homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22-56


#1046 2013-03-11 15:32:57

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

deno ,
eu folosesc Liniment oleo calcaire (contine ulei de masline si un ceva pe baza de var) ,e ff bun ,acum esti mai aproape de mine geografic ,poate gasesti ca in farmacii sunt cam aceleasi produse ...

cine are fata de 1 AN ??? EU EU EU
vai ce mandra sunt si ce rau imi pare ca a trecut timpul prea repede

in alta ordine de idei nu stiu daca nu o sa aiba si un frate fata mea ,ca de vreo 4 zile am niste greturi exact ca in sarcina ,tre' sa-mi vina zilele astea si cam stau cu frica-n san !

cmin ,
iti multumesc  ca te-ai gandit la mine cu papuselele ,  i-am cumparat altele de ziua ei si tocmai ce ne-am intors din ro ,macar le-as fi luat cu mine ca altfel cred ca e cam complicat ....esti tare draguta ca te-ai oferit sa ne ajuti din nou !

Ultima oara a fost editat de adalliere (2013-03-11 15:37:49)

Offline

 



#1047 2013-03-11 15:35:13

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

flow, succes!

deno, cat ii mai dai sumetrolim? poate ii trece cu asta totusi, daca zici ca a mai scazut temperatura. care este temp normala a lui Iannick?

Offline

 

#1048 2013-03-11 15:36:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Ada big_smile
La multi ani printesei tale! puss

Offline

 

#1049 2013-03-11 15:39:50

MayaElena
New member
Inregistrat: 2013-03-11
Mesaje: 5

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

denorah00 a scris:

Maya, scuze ca vad mai tarziu mesajul tau, am dormit cu bebe smile
imi pare rau ca treci prin asta, la mine a fost asa: din saptamana a 7-a pana in saptamana a 17-a de sarcina am luat zilnic osetron 8 mg perfuzabil. doza maxima admisa e 4 mg in sarcina, dar eu cu 4 mg vomitam de pana la 25-30 de ori pe zi si un rinichi a cedat, aveam corpii cetonici ++++ ceea ce era grav pt sanatatea mea.
cu doza de 8 mg, scadeau varsaturile la 8-12 pe zi.

nu stiu cat de rau iti arata tie analizele, dar daca te afli in situatia mea, atunci osetronul e o cale buna de compromis. eu as lua din nou daca ar fi cazul fara sa ma gandesc.
copilului meu, aparent, nu i-a facut niciun rau. decat ca are reflux si o dermatita, pe care o au multi copii fara sa fi luat osetron.

eu am avut disgravidie pana la sfarsit, dar dupa 25 de sapt, nu am mai luat osetron deloc, nicio pastila, nicio fiola, vomitam zilnic dar mult mai putin, intre 3 si 10 varsaturi pe zi, dar starile de rau erau altfel, mai suportabile ca la inceput.

Multa sanatate! daca vrei sa mai vorbim, chiar si pt o incurajare cand ti-e foarte rau, spune-mi si iti dau id-ul meu, pt mine ar fi facut minuni sa vorbesc cu cineva care a trecut prin asa ceva, caci NIMENI altcineva nu te intelege pe deplin.




mai eu n-am stat de inconstienta acasa cu el, ci l-am dus la 7 doctori si am repetat analizele de 3 ori, a mai luat antibiotic in timpul asta si atat au durat toate adunate.
el are 5 luni jumate aproape si face maxim 37,8 rectal. toti dr spun ca asta nu e febra. semne clinice nu are, toti dau din umeri si ma cred pe mine nebuna. nu stiu unde sa-l mai duc.

garga, da numai sumetrolimul, restul nu se pot da sad

lucky, parisul si bruxelles sunt departe tare de noi sad alt spital mare nu este pe aci.

ideea este ca un lucr bun tot e, din ziua a treia de antib, au scazut puseele de febra, face 37,8 rar, spre deosebire de 38,3 zilnic inainte.
deci un salt inainte eu zic ca este, poate se suprapune si raceala lui. dar ma asteptam sa scada de tot dintr-o data.

Multumesc mult pentru mesaj. La mine nu este atat de rau cum a fost la tine, vars cam de trei, cinci ori pe zi din saptamana 12. Pana in saptamana 12 vomam muuuult. Sper sa treaca cat mai repede starile aste ca sa pot sa ma bucur cu adevarat de sarcina. Intre timp, o sa mai iau cate un osetron la nevoie, macar unul la trei zile. M.a ajutat mult mesajul tau. Te pupic.

Offline

 

#1050 2013-03-11 15:44:33

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

andreea multumesc
am tot citit,ca este recomandat la copii in primii ani de viata,ca ajuta la dezv creierului,etc...si m-am gandit sa-i dau si eu,dr nu mi0a zis nimic si nici nu am intrebat...voi ce ziceti?adica tu ai vz vreo schimbare la maria de cand i l-ai dat?are gust bun asta cu aroma de capsuni?

adica daca i-; dau fara sa-mi recomande medicul,e ceva?

ada,la multi anisori printesei birthday

Ultima oara a fost editat de sweetgirl27 (2013-03-11 15:49:40)


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1051 2013-03-11 15:50:38

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

deno de ce zici tu ca la 37.8 este febra,eu stiu ca la copii doar dc depaseste 38 se considera febra


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1052 2013-03-11 15:51:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

este subfebrilitate, care inseamna si ea ceva.

Offline

 

#1053 2013-03-11 15:53:19

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

multumesc fetelor de urari ! smile
adineauri am uitat sa spun ca nu mai apare reclama ,yupiii !

Offline

 

#1054 2013-03-11 16:02:26

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

ada, pt iritatie? o sa caut, multumesc!
si la multi ani lui Iris hjarta

garga, pana joi trebuie, 10 zile. daca nu ii trece febra pana atunci, e clar ca n-a murit germenul, cica e unul tare rezistent, si-atunci o sa sudez augmentin inca 10 zile chit ca e intermendiar. eu sper sa treaca asa. temp lui normala e maxim 37,4 pe termometru, rectal.
aporpo, mai nou, daca mergi intr-o tara straina nu mai poti accesa fb, mess, din cauza parolei, asa ca am tot vrut sa intru sa iti scriu, iti spun aici mai codat.
am fost ieri, nu se poate, trebuie de celalalt. marti cand ajung acasa rezolv eu treaba romaneste, daca pana atunci nu apucati voi.

maya, acum tu sti cum te simti, dar eu pt 3 varsaturi pe zi n-as lua, eu nici pt 10 n-am mai luat, eu daca 1 pahar de lichid reuseam sa-l beau pe zi si de varsam de 10 ori era ok. eu asa ma ghidam. luam numai cand nu retineam nimic, orice bagam in gura dadeam afara.
eu a fost leguma din 19 februarie - 30 septembrie si am luat medicamente de nevoie, dar n-am stat linistita sa sti, si nici nu prea stau. oricand poate aparea ceva sad

ginuta pt ca nu e temperatura lui normala, e subfebrilitate, si da...inseamna mult se pare sad

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-03-11 16:07:00)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1055 2013-03-11 16:04:04

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

salutari si de la noi

adda, sa-ti traiasca fata , sa fie sanatoasa, fericita, voi pe langa ea la fel si daca va fi sa fie fratior/surioara sa fie cum vreti voi.

deno cand revii in tara ia-ti in casa crema de galbenele si marul lupului de la Ioan Bonchis (gasesti pe net , dar si la unele plafare), e super buna, speli, usuci, dai cu ea si lasi la aer, pe noi ne scapa mereu din incurcatura, caci culmea nu se irita cand era bebe si se irita acum cand are chilotei.

aseara ne-am innoit cu niste pantofi de la clarks, din outlet militari smile ca tot intreba cineva pe aici de outlet...diseara va bag niste poze cu ei, mie una imi plac numai ca , azi dimineata la gradi ii cam lasasera sus niste urme sus negre ( de la pielea de pe limba probabil).

apropo de gradi, azi am luat putin la birou, la 9.30 aveam programare la orl-ist (suntem bine, nasul, gatul, audiograma e perfecta) si apoi am dus-o la gradi....desi de dimineata si ieri era tare bucuroasa ca merge din nou la gradi dupa 2 sapt (imi spunea,, yupiiiiiiiiii,,), cand a fost sa o las a fost jale, s-a prins de gatul meu ca o maimuta si nu se lasa dusa, am lasat-o in urlete si plansete, aproape ca am bocit pe drumul de intoarcere la birou, am sunat cand am ajuns si se pare ca se linistise , dar mi-a parut asa rau, si urasc ca a trebuit sa ma intorc la birou, urasc c anu pot sta acasa cu ea , urasc ca nu am un job care sa-mi permita sa petrecem mai mult timp impreuna, uras ca nu am un sot care sa ne poate intretine pe amandoua acasa grater grater grater .

ieri am fost la teatru , din nou, la ,, capra cu trei iezi,, super frumos, i-a placut mult, la final ca si data trecuta a inceput sa planga ca ,, ea mai vrea,, .


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1056 2013-03-11 16:19:06

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

denorah00 a scris:

ada, pt iritatie? o sa caut, multumesc!
si la multi ani lui Iris hjarta

garga, pana joi trebuie, 10 zile. daca nu ii trece febra pana atunci, e clar ca n-a murit germenul, cica e unul tare rezistent, si-atunci o sa sudez augmentin inca 10 zile chit ca e intermendiar. eu sper sa treaca asa. temp lui normala e maxim 37,4 pe termometru, rectal.
aporpo, mai nou, daca mergi intr-o tara straina nu mai poti accesa fb, mess, din cauza parolei, asa ca am tot vrut sa intru sa iti scriu, iti spun aici mai codat.
am fost ieri, nu se poate, trebuie de celalalt. marti cand ajung acasa rezolv eu treaba romaneste, daca pana atunci nu apucati voi.

maya, acum tu sti cum te simti, dar eu pt 3 varsaturi pe zi n-as lua, eu nici pt 10 n-am mai luat, eu daca 1 pahar de lichid reuseam sa-l beau pe zi si de varsam de 10 ori era ok. eu asa ma ghidam. luam numai cand nu retineam nimic, orice bagam in gura dadeam afara.
eu a fost leguma din 19 februarie - 30 septembrie si am luat medicamente de nevoie, dar n-am stat linistita sa sti, si nici nu prea stau. oricand poate aparea ceva sad

ginuta pt ca nu e temperatura lui normala, e subfebrilitate, si da...inseamna mult se pare sad

deno, da ! aici e ff utilizata crema asta si la bebe si la varstnicii cu pb ,sper ca merge si in cazul vostru ca din ce am citit e destul de avansat eritemul ...la Iris trece imediat cea mai mica roseala pe care o are dar nici nu are pielea sensibila !
daca tot te duci la farmacie ,intreaba-i si acolo daca merge in cazuri mai grave , nici de costat nu costa mult , e vreo 2.5 euro !

Offline

 

#1057 2013-03-11 16:41:09

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Sweety...are vit D.vit A si acizi grasi.(omega 3.,DHA.)

La dezvoltari cognitive ajuta Dha-ul..care e prezent si in....laptele matern! Deci ea l-a primit in prmul an de viata... smile

Ada La multi aniiii lui Iris birthday


Lucky..bine ar fi..dar nu prea sunt increzatoare..cateodata ca sa doarma 1,5h stau numai cu sanul in guralui...offf.asta e
Am fost afara  ...bay deci e oficial o iubeste pe vecina-sa.cum se vad se iau de mana hjarta  sunt asa dulci


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1058 2013-03-11 16:43:09

MayaElena
New member
Inregistrat: 2013-03-11
Mesaje: 5

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

denorah00 a scris:

ada, pt iritatie? o sa caut, multumesc!
si la multi ani lui Iris hjarta

garga, pana joi trebuie, 10 zile. daca nu ii trece febra pana atunci, e clar ca n-a murit germenul, cica e unul tare rezistent, si-atunci o sa sudez augmentin inca 10 zile chit ca e intermendiar. eu sper sa treaca asa. temp lui normala e maxim 37,4 pe termometru, rectal.
aporpo, mai nou, daca mergi intr-o tara straina nu mai poti accesa fb, mess, din cauza parolei, asa ca am tot vrut sa intru sa iti scriu, iti spun aici mai codat.
am fost ieri, nu se poate, trebuie de celalalt. marti cand ajung acasa rezolv eu treaba romaneste, daca pana atunci nu apucati voi.

maya, acum tu sti cum te simti, dar eu pt 3 varsaturi pe zi n-as lua, eu nici pt 10 n-am mai luat, eu daca 1 pahar de lichid reuseam sa-l beau pe zi si de varsam de 10 ori era ok. eu asa ma ghidam. luam numai cand nu retineam nimic, orice bagam in gura dadeam afara.
eu a fost leguma din 19 februarie - 30 septembrie si am luat medicamente de nevoie, dar n-am stat linistita sa sti, si nici nu prea stau. oricand poate aparea ceva sad

ginuta pt ca nu e temperatura lui normala, e subfebrilitate, si da...inseamna mult se pare sad

Asa este, incerc sa iau cat pot de des. Imi este rau non stop, nu mai pot, ma chinui sa vomit si iese tot din mine, inima imi bate f tare si ma ia cu transpiratii.... Noaptea nu dorm de arsuri... In ultimul timp am luat o pastila de osetron la trei zile, seara ca sa pot sa dorm...of, ce greu este.
Ma bucur ca bebelusul tau este nu numai un scump si tare frumos, insa si sanatos. Totul va fi bine, Dumnezeu stie ca ai luat osetronul pt binele copilului ca sa poti sa.l alimenetzi. Totul va fi bine.

Offline

 

#1059 2013-03-11 16:43:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

deno, am inteles. incerc eu sa rezolv. multumesc!
sper sa treaca cu sumetrolimul!  rugaciune

adina kram

Offline

 

#1060 2013-03-11 16:59:15

MayaElena
New member
Inregistrat: 2013-03-11
Mesaje: 5

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

MayaElena a scris:

denorah00 a scris:

ada, pt iritatie? o sa caut, multumesc!
si la multi ani lui Iris hjarta

garga, pana joi trebuie, 10 zile. daca nu ii trece febra pana atunci, e clar ca n-a murit germenul, cica e unul tare rezistent, si-atunci o sa sudez augmentin inca 10 zile chit ca e intermendiar. eu sper sa treaca asa. temp lui normala e maxim 37,4 pe termometru, rectal.
aporpo, mai nou, daca mergi intr-o tara straina nu mai poti accesa fb, mess, din cauza parolei, asa ca am tot vrut sa intru sa iti scriu, iti spun aici mai codat.
am fost ieri, nu se poate, trebuie de celalalt. marti cand ajung acasa rezolv eu treaba romaneste, daca pana atunci nu apucati voi.

maya, acum tu sti cum te simti, dar eu pt 3 varsaturi pe zi n-as lua, eu nici pt 10 n-am mai luat, eu daca 1 pahar de lichid reuseam sa-l beau pe zi si de varsam de 10 ori era ok. eu asa ma ghidam. luam numai cand nu retineam nimic, orice bagam in gura dadeam afara.
eu a fost leguma din 19 februarie - 30 septembrie si am luat medicamente de nevoie, dar n-am stat linistita sa sti, si nici nu prea stau. oricand poate aparea ceva sad

ginuta pt ca nu e temperatura lui normala, e subfebrilitate, si da...inseamna mult se pare sad

Asa este, incerc sa iau cat pot de des. Imi este rau non stop, nu mai pot, ma chinui sa vomit si iese tot din mine, inima imi bate f tare si ma ia cu transpiratii.... Noaptea nu dorm de arsuri... In ultimul timp am luat o pastila de osetron la trei zile, seara ca sa pot sa dorm...of, ce greu este.
Ma bucur ca bebelusul tau este nu numai un scump si tare frumos, insa si sanatos. Totul va fi bine, Dumnezeu stie ca ai luat osetronul pt binele copilului ca sa poti sa.l alimenetzi. Totul va fi bine.

Iau pastilele cat pot de rar, nu des... Am scris gresit, scuze.

Offline

 

#1061 2013-03-11 17:26:58

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

janis ms...da stiu ca si Kata,daca nu ma insel,voia sa-i dea lui cris,si cris e alaptat...na,am intrebat si eu,ca nu stiu,sa ma documentez,stiu ca au mai fost discutii pe aici despre uleiul de ficat de cod


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#1062 2013-03-11 17:39:52

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Adina unde un outlet ai gasit? Ca l-am luat ieri de 2 ori la picior si erau clarcksi doar de adulti


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1063 2013-03-11 17:41:55

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

maya, multumesc. sa speram ca va fi bine!

garga ar fi super. ca sti tu...se pierde daca fac eu sad

ma laudam ca n-a mai sarit de 37,8 febra. uite s-a facut 37,9 mai devreme, dar a scazut imediat fara sa fac nimic.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1064 2013-03-11 18:09:37

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Fete kram

Deno par cum e ???? iti place ?


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.