homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian-12


#210 2009-01-15 13:24:29

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: chist ovarian

LeeAna23 ai warn pentru posturi multiple. Te rog citeste si respecta regulile forumului.

Ti-am raspuns la topicul deschis de tine.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#211 2009-01-15 13:26:11

LeeAna23
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 6

Re: chist ovarian

Da. Ok. Imi cer scuze.

Offline

 

#212 2009-01-15 13:30:49

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: chist ovarian

apropos de ginecoland , poate ar trebui sa contactezi si un avocat, mi se pare revpltator sa iti zica ca nu ai nimic , si totusi sa ai o problema asa de grava
incerca sa cauti un avocat mai accesibil sa zic asa , care sa ceara onorariul dupa ce castigati procesul , singuri nu cred ca o sa faceti fata

Offline

 

#213 2009-01-22 23:13:06

anita0925
Membru
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 2

Re: chist ovarian

buna, am si eu cateva intrebari despre chisturile ovariene....mentionez ca e un subiect nou pt mine....o prietena a aflat astazi ca are un chist (din cate am inteles solid, nu lichid) de 4,5 cm, in ciuda faptului ca ia de un an anticonceptionale. nu i s-a dat nici un tratament, doar sa continue cu aceleasi anticonceptionale si sa revina dupa trei saptamani la control...i s-a spus ca va fi necesara o operatie daca nu se reduce dimensiunea chistului in 3 saptamani....ce parere aveti?
este vorba de ceva grav? doctoressa...as aprecia o parere din partea dumneavoastra...

Multumesc

Offline

 

#214 2009-01-23 02:00:41

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: chist ovarian

nu exista chist solid. chistul este o "punga" cu continut lichid. maxim, poate avea in acest lichid si portiuni solide, insa chist solid nu exista.
la 4.5 cm nu prea e operabil... operabile sunt cam de la 6 in sus, insa conteaza f mult imaginea ecografica , nu e o regula batuta in cuie.
chistul asta il avea si acum un an cand a inceput sa ia AC? si daca il avea, era mai mare si a dat inapoi?
oricum ar fi, cam ciudat sa apara in utimul timp.
ideea e urmatoarea: orice pacienta careia i se descopera un chist, se recheama la control  peste 3 luni, se reexamineaza, si in caz ca acel chist nu a disparut (pt ca de cele mai multe ori, chistele functionale dispar de la sine) atunci se instituie un tratament cu AC.
tratamentul chirurgical se instituie atunci cand chistul e mai ciudat (vezi cazul prietenei, ce poate avea si cea solid prin lichidul ala),cand la 3 CM nu dispare sau nu regreseaza si daca este f mare.
acestea nu sunt nkiste reguli stas; totul depinde de felul chistului, continutul si marimea lui, varsta pacientei, simptomel ei, etc
oricum, sa ia in continuare AC si sa mearga la control peste 3 luni.
eu nu pot spune mai multe pt ca nu stiu cu exactitate cum arata chistul si cum se "comporta"
sanatate!


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2009-01-23 06:51:46

anita0925
Membru
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 2

Re: chist ovarian

in primul rand va multumesc pt raspuns....cat despre descrierea mea ca acel chist ar fi "solid"....asta am inteles eu din descrierea ei...cuvintele ei exacte au fost ca ar fi "pe carne", fiind insa destul de confusa de primirea vestii. Sincera sa fiu, nu stiu daca exista asa cevasau ce a inteles ea din spusele medicului.
Cert este ca nu avea acel chist nici in urma cu 1 an la inceperea tratamentului cu AC, nici in urma cu 6 luni la ultimul control. Ca simptome, nu a avut deloc...iar varsta pacientei este de 20 de ani.
Ceea ce m-a pus pe ganduri pe mine a fost faptul ca, spre deosebirea de ceea ce stiam eu (se revine la control dupa 3 luni), a fost chemata la un nou control dupa doar 3 SAPTAMANI, spunandu-i-se ca o va opera daca acel chist nu dispare. Nu este oare aproape imposibil ca acesta sa dispara in doar 3 saptamani? Sa fie oare atat de urgenta operatia? Din punct de vedere al marimii chistului...din cate am citit nu ar fi...?

Offline

 

#216 2009-01-23 10:32:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

din descrieri, nu stiu daca intr-adevar e un chist. daca e fibroadenom? alea sunt tari, nu chisturile. iar alea pot fi facute chiar de la anticonceptionale. nu stiu daca e o idee buna sa continuie cu ele. eu as mai merge la un doctor si as cere o a 2-a parere.

Offline

 

#217 2009-03-18 17:30:47

andra11
New member
Inregistrat: 2009-03-18
Mesaje: 17

Re: chist ovarian

buna seara fetelor.am nevoie de ajutorul vostru.sunt foarte foarte speriata.acum 6 luni mi-au gasit un chist care avea dim de 5 cm cu 4 cm si mi-au prescris anticonceptionale.am luat yasmin 6 luni dupa care zilele acestea am fost la doctor.acum am 2 chisturi cel de 5 cu 4 si altul care are un lichid in el de dimensiunea 7 cm cu 6 cm.cum este posibil ca in timpul tratamentului cu yasmin sa imi apara altul?or fi anticonceptionalele de vina?problema e ca m-au programat sambata pentru operatie si nu am curaj sa ma duc .am citit pe mai multe forumuri ca in urma acestor operatii ramai de cele mai multe ori fara oovare.ce ma sfatuiti?

Offline

 

#218 2009-03-19 08:51:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

andra, poti sa mai mergi la un doctor, sa ceri o a doua parere.
dar chisturile sunt mari, mai ales cel de 7. ma tem ca tb sa faci operatia si cat mai curand, ca sa nu risti sa se sparga. ce fel de operatie ti-a spus sa faci? daca e laparoscopie, nu ai de ce sa ramai fara ovare. doar se inteapa chisturile si se absoarbe lichidul din ele. insa pe urma va tb investigat de ce faci chisturile astea. va tb sa faci niste dozari hormonale si sa te vada un endocrinolog.
desi in astfel de cazuri anticonceptionalele sunt indicate, se pare ca yasmin-ul n-a avut un efect bun. poate ar tb sa le intrerupi sau sa schimbi pe altceva (numai un medic iti poate spune pe ce).

in concluzie nu te speria, intereseaza-te mai mult despre laparoscopie (ce presupune, care sunt riscurile), mai mergi la 1,2 doctori si daca toti spun ca tb operat, ia-ti inima in dinti si fa operatia asta. dar nu amana, pt ca chistul ala de 7 e cam mare. iar dupa peratie, cum am spus, ar tb sa investighezi sa vezi de ce apare pb asta. la ambele ovare ai cate un chist? sau cele 2 chisturi sunt pe acelasi ovar?

Offline

 

#219 2009-03-19 10:20:50

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: chist ovarian

andra11 a scris:

buna seara fetelor.am nevoie de ajutorul vostru.sunt foarte foarte speriata.acum 6 luni mi-au gasit un chist care avea dim de 5 cm cu 4 cm si mi-au prescris anticonceptionale.am luat yasmin 6 luni dupa care zilele acestea am fost la doctor.acum am 2 chisturi cel de 5 cu 4 si altul care are un lichid in el de dimensiunea 7 cm cu 6 cm.cum este posibil ca in timpul tratamentului cu yasmin sa imi apara altul?or fi anticonceptionalele de vina?problema e ca m-au programat sambata pentru operatie si nu am curaj sa ma duc .am citit pe mai multe forumuri ca in urma acestor operatii ramai de cele mai multe ori fara oovare.ce ma sfatuiti?

hai sa`ti spun pov mea...anul trecut in mai am fost diagnosticata cu cancer la ambele ovare.m`am dus la alt medic si rez a fost:rana pe col,un chist de 6/7 cm si unul de 4/3 cm...am facut cauterizare,am luat yasmine 1 an de zile....cel de 6/7 cm a fugit,nu mai este iar acum ast sa vad ce se int cu asta de 4/3 cm....stai lin k in urma op pt chist nu ramai fara ovare doar dak e lipit de ovar sau mai stiu eu ce...mai cere parerea si altui medic,nu te baza doar pe rasp asta...si in plus op am auzit k e f usoara.cunosc o rfata de 16-17 ani,virgina fiind kre s`a op la dr meu acum 2 sapt si acum e super ok...
bafta multa in continuare!!!


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#220 2009-03-19 13:45:13

andra11
New member
Inregistrat: 2009-03-18
Mesaje: 17

Re: chist ovarian

da....laparoscopica este operatia.chisturile sunt unul langa celalalt langa ovarul stang.azinoapt m-a durut ingrozitor,cred ca din cauza ca mi-au facut prea multe ecovaginale...2 doctori mi-au spus ca neaparat trebuie sa fac operatia si alti 2 ca pot sa fac punctie.dar....i-am spus doctorei care ma va opera de punctie si mi-a zis ca este foarte periculoasa deoarece poate fi vorba de ceva mai mult si sa nu riscam sa mi se raspandesca in corp ceea ce ar insemna sa pot sa mor in 1 luna de zile.nu stiu ce sa fac.imi este foarte frica.de operatie mi-e frica dar si sa stau asa vad ca nu mai pot.am auzit ca in majoritatea cazurilor dupa operatie ti se spune ca nu au avut ce sa faca si ca au trebuit sa iti scoata si ovarul.de asta imi este frica pt ca am 20 de ani si vreau un bebe.

Offline

 

#221 2009-03-19 13:50:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

offf. durerea nu are legatura cu ecografiile, ci din pacate cu chisturile si marimea lor. va tb sa faci laparoscopia, nu cred ca exista alta solutie. eu una nu stiu sa fie asa riscuri mari la operatia asta, dar poate tu te-ai interesat mai bine si stii asta.
eu zic insa ca mai bine mergi si o faci cat mai curand, pt ca daca se acutizeaza durerea, risti sa se sparga si atunci e mai rau, faci hemoragie abdominala si probabilitatea sa pierzi ovarul e mult mai mare. o laparoscopie bine facuta ar tb sa rezolve pb. pt moment. iar apoi cu un tratament hormonal bun, ai putea sa previi astfel de situatie. fa-ti curaj si mergi la un medic bun si cu experienta pt laparoscopia asta.
bafta goodluck  si sanatate multa! kram

Offline

 

#222 2009-03-19 13:53:12

andra11
New member
Inregistrat: 2009-03-18
Mesaje: 17

Re: chist ovarian

multumesc frumos pentru incurajare si pentru sfaturi...nu stiu ce o sa fac...dar cand o sa ma hotarasc o sa postez mesaj si o sa va spun si cum a fost in cazul nefericit:( in care ajung sa ma operez...pupici anca9

Offline

 

#223 2009-03-19 13:59:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

operatia nu e asa un bau-bau, cazul nefericit ar fi doamne fereste sa se sparga.
din cauza marimii, nu cred sa existe vreun tratament care sa il scada rapid. laparoscopia ar fi cea mai indicata. stii ca nu e o operatie cu taietura, iti introduce doar niste tuburi prin care absorb lichidul din chisturi. curaj! ai vazut ca 4 doctori ti-au zis ca tb o interventie chirurgicala, din pacate nu merge cu medicamente. sad

Offline

 

#224 2009-03-19 14:01:43

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: chist ovarian

Din curiozitate Andra, ce fel de chisturi sunt?

Offline

 

#225 2009-03-19 14:08:36

andra11
New member
Inregistrat: 2009-03-18
Mesaje: 17

Re: chist ovarian

habar nu am ce fel de chisturi sunt....fiecare spune ceva.unul dintre doctori ca e functional,altul ca are niste vascozitati pe el....ca are un lichid care se misca....curios este ca cel mai mare are lichid iar cel mai mic nu....deci habar nu am ce sa zic

Offline

 

#226 2009-03-19 14:14:09

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: chist ovarian

Mie mari semne de intrebare imi pune cel de-al doilea chist aparut in timp ce erai pe contraceptive.

Pot fi functionale, dar sa nu raspunda la tratament, ceea ce inseamna ca ar trebui operatie avand in vedere dimensiunile. Exista posibilitatea torsionarii.

Dupa operatie, nu vad de ce trebuie tratament hormonal, Anca.

Offline

 

#227 2009-03-19 14:16:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

pai ca sa nu apara altele visslar
oricum, n-am zis direct tratament hormonal, ci intai niste analize hormonale, pt a vedea care e situatia si daca chiar e nevoie de tratament hormonal.

Offline

 

#228 2009-03-19 14:21:40

andra11
New member
Inregistrat: 2009-03-18
Mesaje: 17

Re: chist ovarian

asta ma mir si eu...ca mi-au fost date anticonceptionale ca sa imi treaca primul(care banuiesc ca aparuse de ceva ani si care aproape ca nu s-a dezvoltat deloc in 6 luni,deci a ramas la aceleasi dimensiuni)si al doilea in 5 luni poate ca mai putin timp a ajuns la 7cm cu 6 cm.deci....acest lucru nu imi dau seama cum se explica...nici macar doctorii nu au o explicatie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.