homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prezervative-pro si contra, nume-14


#248 2010-06-29 11:58:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: prezervative-pro si contra, nume

offtopic candida si gardnerella nu sunt bts-uri si le poti face si cu prezervativ foarte bine
cat despre AC, nu cred ca sunt concepute sa functioneze doar pentru anumite organisme... in fine

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-06-29 11:58:53)

Offline

 

#249 2010-06-29 12:04:54

vanilleeis
Hero member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 2906

Re: prezervative-pro si contra, nume

kreed a scris:

Mai eu stiu ca le-a luat bine, pentru ca era destulde paranoica cu chestiile astea si pana si medicul a fost f mirat cand a auzit de ce s-a intamplat...In plus ca dum cum ziceam, tu poate nu ai ramas, pentru ca tu ai un anumit organism, eu un altul si altcineva altul! Si nu iti este teama de bts-uri atat timp cat ai un singur baiat, dar sunt alte fete care nu il au....Daca tu gandesti intr-un fel sau organismul tau reactioneaza intr-un anumit fel, asta nu o face o regula generala!Si eu am langa mine un singur baiat si totusi folosim prezervativul pentru ca mi s-a intamplat ca sa ma trezesc cu o candida si el cu gardnerella si nici unul nu am avut alte relatii....Daca as putea, eu nu as mai lua antibebe, dar din pacate trebuie sa iau...

de ce trebuie? daca folosesti prez si ai prefera sa nu mai iei antiBb...


If you take it personal, that's ok! wink

Offline

 

#250 2010-06-29 12:08:20

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: prezervative-pro si contra, nume

Heim, unele organisme pur si simplu reactioneaza prost la multe chestii. Sunt exceptii. Si starea asta de incompatibilitate nu e permanenta, ca eu am mai luat Yasmin si inainte, cand aveam probleme hormonale, si aveam zile cand nu ma puteam ridica din pat... stateam chircita de durere si curgea sange din mine ca de la robinet. 6 luni later, cu aceleasi ac, nu mai aveam nici pe dracu. Din contra, totul mergea minunat. In general nu pastilele ne pot face rau, ci  nazurile pe care unele organisme, la un anumit moment dat, le pot face.

Offline

 

#251 2010-06-29 12:15:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: prezervative-pro si contra, nume

eu vorbeam de eficienta AC, nu de compatibilitate

Offline

 

#252 2010-06-29 12:17:07

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: prezervative-pro si contra, nume

vanilleeis a scris:

kreed a scris:

Mai eu stiu ca le-a luat bine, pentru ca era destulde paranoica cu chestiile astea si pana si medicul a fost f mirat cand a auzit de ce s-a intamplat...In plus ca dum cum ziceam, tu poate nu ai ramas, pentru ca tu ai un anumit organism, eu un altul si altcineva altul! Si nu iti este teama de bts-uri atat timp cat ai un singur baiat, dar sunt alte fete care nu il au....Daca tu gandesti intr-un fel sau organismul tau reactioneaza intr-un anumit fel, asta nu o face o regula generala!Si eu am langa mine un singur baiat si totusi folosim prezervativul pentru ca mi s-a intamplat ca sa ma trezesc cu o candida si el cu gardnerella si nici unul nu am avut alte relatii....Daca as putea, eu nu as mai lua antibebe, dar din pacate trebuie sa iau...

de ce trebuie? daca folosesti prez si ai prefera sa nu mai iei antiBb...

Trebuie pentru ca am endometrioza si este o boala esterogen -depenedenta si unless ca mi se raspandeste la celelalt ovar, trebuie sa iau anticonceptionale! sincer prefer sa iau anticonceptionale, decat sa ma intepe cu tratemanete hormonale...am trecut si prin alea si nu-mi mai trebuie! si in cazul asta nu ma ajuta deloc prezervativul!!lol

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2010-06-29 12:23:38

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: prezervative-pro si contra, nume

Ah, aici sunt de acord. Daca le iei ca la carte si nu le iei de capul tau, cred ca sunt mie la suta sigure. Si nu cred ca tipa despre care vorbea kreed a ramas asa, pur si simplu. smile Mai lipseste sa apara Virgin Mary pe aici si suntem un Freak Show complet. Revenind la seriozitate... fata aia sigur a facut ceva. Sigur lua ceva sau ingera substante care impiedicau absorbtia hormonilor din ac. Nu ma refer neaparat la pastile, ci si la alimente. Hai zi-mi tu kreed ca isi verifica la picatura sucul sau ceaiul. Cine stie cand, din neatentie, a baut un ceai de sunatoare sau un pahar de suc de gref. Poate era la un dineu si i-a adus cineva un suc, nestiind care anume ii placea, si s-a nimerit sa fie sucul care nu ii trebuia. Poate avea in fata un platou cu feliute de fructe si a ales-o pe cea gresita. Poate, poate. Nu o mai da ca e paranoica si ca nu ia pastile. Si eu incerc sa nu iau pastile si totusi TREBUIE. Cum spuneai si tu. Ca uneori nu poti fara. Poate a vomat. Poate a avut mai multe scaune, nu 4, dar foarte abundente. Poate nu mancase bine in ziua aia si atunci pastila s-ar fi eliminat la primul scaun. smile Poate cand a luat pastila, cand s-o inghita cu apa, i-a cazut fix in pahar/sticla si ea n-a simtit. Refuz, sub orice explicatie pe care mi-ai da-o, sa cred ca a ramas just like that si nu din proprie prostie. smile

Offline

 

#254 2010-06-29 12:31:41

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: prezervative-pro si contra, nume

Whatever....ca sa terminam polemica...aveti dreptate suta in mie!!rotfl este de-a dreptul imposibil! dar inca o chestie, doar pentru ca sa zicem...a baut ceva din greseala sau a vomitat sau mai stiu eu ce, that makes her proasta??oh, com ?n! nu mai judeca oamenii, mai ales ca nu ii cunosti! este vb de neatentie, sau pur si simplu a uitat, dar sa zici ca mai e si proasta, deja e.... rotfl2

Offline

 

#255 2010-06-29 13:25:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: prezervative-pro si contra, nume

AC o pot favoriza wink

Offline

 

#256 2010-06-29 13:29:43

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: prezervative-pro si contra, nume

Pai oricum cu sau fara anticonceptionale o fac:) dar eu nu ma refeream ca , candida o fac cu sau fara prezervativ, ci subliniam ideea ca ma pot preteja impotriva candidei sau a gardenerellei cu ajutorul prezervativului....si ziceam prin Bts-ca se poate transmite sexually too...

Offline

 

#257 2010-06-29 13:34:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: prezervative-pro si contra, nume

candida si gardnerella sunt pui mic fata de hiv si altele. mi se pare mai simplu sa folosesti prezervativul decat sa-ti duci partenereul din cand in cand la analize, ca nu se stie cand calca stramb si iti aduce vreun cadou hmm

Offline

 

#258 2010-06-29 13:49:45

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: prezervative-pro si contra, nume

Si prezervativul o impiedica sa se raspandesca, in cazul in care un partener este infectat si altul nu....

Offline

 

#259 2010-06-29 13:53:39

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: prezervative-pro si contra, nume

Deci pana la urma candida se ia la partener chiar daca se foloseste prezervativ?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#260 2010-06-29 13:55:53

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: prezervative-pro si contra, nume

Eu stiam ca nu....

Offline

 

#261 2010-06-29 13:58:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: prezervative-pro si contra, nume

yoyolina a scris:

Deci pana la urma candida se ia la partener chiar daca se foloseste prezervativ?

nu o iei de la partener, ci o poti face tu ca urmare a unui dezechilibru al florei vaginale, independent de faptul ca faci sex cu partenerul (cu sau fara prezervativ).

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-06-29 13:59:55)

Offline

 

#262 2010-06-29 14:01:38

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: prezervative-pro si contra, nume

Pai, stai sa inteleg....daca eu in urma unui tratament cu antibiotice imi stric flora vaginala si eu fac sex cu my boyfriend fara prezervativ, eu nu il infectez pe el? sau orice alta boala care nu se ia exclusiv pe cale sexuala....de ex gardnerella....??

Offline

 

#263 2010-06-29 14:02:39

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: prezervative-pro si contra, nume

Anca, stiu cum se face... ideea era ca nu cumva sa i-o dau lui, eu sa ma vindec, si el sa mi-o dea inapoi.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#264 2010-06-29 20:36:02

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: prezervative-pro si contra, nume

kreed a scris:

Whatever....ca sa terminam polemica...aveti dreptate suta in mie!!rotfl este de-a dreptul imposibil! dar inca o chestie, doar pentru ca sa zicem...a baut ceva din greseala sau a vomitat sau mai stiu eu ce, that makes her proasta??oh, com ?n! nu mai judeca oamenii, mai ales ca nu ii cunosti! este vb de neatentie, sau pur si simplu a uitat, dar sa zici ca mai e si proasta, deja e.... rotfl2

Sa faci o prostie nu te face automat proasta. smile Daca voi ganditi asa... toti oamenii sunt prosti. Prostie (greseala, cum vrei tu s-o numesti) e ca n-a luat inca o pastila dupa o eventuala regurgitare sau incurgitare de substante care scad protectia. Alta prostie/greseala e daca ea da vina pe pilule pentru sarcina ei, in cazul in care una dintre situatiile respective s-a aplicat si in cazul ei. smile E ca si cum eu as folosi prez, prez-ul s-ar rupe, eu n-as face nimic si dup-aia as tuna in toate partile cat de proaste sunt prezervativele si cum imi bag eu picioarele in companiile producatoare. smile

Offline

 

#265 2010-06-29 23:14:52

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: prezervative-pro si contra, nume

Kreed: prietena ta lua cumva Diane35?

Nu de alta, dar nu e singurul caz pe care il aud de insarcinata + anticonceptionale. Dar asta se intampla la Diane 35.

Dat fiind ca au ca efect secundar contraceptia, e posibil sa fie o marja de eroare la ele. Adica sunt atat de multe studii care au aratat ca Diane35 nu e contraceptiv, incat nu stiu de ce mai sunt femei care il folosesc pe post de, in loc sa il inlocuiasca cu alt tip de anticonceptional.

Ultima oara a fost editat de AyraBlack (2010-06-29 23:17:12)

Offline

 

#266 2010-06-30 14:07:59

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: prezervative-pro si contra, nume

Da, diane lua...si mie mi-a recomandat diane dupa ce un an am luat Yasmin si aveam un chist pe ovar, dar nu mi-a trecut si eu nu m-am impacat deloc cu ele....m-a simtit graznic si dupa ce am terminat cu operatia si tratamentul cu diphereline mi-a zis ginecoloaga sa trec din nou la Yasmin.....

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.