homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93-102


#1920 2014-01-22 14:13:06

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Multumesc fetelor, astept ce sa fac ...alta solutie nu este ...
Va pup


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 



#1921 2014-01-22 16:13:08

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Asteptam si noi pt tine puss


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1922 2014-01-22 16:34:03

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

acum suflu si eu pe ziua de azi...doamne cata alergatura...
iar ma tem pentru maine la intepat. cand eram mica imi era rau mereu dupa ce-mi lua sange, chiar varsam, si aacum ca-s mare ma tem sa nu mi se intample la fel ca as muri de rusine. tura trecuta am fost ok, dar maine...sper sa fie bine
si iar stau cu inima cat un purice ca sa vad cum ies analizele. nu stiu ce sa fac cu cel din ziua 21, progesteronul. asta se face la 7 zile de la presupusa ovulatie, dar eu n-am nici o sansa sa ovulez in ziua 14, ca nu ma simt deloc altfel pe la burta.

Offline

 

#1923 2014-01-22 16:51:15

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Ionela, eu am facut progesteronul in z21....si eram in 4DPO. Medicul mie mi-a zis sa le fac in z21...si atat. Acum nu stiu daca chiar asa o fi....dar nici nu as vrea sa le repet. Am incredere in dna dr ... sper ca nu s-a inselat. Iti tin pumnii!!!


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#1924 2014-01-22 17:18:21

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

si eu vreau sa am incredere.
dar pe net am citit ca asta se face la 7 zile dupa ovulatie. altfel poti fi diagnosticata gresit.
oricum il fac in ziua 21, sper doar sa fie valabil rezultatul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1925 2014-01-22 17:43:13

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Poai si eu am citit asta....insa unii spun ca in z21 a ciclului...altii ca in z7 DPO .... sa fie si una si alta in acelasi timp....cam greu rotfl la mine chiar imposibil.


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#1926 2014-01-22 18:02:19

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eu la ciclul meu de 40 de zile am facut progesteronul in ziua 21 si endocrinoloaga a zis ca e f bine
Liynda nu ai ovulat inca , eu asa zic dupa grafic smile dci sanse mai sunt luna asta.Asta daca nu cumva temperatura ma induce in eroara ca ai valori lipsa pe acolo smile
Gabi multu:) abia astept sa fii si tu la numaratoarea inversa
Mai astept pana vineri pentru testare desi ma mananca degetele lol dar si prima data cand am ramas am facut o mie de teste inainte, aveam stoc ca harciogul si le-am facut toate inclusiv ziua 12 si am zis gata!nu mai fac.Iar in ziua 13 ma simteam ciudat rau, ma dureau sanii de imi venea sa urlu si ma durea burta de credeam ca o sa mor si am trmis o prietena sa-mi ia test si i-am zis sa ia unul ieftin.nu mai aveam nici bani ...si mi-a luat ieftin...20 de lei de am zis ca lesin.Si am facut testul si l-am lasat pe pervaz in bucatarie si cand m-am intors si am vazut doua linii am zis ca lesin .Asa ca ...mai bine mai stau un pic.VA pup


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1927 2014-01-22 19:02:15

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Rozi, progesteronul facut in ziua 21 la un ciclu de 40 de zile nu ne da nici o informatie concreta. Ne intereseaza progesteronul in ziua 7 DPO (iar doctorii uneori iau ca exemplu un ciclu ideal de 28 de zile, cu 7 DPO in ziua 21... nu pot intelege de ce fac ei asta).   Aproximativ in 7DPO se produce implantarea si analiza se face pentru a vedea daca e destul progesteron anume in acea perioada, ca sa mentina sarcina.
Si e tare frumos graficul tau rugaciune

Succes tuturor! puss  E ceva timp de cand n-au aparut burtici noi, asa ca va asteptam cu drag!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1928 2014-01-22 19:07:03

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Multu Elenush , stiu ce spui, eu am povestit fetelor ce am facut eu, in sensul ca desi stiam ca se face cum ai zis tu, mie dra nu mi-a zis nimic ....desi stia ca cilclul meu e de 40 de zile.Si doctorii astia....
Da elenush e frumos da.Imi da speranta ca ovulez si functionez dupa 6 luni de asteptare .Om vedea .Cum vrea Domnul.Stie El mai bine cum e perfect pentru mine.
Pupici pe burtica smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1929 2014-01-22 22:35:03

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Rozi, sa dea Domnul si la mine sa  se fi prins outul. Sunt absolut convinsa ca ieri pe la 8 9 seara am ovulat, a zis ea bine dr ca voi simti momentul. Eee, atunci  nici dreapta nu puteam sta.. iar dupa asta nu am mai simtit nimic, tot abdomenul imi e f usor rugaciune dar nu vrei sa stii cat de tare ma dor sanii. Si e totul de la hormonul hcg, imi da simptome de sarcina inca de aseara. Va fi greu sa imi disting simptomele dar in niciun caz nu o voi lua razna. Daca dadomnul va fi, daca nu,nu. Maine ar trebui sa imi creasca temperatura desi in unele cazuri, dib cz hormonului din corp, nu s.a mai obtinut o temperatura reala ci s.a dat peste capp tabelul. Insa un lucru e cert: maine sunt 1 dpo majoreta

Ionela, nu iti face griji, incearca sa nu te uiti la ac, ia sa vezi ca va fi bine puss tu esti curajoasa, viitoare burtica kram
Hai fetelor sa mergem toate la burtici dance 

Noapte buna, va pup puss

Ultima oara a fost editat de Gabi Matei (2014-01-22 22:48:01)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1930 2014-01-23 11:03:23

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Hey! Neaza! Ce faceti, fetelor? Cum sunteti? puss
Azi sunt mai optimista! Rozi...sunt 3 DPO big_smile acum sa asteptam!!! Sper ca am prins.....suntem in grafic oricum dupa ff big_smile
Gabi, vad ca si tu esti in 1dpo....majoreta iti tin pumnii!!!!
Ionela, si eu sunt terifiata de ace si analize lol Vei supravietui! Iti tin pumnii!!!puss

Acum, ca citeam comentariile in legatura cu analiza progesteronului....intrebarea mea este....cum stii cand esti in z7 dpo daca nu monitorizezi ciclul? Si eu am facut analizele tot datorita ciclurilor lungi, iar dra mi-a zis in z21 sa fac progesteronul...iar dra endocrinolog mi-a zis ca nu conteaza ziua, ca sunt mai multe praguri (trecute pe buletin), in functie de perioada ciclului in care te afli - faza foliculara, ovulatorie sau luteala) si in functie de rezultat, trebuie sa fie intre limitele acelea....apoi medicul ginecolog va verifica prin ecografie sa vada daca intr-adevar te afli in faza aceea rezultata.....cel putin asa mi s-a explicat mie de medici.


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#1931 2014-01-23 11:31:41

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Hello hello  puss

Da Lyinda, sunt 1 DPO hjarta  majoreta  Eu sunt fericita ca a functionat injectia, acum ramane asteptarea big_smile Cu rabdare si speranta, o sa vedem daca am reusit sa-l facem pe micut bebe

Tie vad ca ti-a marcat FF ca esti in 3 DPO..iuhuuu  majoreta Sunt alaturi de tine si iti tin pumnii puss

Rozi, maine esto 12 DPO si graficul tau e minunat applause  Te asteptam cu vesti curand majoreta

Va pup pe toate si va doresc o zi minunata! puss


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1932 2014-01-23 11:52:42

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna, fetele

Povestea mea e urmatoarea: am 37 de ani, nu am copii, dar imi doresc f tare, insa problemele sunt destule si nu putin grave. Acum 4 ani am descoperit ca am un fibrom  uterin si, ca sa scap de operatie, din teama ca ar aparea alte complicatii, m-am gandit ca e mai bine sa fac embolizare - o interventie prin care fibromul nu mai e alimentat si ca urmare nu mai creste. De atunci insa am numai probleme: in primul rand, dupa interventie nu am mai avut menstruatie, doar in cateva luni a fost cat de cat normala, in rest, ffff putin. Am fost la doctor, mi-a dat tratament, dar nu si-a revenit.

Am inceput si alte investigatii in vederea depistarii cauzelor pentru care nu raman insarcinata - am incercat vreun an fara tratament. Am descoperit ca am AMH la limita inferioara, adica 1, si doct la care am fost mi-a zis ca aceasta e cauza infertilitatii, motiv pentru care mi-a dat tratament de stimulare, care insa n-a dat rezultate. M-am gandit sa schimb doct, am fost la altul care a descoperit alta problema: embolizarea a dus la sinechie uterina, am facut acum 2 luni histerocopie si mi s-a montat un sterilet ca peretii uterului sa nu se lipeasca la loc, fac tratament cu cicloproginova, insa, desi doct a zis ca o sa mi se regleze ciclul, nu s-a reglat pana acum.

Peste o luna ma duc la control, insa am inceput sa-mi cam pierd speranta si timpul tot trece, am o varsta la care fertilitatea tot scade.

Voiam sa stiu daca vreuna dintre voi s-a confruntat cu probleme similare.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1933 2014-01-23 14:04:56

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

hello
am fost la analize, am trecut si de asta.
de acum mai am ziua 21 si gata
bafta fetelor la rabdare si la testat big_smile

Offline

 

#1934 2014-01-23 14:49:36

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna fetele
Gabi tin pumnii la out sa fie cel norocos si gata...a inceput numaratoarea inversa.
Ioanela bravo, acum cand primesti rezultatele?
Eleny nici nu stiu ce sa spun,e complicat, poate fete care au trecut prin asta te pot sfatui .
Eu astept...nici nu stiu ce sa cred, vedem temperatura de maine dimineata,da ce sa fie...e..
Va pup
Liynda incerc sa intru pe graficul tau sa vad si eu
pupicei


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1935 2014-01-23 15:00:05

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Fetelor majoreta sa aveti o asteptare cat mai usoara si rezultatul mult asteptat!!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1936 2014-01-23 15:16:27

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna Rozi,
Da, asa e, acum e numaratoarea inversa. In sfarsit! majoreta am asteptat 30 de zile pt asta, acum 13 nu  mai inseamna mult. Fii increzatoare, sper sa fie bebita la tine  in burtica puss

Elenus, sa te auda Dumnezeu, nici nu stii cat imi doresc sa ni se indeplineasca dorinta hjarta adica stii, ca ai trecut prin asta chicot

Ionela, n.a fost chiar asa de rau nu? Cand primesti rezultatele? puss
Multu fetelor puss

Ultima oara a fost editat de Gabi Matei (2014-01-23 15:17:55)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1937 2014-01-23 15:43:47

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

e gata estradiolul, 143, cu val de referinta in pct maxim de preovulatie 95-575. e mic. asta cred ca inseamna ca nu prea ma aflu aproape de ovulatie, cred.
mai am fsh si lh

Offline

 

#1938 2014-01-23 16:40:34

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Gabi stiu, aproape 2 ani de teste negative disperat Numai ca uitandu-ma in urma cred ca m-am stresat mult prea tare, chiar au fost 2 ani destul de nefericiti din punctul asta de vedere. Numaram zilele intai pana la ovulatie (care isi batea joc de mine unerori si venea odata la 2 luni)..apoi la ovulatie numaram orele (oare nu e mai bine sa am contact la ora 5, ca poate atunci ovulez dumbom) si apoi zilele pana la test.. si evident incepeam sa ma testez pe prin 8 DPO.. si mi se parea ca parca se vede o umbra de liniuta si asa ma testam in fiecare zi pana imi venea menstra neutral  Si grafice peste grafice...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.