homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94-87


#1635 2014-04-13 21:46:19

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Da Ionelush ...si mai ales sa ne bucuram de viata asta minunata si sa-i multumim Domnului ca suntem in viata si sa iubim fiecare clipa si sa fim impacate cu ideea ca noi ...si sa ne gasim rostul pe lumea asta...si bla bla bla..ce minunata e viata ... spranceana


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 



#1636 2014-04-13 21:51:33

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Da, ce usor le e celor impliniti sa dea sfaturi, ca poate alta e menirea noastra. Ideea asta ma exaspereaza. Ce nevoie am eu de alta menire daca nu ma multumeste?!!


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1637 2014-04-13 22:01:28

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Tocmai de-aia eleny eu vreau sa infiez...si daca e sa am inca unul bine daca nu...eu am facut tot ce mi-a stat in putinta.De-asta sunt "linistita"exact cum zicea Ionela...cumva eu voi avea copilul meu.smile
Eleny e bine ca stii ce simti si ce vrei...eu simt  si stiu ca pot iubi si un copil pe care nu l-am nascut...pentru ca atata timp cat va sta langa inima mea, in bratele mele, ii voi sterge lacrimile, il voi iubi neconditionat si voi face totul pentru el...atunci e copilul meu...da nu la-m nascut..dar daca va ajunge la mine...inseamna ca altcineva  i--a dat o sansa ca sa fie iubit si adorat...de mine..ca daca il avorta el nu mai avea nicio sansa.care va fi acela...vom vedea :)Asa vad eu..eu imi doream sa adopt dinainte sa stiu ca nu voi putea avea copii...poate o sa am...doar ca vroiam sa-l am pe cel nascut de mine si apoi pe bb2 infiat..ca sa stie ca a fost dorit in egala masura...numai ca s-au schimbat planurile smile

Ultima oara a fost editat de rozi2012 (2014-04-13 22:07:39)


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1638 2014-04-13 22:10:27

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Pentru mine, ideea adoptiei e un compromis pe care eu nu-l pot accepta. Eu nu pot. Daca as avea copilul meu, as fi in stare sa infiez unul. Si atunci l-as iubi, caci as fi fericita si implinita.  Altfel, mai bine stau fara copil. Incerc sa ma obisnuiesc cu ideea. Vreau sa ma plimb, sa vad lumea asta, cat pot din ea. In rest, nu-mi mai doresc nimic, ca nu am ce. Si o sa incerc sa ajut pe ceilalti, care au nevoie de ceva si sat in puterea mea.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1639 2014-04-13 22:18:51

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny  par
Noapte buna fete si o saptamana minunata va doresc smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1640 2014-04-13 22:19:27

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Nopate buna, Rozic! Si voua, fetelor!


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1641 2014-04-13 22:20:42

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Noapte buna dragile mele puss

Offline

 

#1642 2014-04-14 08:17:49

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Neata
Azi vine al meu sot acasa...yupiiiii! !!!!!!!!
O zi buna va doresc si o saptamana cat mai usoara!N

Offline

 

#1643 2014-04-14 09:17:24

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Neata feteee..eu acum m-am trezit si beau cafeluta  coffestudiu
Pupici multi puss


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1644 2014-04-14 09:35:14

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Neata fete,

Ionela imi pare tare rau de menstra sad capul sus si mergi mai departe, lupta nu s-a terminat.

Eu as putea iubi un copil adoptat la fel de mult ca pe fata mea, pur si simplu simt asta. Mama e cea care te creste, nu cea care te naste. Am fost la o petrecere unde au fost invitati niste copii de la o casa de copii, nu va spun ce simteam..imi venea sa ii iau pe toti acasa. Am stat toata seara cu lacrimi in ochi, abia ma abtineam sa nu plang in hohote... era o fetita de 5 anisori adorabila, cand vorbeam cu ea se lipea toata de mine, ma lua de gat, vedeam ca simte nevoia de afectiune...am simtit ca ma topesc... grater( off bietii copilasi, nu au nicio vina, si sunt condamnati din start la o viata atat de grea.. supa

Dar trebuie sa simti cu toata inima ca vrei sa faci asta cand te hotarasti sa adopti. Sunt cupluri care adopta si apoi dupa o vreme duc copilul inapoi la orfelinat, si il distrug psihic si mai tare prin asta.

Sotul meu chiar vrea sa si adoptam, vom vedea...

o zi frumoasa fete! puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1645 2014-04-14 10:00:56

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Cris  a fost pe anten 3 sau realitatea nu mai stiu un reportaj Pierduti in sistem...daca ai psihicul tare si ai timp cauta-l pe goagal si uita-te ..efectiv ramai paralizat.Ideea filmuletului e ca durerea si dorinta de a iubi de afla de ambele parti...copiii care asteapta sa fie adoptati isi doresc moartea pt ca nu mai suporta sa stea in orfelinat..cei care sunt sfasiati de durere si vor sa adopte sunt si ei terminati si vor sa moara ....din lips unui copil....durerea e la fel de intensa de ambele parti ,iar legea e de KKT .Te pup si pup minunea ta smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1646 2014-04-14 10:19:14

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi, imi e si teama sa caut sa ma uit pt ca sigur o sa plang o saptamana in urma.. asa e , avem o lege de tot rahatul, sunt atatea cupluri care ar adopta, al salva niste vieti, dar nu reusesc din cauza legii tampite, si nimanui nu-i pasa.. sad si copiii aia platesc...
si noi te pupam puss

Eu am o cunostinta care a adoptat o fetita, de cand o are e alt om, radiaza de fericire zilnic ...a zis ca nu simte nicio secunda ca nu ar fi nascut-o ea. A luat-o de cand avea fetita 3 luni, a si botezat-o.. E o norocoasa fetita, o cresc atat de frumos...si ce ar fi asteptat-o in orfelinat..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1647 2014-04-14 10:28:38

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna fete smile
Legat de adoptie, cunosc si eu pe cineva care nu reusea sa ramana insarcinata de cativa ani si a luat un bebelus de 8 luni de la mama lui  pt ca aceasta nu avea cu ce sa-l creasca si mai avea inca 4 copii acasa. Toate bune si frumoase, au mers si au depus actele , mama si-a dat acordul si SURPRIZA, acum copilul are 2 ani, dar tot nu s-a finalizat adoptia, adica mama isi poate lua oricand copilul inapoi. Acum 3 luni persoana asta a aflat ca este insarcinatam, dar tot nu vrea sa renunte la adoptia celui de 2 ani pt ca il simte ca si cum ar fi al ei.
Deci cam asa sunt legile in Romania, birocratia, timp pretios pierdut pt copiii care sunt tinuti in orfelinate si sunt traumatizati.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1648 2014-04-14 10:42:13

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Mda, asta e legea...

Alexandra, pt copilul ala ar fi un dezastru sa fie luat de langa mama adoptiva, il distruge psihic sad pt el ea e centrul universului, mai ales ca sunt convinsa ca l-a crescut cu multa dragoste daca l-a dorit atat..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1649 2014-04-14 10:49:28

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

cris, iti dai seama ca el are deja 2 ani si ei ii spune mama, pe ea o stie ca mama lui, cum sa-l ia acum si sa-l duca intr-o casa straina...
din cate am inteles de la ea, mama a fost de acord cu adoptia si l-a dat sa-l creasca fata asta, dar tatal copilului nu e de acord, desi nu sta nici cu ceilalti 4 copii si nu s-a interesat niciodata de soarta celui mic.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1650 2014-04-14 11:04:19

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Alex spune-i sa stea linistita..nu-i va lua copilul...el a crescut in mediu bun, copilul o recunosate pe ea ca mama si nu-i va lua copilul...pt ca nu e in interesul copilului sa-l distruga ...eu asa zic smile .
Eu sunt cu vopseaua in cap...m-am epilat ..sunt gata de party...glumeam...mi-am facut timp si pt.mine smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1651 2014-04-14 11:14:29

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

AcAlexandra a scris:

tatal copilului nu e de acord, desi nu sta nici cu ceilalti 4 copii si nu s-a interesat niciodata de soarta celui mic.

mda, un animal dupa parerea mea, ca multi altii.. de fapt, jignesc animalele cand il numesc asa..
Bine ca face copii, dar nu ii creste, nu ii pasa ce/daca mananca, dar nici nu isi da acordul sa ii creasca alticneva. Pe astia i-as spanzura de primul copac  skitarg

Rozi, sa iti fie de bine, te faci frumoasa smile
si eu trebuie sa ma vopsesc, sa ma tund..

Ultima oara a fost editat de cris8 (2014-04-14 11:15:16)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1652 2014-04-14 11:21:09

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

rozi , si eu cred la fel , ca nu-i va lua copilul, dar ea se gandeste ce va face la anul cand vrea sa-l dea la gradinita, practic ea n-are niciun drept , trebuie mereu sa apeleze la mama naturala.
asta e Romania fetelor...
Si ce culoare te vopesti, Rozi? Sa-ti fie de bine puss


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1653 2014-04-14 11:48:27

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna fetele

Sunt perfect de acord ca e un mare pacat de acei copii care cresc prin  orfelinate in conditii de groaza si fara pic de afectiune. dar eu nu simt in acest mom ca as fi fericita cu un copil adoptat. Am mai zis, daca l-as avea pe al meu mai intai, atunci chiar as putea sa iubesc si alt copil, ca pe al meu. Poate e si asta o incercare, multi din cei care nu puteau avea copii, au infiat si dupa accea s-a intamplat minunea de a-i avea pe ai lor.
E o problema delicata oricum. Nu am exemple de cunostinte apropiate cu copil infiat. Insa anul trecut am fost in concediu cu o familie care aveau un copil adoptat. Se simtea de la o posta, si din partea lor si a fetitei, lipsa de afectiune. Adica oamenii se straduiau sa arate ca tin la ea, dar nu simteau, se vedea asta. Iar fetita, la orice mica mustrare, se retragea si probabil avea in minte ideea ca daca era a lor, nu i-ar fi zis nimic, desi nu se purtau urat cu ea. Nu vreau sa ma vad intr-o asemenea postura.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.