Offline

 

#282 2011-02-22 13:00:21

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: rana pe col 2

Buna!

Am si eu cateva nelamuriri, daca poate cineva sa ma lumineze, m-as bucura
Am sa incep prin a spune ca am primit rezultatul de la biopsie, am facut excizie cu ansa LLETZ, pentru ca aveam displazie usoara CIN 1.
Pe buletinul de analize sunt trecute urmatoarele:

Microscopic:
Metoda coloratie HE
Fragmente de col uterin:epiteliu scuamos stratificat pavimentos necheratinizat (exocervical) cu arhitectura si morfologie celulara normale si cu zone de hiperplazie a celulelor stratului bazal;aspecte de transformare epiteliala de tip scuamos matur focala la nivelul epiteliului glandular mucosecretor (endocervical) de acoperire.
In lamina propra infiltrat inflamator moderat, difuz si mixt (limfocite, plasmocite si granulocite neutrofile);aspecte de exocitoza(granulocite neutrofile)unele glande sunt dilatate chistic
CONCLUZIE:Aspectul histologic al fragmentului primit pledeaza pentru:
1.Cervicita cronica nespecifica acutizata si cu chiste Naboth.
2.Metaplazie epiteliala de tip scuamos matur endocervicala

Deci astea sunt rezultatele dupa biopsie.Ce parere aveti, e de rau, e de bine?Acum sa inteleg ca nu mai am displazie usoara CIN1, ca au disparut celulele alea precanceroase .Ce-i metaplazia epiteliala de tip scuamos matur endocervicala?
Dar cervicita cronica?Stiu ca HPV-ul si-a facut de cap din moment ce am avut displazie usoara....intrebarea mea este acum am scapat de asta?Este totul bine dupa LLETZ?Cum o sa ma protejez eu de acum, ca sa nu mai adun si alte tulpini de HPV, de unde sa stiu ca prietenul meu nu are alte tulpini?de 6 luni am facut pauza totala, imi este  teama sa nu ma reinfectez cu HPV .

Sper ca nu v-am plictisit, dar sunt lucruri serioase care ma framanta cesafac




Buna!!!Astept si eu un raspuns nustiu Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda???? cesafac

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-02-23 17:29:20)

Offline

 

#283 2011-02-22 13:03:49

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: rana pe col 2

maya86 a scris:

da mi-a venit regulat...dar ma macina gandul cu sarcina extrauterina k atatea am citit pe net k nu se vede la eco si de aia sunt stresata si speriata,am fost la eco cam dupa 11 sapt ...

chiar si sarcina extrauterina se vede la eco transvaginal si cred ca si la eco abdominal la 11 saptamani...dar eu zic sa te relaxezi, daca ai avut cm regulat de atunci ...
puss

Ultima oara a fost editat de simone11 (2011-02-22 13:04:11)

Offline

 

#284 2011-02-22 14:26:09

maya86
New member
Inregistrat: 2011-02-21
Mesaje: 7

Re: rana pe col 2

simone11 a scris:

maya86 a scris:

da mi-a venit regulat...dar ma macina gandul cu sarcina extrauterina k atatea am citit pe net k nu se vede la eco si de aia sunt stresata si speriata,am fost la eco cam dupa 11 sapt ...

chiar si sarcina extrauterina se vede la eco transvaginal si cred ca si la eco abdominal la 11 saptamani...dar eu zic sa te relaxezi, daca ai avut cm regulat de atunci ...
puss

multumesc pt rsp,oricum mi-am facut programare la medic pe joi si o sa aflu mai multe..de la ce provin simptomele astea ? puss

Offline

 

#285 2011-02-22 14:32:23

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: rana pe col 2

pai...durerile abdominale...pot fi de la o raceala la ovare...daca ai stat in frig, te-a tras curentul, ai stat pe rece...durerile de san nu stiu sincer de la ce ar putea fi, inafara de cazul in care dor cand se maresc de la ac, sau noduli...dar cel mai sigur iti va spune medicul joi...succes:* te asteptam cu rezultatul

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.