homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93-137


#2585 2014-02-09 21:42:41

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Rozi, interesanta idee si cu jurnalul. smile Eu insa inainte de a ramane insarcinata nu am avut curaj sa fac nimic, mi-a fost ff teama ca nu voi avea niciodata copilul meu, avand in vedere ca nu am ramas niciodata insarcinata, nici macar cu inseminare artificiala (am facut si 2 inseminari, care au fost esuate..)
Ma ingrozea gandul asta dar am mers mai departe, eram hotarata sa lupt cat pot, sa fac la FIV-uri pana la ultimul ovocit si pana la ultimul leu.

Eleny e mare pacat sa gandesti asa...si sa iti parasesti si sotul. sad Eu sunt sigura ca exista rezolvare la problema ta, dar daca tu nu vrei sa te ajuti, atunci nimeni altcineva nu poate sa te ajute.
Eu zic sa te pui putin si in locul lui...daca problema era la el, tu ai fi vrut sa va despartiti ca sa faci copil cu altul?
Casatoria e la bine si la greu, nu il parasesti pe celalalt daca se imbolnaveste...iar infertilitatea asta este, o boala.
Eu sper ca vei analiza mai bine situatia si vei lupta cu toate fortele pt ceea ce iti doresti. Mai ai multe de facut pt a avea un copil, tu abandonezi lupta la jumatatea ei..pacat, pt ca in aceasta problema, tocmai perseverenta e cheia succesului.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#2586 2014-02-09 22:03:42

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Sincer, nu pot sa-mi pun intrebarea ce as fi facut daca el era cu probleme. Pentru ca aici e un mare ' daca'...ori la noi lucrurile sunt clare, eu sunt cauza.

Atata timp cat ma gandesc si la binele lui, - nu pentru mom acesta, e adev, pentru mai tarziu, nu cred ca e pacat. Nu vreau sa se trezeasca mai incolo sa zica: ' prost am fost, ca eu puteam avea copil' Macar unul din noi sa fie fericit si implinit. Si el chiar merita asta. Pana si-n dex, la cuvantul 'familie' explicatia e clara: 'sot, sotie si descendenti'

Poate ca abandonez, dar asa cum am zis mai sus, nu toti suntem inzestrati cu aceeasi forta si putere de a lupta. Eu nu mai pot. pentru cei care ma condamna...ce raspuns sa dau decat: asta e, atat pot eu.

Tocmai ideea ca as mai avea multe de facut, fie ca va fi sa fie un copil, fie ca nu, ma face sa renunt; eu sunt deja terminata, psihic, emotional, financiar, din toate punctele de vedere. A-ti stoarce toate puterile pentru ceva ce e mai degraba nerealizabil decat posibil, nu se mai numeste viata, e un fel de chin, caruia eu nu-i mai rezist.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2587 2014-02-09 22:45:13

bmihaela
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2140

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna tuturor.
Cris,   puss
Eleny, scuze ca nu am citit din urma ce ai scris... Daca nu ti-e greu sa vorbesti despre asta, te-as ruga sa imi spui care ar fi motivul pentru aceasta menopauza precoce (asta am inteles ca ai avea). Ai facut AMH-ul ? Ce valoare are ?

Ultima oara a fost editat de bmihaela (2014-02-09 22:58:47)

Offline

 

#2588 2014-02-09 22:47:24

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny, sper sa-ti gasesti linistea si fericirea kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2589 2014-02-09 22:51:51

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Cris8 crezi ca mie nu mi-a trecut prin cap ca e posibil sa nu mai pot?Dar, cand simt nevoia ii scriu bebelusului meu...ca il astept si il iubesc si ma voi lupta pentru el,crezi ca nu-mi trec si idei..dar daca nu va fi...dar repet..pana nu intru la menopauza declarat negru pe alb, eu nu renunt la copilul meu..doar ca tre sa fac un pic de ordine prin capul meu ca s-au adunat smile
Eleny , nu te judeca nimeni tu ti-ai exprimat parerea , fetele pe a lor inclusiv si eu.
dar gandeste-te ca atunci cand te-ai casatorit , in decizia asta a fost nevoie de doi :tu si el ca doar nu l-ai fortat sau el pe tine ...sa va casatoriti.
Nu mai face niciun tratament si mai stai si anul asta....sa vezi ce se intampla.am postat un pic mai in urma povestea unei fete care s-a chinuit sa ramana insarcinata ,
http://karina.trei.ro/lupta.html#top
sa-i citesti povestea  si nu s-a dat batuta
bmihaela si eu ma  vroiam acum s-o intreb pe eleny treaba cu AMH-ul
Just , cadem ne ridicam...nu avem alta varianta decat inainte.Abia astept sa-mi dai vestea buna ca esti insarcinata cu  un fratior sau surioara:)

Ultima oara a fost editat de rozi2012 (2014-02-09 22:53:27)


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2590 2014-02-09 23:16:28

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Rozi, sper sa-mi dai tu mai repede vestea. eu n-am cu cine lol deocamdata.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2591 2014-02-10 09:18:40

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

bmihaaaa puss ce faci draga mea? cum mai esti?

rozi, o sa reusesti! puss  eu eram mult prea pesimista... culmea ca la FIV am fost ff optimista, nu stiu cum dar mi-am gasit puterea, si chiar atunci am reusit. smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2592 2014-02-10 09:42:54

bmihaela
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2140

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

cris8 a scris:

bmihaaaa puss ce faci draga mea? cum mai esti?

rozi, o sa reusesti! puss  eu eram mult prea pesimista... culmea ca la FIV am fost ff optimista, nu stiu cum dar mi-am gasit puterea, si chiar atunci am reusit. smile

Cris, nici eu nu mai prea stiu ce fac... cam plutesc in deriva. De FIV inca nu ne-am mai hotarat. Cu timpul stam foarte prost. Eu de 1 an, nu stiu daca ti-am mai zis, sunt la 350 km de casa si sotul e acasa... chiar am ajuns in situatia ca mi se pare ca sunt spectator la viata mea asupra careia nu mai prea am control...

Offline

 

#2593 2014-02-10 10:21:02

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

off miha.. imi imaginez cat de greu va e, sa mai fiti si departe unul de celalalt.. sad


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2594 2014-02-10 10:34:02

bmihaela
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2140

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

cris8 a scris:

off miha.. imi imaginez cat de greu va e, sa mai fiti si departe unul de celalalt.. sad

asta este... am zis sa strangem bani de FIV si sa mai punem ceva deoparte...
numai ca perioada asta s-a cam prelungit.

Offline

 

#2595 2014-02-10 10:56:48

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

neata fetelor
sper ca sunteti bine, n-am citit nimic, ma auc dupa ce termin treaba
eu tot fara menstra, ziua 31, am sa fac si maine un test. cand am simptome de menstra cand nu...cine sa mai inteleaga organsmul asta al meu dat peste cap lol
va pup

Offline

 

#2596 2014-02-10 11:18:30

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna dimineata si o saptamana minunata sa aveti!

Lipsa CM a aparut un urma unei embolizari a unui fibrom uterin, am crezut ca e o varianta mai buna de interventie, decat operatia. Evident ca am intrebat si medici. Insa din pacate, mi-a facut numai rau.

Fibromul si-a redus mult dimensiunile, insa de atunci, adica de 4 ani, doar in cateva luni CM a fost oarecum normal. In rest, fff putin. In fiecare luna am toate manifestarile specifice, o zi ma doare capul si vomit de mor, ma doare burta si spatele, insa...pana aici, ca sange nu curge nicicum.

Am fost la o doct, de altfel renumita si cu niste tarife...care a spus ca, cauza infertilitatii e insuficienta ovariana (AMH = 1, ultima data, adica prin sept anul trecut a iesit 1.8). Prin urmare, cateva luni am facut tratament de stimulare, cu raspuns la aceasta stimulare, dar ...atat. Urmau inseminarea, FIV...

Nu am continuat, ci m-am dus la alt medic, care mi-a alt diagnostic: sinechie uterina, cauzata, evident, tot de embolizare. Am incercat histeroscopia, dar nereusita, pentru ca si colul uterin era f ingustat si cu aparatura pe care o aveau la clinica la care am fost, nu au putut patrunde in uter sa dezlipeasca peretii.

Am cautat alta clinica care sa aiba in dotare un histeroscop de dimensiuni mai mici si in noiembrie am facut interventia, de data aceasta reusita. Mi s-a pus un sterilet care sa tina peretii uterului dezlipiti.

De 3 luni fac tratament si dr m-a asigurat ca imi va reveni si CM, insa nu s-a intamplat asa si e de-a dreptul chinuitoare ideea ca trece luna si mie nu-mi vine. Pe langa infertilitate, ma simt aiurea, parca as avea 60 de ani.

Cam aceasta e povestea. Acum  ma simt vinovata pentru cate am facut sau n-am facut, deloc sau bine, in trecut. E inutil sa spun ca timpul inapoi nu il pot da- e un fel de 'iarna nu-i ca vara'- o axioma la care nu ai replica. Dupa toate astea raman regretele ca poate puteam face alte alegeri in viata, astfel acum sa-mi fie bine.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2597 2014-02-10 11:46:07

bmihaela
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2140

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eleny, multumesc pentru clarificari. imi pare rau pentru situatia ta.
avand in vedere valoarea AMH-ului, eu zic sa nu iti pierzi speranta; poate o sa reusesti sa iti revina CM si sa incerci inseminare sau FIV.
ovulatia o monitorizezi ? exista ovulatie in conditiile astea la tine ?

si la mine CM este in cantitati din ce in ce mai mici. eu am un AMH de 0,14 in ciuda faprului ca FSH-ul e in jur de 5. nu am reusit inca sa gasesc un medic care sa imi explice necorelarea dintre cele 2 valori...

Ultima oara a fost editat de bmihaela (2014-02-10 11:56:40)

Offline

 

#2598 2014-02-10 12:04:26

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Si eu multumesc, Mihaela, pentru rabdarea de a citi toata polologhia. Am monitorizat ovulatia cat timp am facut tratamentul pentru stimulare, acum fac tratament pentru refacerea uterului, dar cel mai mult ma afecteaza acum faptul ca nu a revenit menstruatia, desi dr a zis ca dupa histeroscopie si dupa tratament, nu se poate sa nu vina.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2599 2014-02-10 12:10:31

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

eleny puss puss puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#2600 2014-02-10 12:14:41

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Iulia, si eu va pup, pe amandoi - sau amandoua?


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#2601 2014-02-10 12:17:14

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Fete puss buna dimineata.
Bmihaela puss e o dereglare hormonala... care isi va revenii , ai sa vezi   kram .Incerca cu foarte multi antioxidanti si sa duci o viata cat se poate de sanatoasa , sa te relaxezi chiar daca stiu ca dificil fiind departe de casa... ai facut vreodata ecografie in Z3 ?... si asta e marcador foarte important ...chiar foarte important... si cand esti acasa poti merge la un medic bun sa faci monitorizari, o sa fie bine ai sa vezi.
Elena...un medic bun , asta e cheia.. un medic care cu adevarat te va convinge ca se poate.... chiar daca acest medic ti-a spus ca iti va veni menstruatia vad ca nu esti convinsa si ca tu crezi ca mergand mai departe nu vei rezolva nimic- totul are o rezolvare in lupta ta ... dar iti trebuie sprijinul si dragostea sotului .Tu ai facut eco in Z3 ?

Eu tocmai ce am facut un FIV-ICSI tot din cauza asta, acum un an jumatate aproximativ ... cu 28-29 de ani am avut FSH -14  si un AMH -0,01 ... foliculii antrali din Z3 era 2/2 ... iar acum cand am inceput tratamentul pentru FIV abia au dat de 3.  ... si intr-un sfarsit au mai vazut unul pe ovarul stang, micut.Imi era teama ca abia va gasi, cate si cate.
Au reusit la punctie sa scoata 3 din care 2 dintre ei au fost maturi si au fecundat ... acum sunt cu mine de cateva zile si sper sa ramana ca sa ii tin in brate peste  noua luni.
E o lupta extrem de dura... si eu sunt cea "vinovata" in aceasta familie , chiar daca niciodata nu m-am considerat asa... nu am de ce ma simti vinovata ca sufar de infertilitate.Lupt si voi lupta in continuare!  smile


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#2602 2014-02-10 12:18:06

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Neata fete dragi puss
Eu am ceva pulsatii in zona ovarului cu care cred ca am ovulat,de vreo doua zile, ma lasa,ma ia...ma baga la banuieli:)))  ca si cum m-ar strange cv pe dinauntru...complicat
O saptama buna sa fie !

Offline

 

#2603 2014-02-10 12:26:58

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Cristina, nu am facut ecografie in Z3, desi avand in vedere lipsa CM, as putea face oricand. Dar in urma tratamentului de stimulare s-au dzvoltat foliculi, mai mult pe ovarul stang care a raspuns mai bine la stimulare.

Lagat de medici, banuiesc ca nici ei nu se aventureaza sa-mi promita marea cu sarea, atata timp cat nici nu sunt convinsi ca se poate, mai degraba sunt rezervati. Au fost si din cei care m-au trimis acasa fara niciun comentariu.

Eu sunt o tipa realista, asa am fost mereu, prefer sa indur realitatea, cum o fi ea, decat cai verzi pe pereti.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.