homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92-44


#818 2013-07-20 16:43:17

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Mulțumesc clau smile de facut le fac...in afara de varicela nu am avut nicio boala...dar eram curioasa daca o sa trebuiască sa le repet si in caz de sarcina..dar ?nțeleg ca sunt valabile o vreme. .
Oare pot sa cer sa mi se faca si grupa? Ei nu mi-o știu nici ls v?rstă asta. .

Doamne ajuta sa fie bine. .mi-am schimbat complet conceptia asupra ideei de a avea un bb..nu e chiar usor atunci cand vrei...cand nu vrei...eheee


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 



#819 2013-07-20 16:50:32

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

iuliabebe a scris:

Doamne ajuta sa fie bine. .mi-am schimbat complet conceptia asupra ideei de a avea un bb..nu e chiar usor atunci cand vrei...cand nu vrei...eheee

Chiar ca

Clau, multumesc!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#820 2013-07-20 16:54:43

clauclau
New member
Inregistrat: 2013-06-15
Mesaje: 50

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

iuliabebe a scris:

Mulțumesc clau smile de facut le fac...in afara de varicela nu am avut nicio boala...dar eram curioasa daca o sa trebuiască sa le repet si in caz de sarcina..dar ?nțeleg ca sunt valabile o vreme. .
Oare pot sa cer sa mi se faca si grupa? Ei nu mi-o știu nici ls v?rstă asta. .

Doamne ajuta sa fie bine. .mi-am schimbat complet conceptia asupra ideei de a avea un bb..nu e chiar usor atunci cand vrei...cand nu vrei...eheee

se mai repeta si pe sarcina din cate stiu; fa ti si grupa si rh ul si eventual si progesteronul ca poate ai deficit si de aia ai avut avort menstrual doar ca nu stiu sa ti zic in a cata zi a cm se face, parca a 21 a smile
pupici smile

Offline

 

#821 2013-07-20 16:57:58

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Progesteronul se face in 7 DPO.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#822 2013-07-20 17:36:59

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

?nseamnă ca ar trebui sa urmaresc ovulația pt progesteron,  deci il las luna viitoare. ..vad ca nu e bifat pe lista de analize primita la ccontrol....sau poate e in cele gratuite. ..de-as putea descifra ce scrie smile...TSH, FT4, VDRL si inca 2 indescifrabile dar nu seamănă cu progesteron ul...big_smile

luna asta ?ncerc sa ma linistesc..am auzit atatea povesti triste incat mi-e greu sa ma mobilizez..


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#823 2013-07-20 18:03:20

clauclau
New member
Inregistrat: 2013-06-15
Mesaje: 50

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

tsf ft4 sunt pt tiroida vdrl e sifilisul
da intr adevar multe povesti triste sad sotul mi a zis ca taie netul si imi ia telefonul sa nu mai citesc pe net ca o sa ajung paranoica smile
sanatate la toate

Offline

 

#824 2013-07-20 22:12:47

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Iulia, in general doctorii recomanda sa se faca progesteronul in ziua 21 a ciclului, dar aici sunt avizate femeile cu ciclu cat de cat regulat.  Daca cineva ovuleaza de exemplu cum mi se mai intampla mie, dupa ziua 30, atunci progesteronul nu ne poate lamuri daca e facut in ziua 21... mi-ar fi putut indica doar ca nu am ovulat, ca ar fi fost prea mic, dar si eu stiam ca nu am ovulat inca, deci era inutila analiza.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#825 2013-07-20 22:24:47

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Elena, chiar daca a fost trombofilia de vina, oricum pt mutatiile alea eu zic ca vei primi anticoagulant la urmatoarea sarcina.. iar daca a fost anevrism, nu are nicio legatura cu nimic, si nu are de ce sa se repete...hai ca va fi bine data viitoare, trebuie sa fie bine.

Fetelor, elena are dreptate, progesteronul trebuie facut la 7 zile dupa ovulatie, altfel nu are relevanta...ziua 21 e indicata pt un ciclu regulat de 28 de zile, cu ovulatie in ziua 14 (cum aveam eu, dar nu mi-a folosit la nimic...)

Bafta fetelor!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#826 2013-07-21 10:58:47

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Nu mai stiu cum mai e ciclul meu...eram obisnuita cu 25-26 de zile, dar ultimele 2 au fost la 29 respectiv 32 de zile...sunt curioasa acum la cate zile va fi...dupa cum se vedea la eco, ma apropiam de ovulație...mereu am fost obișnuița cu un ciclu regulat...?nainte de ac era la 28 zile ceas, după s-a reglat, oarecum,  la 25 zile...acum Dzeu știe ce se intampla cu mine. ..hm

Acum mi-am amintit ca pe spatele retetei mi-a notat ce sa iau la primul test de sarcina pozitiv,  asta daca se va ?nt?mpla sad...arefarm...deci s-a g?ndit si la progesteron ...


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#827 2013-07-21 11:14:11

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna dimineata fetelor Si eu am facute rubeola la care am anticorpi,toxoplasma sunt imuna ca e mai veche de 3 ani deci nu mai e activa,dar trebuie avut grija in sarcina cu alimentele crude si spalate f.bine, hiv negativ, rh amandoi pozitiv ( deci cred ca e bine) iar mutatii nu avem nici eu nici sotul si sunt curioasa daca acum dupa avort trebuisc repetate...iar acum citind pe aici stau si ma gandesc...oare progesteronul influenteaza mult in oprirea sarcinii din evolutie si in a provoca un avort???? ca din niste analize facute anul trecut in ziua 3 a CM progesteronul era bunicel dar in ziua 21 a CM era destul de la limita.....tin sa mentionez ca nu am un CM de 28 de zile ci este intre 26-31 de zile iar ovulatia o simt prin dureri si mucus mai abundent si divers ca la testele de ovulatie (am facut doar o data) 6 mi-au iesit negative si ultimul eroare si de atunci nu mai am incredere....
Acum mai rau este ca trebuie sa astept 3 luni pana pot incerca iar pentru un alt bebe,dar asa voi face si voi lupta pana voi reusi chiar daca este destul de demoralizant un avort...pana atunci abia astept vizita la ginecolog ( dupa primul CM ) sa vad ce imi spune ca am de facut.
FETELOR IMPORTANT ESTE SA NU UITAM PENTRU CE LUPTAM...O MINUNE CE VA FI DOAR A NOASTRA SI TOATA ACEASTA DURERE NE VA FI RASPLATITA
O duminica placuta si va pup dulce puss


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#828 2013-07-21 11:41:39

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Bine spus! smile oricum viața ?n general e o lupta! 
Eu una am ?ncredere in testele de ovulație.  Am folosit 2 luni la r?nd, inclusiv cea ?n care am rămas,  si de fiecare data simptomele gen mici ?nțepături in zona ovarelor, baloane (confirmata si la eco de acum. ..pe partea dreapta unde am tot simtit o jena, dna dr spunea că sunt ff balonata),mucus diferit...s-au ppotrivit cu zilele in care testele erau pozitive...  am observat ca sunt 2 zile in care se pozitiveaza, iar in a 3-a e din nou negative. ..

Chiar si cu potriveala asta, le mai las o vreme. ..nu știu de ce, dar am rămas cu o certitudine pe care o știu falsa sau absurda...dar am o siguranta ca nu luna asta,  luna viitoare o sa raman, ca ma sperie...sigur o sa dureze luni...dar nu stiu de unde atata ?ncredere. ..

Am convenit cu iub al meu ca pana dupa urmatoarea menstruatie sa ne abtibnem...nu prea am făcut noi asta big_smile si cred ca acum e momentul. ..poate aia mici ai lui vor fi mai voinici big_smile

Kris, vom reuși si noi! Te asigur!  Iar bebelușii noștri vor fi atat de doriți ?nc?t abia atunci vom sti sigur ca toata durerea de acum a meritat!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#829 2013-07-21 12:24:42

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

iuliabebe a scris:

Kris, vom reuși si noi! Te asigur!  Iar bebelușii noștri vor fi atat de doriți ?nc?t abia atunci vom sti sigur ca toata durerea de acum a meritat!

Exact asa va fi! smile Si veti avea mult mai multa rabdare cu bebe decat o mamica care a ramas insarcinata imediat, atunci cand va fi greu, cu nopti nedormite multe, cand bebe plange si nu stii ce sa ii mai faci, voi veti prinde putere, si nimic nu o sa vi se mai para greu, la gandul ca mult mai grea a fost durerea simtita pana cand a venit minunea in viata voastra...
Mie multe mamici imi spuneau ca e fff greu cu bebe, ca fara ajutor de la bunici nu ma voi descurca...ei, eu m-am descurcat si ma descurc singura, doar cu sotul, si nu e greu fetelor, grea a fost lupta cu infertilitatea nu sa imi cresc copilul...dar numai o femeie care devine mai greu mamica intelege asta...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#830 2013-07-21 12:40:36

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Asta asa este....durerea te intareste si te face sa intelegi mai bine anumite lucruri
Iulia,Cris,Elena puss
Voi ce stiti??? ovarele polichistice influenteaza cu ceva??? Anul trecut in timp ce faceam anumite controale la un endocrinolog tot ma intreba daca vreau un copil in curand si chiar daca il intrebam de ce nu imi dadea raspunsuri...si nici nu mi-a spus sigur ca pot acea ovare polichistice dar mi-a dat tratament pentru asta....voi aveti idee? puss


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#831 2013-07-21 13:12:20

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Kris ovarele polichistice influenteaza ovulatia, in sensul ca de multe ori femeile cu ovare polichistice nu au ovulatie. Se dezvolta f multi foliculi, insa niciunul nu ajunge la maturitate, si se transforma in chisturi.
Nu cred ca e cazul tau ca doar ai ramas insarcinata...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#832 2013-07-21 14:01:48

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Cris mersi mult pentru raspunsuri.... puss


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#833 2013-07-21 17:01:01

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Neata!

Cristinika, nu uitam pentru ce luptam si cu toate astea e extrem de greu. Acum simt ca mi-e si mai greu decat a fost prima data. Am asteptat aproape 2 ani pana am ramas insarcinata, si atunci am crezut ca asteptarile au luat sfarsit. Apoi am asteptat sa nasc, la fel, imi doream sa treaca timpul mai repede sa ma vad cu bebe in brate, sarcina mea fiind una cu probleme. Dar la partea cu nascutul macar stiam ca mai am x luni de asteptat, nu aveam o perioada de timp necunoscuta in fata.  SI apoi parca mi-am luat o bata-n cap si am luat-o iar de la zero. E crunt...cand ma gandesc ca poate iar am ANI de asteptat imi vine sa ma urc pe pereti.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#834 2013-07-21 17:21:18

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Elena nu am reusit sa gasesc ce ai povestit despre ce ti s-a intamplat dar am inteles cate ceva din ceea ce ai vorbit cu alte fete supa ....nu imi pot compara povestea mea cu a ta si imi pare extrem de rau pentru ce ai patit si iti doresc din inima sa fie bine data viitoare si ai sa vezi ca va fi bine  goodluck
Vreau doar sa spun ca oricat ne va incuraja altii,nu va avea cine stie ce valoare ci suntem noi care trebuie sa ne incurajam ca sa ne dam putere sa mergem mai inainte si cu toate ca e grea asteptarea trebuie sa reusim si vom reusi
Iti doresc sa nu trebuiasca sa astepti ci sa reusesti repede  DD te va ajuta sa fie bine rugaciune


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#835 2013-07-21 17:30:02

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Iti multumesc, iti doresc acelasi lucru si tie.
Si cred ca orice poveste a pierderii se poate compara...  Cred ca din prima zi de cand am aflat de sarcina, ne-am focalizat visele si sperantele in aceasta, ne-am imaginat cu puiutii in brate, ne-am gandit la nume, ne-am intrebat cum vor arata, I-AM IUBIT.  Si cand pleaca de langa noi e dureros, in orice faza a sarcinii ne aflam.
Eu ii multumesc fetitei mele pentru scurta vreme in care m-am simtit mamica, misca viguros, mereu mi-am imaginat ca e puternica, dar nu a fost asa. Si ca am vazut-o, ca am atins-o, pentru mine inseamna mult.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-07-21 17:55:04)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#836 2013-07-21 17:53:00

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Fara cuvinte Elena  supa ...imi pare rau si DOAMNE ajuta sa ai o sarcina la termen cat mai curand Dumnezeu sa te intareasca si sa iti dea cat mai repede un bebe ce meriti puss
Am citit Elena...imi pare rau ca o mama trebiue sa simta asa ceva

Ultima oara a fost editat de kristinika (2013-07-21 17:55:23)


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.