homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prezervative-pro si contra, nume-12


#210 2010-06-25 21:18:43

oanaflori
Full member
De la: tastatura
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 783

Re: prezervative-pro si contra, nume

pana sa iau ac foloseam prezervativ si de 2 ori sa rupt si o data am luat pastila de a doua zi si...acum nici nu vreau sa mai aud de ea.mai bine iau ac, daca e sa mor macar mor fericita si satisfacuta   lol


O femeie desteapta Saruta dar nu iubeste, Asculta dar nu crede si Pleaca inainte de a fi dezamagaita.....

Offline

 

#211 2010-06-25 21:28:49

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: prezervative-pro si contra, nume

Eu am luat Escapelle de 3 ori ...

De 3 ori doar din paranoia - ca nu se rupsese, nu avusesem contact neprotejat lol

Niciodata nu am avut vreun efect advers. Adica nu mi-a intarziat nici macar o zi ..

Offline

 

#212 2010-06-25 21:33:12

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: prezervative-pro si contra, nume

Prez-ul se rupe... pilula de a doua zi nu numai ca iti da organismul pe dos, dar are si o eficienta de doar aprox. 80%. Ce te faci daca se si rupe prez-ul, si te si numeri printre nefericitii apartinand celor 20%? Treci prin trauma unui avort pentru ca n-ai ales o cale mai sigura si lipsita de accidente. Cum spunea pe aici Jess parca, orice iti face rau nowdays. Eu sustin ideea asta de cand sunt pe forum si nimeni nu ma asculta. In zilele noastre, te omoara: mancarea, bauturile, stresul, sexul, noxele din aer, cosmeticele pe care le folosim. Sa nu indrazneasca sa se ridice cineva ca nu e stresat, ca nu respira, ca nu face sex, ca nu mananca, ca nu se da cu deodorant/sampon/etc, pentru ca ar fi culmea ipocreziei. Poti sa traiesti intr-un balon de plastic, metaforic vorbind, si sa dea un dobitoc cu masina peste tine sau sa-ti pice o caramida in cap de pe un bloc cu bulina rosie pe el. Poti fi traznit in drum spre casa cand te-a prins ploaia. Poti muri in timpul unui cutremur, ca iti cade ceva in cap sau ca (,) cade direct etajul cu tine. Poti sa mori de enspe boli doar pentru ca ai fost predispus la ele genetic, fara sa faci nimic special in sensul asta. Ultimately, mori de boli oricum, ca imbatranesti. Deci, oricum ai lua-o, tot mori si tot de boli care-ti fac creierul sa stea in loc cand te gandesti la ele.  Asa ca acum hai sa facem toti pe cetatenii constiinciosi: mancam bio, medicamente nu mai luam, decat eventual naturiste, facem sport de ne ies ficatii pe gura. Da' tot intr-o lume poluata o sa stam, tot in stres, tot o sa ne-o tragem, tot o sa fim predispusi la toate chestiile posibile, tot o sa avem sanse sa murim din accidente mai mult sau mai putin stupide, tot o sa murim intr-un final, daca nu de boli, de batranete. Nu, tigara care era acum 5 minute in mana mea nu face diferenta. Deodorantul cu care m-am dat de dimineata nu face diferenta. Cafeaua pe care au baut-o multe dintre voi de dimineata nu face diferenta. Partida de sex de acum cateva ore nu face diferenta. Pilula pe care o iau seara ca sa nu ma trezesc cu cinspe plozi pana la 35 de ani nu face diferenta. Sunt constienta de asta cum sunt constienta si de faptul ca sunt predispusa la multe conditii grave ale sanatatii si ca nu pot face nimic sa le impiedic, decat sa continui sa monitorizez absenta lor periodic la analize. Lucrul de care sunt cel mai constienta este ca prefer o viata traita din plin, fara privatiuni auto-impuse si cu limite de bun-simt trasate dar nu exagerate, si care se sfarseste eventual la o varsta decenta (ca eu una nu vreau sa mor o stafida zbarcita de 90 de ani care sa depinda si sa ingreuneze vietile tuturor celor din jur), decat una plina de limitari mai mult sau mai putin justificate care sa se sfarseasca in frustrare, amaraciuni si regrete ca nu am facut cand as fi vrut lucrurile care poate m-ar fi facut sa ma simt mult mai bine.

Offline

 

#213 2010-06-25 21:34:23

oanaflori
Full member
De la: tastatura
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 783

Re: prezervative-pro si contra, nume

esti o norocoasa. dar decat sa iei asa nu mai bine te protejezi eficient?


O femeie desteapta Saruta dar nu iubeste, Asculta dar nu crede si Pleaca inainte de a fi dezamagaita.....

Offline

 

#214 2010-06-25 21:38:02

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: prezervative-pro si contra, nume

M-am protejat tot timpul eficient. Nu e vorba de asta. Eu luam Escapelle pentru ca mi-a introdus el un deget in vagin si nu eram sigura daca inainte si-a pus mana pe penis sau nu lol

Stiu ca asa ceva e aproape SF, dar paranoia mea nu are limite lol

Wild, ai dreptate in tot ceea ce zici. Dar putem sa ne gandim si invers: tigarile, deodorantul, sexul, fast-food-ul, adauga si ele la ceilalti factori externi.

Ce-i drept, cand aud cacaturi de genul "nu ma dau cu deodorantul asta, desi imi face bine, pentru ca are aluminiu si mor" sau ... "nu folosesc asta, pentru ca are parabeni", nu pot sa nu stau sa ma gandesc pana la urma ... cam cat de ipocrita este lumea fara sa-si dea seama.

Si un ceai, daca il bei in cantitati prea mari dauneaza. smile

Ultima oara a fost editat de AyraBlack (2010-06-25 21:40:32)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2010-06-25 21:44:10

oanaflori
Full member
De la: tastatura
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 783

Re: prezervative-pro si contra, nume

Jessica_M a scris:

De acord ?n totalitate cu Wild.

subscriu (eu abia acum am vazut  lol  )


O femeie desteapta Saruta dar nu iubeste, Asculta dar nu crede si Pleaca inainte de a fi dezamagaita.....

Offline

 

#216 2010-06-25 21:44:32

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: prezervative-pro si contra, nume

AyraBlack a scris:

M-am protejat tot timpul eficient. Nu e vorba de asta. Eu luam Escapelle pentru ca mi-a introdus el un deget in vagin si nu eram sigura daca inainte si-a pus mana pe penis sau nu lol

Stiu ca asa ceva e aproape SF, dar paranoia mea nu are limite lol

Wild, ai dreptate in tot ceea ce zici. Dar putem sa ne gandim si invers: tigarile, deodorantul, sexul, fast-food-ul, adauga si ele la ceilalti factori externi.

Ce-i drept, cand aud cacaturi de genul "nu ma dau cu deodorantul asta, desi imi face bine, pentru ca are aluminiu si mor" sau ... "nu folosesc asta, pentru ca are parabeni", nu pot sa nu stau sa ma gandesc pana la urma ... cam cat de ipocrita este lumea fara sa-si dea seama.

Si un ceai, daca il bei in cantitati prea mari dauneaza. smile

Adauga, da' nu semnificativ. E ca si cum ai avea o galeata cu noroi si ai mai pune peste ea 2-3 fire de praf. smile Pentru mine nu-i destul ca sa ma baricadez in propriul corp.
Later add: ma dau pe mine de exemplu... ani de zile, i-am exasperat pe cei din jurul meu spunandu-le cum vor muri din cauza fumatului. Tineam prelegeri medicale si etice oricui era dispus sa ma asculte. Bineinteles, era de neconceput sa fumez. Desi vroiam. Imi spuneam "da, vreau, dar o sa mor". Mda... cam atat cu teoria asta. Eram oarba sau proasta. Sau amandoua. Am o familie foarte numeroasa, toti fumatori. Fiecare dintre ei, inclusiv ai mei, fumeaza de 40-50-60 de ani si n-au nici pe dracu. N-am avut un singur caz de cancer de plamani/gat/stomac in toata istoria familiei mele. N-a existat un singur mort care sa fi avut drept cauza a decesului problemele de circulatie sau cele de plamani. Si in momentul ala mi-am dat seama ca ma limitam din cauza a ceva ce era in capul meu. Eram ferm convinsa ca daca fumez, o sa fiu prima persoana din istoria familiei mele care o sa le aiba pe toate cele de mai sus. Cum am fost sigura cand mi-am inceput viata sexuala ca in decurs de un an o sa descopar ca am cancer de col. Nu s-a intamplat niciunul dintre lucrurile de mai sus. Rar se intampla si asta numai la persoanele predispuse genetic pe mai multe generatii. smile Tot ce tre' sa faci ca sa stii unde si cum sa-ti pui niste limite e sa faci un mic calcul genetic si sa vezi ce sanse ai sa dobandesti anumite probleme de sanatate. Pana acum, ma simt foarte bine si multumita cu mine si alegerile mele pentru ca am trecut peste posibilitatile existente doar in capul meu acum ceva timp.

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-06-25 21:54:09)

Offline

 

#217 2010-06-25 21:50:52

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: prezervative-pro si contra, nume

Ayra, eu te inteleg, ca si eu sunt la fel de paranoica. Am luat Postinor de 2 ori la distanta de 1 an sau 2 nu mai stiu sigur dar n-am avut nimic vizibil de la el. Nici macar nu se rupsese prezervativul, a alucat si a curs sperma peste tot, nu mai stiu exact.

Cat despre restul, toti suntem datori cu o moarte pe lumea asta, dar eu vreau sa stiu ca nu mi-am facut-o cu mana mea. Ca mor nevinovata pe sosea din cauza unui vitezoman, e una. Ca mor din ceva ce as fi putut eu evita, e alta. Pentru ca eu chiar cred ca fiecare lucru cat de mic conteaza. E clar nu putem trai 100% bio / eco / green etc dar cred ca daca tot suntem asaltati de chestii nocive pe care nu le putem evita (poluare, stress, etc) macar sa avem grija la ce consumam. Si nu ma refer neaparat la anticonceptionale, ci la toate chimicalele pe care le bagam in noi, din care am putea taia cateva, ca pe toate e imposibil.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#218 2010-06-25 21:57:55

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: prezervative-pro si contra, nume

De ce? Daca ajungi la sfarsitul vietii sa mori de o boala ereditara pe care n-ai facut nimic s-o favorizezi? Nu te-ai simti frustrata? Daca iti este in arborele genetic sa faci ceva, pai o sa faci oricum. Si locuind intr-un spital toata viata, tot o sa faci. Eu sunt 80% sigura ca o sa fac diabet, ca 3/4 din familia mea are si asa zice calculul de mostenire genetica pe care l-am facut. Pai... scuze, eu pot sa ma tin departe de tot zaharul din lume, pot sa incerc sa ma tin departe de stres, si tot o sa fac ca asa vrea adn-ul smile Si atunci nu m-as da cu capul de pereti ca am renuntat la ocazionala inghetata, la o ciocolata din cand in cand si asa mai departe? M-as da. Dar asta sunt doar eu. Cum spuneam, eu sunt sigura ca o sa mor de ceva care nu o sa fie influentat in niciun fel de lucrurile pe care le fac eu, pentru ca lucrurile pe care le fac sunt fire de praf in comparatie cu ceilalti factori daunatori. Vezi faza cu galeata de noroi si firele de praf. smile

Offline

 

#219 2010-06-25 22:51:33

Wild_Man
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 248

Re: prezervative-pro si contra, nume

Nu inteleg de ce va stresati atata...o viata avem  happy

Offline

 

#220 2010-06-25 22:58:12

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: prezervative-pro si contra, nume

da, si lubrifiantul de pe prezervativ nu cumva intra tot in categoria "chimicale"? rotfl


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#221 2010-06-25 23:02:30

oanaflori
Full member
De la: tastatura
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 783

Re: prezervative-pro si contra, nume

dea_di a scris:

da, si lubrifiantul de pe prezervativ nu cumva intra tot in categoria "chimicale"? rotfl

ba da   rotfl


O femeie desteapta Saruta dar nu iubeste, Asculta dar nu crede si Pleaca inainte de a fi dezamagaita.....

Offline

 

#222 2010-06-25 23:52:57

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: prezervative-pro si contra, nume

si ala daca iti da flora vaginala peste cap, si bagi in tine pastile sa o repari lol Am patit-o eu de la un durex tingle sau cum pnm se numeste lol Cum o dai nu e bine lol

Offline

 

#223 2010-06-26 00:18:33

CoffeeCup
New member
Inregistrat: 2010-03-24
Mesaje: 40

Re: prezervative-pro si contra, nume

Din proprie experienta,Durex Extra Safe sunt cele mai bune.Am incercat de toate si se cam rupeau forgetit

Offline

 

#224 2010-06-27 12:55:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: prezervative-pro si contra, nume

cu cata usurinta vobiti de moarte! da, toti murim odata, dar ce nu vedeti voi e ca nu moartea in sine e de speriat (fie ca e la 90 ani, fie la 20), ci viata sub povara bolilor ce decurg din actiunile noastre. cand te imbolnavesti de ceva, nu mori subit la 5 min dupa ce ai aflat de boala. de cele mai multe ori te chinui mult si bine pana iti dai duhul si ii chinui si pe cei din jurul tau - nu tb sa fii o baba zbarcita de 90 ani ca sa se intample astea, e de ajuns sa stai la pat cu lunile, anii, iar cei dragi sa se sfasie de durere langa tine. asta ar tb sa va seprie - ideea de bolnav neputincios (care nu are nici macar puterea de a-si lua viata pt curmarea suferintei), nicidecum momentul mortii, care e unul scurt si fara prea mare importanta.

am vazut odata un reportaj cu niste bolnavi de cancer de plamani internati prin nu stiu ce spital... sa fi vazut acolo suferinta la superlativ si cum isi smulgeau oamenii parul din cap ca nu mai pot da timpul si boala inapoi, ca nu mai au sansa sa adopte o alta cale, cea lipsita de tigarile de zi cu zi. abia dupa ce vezi oameni care trec prin asta sau abia dupa ce tu insuti/insati treci printr-o boala destul de grava, realizezi cat de pretioasa e sanatatea si iti doresti sa faci tot posibilul pt a o pastra. pana atunci, ii vei considera pe cei care fac asta drept "ipocriti", pt simplul motiv ca nu ii intelegi.

parerea mea e ca daca intr-adevar e-urile, parabenii, aluminiul, tutunul, etc,. ar fi doar un praf peste galeata de noroi formata din stres si poluare, nu s-ar mai agita atatia oameni de stiinta sa faca studii si atata caz pe temele astea. daca toate astea nu ne-ar face rau decat pe la 200 si ceva de ani (pe care evident nu-i apucam), nu cred ca s-ar mai face cineva praf sa ne spuna de ele si chiar sa insiste pe pericolul pe care acestea il reprezinta.

WildChild, am rugamintea ca data viitoare cand simti nevoia sa ma ataci, sa comentezi strict ceea ce am scris, nu sa faci atacuri la persoana cand nu ai contraargumente pt mesajele mele. Asa mi se pare civilizat. Nu cred ca m-am legat vreodata de tine sau de viata ta personala, asa ca te rog si pe tine si pe PillBlast sa nu mai faceti referiri la activitatea mea sexuala, pt simplul motiv ca nu va priveste.
Este ft usor sa ii cataloghezi drept prosti sau nef***ti pe cei care enunta idei cu care nu esti de acord. Este mai dificil sa initiezi putina activitate cerebrala pt a combate niste idei in mod civilizat, cu argumente, dar asta ar da dovada de inteligenta, maturitate si respect fata de interlocutori. Chiar daca nu considerati ca merit respect, mie mi se pare corect ca atata timp cat nu va vb urat si nu ma leg de viata voastra, sa nu o faceti nici voi. Multumesc.

Offline

 

#225 2010-06-27 14:22:46

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: prezervative-pro si contra, nume

anca90 a scris:

sunt mult prea multe tampenii, minciuni si reclama in articolele astea, iar eu sunt prea nervoasa ca sa mai am rabdarea sa combat toate aburelile.

in concluzie: luati anticonceptionale toata viata, ca va fac fooooaaaarte mult bine! tummenupp

PS: daca aveti pofta sa ma atacati pe motiv ca am tupeul sa contrazic ce spune doctoressa, faceti-o va rog peste vreo 30 ani wink... sau dupa ce va documentati bine din alte surse.

Nu e vorba de parerea pe care o enunti anca, ci de cum o enunti wink Sarcasmul ieftin e la acelasi nivel cu ce am spus eu. Macar eu am spus-o direct nu cu un ton de superioritate si aere ieftine.

Offline

 

#226 2010-06-27 14:47:06

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: prezervative-pro si contra, nume

Anca90: Oamenii de stiinta nu se agita neaparat pentru binele umanitatii. Dar multe chestii sunt in trend. Parabenii si aluminiul sunt in trend, la fel ca si "sa nu purtam haine de blana pentru ca saracele animale au fost omorate". Mai mult, cand lansezi pe piata teoria ca parabenii sunt nocivi, vine firmele producatoare care lanseaza o gama "paraben free", mai scumpa si isi sporesc vanzarile. Asa ca ideea cu oamenii de stiinta e cam nefondata lol

In general, in zilele noastre, multe din acele "pericole" care ne pandesc sunt rezultatul firmelor producatoare. Nu fumati, dar mancati produse organice. Sunt de 4 ori mai scumpe decat cele naturale, dar sunt organice. Depinde pana si pana la urma care sunt interesele. Iar vorbind de cosmetice, la nivel global sunt numai interese economice de dezvoltare si profit.

Si apropo de cancer la plamani: sunt putini acei oameni care mor de cancer la plamani din cauza ca fumeaza smile Cancerul are mult mai multe cauze, multe chiar necunoscute - pentru ca daca s-ar cunoaste, ar exista o lista cu produsele de care sa te feresti - ceea ce nu exista. Daca ar fi asa, persoanele care sunt sanatoase si ar respecta un regim de viata echilibrat nu s-ar mai imbolnavi niciodata, cu atat mai putin de boli incurabile, cum, din pacate, se intampla.

Offline

 

#227 2010-06-27 15:39:12

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: prezervative-pro si contra, nume

Anca, dobitocii care fac studii le fac ca sa aiba ce-si pune pe masa. Ca tine, ca altii. Nu stau sa se scarpine in dos, ca ar muri de foame, asa ca scot toate studiile ca sa-ti spuna orice, inclusiv chestii triviale de genul "de cate ori, in medie, te f*ti in toata viata ta". Ca sa manance si ca aiba cu ce-si imbraca plozii, nu ca i-ar f*te grija sanatatii tale. smile   Tu stai la modul tau eco si sanatos; frustrarile deja existente nu vor face altceva decat sa se inmulteasca de-a lungul vietii. Pana acum am vazut cel putin 3-4 oameni care au fost pe deplin de acord cu mine si nici macar unul care sa-ti fi dat dreptate tie. Poate ar fi cazul sa te retragi, din moment ce nu faci altceva decat sa incingi spirite si sa ne strici zilele frumoase cu vorbaria inutila.

Offline

 

#228 2010-06-27 20:43:23

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: prezervative-pro si contra, nume

Mai nou se rezuma la competitie? La cate persoane avem sau nu de partea noastra? M-am saturat sa vad aceleasi dispute personale (nu neaparat intre aceleasi persoane) pe la majoritatea topicurilor. Nu mi se pare normal, cum zicea anca, sa te iei de viata personala a ununi om pe care nici macar nu il cunosti. Daca tot aveti chef de polemici, discutati SUBIECTUL.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.