homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93-135


#2547 2014-02-09 09:53:06

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Neata puss
Eleny parerea mea este ca esti cam radicala, este foarte important un copil in fiecare familie,insa nu trebuie sa renunti sau sa te desparti de sot...voi sunteti o familie si trebuie sa treceti impreuna prin toate, nu doar la bn si dak ii faci un copil,doar nu te-a luat pt asta,te-a luat pt ca t iubeste si t vrea langa el indiferent de ce se va intampla.Iar gura lumii asa a fost din totdeauna,nu o baga in seama,doar cine trece prin asta t poate intelege,nu trebuie sa dai explicatii nimanui.Nu renunta, asteapta,ai rabdare...stiu ca este foarte greu insa d fiecare data cand zici k nu mai poti,sa stii ca poti duce ink multe...nu dispera,bucura-te,zambeste,traieste...si chiar daca va fi sa nu ai copii trebuie sa accepti asta dar sa nu uiti sa traiesti
Hai capul sus si incearca sa itu revii,discuta cu sotul tau,orgoliul nu are c cauta atunci cand iubesti, te asteptam optimista!
T imbratisez si t pup!

Offline

 



#2548 2014-02-09 09:53:50

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny,  puss  puss  puss
Nu sunt in masura sa iti spun e bine sau...nu e bine...ce decizie ai luat, dar din vorbele tale si starile tale iti pot spune ca organismul tau luta sa-si revina.Faptul ca ai starile astea e si de la hormoni , care si ei se lupta, deci e semn bun.Eu la inceputul lui ianuarie plangeam ca sunt dereglata...am facut nu stiu cate controale si drii mi-au zis ca e ceva in capul meu ca jos totul e bine.In concluzie , daca medicul tau e optimist, incearca sa te linistesti.Abandonul asta e si el bun , despre el am tot vorbit si eu zilele astea, dar nu in sensul ca nu mai vreau sa lupt, vreau doar sa ma detasez, sa nu mai interferez cu destinul...ca daca e sa avem copii ii vom avea, dar daca ne bagam cu stres si agitatie , atunci clar nu-i mai avem.
Dumnezeu ne da fix cand vom avea nevoie...si copilul va veni cand ii vom face loc sa se cuibaresca...dar deocamdata eu am in locul in care ar trebui sa vina copilul stres, ganduri, ura, deznadejde, furie, lacrimi,tot felul de 'Alterate" si el?el unde sa vina?la tomberon?smile
Te imbratisez strans si sunt aici smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#2549 2014-02-09 10:03:14

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Multumesc pentru sfaturi, dar fara un copil, viata e cam degeaba, nu are niciun rost. Noi nu avem pe nimeni printre prieteni, rude sau cunostinte care sa aiba problema asta. Asa ca, oricum am ajuns sa nu-mi mai faca nicio placere sa ma intalnesc nici cu ei. Evident ca principalul subiect de discutie sunt copiii, eu ce as putea sa spun?!!!

Nici macar sotul meu nu ma intelege, el nu are nicio problema de infertilitate, daca vrea, in seara asta se duce cu cineva si peste 9 luni are copil. Deci, pt el nu-i asa complicat. E normal ca el sa-si vada de viata lui, nu vreau ca mai tarziu sa regrete ca a stat cu mine si sa-l vad tot timpul nefericit si neimplinit.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2550 2014-02-09 10:07:47

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny, imi pare foarte rau pentru ce se intampla in viata. tu sti ce-i mai bine pentru tine, dar inainte de a te desparti de sot stati jos si discutati, lasa-l si pe el sa-si spuna dorinta. nu te gandesti ca poate vrea sa ramana alaturi de tine chiar si fara copil??? nu te gandesti ca poate faci FIV cu material donat de la alta femeie (in cel mai rau caz) si vei obtine copilul mult dorit? te rog eu ridica-te din depresie si ia hotarari cand esti lucida. nu lua asemenea hotarare care o sa-ti afecteze toata viata. te imbratisez strans. kram

fete dragi, buna dimineata si o duminica placuta sa aveti. kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2551 2014-02-09 10:18:38

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Doctorii nu-s asa optimisti. Impresii de genul "f complicat', sau "nasol rau de tot" am tot auzit. Dar am mers mai departe. Am trecut chiar si peste parerea unuia, clar exprimata: 'imi pare rau, dar nu se poate face nimic, asta e'. Eram atunci asa determinata ca pur si simplu sfidam ceea ce spunea, in mintea mea imi ziceam ca o sa vada el ca n-are dreptate, o sa vin cu copilul pe holul lui sa-i arat ca avorbit aiurea.

Dar acum nu mai am putere, a trecut atata timp fara niciun semn ca ar fi mai bine. Am citit povesti cu femei care au luptat ani de zile. Eu ma recunosc infranta, nu am atata forta, nu toti suntem construiti la fel.

Referitor la decizia de a ramane singura, e mai bine asa, e mai grea povara de a nu avea un copil, in conditiile in care ai cu cine sa-l faci. Daca sunt singura nu-mi mai pun problema de copil. Oricum, si singur si cu cineva, dar fara copii, cam tot aia e, ajungi de te autoexcluzi din orice cerc de familii implinite, pur si simplu nu ai ce cauta printre ei, ca n-ai prea multe subiecte comune.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2552 2014-02-09 10:33:38

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny, pe langa durerea de a nu reusi sa faci un copil primeaza durerea de ati muri copilul dupa ce l-ai vazut, frumos ca o papusa. dar trebuie sa fi tare. eu am cazut, m-am facut cioburi, apoi m-am ridicat pentru sotul meu pentru mine, pentru dorinta de a fi bine. depresia trebuie tratata. si eu am in jurul meu doar familii cu copii, dar ma bucur si eu de ei, prietenii, ca doar de aceea se numesc prieteni nu rasucesc cutitul in rana, imi sunt alaturi la bine si la rau, nu ma fac sa ma simt prost ca ei au copii si mie mi-a murit. dar totul tine de vointa ta de a merge mai departe. noi nu putem sa te ajutam decat in ati sta alaturi cu un umar virtual. kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2553 2014-02-09 10:40:17

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Sunt de acord ca durere mai mare decat a-ti muri copilul nu exista si ca a te ridica dupa o asemenea tragedie e pur si simplu de apreciat. dar asa cum am zis mai sus, nu toti suntem construiti la fel, fiecare om e o specie, fiecare are puterea lui de a lupta, mai multa sau mai putina.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2554 2014-02-09 10:49:04

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny, imi pare tare rau pt situatia prin care treci. Dar sa te desparti de sot nu e o solutie... iti vei dori copiii chiar daca renunti la el.. nu lua decizii atunci cand esti suparata, nervoasa si infranta de durere. Iar legat de cei ce intreaba: voi cand aveti de gand sa faceti unul? Pe mine ma scoate clar din sarite, eu nu am intrebat pe nimeni niciodata.nnu stie nimeni ce e in viata celorlalti si lumea ar trebui sa nu se mai bage atat. Mie mi s.au pus intrebari de genul asta si am zis clar ... asta tine de noi nu de restul lumii. Eleny, nu ceda, nu intra in depresie, te va termina asta, incearca sa te ridici pt sotul tau, ii va fi si lui greu sa te vada asa... sunt sigura ca Dumnezeu va va da si voua copilasul mult dorit, nu te va lasa sa suferi asa la nesfarsit. Asa e, unii trec prin incercari mai grele decat altii dar se va intampla, o sa vezi.  kram  e al naibii de greu acum, dar daca te straduiesti sa te ridici iti va fi mult mai bine, nu vei mai gandi urat si iti vei canaliza atentia spre lucuri optimiste. Fii tare pt copilasul ce va urma! Te pup si imi doresc din suflet sa iti revii, indiferent cat de greu e  kram


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#2555 2014-02-09 10:49:54

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny, eu te inteleg ca suferi enorm vad semnele depresiei care aduce si resemnarea, dar indiferent cum suntem construiti avem putere mai mare decat credem noi. nici eu nu am crezut ca o sa reusesc sa nu inebunesc, inca ma trezesc cu lacrimi, inca am cosmaruri, inca ma lupt cu mine si cu toata lumea, inca ma fortez sa zambesc, dar mi-am gasit un mic echilibru, fragil ce-i drept. nu mai sunt ce-am fost, dar sper ca intr-o zi sa fiu cum am fost. e greu, e nedrept dar nu sti niciodata ce-ti rezerva viata. si cat mai am inca de trait o sa lupt sa fiu impacata si fericita cu viata mea. sfatul meu este sa nu abandonezi, esti mai puternica decat crezi. in momentul asta poate te declari invinsa, fara putere, dar ai sa vezi ca intr-o zi o sa vezi altfel lucrurile, o sa ai parte de fericire in moduri in care poate ca nici nu ti-ai imaginat. kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2556 2014-02-09 11:11:20

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Vreau sa va spun ca m-am gandit f mult la decizia de a ma desparti, nu e ceva ce am in minte de ieri, de azi. Cand m-am gandit la asta, m-am gandit si la el, nu numai la mine. Lipsa unui copil aduce o mare suferinta si stiti si voi ca de multe ori nu suntem cea mai buna companie. Eu am incercat pana acum cat am putut sa mentin o atmosfera agreabila acasa. Am inteles ca daca tot stai cu cineva, nu e nicio placere sa stai cu cineva suparat si imbufnat mereu.

Dar nu mai pot sa ma prefac ca la noi totul e in regula, cand de fapt nu e deloc asa, lipseste ce e mai important. De ce sa-l tin pe sotul meu intr-o familie trista, neimplinita si nefericita. Nu mi se pare corect.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2557 2014-02-09 11:21:58

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny, ai stat jos sa discuti toate astea cu sotul tau, asa franc fara suparari si frustari? el ce-si doreste? iti doreste despartirea sauu isi doreste sa stea alaturi de tine chiar si fara copil? conteaza mult si parerea lui.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2558 2014-02-09 11:25:06

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna fetelor, am lipsit o perioada pt ca mi-a fost cam greu sa-mi revin dupa rezultatul histerosalpingografiei, pur si simplu nu reuseam sa dorm noaptea ori plangeam asa din senin. Mai uitam o zi-doua de probleme si dupa accea iar ma apucau toate gandurile. M-am adunat putin si am zis sa vad ce mai faceti.
Am apucat sa citesc putin din urma ; Gabi si Lynda , va felicit din suflet pt sarcina si ma bucur enorm pt voi, va urez sarcina usoara si bebei sanatosi.
Elena , te inteleg ce simti, insa cred k trebuie sa discutati si sa luati impreuna o decizie. Am inceput sa plang cand am citit posturile tale si ale lui just sad
Sper din tot sufletul sa gasesti puterea de a merge mai departe.
Crede-am ca te inteleg perfect,  si mie imi este foarte greu si desi incerc sa ma detasez de tot, nu prea reusesc pt ca sora mea e insarcinata in 4 luni  (pentru care ma bucur enorm pt ca a suferit mult in viata si a ramas foarte greu insarcinata) si toata lumea  vorbeste numai despre copii, sarcina, etc si ma intreba cand fac si eu copil; cand zic toata lumea ma refer si la cei din familie , desi stiu ce probleme avem. Ma supar pe moment si sufar , insa caut puterea sa ma ridic si sa merg inainte pt noi, sa ne fie noua bine. Si eu ca si tine ma gandeam de multe ori sa raman singura, dar am discutat cu el si m-a facut sa inteleg ca suntem o familie si in doi si ca trebuie sa avem rabdare, iar daca Dumnezeu a decis sa nu avem un copil al nostru, asta e , vom adopta. Vom astepta sa vedem ce ne-a rezervat Dumnezeu.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#2559 2014-02-09 11:27:17

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

AcAlexandra imi place cum gandesti. kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2560 2014-02-09 11:28:51

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

just, si eu am zile cand simt ca nu mai pot, dar asa e viata, nu e intodeuna asa cum vrem noi smile


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#2561 2014-02-09 11:31:19

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

exact, dar principalul este sa avem mintea limpede si sa stim sa ne bucuram din orice nimic. cumva se aseaza lucrurile pentru toti.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2562 2014-02-09 11:39:28

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna Alexandra, cum a iesit la histerosalpingografie? PArca din ce imi amintesc ai o trompa buna nu?EU ovarul dret il am de 11 mm parca deci ...vax...desi medicul zicea ca erau doi foliculi si pe el si nu poate spune ca nu functioneza 100% dar...eu cred ca nu
Eleny , daca sotul tau avea spermograma proasta si el era cel care nu putea sa faca copil ce ai fi facut?El s-ar fi dat la o parte?Initial la noi eu eram cea care nu putea ramane si sotul mi-a stat alaturi  in fiecare clipa, mai apoi am descoperit ca el avea o spermograma foarte descurajanta ...10 % mobilitate si un numar mic, nu mai retin...apoi am ramas insarcinata si am pierdut copilul si ovarele cipartite si suntem alaturi unul de celalalt...mai cad si eu, pentru ca sunt frustrata pe tema asta, suparata, fruioasa, descumpanita, nervoasa, deprimata, dar incerc sa le tin in frau, na..sunt ale mele le iubesc traiesc cu ele si o sa le inving pana la urma...dar eu zic sa mai aspeti in luarea aestei decizii macar anul asta....mai asteapta putin smile Tu faci cum stii tu, eu asa as face .
Just nocry

Lil si sora ta dreams va pup burticile smile
Elenush pup burtica.
moon pup buritca
Crsi8 pup fetita
Cristinica rugaciune
lista e lunga si va pup toate , dar sa retinem un lucru fete aspirante...fetele pe care le-am mentionat sunt dovada vie a minunilor care se intampla in jurul nostru.Sunt fete care au suferit ca si noi, au luptat, au clacat, s-au ridicat, si acum se bucura...si noi..dupa ele smile
O duminica minunata !


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#2563 2014-02-09 11:41:53

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Am discutat de nenumarate ori. El nu vrea, dar pe de alta parte isi doreste cu disperare un copil, doar ca isi reprima fata de mine dorinta asta. Eu cum ma simt sa stiu ca el vrea f tare un copil si eu nu pot?!!! Stiu ca in sufletul lui e f nefericit - si asta din cauza mea, dar nu spune ca sa nu ma supere pe mine. Asa ca...oricum nu e bine.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2564 2014-02-09 11:44:40

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

rozi, da , o trompa buna, dar m-a marcat cand mi-a zis ca sansele sa raman se reduc la jumatate, parca imi rasuna mereu in minte cuv astea.
pana la urma a trebuit sa accept ca asta e rezultat si mi-am revenit smile
din cate am citit , tu parca vroiai sa te duci la monitorizare?
elena , si al meu isi doreste un copil de 7 ani , de cand ne-am casatorit, insa inainte nu vroiam eu pt ca eu consideram ca nu eram pregatita la 20 de ani, iar in toamna cand am hotarat sa avem un bebe , am vazut ca nu raman si luna trecuta am aflat ca am o trompa obturata complet, iti dai semaa cate reprosuri mi-am facut? m-am condamnat ca n-am vrut mai devreme un copil , ca n-am incercat cat nu aveam nimic, dar nu puteam anticipa ce va urma, asa ca am decis sa nu imi mai fac reprosuri singura.
iti doresc sa -ti limpezesti putin mintea si gandurile si sa nu iei o decizie la suparare si  ai incredere in Dumnezeu.

Ultima oara a fost editat de AcAlexandra (2014-02-09 11:49:38)


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#2565 2014-02-09 11:46:27

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny, eu iti doresc sa fi tare si sa nu abandonezi lupta alaturi de sotul tau. kram incercati un fiv cu material de la donator in ultima instanta, dar nu te considera invinsa. si respecta si dorinta sotului tau.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.