homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38-89


#1673 2014-04-14 21:21:59

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Andree, felicitari!! Offf, ce baietel draguutz ai!!! Sa iti traiasca si sa va aduca numai si numai bucurii. Va doresc sanatate, putere si adaptare cat mai rapida. puss

Fetelor, trec rapid  pe aici! Va pup pe toate si va doresc o seara frumoasa! puss

Blue, la multi ani sotului! puss Si o seara...romantica! wink puss


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 



#1674 2014-04-14 21:57:08

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna, fetele frumoasele!

Andre, e superb bebe, sa aveti o viata minunata impreuna! Felicitari! hjarta

Blue,  par  pupam fetita scumpa si  La multi ani sotului tau! Petrecere frumoasa!
Am vazut ca discutati despre alimentatia in/ dupa sarcina.
Despre rosii am citit si eu ca sunt contraindicate in perioada FIV-ului, eu chiar le-am evitat pana de curand. Imi plac foarte mult si acum vreo 2 saptamani am facut o salata si mi-a fost foarte, foaret rau de la ele.

Sunt foarte multe curente care circula despre alimentatia de dupa sarcina. Chiar prea multe! chicot
Oana,  eu nu cred ca esti nebuna, dar cred ca nici cumnata ta nu este nebuna. Pana la urma, fiecare alegeti ce cale sa urmati si atata timp cand nu incercati sa va convingeti una pe cealalta de dreptatea absoluta a fiecareia, nu vad nicio problema. Pana la urma amandoua vreti binele pentru copilul vostru.  Eu am exemplu in familie: una din surori a mancat de toate in perioada alaptarii si bebe a fost ok. Cealalta- care e si medic-  a tinut un regim foarte foarte strict si bebe este ok. Dar niciodata n-a spus una despre cealalta ca ea nu procedeaza bine, etc!
In plus, sunt foarte multe proaspete mamici care refuza ajutorul bunicilor in cresterea copilului. Poate chiar nu le place ceea ce fac. Si poate chiar nu fac bine. Sunt si bunici repezite, unele care cred ca daca au facut copii le stiu pe toate si le sufla in ceafa mamelor la orice miscare.

  Eu, sincer, nu-mi bat prea mult capul cu ceea ce spun ceilalti. Imi place sa fiu informata, citesc tot ce prind si incerc sa iau cele mai buen decizii. Dar Dumnezeu stie daca am dreptate sau nu... Dar pana la urma, sunt cu totii diferiti si e loc pentru toti sub soarele asta!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1675 2014-04-14 22:06:52

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Anndre, felicitari pt bebe scump!!! si ma bucur ca esti deja in salon, asa cum ti-ai dorit. smile

Rona, eu sunt una din cele care nu au vrut nicio bunica in jur chicot si chiar consider ca mi-a fost mult mai bine asa.
Ai fost la eco? cum a fost?


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1676 2014-04-14 22:13:28

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Crisulina scumpa,  puss  maine dimineata am eco! Sa-mi tii pumnii! nustiu  Am o fricaaa....


Cat despre bunici, te cred! Am si eu o prietena care a fost terorizata de propria mama dupa ce a nascut bebelul! Ba sa-i puna caciula in cap, ba ca nu-i destul de cald in casa...ba ca trebuie sa-l traga pe bebe sa nu faca febra musculara...si nu-l trage bine chicot

Cand plangea copilul, sarea bunica sa-l ia in brate, pe mamica o trimitea sa spele vasele... chicot


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1677 2014-04-14 22:18:17

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Rona, sigur ca tin pumnii pt maine!! va fi bine!!! puss
aoleuuu ce urat as fi facut daca vreuna din mame (fie ca a mea sau a sotului) lua copilul in brate in locul meu....ei, uite ca sa evit sa ma cert cu ele, le-am zis sa stea fiecare la casa ei ca eu ma descurc lol au venit, au vazut fata, si gata, le-am trimis acasa lol a fost perfect sa ne ocupam de ea doar eu si sotul meu, fara vreun stres in plus.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1678 2014-04-14 22:25:59

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

cris8 a scris:

Rona, sigur ca tin pumnii pt maine!! va fi bine!!! puss
aoleuuu ce urat as fi facut daca vreuna din mame (fie ca a mea sau a sotului) lua copilul in brate in locul meu....ei, uite ca sa evit sa ma cert cu ele, le-am zis sa stea fiecare la casa ei ca eu ma descurc lol au venit, au vazut fata, si gata, le-am trimis acasa lol a fost perfect sa ne ocupam de ea doar eu si sotul meu, fara vreun stres in plus.

Cris, cred ca ai procedat foarte bine. Nici nu ai fost partinitoare cu vreuna dintre ele...cand sunt lucrurile clare, vine si intelegerea.

Multumesc puss  Sper sa-i gasesc cu bine pe bebei. Pupici la printesica ta! hjarta

Somn usor, eu ma retrag la un filmulet! Daca apuc sa vad ceva din el... cascat  cascat  wave


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1679 2014-04-14 22:30:31

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Rona, asa este, si pt ca le-am aplicat acelasi tratament, nici nu s-a suparat niciuna. smile

Noapte buna, si eu fug la somnic.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1680 2014-04-14 22:51:28

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

hey ce faceti?\
andre sa iti traiasca baietelul.ce dragut e.fix ce am zis aseara..ca parca vezi ca nasti azi lol

Offline

 

#1681 2014-04-15 07:14:29

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Andre, sa-ti traiasca Iustin Catalin! E asa frumusel si mi-a placut ca parca nu avea nici o pasare, era relaxat mititelul. O sa fie un copil fericit. Te pup si iti urez refacere rapida.

Fetelor, va multumesc mult de urari puss Ne-am petrecut aseara pana tarziu la un gratar, a fost f frumos.
Eu nu stiu ce am, ca nu mai pot dormi dimineata. Inainte nu m-as fi trezit nici cu fanfara langa mine, acum de la 6 dimi sunt cu ochii cat cepele.

Rona puss bafta la co, sa vii cu vesti bune!

Oana, f bine procedezi, in final fiecare face cum crede ca e mai bine, dar in mod clar nu esti nebuna lol

Cris, e perfect asa fara bunici. Si la mine au inceput deja cu comentarii, ca nu tii copilul fara caciulita, ca e curent, etc. Le-am explicat ca o sa incerc sa fac ce trebuie, dar sa nu intervina in deciziile mele.

Muco, felicitari pt analiza buna!

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-04-15 07:19:59)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1682 2014-04-15 08:51:03

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata!

Ann, felicitari pentru bebe frumos!

Ani, ma bucur ca a iesit bine dublu test (nici nu avea cum sa fie altfel smile  ). Taniuca ce face? Ii povestesti deja ca o sa fie surioara mai mare?
Pe N cand o intreb daca vrea sa mai aduca mami si tati un bebe acasa, sa stea cu noi, zice "Nuuu!". lol

Rona, tinem pumnii astazi!  goodluck


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1683 2014-04-15 09:28:19

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neataa fetelor puss
Rona, bafta azi la dr, mergi fara frica, va fi bine puss  iti tin pumnii!
Blue, ma bucur ca te.ai simtit bine aseara big_smile  incearca sa recuperezi dupa amiaza, vei dori sa te trezesti tarziu cand o vei avea pe bebelina puss
Dreams puss pup burticuta  puss
Muco, felicitari pt analiza! kram
Eu sunt paranoia clar, pt ca nu ma mai dor asa tare sanii si in ultimele 3 zile am tot simtit kntepaturi si dureri de burtica(chiar si in timpul noptii) ma gandesc sa nu se fi intampkat ceva grater  cum stiu ca bebit e bine acolo? De miscat e inca devreme, de sughitat  la fel.... ma gandesc la ce.i mai rau, nu stiu de ce grater
Va pup pe toate  dragele mele, o zi buna sa avem:kiss:

LE: n.am mai linisti acum ca mi.a venit sa vars. Sfanta paranoie popa  de asta il ador pe asta mic, parca stia ca subt ingrijorata  chicot

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-04-15 10:33:41)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1684 2014-04-15 09:29:29

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata,

Blue, mie doctorita neonatolog in maternitate mi-a zis asa: "orice ai face, sa te gandesti mereu ca o mama nu ii poate face rau puiului ei. Ti-ai dorit-o, o iubesti, cu siguranta vei sti si sa o ingrijesti cum e mai bine pentru ea." Nu iti pot spune cata incredere in mine mi-a dat.. daca o clipa mi se parea ca poate nu fac bine ce fac, imi aminteam imediat vorbele ei. Nu pot decat sa va spun sa ganditi si voi mereu asa, sa aveti incredere ca veti face exact ce e mai bine pt pui, pt ca o mama SIMTE  nevoile copilului ei, nu are nevoie sa ii spuna nimeni ce sa faca.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1685 2014-04-15 10:32:56

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata burtici frumoase , va doresc sarcini usoare si copii frumosi si sanatosi
Apropo de alimentatie in sarcina dupa...am cunoscut la maternitate o tipa care a fumat toata sarcina si dupa...are o minune de baietel...no comment ...dar pana la urma fiecare face cum stie...
Rona am un cadou pentru tine...mi-a placut teribil smile
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/58055_1607038_10151955866096269_8235188335689040679_n.jpg


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1686 2014-04-15 10:50:02

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neatza fete par noi am fost la endo si iar m-a pus sa maresc doza la 50 mg dupa ce o redusese la jumate, pft! M-a ametit femeia asta! Dar o sa vad la urmatoarea repetare cum stau

M-am lamurit si cu tratamentul pt streptococ. Am inteles de la fetele de acolo ca dupa ce termin tratamentul trebuie sa repet cultura dupa 5 zile smile deci intelesem bine, fac trat, astept 5 zile si apoi merg la dr si ea imi recolteaza..in fine or sa treaca vreo 6 zile, dar una-n plus una-n minus


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1687 2014-04-15 11:31:52

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna burtici!!!!!
Nu ii deschidem topic lui Anndre pt baietel? Cum functioneaza asta,nu se face pt toata lumea? Lui Motz nu i-a facut nimeni si nici nu a mai dat vreun semn de cand a nascut fetita.... sad
Si ne mai actualizati si noua prima pagina,va rog frumos. Acum ar trebui sa fie Ronny prima pe lista si urmez euuuuuu.
O sa fiu mamica in curand nu o sa mai fiu burtica!!!! cand a trecut timpul?????? inca mi se pare ca visez smile
va pupacesc pe toate si va doresc o zi cat mai placuta!


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#1688 2014-04-15 11:54:52

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Va mai salut si eu burtici puss nu prea apuc sa stau la pc

Offline

 

#1689 2014-04-15 11:56:47

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Rona, hai cu vestile bune!!! majoreta


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1690 2014-04-15 11:57:31

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Fetele, cochetele puss  par Multumesc mult ca mi-ati tinut pumnii.

Roziiiii, ce cadou frumos!  hjarta  hjarta  puss  Multumesc mult, fata scumpa!  dance De-abia astept sa-ti intorc gestul, pregatesc si eu unul/ doua cadouri pentru cea mai frumoasa zi din viata ta, care va veni in curand! bebe

Va dati seama ca n-am prea dormit azi noapte.... Dar vestile sunt foarte bune. I-am vazut pe bebelusi la eco. Aveau toate organele si membrele la locul lor. Osul nazal s-a vizualizat la amandoi, s-a masurat translucenta nucala. Riscurile sunt micii si sunt sunt asa:
  la trisomie 21, bebe a 1:6031. bebe b 1:4659
  trisomie 18 , bebe a 1:3488 , bebe b 1:2726
  trisomie 13 bebe a 1:2050, bebe b 1:18081..

  Vedeti si voi cat de diferite au iesit si calculele de risc... Pentru ca bebeii sunt dizigoti, deci neidentici. Dr a fost ok, am stat peste o ora sa-i masuram.. Ca de obicei, bebe B neastamparat, s-a miscat non stop, A mai cumintel.
  Placentele erau ok, ambele posterioare, una mai sus, alta mai jos.
Cordoanele ombilicale ok, cu 3 vase(si aici aveam emotii mari).

Deci multumesc lui Dumnezeu si Sfantului Stelian sunt amandoi bebelusii bine.  smile


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1691 2014-04-15 12:07:23

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Rona felicitari pt rezultatele bune!!!!! asa asa fie pina la capat!!!! multa sanatate va doresc!!!!


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.