homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Biopsie la sin-4


#58 2008-04-23 15:35:26

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

Multumesc!

inca nu imi revin,
nimeni in familia mea nu are sau a avut cancer.
la mine in familie mai toti sint cardiaci, cu hipertensiune si colesterol.

recidiviva inseamna alt nodul?
da, mi-a zis ceva chirurgul de radioterapie.
dar a zis ca despre asta numai oncologul poate discutita daca e nevoie sau nu.
totusi vreau sa nu fie cazul caci cunosc 2 persoane care au facut radioterapie (acum vreo 15 ani) din cauza cancerului la sin  si le-a afectat plaminul.

Am fost asa de socata cind doctorul mi-a zis asta, caci toti (si cel de la mamografie, si cel de la echograf, si ginecologiie, si medicul personal, chiar si chirurgul) imi ziceu cu convingere ce ca nu au suspiciune de cancer si argumentau bazat pe forma si mobilitatea nodulului.

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-04-23 15:38:35)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 



#59 2008-04-23 15:38:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Biopsie la sin

da, insa ai vazut ca era in zona aia suspecta...practic pitit in fibroadenom....
recidiva inseamna alt carcinom intraductal....
te cred ca vrei sa nu fie cazul...mergi si vorbeste cu oncologul
si pe mine m-a socat...am sperat din suflet ca precautia lor e inutila...iata insa ca nu a fost...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#60 2008-04-23 15:43:42

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

in mai am programare la oncolog.


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#61 2008-04-23 15:45:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Biopsie la sin

va fi bine, vei vedea....chiar daca va trebui sa faci raze...
e foarte important ca a fost descoperit in stadiul asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#62 2008-04-23 20:20:16

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

chirurgul zis ca a excizat complet,
se intelege cumva din raportul biopsiei daca marginile sint curate?

Inainte sa fac publica problema la cei din jurul meu nu am stiam ca sint multe femei care se confrunta cu astfel de probleme,
Mi-a zis azi cineva ca ea de frica sa nu recidiveze, in disperarea ei a cerut extirparea totala a sinului sa se linisteasca.
O masura radicala, in opinia mea,

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-04-24 00:58:51)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-04-24 09:58:02

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Biopsie la sin

Draga Still....nu cred ca se poate pune problema de extirparea totala a sanului la tine...pentru ca stadiul era foarte bun si s-a reusit extirparea in totalitate a nodulului... kram


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#64 2008-04-24 10:02:03

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Biopsie la sin

still_dreaming puss puss puss


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#65 2008-04-24 11:43:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Biopsie la sin

still_dreaming a scris:

chirurgul zis ca a excizat complet,
se intelege cumva din raportul biopsiei daca marginile sint curate?

Inainte sa fac publica problema la cei din jurul meu nu am stiam ca sint multe femei care se confrunta cu astfel de probleme,
Mi-a zis azi cineva ca ea de frica sa nu recidiveze, in disperarea ei a cerut extirparea totala a sinului sa se linisteasca.
O masura radicala, in opinia mea,

sincer, mie nu imi reiese, insa s-ar putea sa nu stiu eu sa-l citesc si oricum, chirurgul aproape sigur a excizat cu limita de siguranta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#66 2008-04-25 15:44:31

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

Multumesc!
chirurgul imi zice a fost si a fost excizat complet,
dar vream sa scrie si in buletin chestia asta.

Vreau sa va urez tuturor

Paste Fericit!

smile


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#67 2008-04-25 15:45:46

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Biopsie la sin

Paste fericit si tie still_dreaming!

sanatate si fericire iti doresc puss


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#68 2008-05-04 04:56:33

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

Buna,
A dezlipit chirurgul bandajul si cind am vazut cum arata locul m-am deprimat.
Ma asteptam sa fie o linie subtire dar e cu doua fete si intr-un loc parca e ceva iesit putin afara.
nu stiu cum sa o descriu dar m-am deprimat si am plins.
si locul e cam tare in comparatie cu restul sinului, doctorul a zis ca asa va fi 3-4 luni, ca o sa simt acolo ceva.
el mi-a zis ca are raportul operatiei si sa stau linistita ca a curata totul.
marimea sinulul e aceeasi dar parca forma e diferita de celalalt putin, in partea inferioara.

cind fac baie, acum fara bandaj, trebuie sa folosesc ceva ca nu pot sa ating/simt cu mina mea, ma deprim.

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-05-04 05:32:47)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#69 2008-05-04 05:25:32

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Biopsie la sin

still_dreaming banuiesc ca iti este greu dar operatia este recent iar eu cred ca in timp locul o sa arate si mai bine! capul sus curaj!eu zic ca esti ok mai ales ca ai intervenit la timp

puss


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#70 2008-05-04 15:04:28

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Biopsie la sin

o sa arate mai bine in timp, ai sa vezi smile e bine k esti bine pusspusspuss


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#71 2008-05-24 06:27:02

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

azi am fost la oncolog.
mi-a zis ca aceasta forma nu se va extinde niciodata, va ramine localizata, adica mu devine invaziv.
dar exista risc de recidiva si sint la risc pt invaziv ca oricine care nu a avut aceasta probleme.
mi-a dat material sa citesc si a zis sa vin saptamina viitoare cind sa ma intilnesc cu ea, medicul radiolog si psicholog sa discutam optiuni de tratament.
Mi-a zis ca nu ea decide daca sa fac radiatii sau nu ca tratament ci medicul ragiologist, iar psichologul sa ma puna in contact cu alte persoane care care au trecut prin ce trec eu acum.
Aici e un paragraf scanat din materialul ce mi l-a dat (o sa mai scanez ceva di el pe parcurs ce citesc)
http://i267.photobucket.com/albums/ii296/XYZ_Romantic/a6667df4.jpg

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-05-24 15:17:51)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#72 2008-05-24 15:49:56

anytza
Hero member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2007-08-07
Mesaje: 3338

Re: Biopsie la sin

still sa inteleg ca ceea ce ai avut tu la san a fost o tumora de ce natura??? bening sau maling?....parerea mea este ca ar trebui sa faci radioterapie....bafta multa ! sa ne tii la curent puss


Trebuie sa fii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume!

Offline

 

#73 2008-05-24 21:31:31

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Biopsie la sin

still_dreaming, ma bucur ca operatia a fost cu succes.
Stiu ca ti-e greu acum si cam degeaba iti spunem noi una-alta, dar sa stii ca urma de la operatie se va schimba in timp, [oate nu dispare de tot, dar se estompeaza mult. Crede-ma stiu ce vorbesc, am o taietura care ajunge aproape pana la sanul drept. O vreme n-am putut sa ma uit in oglinda, mi se parea ca e tare urata urma aia, cu semnele de la fire si cum a fost strans firul este o ridicatura cat un bob de piper. Sa nu mai zic ca nici nu puteam sa ma ating ca ma cuprindea o senzatie de ... nu stiu cum s-o descriu, mai rau decat piele-de-gaina, groaza, repulsie fata de mine, nasol de tot si fizic si psihic Si mai era si problema ca de la operatie nu prea-mi simteam sanul drept, sensibilitatea era mult scazuta, aveam impresia ca e amortit sanul.
Toate senzatiile astea au trecut, acum cand ma uit in oglinda si vad urma, ma gandesc ca e o cicatrice din razboi tongue, un razboi in care EU am invins.
Daca dr zice ca e nevoie de tratament, sa-l faci cat mai repede, sa treci peste neplaceri, sa te recuperezi si sa te bucuri de victorie.
Multa sanatate! pusskram


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#74 2008-05-24 22:04:49

ginutza77
Full member
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 161

Re: Biopsie la sin

still_dreaming....am citit povestea ta si acum sunt disperata....am un chist la san...am fost la mai multi doctori...mi-au zis ca nu e cazul sa ma sperii...am facut si echografie, sonoelastografie....dar acum dupa ce am citit despre tine nu mai am incredere in nimic...te rog frumos sa-mi dai si mie mai multe detalii daca poti.Tie ce ti-au zis ca ai...fibroadenom sau chist...cum se simtea la palpare...ce anume i-ai determinat sa te puna sa faci biopsie...si mai ales care a fost motivul determinant pt operatie....

Offline

 

#75 2008-05-25 13:31:44

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Biopsie la sin

ginutza77 a scris:

still_dreaming....am citit povestea ta si acum sunt disperata....am un chist la san...am fost la mai multi doctori...mi-au zis ca nu e cazul sa ma sperii...am facut si echografie, sonoelastografie....dar acum dupa ce am citit despre tine nu mai am incredere in nimic...te rog frumos sa-mi dai si mie mai multe detalii daca poti.Tie ce ti-au zis ca ai...fibroadenom sau chist...cum se simtea la palpare...ce anume i-ai determinat sa te puna sa faci biopsie...si mai ales care a fost motivul determinant pt operatie....

Fiecare caz e diferit, asa cum cauzele care au determinat aparitia chistului difera de la femeie la femeie.
Just relax!

Offline

 

#76 2008-05-25 19:43:53

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Biopsie la sin

Multa sanatate Still.
Eu una sunt ingrozita, si eu am fost diagnosticata cu fibroadenom, acum urmeaza sa fac punctia si dupa, operatia...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.