homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament pentru chlamydia-3


#39 2007-02-06 19:32:30

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

M-am referit la a nu mai fi nevoie sa revin pe topicul asta..daca nu m-am exprimat bine..smile, dar pe forum cu siguranta am sa revin..zilnic...am devenit "addicted"..e chiar primul forum pe care am postat vreodata, pana acum ma multumeam cu rolul de "spectator"..big_smile. Pupici!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#40 2007-02-07 07:45:09

Vega
New member
Inregistrat: 2007-01-30
Mesaje: 12

Re: tratament pentru chlamydia

Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu chlamydia. Din sange se testeaza anticorpii IgG, IgM si IgA. Am inteles ca IgG arata daca ai fost bolnav mai demult, IgM si IgA daca e recenta.
1 - De fapt care e deosebirea intre IgM si IgA?
2 - daca IgG sunt negativi, IgM pozitiv, urmat de un tratament de 10 zile cu doxicilina dupa cat timp trebuie refacut testul (doctorita mea a zis ca nu trebuie refacut?!). La refacerea testului atat IgG cat si IgM au iesit negativi (nu ar fi trebuit ca IgG sa fie pozitivi?). Ce sa inteleg de aici, ca cel putin un test a fost gresit? Este destul de neplacut, mai ales ca un test consta in jur de 100 RON si astepti si 2 saptamani rezultatul! Care este probabilitatea ca un test iesit pozitiv sa fie de fapt negativ si invers? Sunt anumite situatii (boli etc) care maresc probabilitatea ca un test sa iasa eronat? Un test din urina este suficient de precis? Cat timp astepti rezultatul la el si cam cat costa acesta? Multumesc.

Offline

 

#41 2007-02-07 09:39:10

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: tratament pentru chlamydia

IgG se pozitiveaza doar in bolile care se fac o data in viata si atunci devii imuna la boala respectiva (gen bolile copilariei). in cazul clamydiei nu stiu dak se intampla asa, adik dak poti sa o mai faci si alta data. rezultatele de acum arata ca nu mai ai boala asa ca stai linistita. ai grija de tine ca sa nu mai apara altadata.

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-02-07 11:34:41)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#42 2007-02-07 11:31:14

Vega
New member
Inregistrat: 2007-01-30
Mesaje: 12

Re: tratament pentru chlamydia

Mie doctorita mi-a spus ca sa va positiva dupa tratament, si din ce am mai citit si eu aceasta boala nu trece fara a lasa urme (adica IgG pozitiv). Ma insel? As dori niste lamuriri suplimentare, daca se poate... Si poate si niste raspunsuri la intrebarile puse in mesajul postat anterior....

Offline

 

#43 2007-02-07 11:37:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

eu_vreau are dreptate, chlamidia nu da imunitate permanenta, deci nu pozitiveaza IgG. Testele au fost corecte.
IgM sunt primele imunoglobuline secretate atunci cand organismul este invadat de un antigen
IgA joaca un rol important in lupta impotriva bacteriilor din mucoase (in caile respiratorii, in tractul digestiv


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-03-05 01:40:49

roxitzu
New member
Inregistrat: 2007-02-07
Mesaje: 13

Re: tratament pentru chlamydia

buna! tratamentul cu doxiciclina si metronidazol pt gardnerella si probabil o chlamydia se face neaparat atunci cand esti pe stop? eu sunt in prima saptamana dupa stop... si acun pot folosi si ovule betadine! si inca o intrebare..ce ar fi mai bine? sau iau metronidazol sau fasigin? stiu ca m-am simtit tare tare rau cand am luat fasigin mai demult..stari groaznice de greata, gustul ala de fier in gura:)) oribil..i hate it!!smile si mi-e teama sa nu fie si mai rau metronidazol! multumesc anticipat:)

Offline

 

#45 2007-03-05 11:15:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

poti lua si metronidazol(flagyl)....
nu trebuie neaparat in timpul menstruatiei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#46 2007-04-16 21:05:09

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

am fost la doctor inseara....am chlamydia in continuare, dupa 2 luni de tratament...mi-au iesit IgM prezenti, IgG absenti deci e de natura recenta...pe cand la testul sotului a iesit ca nu are si nici n-a avut vreodata..atunci EU de unde am luat recent?ca nu ma stiu sa fi calcat pe alaturi...poate doar in vis....D-nul dr. a fost de parere sa astept 6 luni fara tratament si sa repet apoi testul...si eu ce sa fac astea 6 luni, sa astept cu ochii-n soare? :-((( plus ca mi-a gasit si un frumusel de chist pe ovarul drept, nici mai mult nici mai putin de 4/3.5 cm...pentru care tb sa iau yasmin...A fost cam grabit d-nul dr. inseara si m-a cam suparat, ca nu mi-a luat nici citotest, nu mi-a facut nici colposcopie si eu inca sunt ingrijorata cu rana de pe col  din urma conizatiei....desi el zice ca n-ar fi probleme inca....dar cu chlamydia prezenta acolo, ma cam indoiesc....Of Of Of Doamne-Doamne!urmeaza iarasi luni de tratamente si o gramada de bani cheltuiti...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#47 2007-04-16 21:13:53

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

nu stiu, ca am respectat toate indicatiile, si tratament si fara sex si...nimic nimic nimic!!numai tratamente si bani si griji si de toate!si chlamydia si candida si HPV si rana pe col si chisturi....ce mai, nici daca umblam cu 100 de barbati nu eram asa "fericita"!ce sa mai zic de viata sexuala de acum....e mirabolanta, miraculoasa, senzationala dar...lipseste aproape cu desavarsire de la attaea tratamente si dureri si probleme... :-((( noroc ca am un barabat care ma intelege...dar oare cat timp?


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#48 2007-04-16 21:39:27

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

:-(


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#49 2007-04-19 14:29:18

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

dupa cum am mai scris intr-un mesaj anterior, in urma vizitei la medic cu rezultatul la analize, mi-a spus ca inca mai am chlamydia, asta dupa 2 luni de tratamnet cu doxiciclina...deoarece indicatorul  IgM a iesit prezent, rezulta ca este o infectie de natura recenta, desi analiza mi-am facut-o imediat dupa terminarea tratamntului (dupa o saptamana)..d-nul dr. a fost de parere ca e ceva ciudat si mi-a recomandat sa nu mai fac tratamnet timp de 6 luni, iar dupa acest termen sa repet analizele...Buuun, dar eu totusi nu as mai astepta atata timp cu chlamydia fara sa ma tratez..mai ales ca intr-un an, doi vreau si un bebe...Asa ca, eu una as mai continua cu tratamnetul cu doxiciclina sau alt antibiotic...DAR, mi s-a descoperit si un chist marisor, pentru care tb sa iau Yasmin timp de 6 luni....Deci daca iau AC, nu pot lua si antiobiotice...caci pe mine nu ma intereseaza acum efectul contraceptiv , ci acela de a acorda o pauza ovarelor pentru a se reface... Cum sa fac sa  impac si capra si varza? :-((((

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-04-19 14:30:26)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#50 2007-04-19 14:46:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

poti lua si antibiotice si contraceptive, nu exista contraindicatii in acest sens, doar ca nu te poti baza pe efectul contraceptiv. Pe de alta parte, eu zic macar 1-2 luni sa nu mai iei antibiotic. Eventual sa repeti testul dupa. Si eu cred ca e ceva ciudat. La fel si la Alexia. De aceea sunt de parerea medicului tau...ia o pauza de tratament, poate nu de 6 luni dar macar de 2


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#51 2007-04-19 15:20:21

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

multumesc frumos de raspuns! chestia e ca nici macar nu mi s-a facut o antibiograma....ma gandesc sa nu fi luat pastilele degeaba, desi e prima oara cand am luat tipul asta de antibiotic...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#52 2007-04-19 15:46:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

chlamidia se trateaza cu azitromicina(sumamed) sau cu doxiciclina....cam atit. Sumamed nu am vazut sa dea rezultatele scontate...doxiciclina de obicei face treaba. Ar mai fi si varianta cu azitromicina in cura lunga(7-10 zile)...altele nu prea mai stiu sa fie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#53 2007-04-20 12:55:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

nu prea are ce. sa luam o pauza de 2 luni si sa repetam testul dupa....asa zic eu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#54 2007-06-12 08:54:43

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

Draga Doctoressa, am mare nevoie de sfatul tau... Saptamana trecuta am repetat anlizele pentru chlamydia (la 3 luni dupa terminarea tratamentului), mycoplasma, ureaplasma, secretie si citotest.

Rezultatele obtinute au fost urmatoarele:

Microbiologie – valoare obtinuta: absenta cresterii dupa 48 ore de observatie
Citologie – Frotiu citobacteriologic vaginal – FCB (lama, coloratie albastru metilen, Gram, Giemsa) – valoare obtinuta: Prezente leucocite PMN (20/camp 100X) inclavate in mucus, flora gram pozitiva formata din bacilli doderlein si foarte rari coci in perechi, placarde de celule epiteliale pavimentoase.

Agent Chlamydia – valoare obtinuta: 299 (asta dupa ce inainte de tratament valoarea fusuese de 232)
Mycoplasma, Ureaplasma -  negativ

Tratament: Luna 1 – Azitrox 500, 1 cp/12 ore, 10 zile, ambii parteneri
                  Tergynan ovule 10
     Luna 2: Sumamed 9 zile, 1/zi, ambii parteneri
                             Ovule preparate din: ampicilina 2g, metronidazol 1g, cloramfenicol 1g, stamicin 1g, butir cacao – 15 zile
                 Luna 3: pauza

Recomandari pentru chlamydia: sport, masaj pentru a imbunatati circulatia in zona pelviana, renuntarea la anticonceptionale pentru ca antibioticile sa-si faca mai bine efectul, orice tratamnet naturist care consider ca m-ar putea ajuta si.... dupa astea 3 luni sa incerc sa raman insarcinata....pentru ca daca aman, singura solutie ar ramane fertilizarea in-vitro.

Ori aici intervine dilema mea cea mare: eu imi doresc foarte mult un copil, insa consider ca acum nu e momentul, as vrea sa mai astept cel putin un an pana a incerca, dar se pare ca si atat e prea mult...Vreau ca acest copil sa vina cand ii este timpul, nu fortat de imprejurari de genul "ori faci acum, ori niciodata"..imi este greu la 24 de ani sa accept lucrul asta...

Oricum, daca nu reusesc sa scap de chalmydia, copil oricum nu fac, pentru ca am inteles ca se transmite de la mama la fat...

Daca nu reusesc sa scap de chlamydia, o amanare de 1 an-2 pentru o sarcina m-ar pune in imposibilitatea de a mai ramane insarcinata?

Un alt motiv pentru care trebuie sa scap de chlamydia este rana de pe col...care nu se mai vindeca...

Acum nu stiu ce sa mai zic...astept sfatul Dvs....


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#55 2007-06-12 10:59:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

din pacate nicole-rox e din Iasi....totusi, Iasul are si el facultate de medicina ceea ce inseamna ca trebuie sa aiba o clinica serioasa de dermato-venerice.
Asadar zic si eu ca si alexia: ia mergi tu la un dermatolog....fa la clinica de dermato analiza...
Oricum, nu vad nici un motiv pentru care sa te grabesti cu facutul de copii...nu vad ce te-ar impiedica sa faci mai tirziu...nici eu nu stiu ca chlamidia sa aiba atita rezistenta la tratament.
Parerea mea e sa nu te apuci nici sa opresti contraceptivele(care oricum, nu scad eficienta antibioticelor) si nici sa faci tratamentul acela insirat pe 2 luni cu doze de cal de antibiotic....
Refa deci analiza la dermato


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#56 2007-06-12 11:08:18

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

Analizele le-am facut la un laborator considerat fara "dubiu de indoiala" din Iasi, lab. Praxis...Asta a fost rezultatul dupa 2 luni de doxiciclina, 7 zile/luna, 2 cp/zi...Asta este al 4-lea dr. la care merg in jumatate de an...si mie mi se par monstruoase dozele de antibiotic, dar as face orice ca sa scap de porcaria asta...mai ales citind ca, cauzeaza infertilitate, sarcini extrauterine etc...macar de-as sti de cand o am si ce efecte a produs pana acum...credet-ma ca nu mai stiu ce sa fac, cu cat trece timpul, ma plimb de la un dr. la altul si primesc cate un tratament diferit, iar eu nu-l fac pe nici unul...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#57 2007-06-12 11:11:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

nicolle_rox, nu a produs nimic....calmeaza-te...dozele de cal de antibiotic iti vor distruge insa ficatul. Te rog din suflet, mergi la un dermatolog....si refa testul la dermatologie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.