homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94-43


#799 2014-03-24 12:18:05

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eu am inceput sa postesc lunea, miercurea si vinerea. recunosc ca nu-i tocmai usor, eu fiind o mancacioasa si o pofticioasa...ce n-ai vazut. Insa incerc, mi-a spus un preot ca e bine si lunea. Poate in felul asta mai si slabesc, ca m-am cam ingrasat.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 



#800 2014-03-24 12:44:28

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna fetele!

Eleny, se poate spune asa in cazul meu. De fecare data, cand am zis ca se imbunatatesc lucrurile, mai venea o palma sa ne doboare si niciodata nu ajungeam la o finalitate. Am fost asa indarjita sa am acest copil, ca nu ma recunosc. Luna de luna, am murit si am inviat si mi-era ciuda ca nu tine de mine lucrul acesta. Dar uite, ca intr-un final, lucrurile se schimba, in bine. Sper ca pt voi toate, sa se intample la fel si sa va bucurati de copilasii vostri.

Alexa, de ce nu intri la burtici? E normal sa inceapa sanii sa te doara. Hai acolo sa vb despre sarcina, ca fetele stiu ce sa-ti raspunda si asa este mai corect.

Just,  rugaciune  sa fie bine si sa vina bebe din prima si sa fie sanatos!

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-03-24 12:45:23)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#801 2014-03-24 13:07:51

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Blue mi-e frica sa intru acolo...daca nu e sarcina? sapt trecuta mi-au iesit testele de ovulatie pozitive si ma gandesc ca e cam devreme pt simptome.  Sunt asa de stresata fetelor incat am impresia ca vad numai bebelusi in toate partile...la tv...pe strada...sunt inconurata de prietene gravide sau cu bebelusi dragalasi..... ieri am iesit la o mica plimbare si pe o distanta de 100 m am vazut 4 bebei. Sunt asa de revoltata pe cele care nasc copii si ii arunca la gunoi sau mai rau ii omoara....ii abandoneaza prin spitale. Ajung pana la punctul in care ma intreb daca exista un Dumnezeu si cum de permite ca femeile astea sa mai traiasca pe pamant? Si cum Dumnezeu nu vede si nu asculta femeile care si-ar da ani din viata sa aibe un copil...e nedrept ce se intampla.
sunt un om stresat de la natura si fac o tragedie din orice...eu incerc de doar 3 luni din care in 2 nu am nimerit perioada..ovulam mai tarziu decat aveam eu impresia...si deja ma gandesc ca daca am probleme? daca are sotul probleme? toata lumea cum ma vede ma intreaba...si copil? cand faci? e greu...offff...ma scuzati pt aberatiile de aici dar m-a luat valul...va doresc la toate sa va indepliniti visul cel mare, sa fiti fericite si sa cresteti si nepoteii nepoteilor big_smile si mie la fel imi doresc...

o saptamana reusita! pupici


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#802 2014-03-24 13:13:49

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

blue am citit la burtici de tine ca i cam anemic azi bebe.iti doresc numai bine .multa sanatate puiutului!eu in locul tau n as ezita si m as duce la eco.te pup draga mea! kram


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#803 2014-03-24 13:13:56

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Blue, eu am momente si momente. Sunt zile in care ma trezesc cu o indarjire si o determinare extraordinare, cand simt ca am atata energie, ca pot lupta si ca pot reusi. Apoi vin zile in care nu mai am nicio forta si in care ma gandesc ca e mai bine sa renunt. Daca stau sa ma gandesc logic, sanse n-am mai deloc. Dar e acolo, undeva, e un instinct care de multe ori ma impinge inainte. De multe ori simt ca nu mai am rabdare, ca vreau sa se intample cat ai repede sau macar sa-mi spuna cineva ca se va intampla peste 3, 6, 9 luni, un an, 2, 3. Dar trag de mine atat cat pot.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2014-03-24 14:02:35

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

BUna fete, sa aveti o saptaman minunata si cu vesti bune smile
Eu abia am ajuns acasa ma apuc de bucatarit si curatenie smile
teiubesc


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#805 2014-03-24 14:18:16

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

rozi puss
si eu plec acasa, am de spalat o gramadaaaaaaaa. cel mai urat mi-e la strans de pe sarma rufele!!

Offline

 

#806 2014-03-24 15:08:36

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

buna ziua mi au iesit si mie analizele .progesteron 6,43 cu interval de referinta 0,95-21,tsh 2,51(0,4-4),ft4 0,825(0,8-1,9).daca ma ti putea ajuta cu un sfat v as fi recunoscatoare.smile


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#807 2014-03-24 15:23:50

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Am ajuns acasa si am impins un castron cu bors de fasole su urzici...yammyyyyy. Nu ma mai pot misca rotfl
Am un egg de toata frumusetea, finaly lol asta inseamna ca mai dureaza un pic pana ovulez, nu? Desi azi e ziua 14, iar ovulez tarziu.
Caty, in ce zi sunt facute analizele?
Nu cred ca ai ovulat, progesteronul e mic. Sunt din z 3?

Offline

 

#808 2014-03-24 15:28:30

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Caty puss multmesc din suflet. Am zis sa mai astept totusi pana maine, ca totusi se misca, nu vreau sa devin paranoia absoluta, bine, si nici sa stau sa nu fac nimic.

Eleny, te inteleg perfect si eu eram la fel, din rasu'n plansu'. De cate ori, primeam rezultate proaste, imi venea sa urlu si tot eu ma ridicam apoi si o luam de la capat, tot tp am zis ca TREBUIE sa fie asa cum vreau eu. Grea lupta, dar nu trebuie sa ne lasam invinse. Nu vreau sa ma laud in vre-un fel, vreau decat, experienta mea sa va motiveze si sa va ajute cumva, dar pe mine de 1 an, ma trimisese dr meu sa fac FIV si am refuzat sistematic. Nu imi permiteam si imi era greu sa accept, dar si pe el il bateam la cap luna de luna sa ma ajute cu tratamente sau sa verifice ce mai am, nu am ratat nici o luna la el lol si il intrebam continuu:daca nu raman din cauza asta sau cealalta? Vreau sa verificati, faceti-mi aia si celalta, pana intr-o zi in care i-am zis ca eu ma duc sa fac IA, cu toate ca el luna de luna imi zicea ca e o prostie si el nu vrea sa faca niciodata asa ceva, nimanui, pt ca mai facuse in urma cu vreo 10 ani si si-a jurat ca nu mai face. Asistenta lui, careia ii spusesem mai devreme, imi spusese sa nu cumva sa ii spun lui, ca ma face proasta in fata, ca vreau sa arunc banii aiurea, in loc sa-i strang pt FIV si totusi nu m-am lasat. L-am intrebat daca stie pe cineva, care ar face la noi in oras, ca nu pot ajunge la Buc si instantaneu mi-a zis ca imi face el lol Ca atata indarjire nu a vazut la nimeni, dar ca o data in viata mai face asta si doar pt mine. I-am zis atunci ca greseste, ca daca reuseste, o va face de doua ori, tot la mine rotfl2
Si prin asta voiam sa va spun la toate, ca daca in sufletul vostru simtiti ca trebuie sa luptati, faceti orice, absolut orice, dar nu va lasati invinse de destin, ca destinul si-l face fiecare cu mana lui.

Alex, relaxeaza-te putin,practic ai doar o luna de incercari big_smile De unde stii ca nu e luna cu noroc? In a cata zi DPO esti?

Rozi, Ionela puss puss pe fiecare bucuta big_smile


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#809 2014-03-24 15:32:53

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Blue, imi place de tine, te ai tinut scai de dr pana a venit bebe, bravo! Eu mai rabd vreo trei, patru luni si apoi ma apuc serios iar de treaba, ori cu dr asta, ori cu akta, nu conteaza, gasesc eu una dispusa sa ma ajute sa fac un bebe. O sa faca si al meu spermograma, dar nu stiu cat de ok e rezultatul atata timp cat nu am embriolog in oras. Cel mult biolog, dar am sa vad eu. Inca sper, mai ales ca am un egg asa frumusel lol

Offline

 

#810 2014-03-24 15:35:23

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna fetelor, sper ca ati avut un weekend bun!
Eleny, Rozi... trebuie sa ne pastram speranta!
Caty, in ce zi ai facut analizele astea? cumva in 26-27? parca asa imi aduceam aminte.... oricum , progesteronul e mic. Estradiol nu ai?
Ionela, baga mare la seecs , fara mila rotfl
Just, nu te lasa... sa ceara permisie pt x zile lol
Inca nu am cm...e z32.. imi da semne ca vine, apoi ma lasa toate si nu mai am nimic.,,,, sotul meu zicea ca 'cine stie? poate duminica trecuta- z24- a scapat vreun zgubilitic si m-a lasat iar insarcinata rotfl' asta hai ca nu o mai cred ...desi... cine poate sti smile
Pup fetele dragalase!

Offline

 

#811 2014-03-24 15:37:46

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

IOnela, presteaza bine zilele astea. tin pumnii. kram
IUlia nu se poate permisie, e departe,vine imediat cu totul acasa si-l bag la recuperari lol

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-03-24 15:39:04)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#812 2014-03-24 15:43:14

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna fetelor,am ajuns si eu acasa asa ca ma pun pe citit cam ce ati scris.
Caty   mornincoffee  e bine primita oricand si la orice ora puss
Ionela si tu cu urzici  drool ...eu am 2 saptamani de cand poftesc urzici si sotul nu ma duce sa culeg ca ii e lene....si culmea ieri am postit ca a fost o zi asa mare si mergand la rude ne-au fortat sa ramanem la masa si cu toate ca am insistat ca eu postesc au facut un orez cu urzici dar a pus lapte bang  si am spus de 1000 de ori ca prefer sa nu raman decat sa nu postesc si uite asa toti au mancat orez cu urzici si eu m-am uitat la ei  drool ....
Pup pe toate....


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#813 2014-03-24 15:52:30

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Blue teste pozitive am avut pe 20 si 21 martie...sper sa fie bine...ma cam streseaza si durerea de ovar...nu e intensa dar este si o am de o saptamana ...si sanii parca ma dor ca si la menstra...miercuri fac o eco...revin cu rezultatele


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#814 2014-03-24 16:06:22

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

progesteronul e facut in ziua 6 dupa ovulatie.vad ca totusi e in parametri dar totusi mi se pare micut.da e facut in ziua 25 de cm la un cm de aproximativ 28 de zile.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#815 2014-03-24 16:07:39

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Ionela, multumesc big_smile Scai e putin spus, ca pe ala il mai scoti de pe tine lol La mine, saracu de el mai avea doar o sansa, sa se sinucida, ca sa scape de mine, in rest, aleluia rotfl2
E cam greu cu o spermograma neprelucrata de cineva care sa stie cum sa interpreteze ce vede si te poate induce in eroare, daca ai un rezultat bun, care sa fie fals defapt. Eu sper totusi sa nu fie problema de acolo si de fapt sa nu fie nici o problema, decat o chestiune de timp si sa ramai repede graviduta.

Iulia, sa fie luna asta cu zcubiliciul norocos !!!

Alex, durerile de sani apar si in caz de sarcina, mie dupa o saptamana de la ovulatie mi-au aparut durerile de sani si abia acum au mai trecut big_smile Iar faza cu ovarul, la fel, in ziua implantarii, am crezut ca mi se rupe, asa a fost senzatia si sa nu mai spun de durerile de burta, de credeam ca atunci ma busneste menstra. Mai pe de alta parte, pe seara m-a si busnit rotfl ca am umplut hartia igienica de sange si dupa 3-4 zile ma chioram cu Rozi in tentativa de umbra din testul meu de sarcina rotfl2 Deci, eu iti urez multa bafta!!! Nu se stie niciodata.

Si hai fetele, ca ne imputinam la burtici si nu o sa aiba cine imi face galerie lol


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#816 2014-03-24 16:18:28

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Blue, intr-adevar meriti felicitari. Eu nu sunt, din pacate, asa. N-am putut niciodata sa insist pe langa cineva, sa ma rog de cineva, ca nu e felul meu asta. Daca imi zice doct ca nu se poate, eu ce sa mai zic?!! Eventual sa zic ca da, cu riscul de a ma face nebuna. Evident ca mi-as asuma si riscul asta daca mi-as vedea visul atins. Cred insa ca la mine probl sunt mult prea grave sa pot veni eu cu ideea: dar haideti, ca poate totusi se poate.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#817 2014-03-24 16:32:31

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Blue, nu trebuie sa fie luna asta niciun zgubilitic...eu astept cm dupa curetajul din 21 febr....asa ca daca vrea sa fie norocos, il asteptam in iunie- dupa ce terminam treaba la serviciu, dupa ce inchei cu analizele si tratamentele.
Caty, e in parametri, dar tot e scazut,,, ar trebui sa fie undeva la mijloc,,,, sa zic...peste 10-14. Endocrinologul tau ce zice? ceva aport de progesteron nu vrea sa iti dea?
Alexa8810, parca te vad si pe tine ca pe AcAlexandra ca treci pa burtici mici smile ce m-as bucura, sa nu va mai confund, va dam 'afara' si va trimitem la bebeloase smile storstark
Kris, e bine cu babuta?
Pup fetele!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.