homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Biopsie la sin-5


#77 2008-05-25 21:49:22

ginutza77
Full member
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 161

Re: Biopsie la sin

Vreau sa va intreb si eu ceva daca puteti sa ma lamuriti...care este diferenta dintre fibroadenom si chist?...fibroadenomul este cu lichid in el?...altfel nu-mi explic cum poate fi punctionat...sau se face biopsie prin prelevare de tesut de acolo?

Offline

 



#78 2008-05-25 22:03:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Biopsie la sin

punctie = biopsie.

fibroadenomul este solid. chistul este cel cu lichid.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#79 2008-05-25 22:46:34

ginutza77
Full member
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 161

Re: Biopsie la sin

multumesc pt raspuns....eu stiam ca punctie inseamna a extrage un lichid...iar cand se preleveaza tesut...credeam ca se numeste biopsie si atat...deci sa inteleg ca fibroadenomul nu este cu lichid?

Offline

 

#80 2008-05-25 22:57:18

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Biopsie la sin

nu


mami de minuni hjarta

Offline

 

#81 2008-05-25 23:04:59

Lilyushkiss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 339

Re: Biopsie la sin

si eu am o problema asemanatoare...mi sa depistat un fibrom la san de 2.5 cm si langa el unu de 3 mm iar la celalalt san un chist...mi sa spus ca fibromul tb operat din cauza dimensiunii f mari si ca pt fibrom de astfel de natura ''solida'' nu exista tratament:( ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii ?ce parere aveti?


Din 6.08.2010 mamica de fetita  bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2008-05-25 23:07:34

Mandy
Hero member
De la: Bucuresti most of the time
Inregistrat: 2006-04-15
Mesaje: 3287

Re: Biopsie la sin

Fibromul meu avea 3.5 cm si l-am operat fara discutii si a fost alegerea buna pentru ca la operatie s-a descoperit ca incepuse sa se "instaleze" pe acolo,nu stiu exact termenul medical.

Offline

 

#83 2008-05-25 23:09:20

Lilyushkiss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 339

Re: Biopsie la sin

sad deci asta ar fi cam unica solutie sa inteleg si la mine...sad
si cum a fost operatia?


Din 6.08.2010 mamica de fetita  bebe

Offline

 

#84 2008-05-25 23:12:07

Mandy
Hero member
De la: Bucuresti most of the time
Inregistrat: 2006-04-15
Mesaje: 3287

Re: Biopsie la sin

Pai m-am dus in sala,m-am intins pe masa,m-au adormit lol si m-am trezit la reanimare.Operatia a durat cam 20 min,toate bune si frumoase dupa smile

Offline

 

#85 2008-05-25 23:16:10

Lilyushkiss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 339

Re: Biopsie la sin

multumesc mult pt raspunsuri smile probabil ca asta voi face si eu...


Din 6.08.2010 mamica de fetita  bebe

Offline

 

#86 2008-05-25 23:17:23

Mandy
Hero member
De la: Bucuresti most of the time
Inregistrat: 2006-04-15
Mesaje: 3287

Re: Biopsie la sin

Pentru putin smile.Eu m-am operat in Bucuresti,daca vrei sa te duci la doctorul la care am fost eu.

Offline

 

#87 2008-05-25 23:21:28

Lilyushkiss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 339

Re: Biopsie la sin

in bucuresti o sa ma operez si eu desigur,dar inainte ma gandesc sa merg la mai multi doctori sa vad ce pareri au si dupa aia la operatie daca e decizia comuna...


Din 6.08.2010 mamica de fetita  bebe

Offline

 

#88 2008-05-25 23:25:07

Mandy
Hero member
De la: Bucuresti most of the time
Inregistrat: 2006-04-15
Mesaje: 3287

Re: Biopsie la sin

Mei,eu am fost la dr.Popa la IOB(Fundeni) si e doctor bun,asta auzisem si inca aud de la multe persoane.

Offline

 

#89 2008-05-25 23:30:40

ginutza77
Full member
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 161

Re: Biopsie la sin

ce parere aveti un chist de 4mm trebuie scos?....pana acum parerile medicilor au fost impartite...maine merg la prof Ancar la medsana si am foarte mari emotii...offff

Offline

 

#90 2008-05-25 23:40:21

Lilyushkiss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 339

Re: Biopsie la sin

si eu tot la medsana merg..


Din 6.08.2010 mamica de fetita  bebe

Offline

 

#91 2008-05-26 04:51:28

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

vdaiana
dupa ce am citit ce mi-ai scris aici m-am uitat iar in oglinda si parca e mai bine,
in sensul ca ma pot privi mai mult timp in oglinda acum.

daria_25
ai incredere in medici care iti vor face biopsia si/sau operatia.
te duci le faci si si apoi te linistesti.
Cind am deschis acest subiect si eu eram ingrozita ca habar nu aveam ce inseamna,
nu as mai vrea sa mai trec prin acele momente, prea multe emotii.
dar sa stii ca bine sa le faci, nu trebuie sa pui raul inainte,

ginutza77
nu ai de sa intri in panica,
Uite aici niste informatii din cartea pe care mi-a dat-o dr sa citesc.
http://i267.photobucket.com/albums/ii296/XYZ_Romantic/332fdc63.jpg
Nu e cazul sa te stresezi!
a trecut ceva vreme de cind am deschis acest subiect si experineta mea ma face sa privesc lucrurile diferit de acum un an.
La mamografie anul trecut a iesit si un chist si un fibroadenom.
Atentia a fost concetrata pe fibroadenom, care e solid.
La mine a fost prima mamograma di viata mea, si dr a zis ca s-ar putea sa il acum acolo de multi ani, sa fie ok sa fie acolo dar cum nu am o mamograma dinainte de asta nu pot sa spuna asa.
La echograf a confirmat ca e solid.
Si apoi pasul urmator a fost biopsia si apoi excizia dupa rezultatul de la biopsie.
Fibroadenomul nu si-a modificat dimenisunea in timpul acesta si nu era palpabil, adica medicul ginecolg la consultul anual nu l-a depistat, era f mic si a fost depistat in mamografie.

Imi aduc aminte cind eram in facultate ma dureau sinii si am fost la dr imi spuse ca e hormonal si mi-a dat un unguent, daca imi aduc aminte bine se numea Mastroprofen.
Doar m-a palpat nu mi-a facut nici o analiza.

Depinde de la dr la dr ce tratament iti recomnda, daca iti da sa faci o biopsie nu e neaprat nevoie sa te suspecteze de ceva grav.
Este un pas in plus spre certudine, ai un rezultat concret asupra naturii nodulului/chistului.
(observ ca multa lumea are cite o biopsiei, la lucruri la care nu ma gindeam ca se face acesta analiza, si nimeni nu are cicatrice de la biopsie)

Mie dr mi-a spus ca vreau sa trec prin asta numai odata, deci sa imi fac toate analizele pina la capt si complet, la fel si tratamentul, sa nu mai trec prin acesta situatie peste 20 de ani  cind riscul e mai mare etc....
Mi-au spus ca procentul de recidiva este foarte mic dar nu exista certudine, mi-au spus ca ei nu pot sa imi dea nici o garantie.
Depinde de la om la om.
Si cind am intrebat cum e vindecarea dupa operatie, la fel mi-a zis ca nu pot sa imi spuna cum este ca depinde de la om la om, dar in cele mai multe cazuri e ok.
O sa vad saptamina viitoare ce vor discuta.
(Pot sa spun acum ca totul e bine cu exceptia cicatricei la care nu ma asteptam dar am primit incurajari de la VDaiana.
Eu am avut operatia luni si simbata am mers in excursie-hiking-20 km, si cind am ajuns la doctor saptamina urmatoare s-a uitat, a inceput sa rida si m-a felicitat.)

Vad ca nimeni nu iti da nici o asigurare ca totul va fi bine.
iti spun toate variantele fara retineri si te timite la psicholog si ti se spune sa vorbesti cu cei din jurul tau, cu cei care au trecut prin situatii similare etc.....
La fel si daca iei tratament cu radiatii (radiatii reduc riscul de recidiva cu citeva procente, nu 100%) m-ai spus ca nu exista nici o garantie cum raspunde organismul la asta.

Cind vad atita incertitudine o sa ma bazez pe mine, ce imi dicteaza instinctul.....
Nu pot sa spun ca nu sint stresata/ speriata/ dezamagita de diagnostic, dar in timpul zilei uite de asta.
Multa agitatie in jurul meu, munca, oamenii din jurul meu,  diverse activitati....
dar noaptea, mai ales cind trebuie sa ma asez in pat, imi aduc aminte si acum am inceput sa ajung in pat pe la 2 noaptea de frica  ...as vrea sa rezolv problema asta dar nu stiu cum, ceaiul nu ma ajuta pentru un somn mai bun.
Pe moment nu stiu cum sa rezolv asta.
Am vazut ca e important si stilul de viata cind ti se face evaluarea la tratment/risc ....

sper ca m-am exprimat coerent in ce am scris aici, acum...

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-05-26 05:14:01)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#92 2008-05-26 13:08:59

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Biopsie la sin

Multumesc frumos Still, si eu iti doresc multa sanatate, ai grija de tine. Gandeste-te cum ar fi fost sa nu fi descperit la timp...ai avut mare noroc, Dumnezeu e cu tine, sa fii sigura de asta..

Offline

 

#93 2008-05-26 17:34:02

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

Am ajuns la capitolul cine/cum este la risc
cam confuz....

Risks associated with a diagnosis of DCIS almost always refer to the risk of recurrence in the same breast, the chance that either invasive breast cancer or more DCIS will occur in that breast at a !! time. Sometimes the risk is for DCIS only, sometimes for invasive disease only, and sometimes for both combined. Be sure you are clear about what risk is referred to.

Since DCIS cannot metastasize, NONE of these risks refers to the risk of death. The type of treatment a woman has ? mastectomy or not, radiation therapy or not, tamoxifen treatments or not ? does not change her life expectancy after a DCIS diagnosis. In fact, in one study women diagnosed with DCIS lived longer than women without such a diagnosis, probably because in that study the women with DCIS had better overall health.

Risk information without a time frame is not useful or informative. For example, a 10% risk today is very different from a 10% risk that is spread over ten years or 100 years.

You may have heard that the average woman's risk of invasive breast cancer is about 1 in 8 or 12%. This is the risk up to age 80. Of this 12% risk, 2% occurs by age 50. From 50 to 70 the average woman's risk of breast cancer is 6% and from 70 to 80 it is 4%. The 2% plus 6% plus 4% add up to 12%. As a woman goes through each age without a diagnosis of breast cancer, she leaves behind the risk associated with it. To put risk in another context, you are not at risk of being in an accident on a road you traveled yesterday. You can only be at risk for today's roads and the roads you'll travel in the years ahead.

The risk of invasive breast cancer increases with age, so the risk in a given year to a woman in her 70s is higher than the risk in one year to a woman in her 40s. However, as a woman gets older, her risk to age 80 decreases because there are fewer years left before she will reach age 80.


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#94 2008-05-26 19:31:49

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Biopsie la sin

Still, cum te mai simti ?
Ce te-ai hotarat sa faci ?
Eu maine ma duc la clinica ...sunt putin speriata, dar incet, incet, incep sa am incredere. Trebuie sa ne facem bine.

Offline

 

#95 2008-05-26 19:40:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Biopsie la sin

Daria, iti tin pumnii, sa ne spui cum a fost puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.