homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale karissa


#1 2011-11-09 11:22:55

mealexutza
Membru
Inregistrat: 2010-04-04
Mesaje: 3

anticonceptionale karissa

buna la toata lumea...am si eu o problema...iau anticonceptionale karissa de 2 ani...acum sunt in pauza,dar maine incep iar sa le iau...problema este:de luni iau antibiotic si sambata termin..asta inseamna sa ma protejez toata luna din cauza lor?

Offline

 



#2 2011-11-09 13:22:52

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale karissa

te protejezi cat timp iei antibioticul+ 7 zile dupa, nu toata luna smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2011-11-09 13:54:43

mealexutza
Membru
Inregistrat: 2010-04-04
Mesaje: 3

Re: anticonceptionale karissa

multumesc mult puss

Offline

 

#4 2011-11-13 09:34:08

blanka
New member
Inregistrat: 2009-06-09
Mesaje: 10

Re: anticonceptionale karissa

buna! am nevoie urgenta de ajutor. va rog muuuult!
iau anticonceptionale karissa. ieri am uitat sa iau pastila. este pastila cu numarul 14 din 21. trebuia sa o iau la 11 dimineata. este ultima pastila din saptamana 2. cum procedez in acest caz?

Offline

 

#5 2011-11-13 09:47:39

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale karissa

o iei cand iti aduci aminte, chiar daca asta inseamna sa iei 2 pastile intr-o zi, si te protejezi cu prezervativ 7 zile, adica pana termini folia; dupa asta, protectia se reinstaleaza smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-13 09:50:43

blanka
New member
Inregistrat: 2009-06-09
Mesaje: 10

Re: anticonceptionale karissa

mentionez ca am luat deja pastila azi desi au trecut cele 12 ore. limita maxima. am luat-o la 9 dimineata. iar la 11 trebuie sa iau alta.

Offline

 

#7 2011-11-13 09:53:53

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale karissa

ok smile la  11 iei pastila de azi, normal, si de azi incepand pana termini folia te protejezi cu prezervativ (adica fix 7 zile daca am calculat eu corect).


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#8 2011-11-13 09:55:04

blanka
New member
Inregistrat: 2009-06-09
Mesaje: 10

Re: anticonceptionale karissa

am gasit acum prospectul si in prospect scrie ca daca nu am luat in 12 ore sa nu o mai iau. dar am citit prea tarziu. diferenta intre prima si a 2-a pastila este de doar 3 ore. ce efecte poate avea acest lucru? mai am 7 pastile de luat. ce fac atunci cand termin? incep direct o alta folie sau las normal sa treaca cele 7 zile de pauza si apoi incep o noua folie?

Offline

 

#9 2011-11-13 09:56:23

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale karissa

nu are nici un efect negativ; dupa ce termini folia, faci pauza normal.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#10 2011-11-13 09:59:28

blanka
New member
Inregistrat: 2009-06-09
Mesaje: 10

Re: anticonceptionale karissa

iti multumesc frumos pt raspunsuri. nu mi s-a mai intamplat pana acum sa uit sa iau o pastila si sunt foarte ingrijorata.

Offline

 

#11 2011-11-13 10:01:25

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale karissa

nu fi smile se intampla tuturor tongue


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#12 2011-11-14 00:30:30

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

buna. m-am hotarat de luna asta sa incep sa iau si eu anticonceptionale. maine,poimaine urmeaza sa imi vina si menstruatia,asa ca am sa incep sa le iau de atunci,din prima zi. mi-au fost recomandate de catre dl doctor,anticonceptionalele Karissa,dar sunt fff speriata..am citit tot felul de pareri pe diferite forumuri si nu stiu ce sa fac. mi-e foarte teama sa nu ma ingras. dak am sa ma ingras in prima luna o sa le pot intrerupe/sa le schimb..sau c se face in astfel de cazuri? ma gandeam totusi sa mai cer parerea unui doctor sa vad ce mi-ar recomanda ,si dat fiind faptul ca sunt din Bucuresti,ma gandeam sa apelez la doctoressa. sau sa incerc totusi o luna cu Karissa si sa vad ce se intampla?


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#13 2011-11-14 00:43:19

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

ia karissa, daca asa ti-a recomandat. sunt cu doza foarte mica de hormoni, teoretic ar trebui sa fie mai putine sanse de a suferi efecte adverse, dar depinde si de organismul tau, daca ti se potrivesc. nu ingrasa ele in sine, doar ca pot, nu obligatoriu, sa-ti creasca putin pofta de mancare, si daca cedezi, te poti ingrasa sau nu, daca esti genul de persoana care mananca ce vrea si tot asa arata nu prea cred... asa... stai linistita daca ai efecte adverse in prima luna sau maxim primele 3 luni e normal, vor trece. daca nu trec atunci e cazul sa le schimbi. cateodata nu merge perfect din prima, si incerci mai multe. eu iau logest care e la fel si nu am avut nici un efect advers... nici un gram in plus, am si slabit de cateva ori putin ca eram depresiva din cauza despartirii si nu prea mancam (deci nu din cauza lor tongue ), nu spotting, nu dureri de cap sau ce mai poate fii. vei vedea oricum din primele zile de administrare cum te intelegi cu ele. eu ti-am spus, ma simteam ca intotdeauna.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-14 00:45:04)

Offline

 

#14 2011-11-14 01:00:11

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: anticonceptionale karissa

yoyolina a scris:

te protejezi cat timp iei antibioticul+ 7 zile dupa, nu toata luna smile

agree


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#15 2011-11-14 22:24:08

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

frankie,ms de raspuns si sa sti ca ti-am ascultat sfatul. azi dimineata mi-a venit...si acum la 22 am luat prima pastiluta...sper sa fie bine cu toate ca sunt un pic ingrijorata. dar,sti,inainte sa o iau ma durea burta groaznic si acum nu ma mai doare. oare sa ma fi ajutat pastila sau e ceva psihic? lol ...in fine,vroiam sa mai intreb ceva. am auzit de la o colega azi..cum ca daca iei ac si bei coca cola nu e bine...e adevarat? si m-ar mai interesa sa stiu daca pe viitor cand o s mai am dureri pot lua un nurofen,ceva de dureri fara ca efectul sa fie afectat.


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#16 2011-11-15 11:26:16

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

poti sa bei cata cola vrei tongue nu e buna pentru sanatate tongue dar nu influenteaza cu nimic protectia. in schimb nu poti sa bei ceai de sunatoare sau suc de gref sau sa papi gref cand inghiti pastilele pentru ca scad protectia. poti sa bei astea daca-ti plac sau ai nevoie cand esti in pauza de 7 zile, deci cand nu administrezi pastilute (esti protejata in pauza daca iei corect pastilele). cand iei antibiotice sau antidepresive, trebuie sa te protejezi suplimentar cu prezervativ, cat dureaza tratamentul plus inca 7 zile dupa. nurofen poti sa iei oricand. in legatura cu durerile menstruale care ti-au trecut... daca ti-au trecut la 3-4 ore de la pastila poate o fii de la hormoni, dar daca a fost inainte... nici nu se absorbise pastila tongue (tine minte cand trebuie sa astepti 7 zile sa fii protejata sa astepti si 4 ore dupa a 7-a pastila sa se absoarba). also, ai grija putin cu vomatul si diareea. sa nu vomiti imediat dupa ce ai luat pastila (dupa 4 ore e ok) si sa nu ai mai mult de 4 scaune moi dintre care cel putin unul sa fie in cele 4 ore dupa pastila (stiu ca suna scarbos, dar trebuie sa stii). dar asta mie nu mi s-a intamplat niciodata. sa ne spui cum te intelegi cu pastilele smile

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-15 11:27:28)

Offline

 

#17 2011-11-15 13:31:03

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

iti multumesc din nou,frankie. bine ca m-ai lamurit in legatura cu cola. de obicei nu beau sucuri deloc,dar ieri chiar bausem putin cola inainte sa iau pastila wink) si bine ca mi-ai zis de gref...pentru ca obisnuiesc sa mananc des. dar de acum,gata. poate doar in pauza de 7 zile. ceaiul verde iarasi e ceva ce consum zilnic..dar am citit pe ici pe colo ca nu-i nici o pb cu el,nu? o sa va zic cum ma inteleg cu pastilutele. eu sper sa fie bine...deocamdata de la prima nu am nimic..nici greturi,nici dureri de cap. dar na, e doar una...sa vedem pe viitor! oricum,de ieri mi-am facut asa un plan de alimentatie k sa fiu sigura ca nu o sa ma ingras...eu sunt genul care mananca de toate,la orice ora,dar cu toate astea nu ma ingras. am 51 de kg/162 cm de knd ma stiu. sper sa raman asa sau sa mai slabesc putin k nu ar strica! lol  iti multumesc din nou,imi esti de mare ajutor! pupici


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#18 2011-11-15 14:24:26

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

nu ai de ce sa slabesti cel putin nu in kg, poate 2-3 cm acolo pentru psihicul tau smile ceai verde poti sa bei, sa nu fie ceai de sunatoare! ah si, nu ai pentru ce (am uitat sa-ti spun prima oara tongue )

Offline

 

#19 2011-11-17 18:35:29

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

hey,buna. frankie,de knd mi-ai zis de gref am ramas asa un pic cu o fixatie si acum ma gandesc k poate orice mananc influenteaza protectia lol de curiozitate, pomelo sau portocalele au vreo treaba? k m-am gandit k sunt tot citrice... si my am o curiozitate...am inghitit deja 3 pastilute. oare daca erau nepotrivite ptr mn se simteau oarecum anumite efecte secundare sau trebuie sa mai treaca ceva timp? intreb,ptr ca pana acum eu ma simt f bine. si nici pofta de mankre nu este mai mare,ba din contra smile


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.