homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93-136


#2566 2014-02-09 11:56:54

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

A accepta materialul unui donator a acelasi lucru cu adoptia, adica un copil care n-ar fi al meu. Ar fi un pacat sa fac asta, pentru ca stiu ca nu l-as iubi, as avea mereu o strangere de inima ca nu e al meu. Sotul mea va trebui sa ma inteleaga si el pe mine si sa respecte decizia mea. in definitiv, suferinta mai mare e a mea. El copil poate face cand isi doreste, fara nicio problema.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 



#2567 2014-02-09 12:01:48

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny eu mai multe nu spun ca sunt prea multe de dezvoltat si avem idei diferite. eu iti doresc tot binele din lume si sa-ti gasesti puterea de a merge mai departe. kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2568 2014-02-09 12:23:44

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna ziua fete  puss .
Crisulici kram  multumesc mult  puss  puss  puss  puss .
Rozi  rugaciune , iti multumesc pentru gandurile tale mult mult par  puss  par
Just  puss
Pup "surorile" insarcinate puss puss puss sau cuscrele.. cine stie chicot
Alex puss e bine ca esti optimista si sa stii ca poti ramane insarcinata cu o trompa mai repede decat o femeie cu doua... nu e o regula ca o femeie cu doua trompe e mai fertila decat o femeie cu o trompa...sa te ajute Dumnezeu , tu fi tare puss si trebuie sa crezi in reusita ta , pentru ca va fi ... mai tarziu sau mai devreme ce-i drept.

Eleny kram ... ai o perioada foarte grea si imi pare nespus de rau. O sa vorbesc putin la general pentru ca , cu parere de rau, nu-ti stiu exact problema..Daca in momentul cand ne casatorim mergem la bine si la rau inainte ,oricare ar fi greutatea.Nu trebuie sa spui ca ai tu probleme.. sunt probleme de familie... voi sunteti una si aceeasi persoana .Numai ca te-ai gandit foarte mult la viitor uitand ca esti totusi in prezent... te-ai gandit la un divort mult inainte ... ceea ce te-a afectat , ti-a afectat sanatatea sau mai bine zic hormonii care ,firar sa fie, sunt atat de importanti in conceperea unui copil. Din spusele tale am dedus ca un medic ti-a spus ultima oara ca mentruatia va reaparea... e medic si stie ce spune... dar daca tu nu vrei sa mergi mai departe, nu vrei de mult, nu crezi in sansa ta,ti-ai pierdut orice speranta... ATUNCI ... e inutil orice tratament in lumea asta.
Si mai spun ceva , ce cu siguranta sti :STRESUL ucide! ....si ma refer ca ucide tot in noi.. de la sentimente, la speranta,la a simti ca respiram... a sti cat de frumos e dimineata cand te trezesti si e soare... la tot ce ne inconjoara.
Trebuie sa te regasesti pe tine, sa nu-ti lasi casnicia sa se destrame ... doar iti trebuie un timp, si-ti vei reveni ... trebuie sa-ti doresti sa-ti revii, te imbratisez puternic  par


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#2569 2014-02-09 12:36:23

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Nu-i vorba ca am abandonat mai demult sau ca n-am sperat nicio clipa. Daca ar fi fost asa, n-as fi putut trece peste toate opiniile negative ale mai multor medici. Eu tot am crezut ca se poate, ca o sa fac tot orice pentru asta. Dar am ajuns in mom in care chiar nu mai stiu ce sa fac. Tratamentele nu dau niciun rezultat si doct...ce sa-mi mai spuna si ei. Cei care nu mi-o taie direct: 'du-te acasa, ca asta e si n-ai ce sa faci', mai incearca sa ma incurajeze, ca poate...cine stie. dar am trait destul su iluzia asta, ca poate...si realitatea arata altceva, ca nu se poate.

Nu prea ma mai tin puterile nici financiar. Prietenii de-ai nostri pleaca in tot felul de concedii si eu nu mai stiu cum sa mai adun banii pentru tratamente, analize...Ma uit prin magazine si ma opresc daca e sa-mi cumpar ceva, ca ma gandesc ca cine stie cati bani or sa-mi mai trebuiasca. E greu sa traiesti asa.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2570 2014-02-09 12:38:34

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Neata fetelor
eleny,imi pare rau de ce citesc,dar fetele au dreptate. mai multe nu spun pt ca decizia iti apartine, dar s ar putea ca sotul tau sa sufere f mult de pe urma divortului si at te distrugi si pe tine si pe el. Eu am facut astazi un test,e negativ. ma simt tare rau semn ca se apropie uratii. azi sunt z 30 si speram sa vina mai devreme. dar cum eu cred ca am ovulat in ziua 18-20 nuci nu are cum.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2571 2014-02-09 12:49:46

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Cred ca e o saptamana sau putin mai mult de cand am citit de o femeie care nu mai avea mentruatie de doi ani, medicii nu-i mai dadeau nici cea mai mica sansa de a deveni mama, de a avea menstruatie , avea 30 de ani... un FSH de 83 ... toti ii spuneau ca numai o donatoare o poate face mama... ca pana la urma sa ramana insarcinata ... si atunci medicii i-au spus ca nu va putea duce sarcina la termen pentru ca ovocitele sunt imbatranite ... a nascut un copil sanatos tun si la termen, E adevarat ceea ce-ti spun... se poate Elena.. orice se poate in lumea asta ... trebuie sa luptam, cadem,ne lovim... ne ridicam , ne vindecam si suntem din nou pregatite pentru a lupta ...
Ionela puss nu e pierduta luna, poate ai facut prea devreme test tinand cont ca ai ovulat mai tarziu luna asta,  rugaciune


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#2572 2014-02-09 12:51:58

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna fetele,

Eleny sa stii ca la noi problema e la sot, eu nu am avut nicio problema de fertilitate. Ba chiar mi se spunea la fiecare ecografie: vai, dar e totul perfect, ciclul ceas 28 de zile, ovulatie ca la carte in ziua 14, endometru super. Si la ce imi folosea??
Nu am considerat niciodata ca e problema LUI de infertilitate, ci a NOASTRA. Eu iti vorbesc din perspectiva celui fara probleme..
Inainte de FIV, sotul meu probabil a gandit ca si tine, se simtea vinovat, si mi-a zis ca daca nu reusim nici prin FIV si vreau sa imi caut pe altcineva sa fac copii el ma intelege, si ne despartim.. Mi-a cazut cerul in cap!!! Am inceput sa plang, i-am spus sa nu mai vorbeasca niciodata asa, ca si daca stiam de problema lui inainte de a ne casatori, tot sotul meu era acum! Nu l-am luat cu conditia sa imi faca copil, eu il iubesc pe el, si o sa luptam impreuna, iar daca nu va fi si nu va fi...asta e, dar eu cu el imbatranesc. Am vazut cum s-a luminat la fata si m-a luat in brate, era fericit...chiar si asa fara copii, el era fericit sa vada ca il vreau langa mine oricum.

Am dus o lupta de 6 ani cu infertilitatea, si am reusit prin FIV. A fost cumplit de greu, si acum plang decate ori imi amintesc. Dar am reusit pt ca am luptat impreuna!!!

Din ce am citit eu despre tine, tu nu ai fost la medicul potrivit. Doctorita care m-a ajutat pe mine s-a intors la clinica, eu ti-as recomanda sa mergi la ea, sa vezi ce recomandare are pt tine. Are super experienta pe infertilitate, are multe reusite, a ajutat multe cupluri pe care le-am trimis la ea.
Spune-mi daca vrei si iti dau detalii despre ea. Din cate stiu esti din Bucuresti..
Nu rezolvi nimic abandonand tot, inclusiv pe sot, te distrugi pe tine si il distrugi si pe el. Te-ai gandit ca poate nu vrea copii cu alta?? Eu una clar nu voiam copil decat cu sotul meu, daca el ma parasea nu imi trebuia altul.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2573 2014-02-09 12:54:59

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eu nu mai am menstruatie de 4 ani, am 37. Sunt si cazuri in care se poate, dar pentru mine e mai mult o utopie, ar insemna sa fiu lipsita de realism. ori nu cred ca e bine nici sa-ti faci iluzii, cand sansele sunt extrem  de reduse, ca trezirea la realitate s-ar putea sa fie dureroasa. Exista o vorba, ca marimea dezamagirii e direct proportionala cu cea a iluziei.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2574 2014-02-09 12:56:47

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Crisulici puss , scriu aici ...si ieri si azi am o scurgere .. parca nu o pot denumi asa.. e ca o biluta , o desfac si e ca o pielita alba ... scuze detalierea .. am mai avut si inainte dar in situatia de fata as vrea sa ii pot descoperi rolul  spranceana puss puss


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#2575 2014-02-09 13:02:37

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny ieri am primit un telefon de la o  prietena draga mie , 36 de ani care este insarcinata, deci nu e o varsta fatala.E bine ca ai intrat sa te mai descarci si poate te mai linistesti...tu zi acolo ce ai de zis...peste cateva zile vei reciti e ai scris si cu siguranta iti vei schimba parerea smile .Urmeaza si sfatul lui Cris8 , mai fa o incercare...cine stie?Eu am sa lupt pana am certitudinea negru pe alb ca nu se mai  poate, dar mai calm asa ca ...smile

Cristinica te pup apasat smile sa stii ca asa o sa le ramana numele lui LIL si Dreams : cuscrele lol
Ionela poate a fost prea devreme pentru test smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#2576 2014-02-09 13:10:36

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Cris, multumesc pentru sfaturi si ajutor. Sunt din Bucuresti, dar chiar nu mai am puterea de a mai merge la alt doctor. Am avut ghinionul de a merge la un medic nepotrivit, care a apreciat gresit cauza problemei. De fapt, a luat in calcul doar o cauza, cand ele sunt mai multe. In  ultima perioada am fost la altcineva, dar se pare ca sunt si probleme fara rezolvare.

In leg cu sotul meu, eu i-am spus sa nu se gandeasca la mom actual, sa priveasca mereu in viitor, ori cu mine ar fi o vita lipsita de orice satisfactie. Cu altcineva, peste cativa ani el ar putea sa aiba o familie implinita.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2577 2014-02-09 13:21:38

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

ionela, neata:*
poate e fost prea devreme pt test,  mai repeti in cateva zile; si eu tot in ziua 30 sunt, dar pana nu imi intarzie nu-mi fac niciun test; cam pe 11 trebuie sa apara uratii sad ,dar eu nu-i astept tongue poate ma ocolesc smile
bafta si iti tin pumnii puss

Ultima oara a fost editat de AcAlexandra (2014-02-09 13:22:44)


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#2578 2014-02-09 14:04:56

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Alex,rozi, e posibil sa fie prea devreme atata timp cat eu nu am ovulat in z 14 si snaluzele din z 13 aratau drum lung pana la ovulatie. de altfel e posibil sa nu fi ivulat deloc desi simptome am avut. problema e ca sunt fff uscata, secretie ioc. de asta cred ca vin uratii.

Offline

 

#2579 2014-02-09 14:57:59

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Cristinica, nu stiu ce ar putea fi...eu nu am avut niciodata asa. Dar daca zici ca tu aveai si inainte, probabil asa functioneaza organismul tau, nu stiu ce sa zic..

Rozi, si fetita mea iti transmite pupici smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2580 2014-02-09 17:07:01

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Cris8, am citit la mamici ce surpriza ii pregatesti fetitei tale cand va implini 18 ai, vroiam sa iti spun ca eu am un jurnal in care vorbesc cu copilul meu deja, ii povestesc   anumite lucruri smile cateodata ma ajuta mult sa trec peste asteptare, insa motivul a fost ca sa vada cat de  dorit a fost :)si cat de mult il iubim deja smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#2581 2014-02-09 19:34:38

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Fetelor, va imbratisez cu drag.
Lynda, Gabi ma bucur tare mult pentru voi puss
Eleny m-ai intristat, te rog eu mult sa te gandesti bine la tot . Nu iti pierde speranta niciodata!
Eu nu am nici o veste ... menstruatia intarzie ca si in ultimele luni. Din prima zi de mentruatie  trebuie sa incep anticonceptionalele recomandate de ultimul medic, pentru chisturi si reglare, timp de 3 luni.
Mai am o mica, mica, speranta, pentru ca inca nu mi-a venit menstruatia. Pe de alta parte ma gandesc ca in ultimele luni mi-a intarziat mereu...
Daca e sa nu fie nici acum, 3 luni de zile nu o sa mai visez la copilas....o sa fac ceva sa treaca timpul foaret repede.
Va pup , dragele mele

Offline

 

#2582 2014-02-09 20:54:28

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Fetelor va mai intreb si eu ceva. De ieri simt niste intepaturi in partea stanga, cam prin zona ovarelor, dar nu e durere de ovare, e diferit. Pe stanga e trompa buna si ma gandesc daca nu cumva s-a intamplat ceva si cu ea in urma histero...sa se fi infundat si de aia sa simt intepaturile alea? Ce credeti?


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#2583 2014-02-09 21:13:51

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Alexandra asa am crezut si eu dupa histero..daca mi-a infundat trompele, daca nu mai raman...dar la mine aletele erau cauzele :)Nu-ti face griji, nu e nimic...e un pitic pe creier smile
Maine ma duc la dr sa vedem ce zice, luna asta m-au durut ambele ovare smile si ala ciuntit lupta frate nu se lasa , daca stangul trage ghionturi..el e mai prejos?lol
O saptamana minunata fete, teste dungate si spor in toate smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#2584 2014-02-09 21:41:45

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Ms rozi, sper sa fie doar asta puss


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.