homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94-89


#1673 2014-04-14 14:12:53

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Alex asta pentru ca nu mai pot sa duc povara durerii in spinare...asa ca m-am descotorosit de ea...ma mai apuca agonia si durerea cateodata , dar o las ..ca sa se mai diminueza..ma refer la plans smile
fete cum a iesit vopseaua meaaa? partydance
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/58055_1972443_666171836771920_9039653307571454377_n.jpg
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/58055_10171614_666171776771926_9220761332291104705_n.jpg

Gata , nu stiu ce-am facut aici...scuzati fata ...e in reparatii rotfl2)


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 



#1674 2014-04-14 14:14:35

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

rozi e super, imi place  smile sa-ti fie de bine
ce m-as vopsi si eu sad dar cred ca dupa 4 luni o sa ma vopsesc...deocamdata suportam asa sad


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1675 2014-04-14 14:24:12

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi, o sa incerc si asta, nici nu stiu ce sa mai incerc. Dar o sa ma duc la doct sa-l pun sa-mi scoata steriletul ala, ca-l am de vreo jum de an si chiar cred ca e suficient, nu ca as sti eu mai bine ca ei, dar totusi.
Cel mai rau e ca nu mai pot face niciun fel de analiza din cele raportate la ziua CM si doct m-a pus sa fac cateva.
E...in sfarsit. se poate trai si fara copii, nu-s nici prima, nici ultima.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1676 2014-04-14 14:28:35

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi, e frumoasa culoarea.
Am scris pe pagina anterioara cam cum stateam cu spermograma.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1677 2014-04-14 14:30:36

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny, nu mai stiu daca tu ai luat ceva pastile pt CM? Urtogestan sau Duphaston?


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1678 2014-04-14 14:32:34

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Am luat utrogestan, duphaston nu mi-a dat nimeni, am intrebat un doct, a zis ca nu ma ajuta.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1679 2014-04-14 14:36:23

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

pai sora mea avea acelasi probleme ca mine, iar ei cu Utrogestan nu-i venea CM, iar apoi ia dat Duphaston si cu asta i-a venit si ulterior a facut stimulare cu clomifen din ziua 5-9 + duphaston  din ziua 16-25 si a ramas insarcinata; Din cate stiu utrogestanul si duphaston se folosesc pt acelasi lucru, regalarea CM.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1680 2014-04-14 14:40:26

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Utrogestan si Duphaston sunt suplimente de progesteron, in mod normal folosesc pt sustinerea sarcinii. Insa dupa ele vine CM pt ca asta se intampla in mod normal dupa ovulatie: initial creste nivelul de progesteron, dupa care daca nu e sarcina scade brusc si atunci se declanseaza menstruatia. In acelasi mod, cand iei supliment de progesteron, dupa ce il intrerupi in urmatoarele zile se declanseaza menstruatia. Insa dpmdv, nu prea ajuta in cazurile de infertilitate, e cam apa de ploaie..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1681 2014-04-14 14:45:28

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Cris, eu daca nu luam Utrogestan ca sa-mi vina CM, nu aveam cum sa incep stimularea cu Clomifen pt ca fara Utrogestan nu aveam CM cate 4-5 luni, depinde.
Si in luna a doua cu stimulare in care nu am ovulat , dr mi-a dat Utrogestan pt ca neavand ovulatie, urma sa nu am nici CM si nu puteam sa fac analizele si nici sa reincep Clomifen. Deci in cazul meu a functionat. V-am spus eu aveam probleme mari cu CM, de cand mi-a venit prima data nu a fost regulat, venea la 2 luni, la 4-5, iar o data a venit la 8 luni. Si in rest toata viata am luat Utrogestan ca sa am CM.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1682 2014-04-14 14:49:41

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Alex, sub ce forma ai luat tu utrogestan, ca mie mereu mi-a dat ovule.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1683 2014-04-14 14:52:34

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Alexandra, stiu, dar numai pt problema pe care ai avut-o tu foloseste. Sunt insa medici care il recomanda total aiurea.. de fapt nu progesteronul te ajuta sa ramai insarcinata, ci stimularea ovariana. Sunt de acord insa ca pt asta trebuie sa existe ziua 1 a CM, ca sa poti incepe stimularea.
Mai mult ca sigur tu nu aveai ovulatie, de aceea nu venea cm si evident fara ovulatie nici nu aveai cum sa ramai gravi. Dar pe langa asta, nu ai avut alte probleme, altfel nu ar fi fost suficient.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1684 2014-04-14 14:54:38

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

eleny ,am luat  utrogestan 200 ; 1 capula pe zi /vaginal;
eu iti ziceam de utrogestan sau duphaston  ca sa-ti vina menstra ,sa ai un punct de plecare , iar apoi daca doctorul iti recomada analize sau stimulare, vezi tu ; depinde de doctor, fiecare  cu schema lui de tratament.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1685 2014-04-14 14:57:55

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

stimulare am facut anul trecut, insa avand in vedere ca uterul meu nu era ca o cavitate ca era lipit, nu avea cum sa se prinda ceva. Insa atunci aveam un mic semn de CM (fara niicun tratament) si atunci stiam cand sa incep stimularea. Acum insa sunt complet in ceata.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1686 2014-04-14 14:59:35

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Cris, eu stiu ca exista cm si fara ovulatie...mai degraba zis, menstruatie anovulatorie care e diferita de cm, dar cat de cat...acolo....
Eleny, ovulele sunt slabe, ar trebui sa iei pastile... plus ca si eu am auzit tot de duphaston inainte de sarcina si utrogestan dupa...Schema ti-o stabileste un endocrinolog, de preferat, nu un gineco...de ceaiuri te-ai lasat?

Offline

 

#1687 2014-04-14 15:02:34

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

in aceiasi situatie eram si eu, nu stiam cand sa incep stimulare si pt asta luam tratament ca sa am acolo o menstra, chiar daca era provocata de pastile.
ai zis ca bratila ti-a facut ultima interventie? eu zic sa te duci la el si sa-i ca nu ti-a venit cu utrogestan si sa-ti dea altceva ca sa ai menstra , iar dupa vrei sa faci stimulare. Poate acum , dupa inteventie si dupa scoatea steriletului , uterul tau arata mai bn si ai mai multe sanse. Eu zic sa incerci, nu pierzi nimic, insa vezi pe Bratila daca nu-l intrebi tu , nici el nu prea zice ce sa faci, nu e foarte comunicativ ; mie asa mi s-a parut.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1688 2014-04-14 15:07:46

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Cris noi am facut in 2010 spermograma la un labrator no name si a iest suuper ..pana in 2012 august cand am descoperit ca era fatala ....nu puteam realiza nimic.Plansete nervi , am mers la bauta mea si i-a dat potent power de trei ori pe zi cu un pahar cu lapte..nu ma intreba de ce .. la zece zile dupa tratament a facut spermograma si era cu 10 % mai buna, apoi in fiecare luna din ce in ce mai buna ...apoi infeb de fapt in martie am ramas insarcinata ...ultimul cm 28 feb  pe 31 martie am avut test pozitiv cu spremograma de 60 mil si 60 % mobilitate a+b era 40% ceva de genul.Apoi nu a mai luat nimic , dar chiar in luna in care am ramas a descoperit ca are probleme cu tiroida...asa ca a facut tratament pentru tiroida, care a revenit la norma si spermograma bunicica...numarul e mare dar mobilitatea ....satisfacatoare.Cam asta e treaba.Am zis ca mai repetam analiza , dar ...dupa Pasti.
Eu nu am crezut o clipa in pastilele alea, dar uite ca si-au facut treaba frumos , neasteptat de frumos...numai ca sarcina molara  ne-a terminat...efectiv ne-a terminat.Acum sunt cu ambele ovare sectionate, dreptul nu cred ca mai functioneaza, AMH 0,1 si nu vreau sa ma mai gandesc ...e prea durerod sa mai si sper.Eu imi fac treaba in fiecare luna, o sa renunt si la teste si la tot.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1689 2014-04-14 15:09:13

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia si cand nu exista ovulatie vine CM, dar foarte rar (la cateva luni) in niciun caz nu e regulat.

Rozi stiu, spermograma care nu e lucrata de un embriolog/biolog ceva, eventual in clinica RUAM, e apa de ploaie, mereu iese buna. Si stai si te culci pe o ureche ca e minunata...si noi am patit-o.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2014-04-14 15:12:20)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1690 2014-04-14 15:24:25

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Cris tipa care ne-a facut noua spermograma nu e embriolog ...dar e super priceputa tipa si am incredere in ea, a lucrat bine de fiecre data si ne-a explicat mereu care-i treaba si ce sa mai facem....in alta parte in braila nu -as duce decat la ea.O sa facem una si la bucuresti , dar daca nu era corecta clar nu ramaneam insarcinata.La noi au fost o serie de neczuri legate de parca e un facut sa nu avem copil.Ba tumora din 2010, ba el tiroda si spermograma proasta, ba la mine sarcina molara si tumora pe ovar ...de nu mai stii ....de-aia eu nu  pot duce un tratament hormonal ca ma procopsesc cu tumori...nu o data ..de doua ori...a doua oara am fost la limita de cancer...a treia nu cred ca va mai fi cu noroc.... spranceana
De-asta ma gandesc si la adoptie acum mai mult ca nicodata....
Eleny problema cu venitul am avut-o si eu din anul 2 de facultate...pe fond pshic nu-mi mai venea,Mi-a dat drul utrogestan si mi-a garantat ca in zece zile va veni....si mi-a venit la fix 6 luni...am luat trei luni anticonceptionale...apoi s-a mai reglat un pic...si apoi um luat duphaston ..imi venea la 31-35 de zile cu el...dar imi venea.Apoi dupa faza cu tumora la glanda parotida mi-a dat endocrinoloaga mastodynon si-mi vena la 29-30 .Apoi am zis ..ma risc sa mai iau iar tratamnet de stimulare ..m-am riscat si Bam tumora pe ovar si sarcina molara...deci progesteronul in plus la mine ..face ravagii.Sunt un caz la zece mii poate mai bine ..da sunt...tu daca ai mai luat si nu ai patit nimic ...nici nu vei mai pati.
Ideea era ca mie mi-a dat progesteron ca sa-mi vina....numai ca eu nu prea ma impac cu utrogestanul...mai mult duphaston..desi teoretic e aceeasi substanta.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1691 2014-04-14 15:28:51

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

asa zic si eu Eleny, incearca acum , poate cu un alt doctor , ceva tratemant ca sa-ti vina menstra o luna si apoi stimulare, poate totusi acum ai mai multe sanse dupa inteventia aia.
rozi, tu cand ai luat pt stimulare, ai facut si monitorizare ecografica?

Ultima oara a fost editat de AcAlexandra (2014-04-14 15:30:26)


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.