homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dealing with depression-9


#153 2012-09-09 01:21:39

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Dealing with depression

antidepresivele naturale ca sa le zic asa, de la plafar, au ceva efecte ? se simte diferenta?

Offline

 



#154 2012-09-09 21:29:11

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Dealing with depression

Placebo ?

Offline

 

#155 2012-09-19 16:16:37

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Dealing with depression

Tei ai fost la psiholog vreodata? s-a intamplat ceva recent/ relativ recent in viata ta care te-a demoralizat? ai crescut cu niste lucruri foarte urate in viata? ai fost la medic sa vezi daca echilibrul tau hormonal este ok? poate tine strict de fizic. suferi de hipotiroidie? asa... acum ca am terminat cu interogatoriul, cautam un topic unde sa pot spune ca mi-e greu sa nu plang in fiecare zi, ca m-am saturat, ca asta nu e viata.

Offline

 

#156 2012-09-19 16:57:56

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Dealing with depression

ce s.a intamplat eph?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#157 2012-09-20 00:20:52

LittlePineapple
New member
De la: departe...
Inregistrat: 2012-09-16
Mesaje: 17

Re: Dealing with depression

esti sigura ca treci printr-o depresie si nu printr-un soi de criza filozofica despre sensul tau in viata?evident ar putea fi amandoua in acelasi timp...
Ai prieteni, activitati, iesi macar de doua ori pe sapt in oras, muncesti, mergi la scoala?Si mai important, ai ceva pasiuni pe care le practici in mod activ?planuri de viitor, scopuri pe care vrei sa le atingi?
De obicei o persoana care raspunde pozitiv  tuturor acestor intrebari nu e depresiva caci are o viata plina...Incearca sa iesi mai mult, sa vorbesti cu multi oameni, sa-ti gasesti o pasiune...
eu cred ca e important sa-ti ocupi timpul si sa fii in societate.
Evident ca iti zic ce a spus si psihologul...Hai sa o luam altfel...
ai o relatie de cuplu?
cum stai cu increderea in tine?te simti frumoasa, desteapta, mergi pana in panzele albe intr-o discutie si iti sustii punctul de vedere?sau te lasi usor convinsa de argumentele altora?

Ultima oara a fost editat de LittlePineapple (2012-09-20 01:05:55)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2012-09-20 13:07:52

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Dealing with depression

pur si simplu simt ca o iau razna...pe zi ce trece sunt mai nervoasa,mai agitata si toate imi merg pe dos.... mi-e dor de ingerasul meu si de mama mea... este a doua oara cand il rog pe taicamiu sa ma ajute cu ceva si imi intoarce spatele...uneori imi doresc sa am si eu o persoana mai matura ca mine in preajma,sa ma stranga imi brate si sa-mi spuna o vorba buna cand ma doare sufletul


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#159 2012-09-20 16:11:28

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Dealing with depression

mykutza a scris:

ce s.a intamplat eph?

pai cum zice little pinapple mai jos, nu muncesc, imi caut de nu stiu cat timp, am fost refuzata pe cele mai stupide motive, inclusiv ca sunt overcalificata pt. jobul respectiv in conditiile in care as fi lucrat orice mai putin prostitutie si prostituie legala adica video chat si masaj erotic, numai sa lucrez si sa castig niste bani, asa sunt de disperata. asa, deci no job, nu mai am cursuri la facultate trebuie doar sa dau licenta si imi trebuie si bani pentru asta, ma apuca rasul citind ce scrie little mai jos... sa iesi de cel putin 2 ori pe saptamana in oras, pai n-am iesit asa de des toata viata mea amarata de 20 si ceva de ani, cu parinti dobitoci. nu ies ca nu am cu ce si/sau cu cine, telefonul nu mai suna si daca suna nu ma pot duce niciunde in conditiile astea, nu mai gandesc limpede, uit mereu acelasi lucru de 10 ori, mananc o data pe zi, maica-mea si fratele cu care impart casa isi bat joc in ultimul hal (incuiat usa la bucatarie, oprit apa calda etc.) pur si simplu simt ca o iau razna. nu am nici o perspectiva in conditiile astea, cand nu ai nici macar nevoile de baza satisfacute, ce planuri de viitor realiste poti avea? si mai trist e ca asa a fost mereu, ma refer la situatia cu ai mei, numai ca nu am vazut-o eu cu ochii de copil si adolescent cum trebuie.
gizeh puss din pacate stiu cum e sa-ti fi propriul parinte si singurul adult din viata ta. daca am inteles bine postul tau. ce pot sa spun... cauta in prieteni si iubit persoane mature ca sa compensezi cat de cat.

Offline

 

#160 2012-09-20 16:23:50

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Dealing with depression

si in plus telefonul meu a cedat si contactele erau in telefon nu pe cartela, ca sa le copiez trebuia sa o fac unul cat unul pe ce telefon antic aveam eu si acum pe cel nou cumparat cu ultimii bani castigati la ultimul job, am 10 contacte, asa... ca m-am intalnit intamplator cu cineva cunoscut si m-a intrebat ce s-a intamplat de nu mai raspund pe ala. oricum nu am mai avut nici cu ce sa incarc. si m-a si mancat sa incerca "o relatie", i-am explicat tipului ca sunt in situatia in care sunt si nu se poate a spus sa-l las pe el sa hotarasca asta, mi-a placut atitudinea, m-am simtit un pic mai normala luna asta cu el in viata mea, si bineinteles ca mi-am luat papucii fara nici un motiv... scuze stupide. nu pot sa spun ca tineam la el dar era macar un dram mai bine sa am ceva in viata asta de rahat, cat de putin, si am plans ca prosta desi nu am plans in trecut pt. o chestie de o luna... asta asa to top it up. stiu ca e vina mea, dar fusesem singura prea mult timp, ei bine, acum parca e si mai greu sa fie singura si nici macar nu ma refer la a nu avea un baiat/ barbat in viata mea, ci a nu avea pe nimeni, absolut nimeni.

Offline

 

#161 2012-09-20 20:08:30

LittlePineapple
New member
De la: departe...
Inregistrat: 2012-09-16
Mesaje: 17

Re: Dealing with depression

Pfff...eph...n-am ajuns niciodata chiar in punctul unde esti tu dar te inteleg...pe mine m-au ajutat doua lucruri : site-ul asta http://www.stilultau.com/blog/ si o prietena care a fost intotdeauna gata sa ma asculte sau sa-mi dea un sut in fund si-o palma peste ceafa cand aveam nevoie.
de unde esti?

Offline

 

#162 2012-09-21 16:46:06

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Dealing with depression

eph, de ce nu incerci sa reiei legatura cu fosti colegi de facultate, sau liceu, sau cu prieteni cu care ai racit relatiile?

Eu am avut o perioada in viata in care eram aproximativ in aceeasi situatia cu a ta.

Eram deprimata, nu aveam prieteni, picasem foarte multe multe examene la facultate din cauza putinelor prezente la laboratoare si seminarii. Eram cu moralul la pamant, nu gaseam nici un sens in viata.

Ei bine, intr-o zi m-am uitat mai atent in jurul meu si am vazut oameni veseli, oameni plini de viata, oameni cu greutati si cu probleme mai mari decat ale mele care luau lucrurile asa cum veneau si mergeau mai departe increzatori. Si atunci am realizat ca singurul vinovat pentru ceea ce traiam eu eram tot eu.

Diferenta dintre mine si alte persoane era facuta de felul in care actionam in diferite situatii, sau cum reactionam.

Mi-am dat seama ca solutia era la mine in mana, nu la altcineva.

Am inceput sa creez noi prietenii. Am devenit mai sociabila, mai toleranta, nu mai luam personal toate lucrurile care inainte ma facusera sa sufar.

Mi-am cautat fostii colegi si toate persoanele cu care intrerupsesem dintr-un motiv sau altul legatura. Am inceput sa nu mai refuz nici o invitatie in oras, sau la vreo zi de nastere, club, am cunoscut persoane noi si astfel intr-o jumatate de an aveam un mare grup de prieteni. Aveam multi pretendenti, aveam de unde sa-mi aleg un baiat care sa-mi placa, si intr-un an de zile viata mea era cu totul alta. In fiecare weekend eram ori in club, ori la vreun chef, ieseam la sucuri, mi-am gasit si job in perioada aceea, la care apoi am renuntat, dar asta e alta poveste. Ideea este ca am reusit sa obtin din ce in ce mai mult ceea ce imi propuneam, pentru ca am hotarat sa fac ceva in directia respectiva si rezultatele nu au intarziat sa apara.

Hotaraste ce iti doresti si apoi fa tot ce poti in directia respectiva, fara sa te descurajezi si fara sa iti pierzi increderea. Nu mai lua totul personal si ai incredere ca pana la urma va fi bine, evident daca si faci ceea ce trebuie in directia respectiva.

In viata o sa te intalnesti cu situatii mai grele decat cele de acum, iar ceea ce traiesti azi are rolul de a te face mai puternica nu de a te dobori. Si nuita ca nimic nu este permanent, totul vine si pleaca. Daca baiatul cu care ai incercat o relatie a plecat, in esenta a facut un lucru bun, chiar daca tu nu vezi acum asta. Poate mai devreme sau mai tarziu vei gasii o persoana potrivita, vei avea o relatie frumoasa si tipului de care vorbesti ii vei multumi ca a plecat din viata ta. Ce zici de asta?


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#163 2012-09-22 10:35:30

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Dealing with depression

Ma intreb cum se mai descurca Tei smile nu a mai socializat de mult pe forum smile

Offline

 

#164 2012-09-23 22:31:27

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

LittlePineapple a scris:

Ai prieteni, activitati, iesi macar de doua ori pe sapt in oras, muncesti, mergi la scoala?Si mai important, ai ceva pasiuni pe care le practici in mod activ?planuri de viitor, scopuri pe care vrei sa le atingi?
De obicei o persoana care raspunde pozitiv  tuturor acestor intrebari nu e depresiva caci are o viata plina...Incearca sa iesi mai mult, sa vorbesti cu multi oameni, sa-ti gasesti o pasiune...
eu cred ca e important sa-ti ocupi timpul si sa fii in societate.

deci eu sunt definitia depresiei sa inteleg? bang

Offline

 

#165 2012-09-23 22:34:48

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Dealing with depression

AciDulaSs a scris:

Ma intreb cum se mai descurca Tei smile nu a mai socializat de mult pe forum smile

Da si eu ma intrebam hmm Sper ca e okey  nustiu

Offline

 

#166 2012-09-23 22:37:52

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Dealing with depression

depresia e mai mult de atat.
poti sa raspunzi n egativ la acelel lucruri si tot sa nu fii depresiv. bine, nuzic ca esti ok, dar jeannie nu cred ca esti despresiva lol

Offline

 

#167 2012-09-23 22:44:21

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

sunt cea mai. forgetit  sad

Offline

 

#168 2012-09-24 14:41:28

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Dealing with depression

una e sa fii trista, si poate pt moment nemultumita de cum decurg lucrurile in viata, poate nu ne place locul de munca, poate ne-am ingrasat unpic si vrem  sa slabim. Asta nu inseamna depresie.

Depresia este o boala grava, nu o stare de spirit.

Offline

 

#169 2012-09-24 15:58:29

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Dealing with depression

eph a scris:

mykutza a scris:

ce s.a intamplat eph?

pai cum zice little pinapple mai jos, nu muncesc, imi caut de nu stiu cat timp, am fost refuzata pe cele mai stupide motive, inclusiv ca sunt overcalificata pt. jobul respectiv in conditiile in care as fi lucrat orice mai putin prostitutie si prostituie legala adica video chat si masaj erotic, numai sa lucrez si sa castig niste bani, asa sunt de disperata. asa, deci no job, nu mai am cursuri la facultate trebuie doar sa dau licenta si imi trebuie si bani pentru asta, ma apuca rasul citind ce scrie little mai jos... sa iesi de cel putin 2 ori pe saptamana in oras, pai n-am iesit asa de des toata viata mea amarata de 20 si ceva de ani, cu parinti dobitoci. nu ies ca nu am cu ce si/sau cu cine, telefonul nu mai suna si daca suna nu ma pot duce niciunde in conditiile astea, nu mai gandesc limpede, uit mereu acelasi lucru de 10 ori, mananc o data pe zi, maica-mea si fratele cu care impart casa isi bat joc in ultimul hal (incuiat usa la bucatarie, oprit apa calda etc.) pur si simplu simt ca o iau razna. nu am nici o perspectiva in conditiile astea, cand nu ai nici macar nevoile de baza satisfacute, ce planuri de viitor realiste poti avea? si mai trist e ca asa a fost mereu, ma refer la situatia cu ai mei, numai ca nu am vazut-o eu cu ochii de copil si adolescent cum trebuie.
gizeh puss din pacate stiu cum e sa-ti fi propriul parinte si singurul adult din viata ta. daca am inteles bine postul tau. ce pot sa spun... cauta in prieteni si iubit persoane mature ca sa compensezi cat de cat.

phew eph dar de ce mama si fratele inchid apa si usa la bucatarie?  Cum sa mananci o data pe zi , stati in aceasi casa si sa nu-ti dea un blid de mancare. Imi pare rau sa aud asta. Trec si eu intr-o stare depresiva , dar la mine e trage din cauze medicale, mi-am pierdut jobul in uk tot din motive medicale si a trebuit sa ma intorc in tara , si de 2 ani nu lucrez , dar totusi mami ma ajuta si sustine. Niciodata nu mi-a reprosat pt un blid de mancare. Sper sa ai tarie sa mergi mai departe si sa-ti gasesti un job , iti jur daca eram in uk te aduceam acolo , si iti gaseai sigur un job , mai ales ca vb f bine engleza. Erai perfecta ca au pair un an de zile pana obtineai actele apoi gaseai in alta parte. Sanatate multa si fii tare  kram  kram  imi esti ff draga puss


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#170 2012-09-24 16:48:33

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

jeannie a scris:

LittlePineapple a scris:

Ai prieteni, activitati, iesi macar de doua ori pe sapt in oras, muncesti, mergi la scoala?Si mai important, ai ceva pasiuni pe care le practici in mod activ?planuri de viitor, scopuri pe care vrei sa le atingi?
De obicei o persoana care raspunde pozitiv  tuturor acestor intrebari nu e depresiva caci are o viata plina...Incearca sa iesi mai mult, sa vorbesti cu multi oameni, sa-ti gasesti o pasiune...
eu cred ca e important sa-ti ocupi timpul si sa fii in societate.

deci eu sunt definitia depresiei sa inteleg? bang

Help! Am nevoie de o pasiune! sunt deprimata, nu am chef sa citesc, sa ma uit la filme, sa asc muzica, sa gatesc, sa fac curat, sa fac sport. nu stiu ce mi-ar placea sa fac, ca sa pot iesi din starea asta.

Offline

 

#171 2012-09-24 16:51:57

rosebunny
Insomniac member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 7248

Re: Dealing with depression

nici eu nu am chef de nimic... ma intreb daca inainte de toata tehnologia asta, existau asa multi oameni cu tendinte depresive.


Tot raul e spre bine smile
Zambim si noi azi? smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.