homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22-55


#1027 2013-03-11 12:47:50

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

peste tot sunt spitale


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 



#1028 2013-03-11 12:49:05

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Elena eu nu stiu..
rugaciune Doamne ajuta sa fie bine!


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1029 2013-03-11 12:50:15

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Janis, multumesc!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1030 2013-03-11 12:55:33

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Afara cam ploua
A adormit...poate dupa sa iesim...dar doar pana la auchan ca ploua....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1031 2013-03-11 12:59:15

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

hello mamici
am pus ceva la topicul lui Stef, daca va intereseaza


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1032 2013-03-11 13:03:47

MayaElena
New member
Inregistrat: 2013-03-11
Mesaje: 5

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

denorah00 a scris:

kate sad

Natalia macar e mare, dar yannick n-o sa ajunga la 8 luni la greutatea Ntaliei in ritmul asta.
pe noi ne-a stricat febra asta de atata timp, sunt sigura grater

cu genta aia nu stiu ce sa zic...si eu am facut si prob neurologice am destule. lesin di senin, mi se incetoseaza privirea, si alte manifestari ciudate. nu stiu daca e legatura cert e ca si eu am facut si intreaga nu-s.

kate eu inca tot nu inteleg de ce ampi ar fi prea slaba cand ai zis ca ii da antib preventiv. prea slaba pt ce?
in fine. am mare boala pe medici si eu am fost la 7. sapteee si niciunul nu stie ce are yannick. dau cu presupusul si tratamente din flori...mda...

Buna Denorah,
Sunt noua pe aici, azi m-am autentificat si am mare nevoie de un sfat. Sunt insarcinata, am intrat in 14 saptamani chiar astazi si ma confrunt cu o disgravidie care ma termina de doua luni... Vomit, imi este rau, am arsuri, nu imi trec deloc. Medicul mi-a recomandat Osetron si, daca iau, mi se mai reduc starile de rau. Am vazut ca si tu ai avut asa stari de rau. Ce ma sfatuiesti? Sa iau Osetronul? Pe prospect scrie ca nu se ia in sarcina, il cam iau cu inima stransa gandindu-ma la sanatatea bebelusului...
Multumesc si felicitari pentru minunea din viata ta.

Offline

 

#1033 2013-03-11 13:07:03

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

NU betadina pe iritatie de scuuuuteeeec!

Deno, daca tot ai asigurarea aia medicala...fa o vizita la urgenta, dar orienteaza-te sa fie la un spital mare, renumit, etc, eventual specializati pe pediatrie.

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2013-03-11 13:10:31)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1034 2013-03-11 13:10:59

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

I-a scris cineva lui stelian popa pt prob cu pozele..avatarele?

Deci Rares e dulce lol el ziua doarme 30-40 min;apoi ii dau sanul sa readoarma.azi eram mai departe de el...si avea perna mea langa.i-a luat coltul fetei de perna,prin somn..il baga in gura rotfl


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1035 2013-03-11 13:21:20

MayaElena
New member
Inregistrat: 2013-03-11
Mesaje: 5

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Va pup pe toate mamicile si pe bebelusi,
Va rog, daca cineva a luat Osetron in sarcina, as vrea sa stiu si eu pentru ca sunt foarte panicata. Nu mai suport starile de voma si varsaturile, totusi nu vreau sa risc sanatate bebelusului.
Ce ma sfatuiti sa fac? Medicul mi-a spus sa iau la nevoie... Ma gandesc ca, daca am trecut de primul trimestru, fiind in 14 saptamani, nu mai risc sanatatea bebelusului care este cea mai importanta.
Multumesc.

Offline

 

#1036 2013-03-11 13:28:07

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Janis rotfl Rares hjarta
Sa stii ca asa eram si eu cu Tudi. Mi se trezea din somnul de pranz dupa fix un ciclu de 40' si trebuia sa fiu foarte pe faza cu tzatza ca sa-l resetez ca altfel era in picioare... Se va regla si treaba asta, o sa vezi. wink

Maya, despre Oseron nu stiu nimic din pacate, dar ti-as recomanda sa mergi la un homeopat sa rezolvi problema asta.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1037 2013-03-11 14:09:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

elena, exista test dar imi scapa numele... ceva gen "test rapid pentru identificare lichid amniotic". daca intrebi la laborator ar trebui sa stie de el ( daca il fac).

maya, imi pare rau ca te chinui asa. nici eu nu stiu de medicament, nu mi-a recomandat nimic doc, am zacut toata sarcina si aia a fost...

Offline

 

#1038 2013-03-11 14:13:41

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Deno, ai mei i-au dat fratelui meu la 2 luni zeama de orez si foarte putin lapte si au crescut cantitatea de lapte progresiv. Facuse o toxiinfectie si avea scaune apoase. Dar nu stiu ce sa zic, pe vremea aia erau alte idei cu privire la diversificare. sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1039 2013-03-11 14:14:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

elena, am gasit. Test rapid pentru determinarea membranelor amniotice rupte sau fisurate
la Medlife este 130 lei si se face cu programare. tine de serviciile ginecologice din cate imi pot da seama, nu de laborator. deci printr-un medic trebuie rezolvat. nu stiu daca ai Medlife la tine acolo sau unde se mai poate face...

Offline

 

#1040 2013-03-11 14:22:43

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

andreea parca tu ai zis ca-i dai sau i-ai dat marieri ulei de ficat de cod,i l-ai dat la recomandarea medicului sau asa ai vrut tu?e bun pt inteligenta,pt ce e bun?

andreea cand esti pe faza sa-mi raspunzi,tin eu minte ca tu ai zis ca i-ai dat mariei si daca da sa-mi zici si de care,ce firma..etc...

noi am fost prin parc,acum am ajuns acasa si am culcat-o,era treaza de la 8 de dimi

amalia pare rau ca tuseste micuta,te-am mai intrebat,la care cresa ai inscris-o?

off deno,saracu Y...e tot cu febra?eu nu inteleg daca e pe antibiotic de ce nu-i trece febra?multa sanatate,cred ca de l asiropuri face diaree,incearca mucilagiu de orez,nu are ce rau sa-i faca


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#1041 2013-03-11 14:23:00

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Garga, multumesc!  Maine am programare le medic si o voi intreba.
Acum, sincer, eu am crezut ca e vorba de un "test' ce se poate face in casa, adica sa aiba vreo proprietate lichidul care poate fi observata "cu ochiul liber". dumbom


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1042 2013-03-11 14:37:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

elena, eu cred ca medicul isi poate da seama dupa aspect. noi, mai greu... ca ne lipseste experienta. succes maine!

Offline

 

#1043 2013-03-11 14:47:03

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Sweety i-am dat Cod Liver Oil de la Childlife, avea gust de capsuni. Mie mi-a fost recomandat de o dr.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1044 2013-03-11 15:18:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Maya, scuze ca vad mai tarziu mesajul tau, am dormit cu bebe smile
imi pare rau ca treci prin asta, la mine a fost asa: din saptamana a 7-a pana in saptamana a 17-a de sarcina am luat zilnic osetron 8 mg perfuzabil. doza maxima admisa e 4 mg in sarcina, dar eu cu 4 mg vomitam de pana la 25-30 de ori pe zi si un rinichi a cedat, aveam corpii cetonici ++++ ceea ce era grav pt sanatatea mea.
cu doza de 8 mg, scadeau varsaturile la 8-12 pe zi.

nu stiu cat de rau iti arata tie analizele, dar daca te afli in situatia mea, atunci osetronul e o cale buna de compromis. eu as lua din nou daca ar fi cazul fara sa ma gandesc.
copilului meu, aparent, nu i-a facut niciun rau. decat ca are reflux si o dermatita, pe care o au multi copii fara sa fi luat osetron.

eu am avut disgravidie pana la sfarsit, dar dupa 25 de sapt, nu am mai luat osetron deloc, nicio pastila, nicio fiola, vomitam zilnic dar mult mai putin, intre 3 si 10 varsaturi pe zi, dar starile de rau erau altfel, mai suportabile ca la inceput.

Multa sanatate! daca vrei sa mai vorbim, chiar si pt o incurajare cand ti-e foarte rau, spune-mi si iti dau id-ul meu, pt mine ar fi facut minuni sa vorbesc cu cineva care a trecut prin asa ceva, caci NIMENI altcineva nu te intelege pe deplin.




mai eu n-am stat de inconstienta acasa cu el, ci l-am dus la 7 doctori si am repetat analizele de 3 ori, a mai luat antibiotic in timpul asta si atat au durat toate adunate.
el are 5 luni jumate aproape si face maxim 37,8 rectal. toti dr spun ca asta nu e febra. semne clinice nu are, toti dau din umeri si ma cred pe mine nebuna. nu stiu unde sa-l mai duc.

garga, da numai sumetrolimul, restul nu se pot da sad

lucky, parisul si bruxelles sunt departe tare de noi sad alt spital mare nu este pe aci.

ideea este ca un lucr bun tot e, din ziua a treia de antib, au scazut puseele de febra, face 37,8 rar, spre deosebire de 38,3 zilnic inainte.
deci un salt inainte eu zic ca este, poate se suprapune si raceala lui. dar ma asteptam sa scada de tot dintr-o data.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1045 2013-03-11 15:25:30

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

wave mamici,

au plecat ai mei ieri. Ne era teama ca o reactioneze ciudat Carol dar ne-a surprins: in drum spre casa a vazut un avion care decola si ne-a spus ca bunicii sunt in acel avion care-i duce in Romania. Apoi, am cumparat pizza de care ii place ei si am mancat LA MASA (caci cat au stat bunicii alergau cu mancare dupa ea si nu mai era ideea aceea de a manca la masa). Am ras toti trei, am povestit una-alta; in aceasta dimineata am trezit-o, i-am dat sa bea lapte cum faceau bunicii si era gata de full-day la gradinita. Nu a protestat la imbracat, nu a plans cand a iesit din casa...s-a dus imediat la copii cum a ajuns acolo si tocmai a sunat tati la gradinita si i-au zis ca se joaca si nu are nicio emotie lol.
Astept cu infrigurare sa vina si sa vedem ce ne spune.

Casa arata ca dupa razboi. Eu am o gramada de lucru dar le fac eu cu incetu pe toate.
Incepand de azi am inceput cura de slabire cu bors de casa. Am o gramada facut de mama si mai fac si eu. Nu se mai poate asa. A fost o saptamana (cea ce a trecut) in care am mancat tone de porcarii. Sambata am avut 12 ore de conferinta si dupa fiecare panel eram la masa cu mancare si ma indopam. Macar daca ma limitam la fructe si la sandwiches dar am dat lovitura in cookies si aia am fost. Cand m-am cantarit azi dimineata am inemnit sad. Deci, de data asta este serios. Si joi seara incep si sportul (trebuie sa invat sa folosesc bicicleta si greutatile pe care le am acasa).


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.