homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93-11


#191 2013-11-19 19:13:33

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Gata si cafelutza mea smile merg si eu acasa smile


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 



#192 2013-11-19 19:15:04

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Waw Ionela ce bun bun ai facut de papa...cand mai aveti timp mai dati idei ca eu nu mai stiu ce sa mai fac de mancare bang
Iulia da fost lunga cafeluta chicot  puss
Va pup si va doresc o seara placuta.

Ultima oara a fost editat de kristinika (2013-11-19 19:15:51)


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#193 2013-11-19 19:38:04

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Daaaaa smile si d'aia buna, iami iami! De fapt a fost combinatie cu caramel, cioco alba, etc smile

Pe mine ma bate gandul sa imi iau un test de sarcina...nu de alta, dar nu vreau sa patesc ca asta-vara cand sarcina ar fi avut nevoie de sustinere...oare sa ma amagesc?


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#194 2013-11-19 20:09:01

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna fetelor,

Am fost sa imi fac control si ecografie transvaginala. Am aflat ca am ovare polichistice , dar doctorul nu era ingrijorat deloc.
Mi-a zis ca uterul este foarte ok, pregatit de copil.
In rest mi-a zis ca acele chisturi nu sunt mari, doar unul era mai marisor dar in limite normale ca sa zic asa.
Apoi mi-a explicat daca nu raman insarcinata , in fiecare luna sa imi iau teste de ovulatie sa vad cand ovulez, asta timp de 6 luni .
Abia apoi sa faca sotul spermograma si dupa eu verificari amanuntite. Mi-a zis sa imi fac test de sarcina abia la 2 saptamani de intarziere.
Pe mine totusi ma sperie ca am ovare polichistice dar el chiar zicea ca e ok si sa nu-mi fac griji.
Ufff...
Va pup  puss

Offline

 

#195 2013-11-19 20:12:41

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Iulia, cumpara. Daca e negativ mai astepti si repeti daca o sa mai fie cazul, nu iti pierzi speranta. Daca e pozitiv sarim in sus, de bucurie aici smile
Sa fie cu noroc!
Zburlici, daca tu nu ai increder in medicul tau nu e f ok. Mai cere o parere. Eu nu stiu ce sa iti spun

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2013-11-19 20:15:09

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Acum nu mai stiu o fi zis ovare polichistice sau micropolichistice?  ce zapacita sunt...
E vreo diferenta mare intre ele?

Offline

 

#197 2013-11-19 20:48:21

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Iulia daca tu crezi ca ar fi cazul sa faci un test,daca intuitia ta iti spune ca ar putea fi,cum spui si tu mai bine previi decat sa iti para rau mai tarziu,tin pumnii pentru II goodluck  puss
Zburlici,doar pe baza ecografiei ti-a spus ca ai avea ovare polichistice????Acum 2 ani mi s-a spus si mie asta dar dupa anumite analize la sange si intr-o anumita perioada a cm si la o vizita la endocrinolog.Mie imi daduse niste pastilute cu acid folic si inca ceva nu mai stiu,dar erau cam scumpute iar acum iau in continuu fertifol adica acid folic si inca ceva anume pentru a ajuta fertilitatea,deci daca e sa ai asta stai linistita ca remedii sunt...singura parte mai rea poate fi faptul ca se ovuleaza mai putin sau luni anovulatorii dar prin ajutor cu tratament va fi bine. puss
O seara placuta fetelor,ma duc la meci. HAI ROMANIA


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#198 2013-11-19 20:58:03

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Zburlici, mai investigheaza problema ovarelor polichistice ... Daca dr nu a fost ingrijorat probabil NU e sindromul ovarelor polichistice, asta e cel mai nasol.

Iulia, mai bine te amagesti si faci testul degeaba decat sa nu faci si sa fie bebe care are nevoie de sustinere. Eu iti urez succes!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#199 2013-11-19 21:14:08

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Kris, parca tot uit ca luna asta nu am prestat prea mult si vreau sa interpretez asta ca pe un semn smile imi doresc atat de mult sa fie bebe incat imi tresare inima numai cand ma gandesc cum ar fi smile ma rog la Dumnezeu sa imi dea sansa sa ma pot bucura smile
Oarea in cazul unui slab pozitiv e bine sa iau totusi Arefam? Nu stiu daca mi-ar face vreun rau

Ionela puss am nevoie sa imi tineti pumnii

Zburlici puss e bine ca ai aflat si ca poti monitoriza


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#200 2013-11-19 21:20:12

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Nici nu a pomenit de sindromul ovarelor polichistice. A zis doar ca am mai multe chisturi mici pe un ovar, iar pe celalat unul mai marisor si tot asa cateva mici, dar nimic de speriat.
In general am inteles ca acestea se trateaza cu anticonceptionale dar nu mi-a prescris pentru ca eu vreau sa raman insarcinata.
Sa imi notez in fiecare luna pana raman insarcinata zilele cand ovulez folosind testele de ovulatie pentru ca o sa-mi fie de folos daca cumva nu raman.
In rest a zis ca e multumit de ce a vazut pe acolo si sa nu imi fac griji acum, ca e prea devreme pentru asta.
Eu sper sa fie bine....iar menstruatia luna asta nu o astept smile ca vreau sa fie bebe....
iuliabebe tin pumnii sa fie pozitiv puss

Ultima oara a fost editat de Zburlici (2013-11-19 21:21:43)

Offline

 

#201 2013-11-19 21:23:08

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Gagici kram

Eu cred ca ma pregatesc usor usor de z1. Am test negativ si ma doare si burtica. Asa mult ma iubesc rusii astia ca ma viziteaza in fiecare luna. grater

Kristina, Hai Romania! Sper ca astazi sa ne veselim!

Elena, ovare polichistice nu e totuna cu sindromul ovarelor polichistice. Poti avea ovare polichistice, fara sa ai si sindromul. Sindromul apare la 6 femei din 100 care au ovare polichistice.
Zburlici, este clar ca trebuie sa faci investigatii suplimentare...In primul rand, trebuie sa verifici LH, FSH- raportul dintre ele, rezistenta la insulina, etc. NU este o afectiune de neglijat- Chiar te poate impiedica sa ramai insarcinata. Si NU se trateaza cu acid folic- sunt insa alte medicamente prescrise, care te pot ajuta mult.

Iulia, ai fost starbucks?tongue Ah, ce-as bea si eu o cafa bunaaaa.... mornincoffee
Ionela, doar de 2 luni incercati voi? Eu credeam ca de anul trecut- nu stiu de ce aveam asa senzatie. Este fff putin timp! Ai rabdare!


edit: zburlicui, eu nu inteleg ceva. NU ti-a zis daca ai ovulat?Ti-a zis ceva de corp galben? Asta putea sa vada la eco.

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2013-11-19 21:28:27)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#202 2013-11-19 21:31:14

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Elena puss am sa fac un test, nu vreau sa imi para rau

Zburlici puss

Rona puss si mai bine, la Gloria Jeans smile deci, Creme Brule e fantastic! Ooooof, rusii astia sad bai nene, da' nu-si mai vad de treaba sad

Hai Romania!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#203 2013-11-19 21:38:25

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Giuli, pe asta n-am incercat-o. La Gloria, beau de obicei mocha.  Buuuun. tummenupp

Bai, nene... iar ne bat grecii astia. Kristinika, hai cu galeria aia!!!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#204 2013-11-19 21:43:29

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

L-am intrebat daca poate sa vada cand am ovulat si a zis ca nu poate sa vada asta, ci poate sa vada daca sunt la ovulatie.
Si a cam schimbat subiectul, nu mi-a mai zis nimic de asta. hmm
Pana la urma putea sa vada sau nu?
Ma gandesc ca nu se vedea nimic, poate ovulasem cu mult timp in urma.
Ultima menstruatie a fost in 21 octombrie.

Ultima oara a fost editat de Zburlici (2013-11-19 21:46:09)

Offline

 

#205 2013-11-19 21:51:57

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Putea sa vada DACA ai ovulat si cu ce ovar. Dupa ovulatie, foliculul care s-a spart se transforma in corp galben care arata ca un  balon spart si se dezintegreaza dupa ce vine menstra din nou. Ti-a aratat pe monitor asa ceva? Sigur ca putea sa vada, daca menstra a venit in 21 octombrie...

Este posibil sa fi fost si un ciclu anovulator.  DE asta e important sa stii cum stai.

Sa stii ca si eu am dat peste un medic neexperimentat care mi-a zis ac ovarele mele au aspect polichistic. Dar S-A INSELAT. Pur si simplu, erau multi foliculi...Dar eu am avut mereu ciclu f regulat.

Tu ai probleme de obicei cu ciclul? Eregulat? De cate zile? Eu cred sincer ca ar trebui sa mergi la alt medic...

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2013-11-19 21:53:05)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#206 2013-11-19 22:05:26

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Da, rona, e de vis smile eu le prefer pe cele reci de la Gloria, cu frisca, evident wink

Adica iar am luat gol? Nici nu m-am uitat la meci


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#207 2013-11-19 22:15:00

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Rona, asta ziceam si eu, ca doctorul nu s-a aratat ingrijorat probabil pt ca sunt niste chistulete dar nu e asa grav, stiu ca SOPC e altceva.
A, si acu, cand aveam 10 zile de la ovulatie si am ajuns graviduta la dr, ea mi-a zis ca nu vede din ce ovar am ovulat..am intrebat-o special.. ca la toate ecografiile la mine se vedea ovulatia numai pe stanga, ma intreb daca numai de acolo ovulez.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#208 2013-11-19 22:15:48

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Sunt cam in ceata.
Am menstruatia neregulata, intodeauna a fost asa.Pai august dupa 35 de zile, septembrie 22 de zile, octombrie dupa 38 de zile.
De ce nu mi-a zis doctorul de foliculi si corp galben ca doar eu l-am intrebat de ovulatie? Nu cred ca avea nici un motiv sa ma pacaleasca.
Mi-a facut niste poze la ovare dar oricum eu nu pricep nimic din ele.
As putea sa vad singura din ele ceva ce ma intereseaza?

Offline

 

#209 2013-11-19 22:29:46

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Elena, da..sa stii ca e posibil sa ovulezi numai cu ov stang. Eu ovulez alternativ, o luna stg, cealalta dreapta.
Dr se pronunta daca e sau nu grav dupa ce face si profilul hormonal al pacientei, pe mine ma uimeste lipsa de cunostinte si implicare la anumiti dr din ziua de azi.


Zburlici, nu ti-a dat si o fisa??

scrie pe undeva OV cu CG?

Chisturile mici de care vb dr sunt foliculi...

edit: Zburlici, dr tau trebuia sa vada daca ai ovulat. E posibil sa fi avut ciclu anovulator..., daca ai ovare polichistice se paote intampla  sa ovulezi rar si neregulat. dar noi chiar nu putem ghici. Eu spun ca ar fi bine sa mergi la un alt dr care se implica si cunoaste si ceva endocrinologie. Macar sa lamuresti problema. Acest dr te-a tratat f superficial, mai ales ca iti doresti copii.

Va pup, fete! Somn usor! Hai, Romania!

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2013-11-19 22:50:04)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.