homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92-23


#419 2013-06-29 20:25:31

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Carmenj branca ursului din ce stiu eu nu e recomandat sa se aia asa pe auzite, caci la o menstra regulata o poate deregla. Insa am citit ca tu iei Duphaston ... nu stiu ce sa-ti zic sincer, pt ca nu am luat niciodata, nici una nici alta.
Intentionam sa iau branca ursului insa eu am menstra regulata si am sticluta in seltar neinceputa, am renuntat sa iau.
Poti citi aici mai multe detalii, intra pe link
http://forum.anticonceptionale.ro/t2002 … itate.html
Iti doresc sa vina bebele pe cale naturala !!!
Alle e normal sa fii agitata si sa nu poti dormi  smile
Cris   par  sunt exact asa cum m-ai descris, m-ai perceput bine
Anoriem week-end placut si tieee !!


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 



#420 2013-06-29 22:34:49

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Carmenj aveti grija, branca ursului poate face mult rau la barbati, deterioreaza spermograma, sotul meu a patit-o. Nu va jucati cu naturistele, nu se iau dupa ureche.
Branca ursului e o planta cu un efect puternic, poate da hormonii peste cap...in principal stimuleaza ovarele deci daca tie nu iti vine ciclu fara Duphaston eu cred ca nu ai ovulatie si atunci te-ar putea ajuta...insa parerea mea e sa nu ii dai si sotului tau.

De ce a zis medicul ca a incercat tot cu voi? Ce anume a incercat? Spune-ne ce ati facut pana acum ca sa iti spun daca chiar ati facut totul... in 6 ani pana cand am ramas insarcinata m-am documentat destul de mult.. Sotul a facut spermograma? Daca da, a fost lucrata de un embriolog? ca altfel nu are valoare rezultatul, daca a fost lucrata la un laborator generalist.. Tu ai verificat ovulatie, uter, trompe?

Madle puss ma bucur mult ca esti bine.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-06-29 22:35:24)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#421 2013-06-30 01:53:08

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Fetelor,  ajutați - ma cu o părere. De c?teva luni,  sa fie vreo 3 eu nu am mai văzut la mine mucus egg.  Iar ca și cantitate și cel watery e puțin. Sunt ?n ziua 13 și aproape sunt dry. ?nainte aveam f mult mucus egg
Testele de ovulație sunt departe de a fi pozitive. Nu mai știu  ce sa mai cred. Nu ?nțeleg cu ce greșesc. Poate nu am băut destulă apa. Sau o fi fost de la niște sirop de goji de an luat o luna ?ntreaga pe care scria ca nu se da la copii ca stimulează activitatea hormonală.  Sau de la ceaiul de cretisoara sau zmeur,  sau vitex.
Acum mi - e teama ca nici măcar nu mai ovulez,  ?nainte știam c?nd ovulam pentru ca aveam dureri de ovar și mult mucus egg.  Luna trecuta mai tot timpul am fost ?nspre uscata. Și fără dureri ovulatorii.  Din păcate,  nu m-am urmărit cu opk sau temperatura.
Apropo de testele astea de ovulație,  c?t sunt de sigure? Pot fi și fals negative?  O sa tot fac zi de zi și vreau sa știu c?t sa ma bazez pe ele,  ca dacă nu ovulez sa ajung la medic.
Ah și poziția colului mi - a cobor?t mult azi.  Nu trebuia sa fie High aproape de ovulație?  Și low ?nainte de ciclu?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#422 2013-06-30 08:24:14

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

neata viitoare burtici si mamici  wave
Cris    par
Anorien din ce stiu eu nu toate femeile au secretiile ca la carte. Insa daca tu zici ca pana acum cateva luni existau si nu mai sunt, apoi daca chiar suspectezi ca nu ovulezi, sincer te-as sfatui sa faci luna asta monitorizare ecografica ca sa vezi daca ovulezi.
Si eu vreau sa merg luna asta sa fac monitorizare, desi eu stiu ca ovulez, am facut luna asta o ecografie dupa ce s-a spart foliculul si s-a vazut ca am ovulat caci s-a vazut corpul galben. Eu vreau mai mult sa  fac monitorizarea ca sa "prind" momentul potrivit pt contact  smile
Multa bafta !!!!!


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#423 2013-06-30 09:43:44

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Și deci ce trebuie sa fac? Sa merg la ginecolog pt Eco transvaginala?  Cam ?n ce zi a CM?
La testul de ovulație de azi,  ziua 13 nu mi-a apărut dec?t linia e test sad cea de control nici măcar puțin vizibila ca pana acum nu a mai apărut .  grater

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-06-30 09:46:14)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Publicitate


loading...

#424 2013-06-30 10:02:15

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Anorien da sa suni sa vezi ce ginecolog face monitoraj, caci nu toti fac. Uite de exemplu ginecologul meu nu face pt ca cabinetul lui e deschis doar de doua ori pe saptamana. Trebuie sa intrebi si sa specifici ca tu vrei monitoraj ecografic ca sa vezi daca ovulezi. Sa fii clara.
Iti vor spune ei in functie de lungimea CM in ce zile sa mergi. Ecografia e transvaginala, pentru ca trebuie sa vada foliculii, apoi sa vada care e dominant, apoi daca s-a spart, daca se vede ca ai ovulat, corpul galben ... Sunt mai multe ecografii, nu doar una, dar platesti un pret total pt toate. Nu am idee cat costa.
Tu poti suna maine sa te informezi. Si asa daca ovulezi, iti va spune dr si in ce zi sa ai contact. Vei fi indrumata de dr.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#425 2013-06-30 10:16:02

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

uf, deci trebuie mers de mai multe ori. Atunci luna asta o sa pierd fereastra, mi-e imposibil sa merg, am programat o groaza de chestii pt dupa munca, chestii legate de organizarea nuntii.
Nu inteleg de ce totusi, eu mereu ovulam si stiam clar si cand. Inca de luna trecuta mi s-a parut ceva ciudat.
In luna mai am luat toata luna, zilnic, un capacel de sirop de goji, o fi de la alea. De azi nu mai iau nici Vitex, oricum redusesem la 1/zi. Acum nu stiu daca sa renunt de tot si la ceaiurile de cretisoara si frunza de zmeur sad
Eram pregatita pt un test negativ luna asta, dar pt lipsa ovulatiei pft nu prea.
Poate ovulez mai tarziu, m-am uitat in decembrie cand m-am monitorizat cu temperatura bazala, am ovulat in ziua a 15-a la un CM de 25 de zile, iar din ziua 12 am avut mucus egg. Acum am CM de 28, poate ovulez mai tarziu neutral


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#426 2013-06-30 18:12:01

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Anorien pai ai citit despre ceaiurile astea??  Exista posibilitatea sa creeze dereglari, printre care si lipsa secretiilor??
Poate sa fie si asta un motiv, deci nu te ingrijora... vad ca esti foarte stresata si nu-i ok. Plus ca o data pe an e normal ca un CM  sa fie fara ovulatie, nu e obligatoriu sa existe, dar e perfect ok daca e anovulatoriu, asa ca ... relax.
M-am uitat la tabelul tau... si nu inteleg ceva... pai ai acolo secretie watery, ceea ce e aproape egal cu egg, deci daca ai watery esti la fel de ferila ca si cu egg.
Daca ai sa te uiti la tebelele mele de la semnatura ai sa vezi ca am luni in care am avut doar watery. Deci nu e obligatoriu ca lunar sa ai egg   smile


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#427 2013-07-01 01:45:36

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Bună Madlena. Am avut 3 zile de watery,  dar ?ncă nu am ovulat. După 3 zile de watery,  am avut sticky și creamy. Comparativ,  ma simt ca atunci c?nd luam AC.  Fix ca atunci,  aceeași lipsa de libidou și aceeași uscatime.  ?ncerc sa nu ma mai g?ndesc. Ma monitorizez ?n continuare cu termometrul și opk. Poate ovulez mai t?rziu,  sau luna viitoare.  Mai am august,  apoi operația ?n septembrie. Poate asa vrea Dzeu,  sa ma operez și de aia nu ovulez  smile


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#428 2013-07-01 09:47:35

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Neata fete.
Madleeee, m-am gandit la tine atunci, vedeam perfect in minte avatarul tau, dar efectiv nu imi aduceam aminte ce user ai. Sa ma ierti, te rog  puss

Ano, eu ti-am zis sa nu mai iei naturiste dupa ureche ca nu stii ce efecte edverse pot avea, mai ales combinate. La mine au avut efect advers. Eu de exemplu nu am avut never egg, doar watery. Si de asta am zis eu sa iau Pre-seed ala, cica imita mucusul fertil. Si am luat in prima luna, coincidenta ca atunci am si ramas, dar nu pun pe baza asta.
Ai programat operatia pentru septembrie?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#429 2013-07-01 10:17:13

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

neata fetele puss
eu m-am fofilat astazi si nu m-am mai dus la beta (defapt am fost dar cei la care am fost eu nu-mi dadeau rezultatele decat peste 2 zile si atunci am zis ca nu-l mai fac). Trebuie neaparat facut sau sa astept cumintica controlul la gine si sa vad ce analize imi da el ? o sa sun astazi sa ma programez si eu saptamana viitoare pe joi probabil sa am si eu 6 saptamani
saptamanile in sarcina in ce zi se schimba? in cea in care a fost prima zi din ultima menstruatie?
sa aveti o saptamana frumosa puss


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#430 2013-07-01 10:24:27

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Allle, ai mai facut vreun test de sarcina macar sa te asiguri ca e pozitiv daca nu vrei sa mergi la beta? Nu este obligatoriu sa faci beta, e mai mult sa vezi ca e sarcina 100% si ca se dubleaza la 48 de ore ar fi bine, dar nu garanteaza nimeni ca nu ar fi probleme mai incolo chiar daca se dubleaza.
Vezi ca sunt multe calculatoare de sarcina pe net, dupa ultima menstruatie. Si asa vezi in ce zi schimbi saptamana.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#431 2013-07-01 10:29:50

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

am mai facut unul vineri si a iesit tot asa mai stearsa linia de test dar era tot unul no name ce am apucat sa-l iau inainte sa cumpar sure check. o sa mai iau unul azi si-l fac maine dimi deja ar fi o saptamana de intarziere si ar trebui sa fie mai concludent
puss


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#432 2013-07-01 11:14:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

buna dimineata!

anorien a scris:

Ah și poziția colului mi - a cobor?t mult azi.  Nu trebuia sa fie High aproape de ovulație?  Și low ?nainte de ciclu?

nu, e exact invers smile. deci e posibil sa ovulezi zilele astea.
eu nu mai aveam nici egg nici watery cu vreo 5 luni inainte sa raman insarcinata.
monitorizarea ecografica e cea mai sigura metoda, dar si masurarea temperaturii e o metoda buna. testele nu sunt asa precise.

Offline

 

#433 2013-07-01 11:39:24

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

hellooo viitoare burtici si mamici  wave
Anoriem multa multa bafta sa fie totul bine la operatie  goodluck
Cand ai sa ai timp, sa te duci sa faci o luna monitorizare si asa iti vei risipi grijile.
Legat de watery, secretia de regula apare inainte de ovulatie cu o zi doua, deci eu as zice ca ovulezi azi sau maine.
Geta stai linistita fata, nu trebe sa-ti ceri scuze, pe mine m-ai amuzat, m-ai facut sa rad  lol
Alle nu e obligatoriu sa faci beta. E o optiune personala sau iti poate cere medicul sa faci.
De exemplu pe mine dr m-a trimis anul trecut sa fac beta sa vada daca se dezvolta ok bebe si din pacate asa s-a observat din timp ca nu e ok... E o metoda simpla la inceputul sarcinii ce te asigura ca e totul bine daca valoarea se dubleaza.
Saptamana de sarcina se schimba dupa ultimul CM. Zi-mi prima zi a ulmului tau CM si-ti explic mai usor.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#434 2013-07-01 11:45:12

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Alle nici eu nu am facut beta, am avut testele pozitive si asta a fost ... am asteptat vizita la gineco si atunci s-a vazut si bebe


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#435 2013-07-01 11:45:20

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

madlena prima zi din ultima menstratie a fost 29 mai miercurea. la beta nu cred ca mai merg ca mai tare ma stresez, merg saptamana viitoare la gine si probabil o sa-mi dea el ce analize trebuie. nu m-as intepa asa voluntar de prea multe ori ca mi-e tare frica de ace disperat


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#436 2013-07-01 11:50:02

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

allle cam din acelasi motiv nu m-am dus nici eu ... mi-e groaza ca mi se gasesc foarte greu venele si mi s-a intamplat sa ma intepe si de mai multe ori ... acum cand mi-a dat doc tot arsenalul de analize mi-a luat vreo 5 eprubete


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#437 2013-07-01 12:07:07

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Alle daca te streseaza ideea de a face beta nu te duce.
Daca stai stresata si te intrebi daca bebe e bine... atunci poti merge sa-ti risipesti ingrijorarea.
Pune in balanta si decide   smile

Deci 29.05. miercuri ... data ultimului CM
Atunci pe 03.07 faci 5 saptamani
              10.07 faci 6 saptamani
... etc, vei schimba saptamana in fiecare miercuri.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.