homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Biopsie la sin-7


#115 2008-05-31 20:40:08

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

Larrisa, am scris mai sus , ma duc la control din 3 in 3 luni. Nu fac nici un tratament.


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 



#116 2008-05-31 20:51:42

larrisa
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 13

Re: Biopsie la sin

Ce bine de tine esti o norocoasa.

Offline

 

#117 2008-06-02 12:26:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Biopsie la sin

larrisa a scris:

Buna. Va doresc sanatate maxima la toate.Vin si eu cu o poveste similara  sora mea a primit acelasi diagnostic ca still_dreaming  dupa foarte multe investigatii.La inceput toti doctori spuneau ca nu poate fi canceros nodulul pt ca este dureros iar cancerul nu doare  ceea ce  este fals.mamografia nu a arata nodulul, la palpare nu se simtea deci toti ii spuneau sa stea linistita ca e hormonal.Apoi a descoperit la a doua sau a treia ecografie un nodul solid , norocul ei a fost un radiolog excelent care i-a spus" mie nu imi place ce vad trebuie scos indiferent ce este si trebuie sa ceri biopsie". Normal a venit rezultatul si lumea noastra s-a daramat. A urmat operatia , apoi chimoterapia si radiatia  si inca ne luptam cu tratamentele dar cu o atitudine pozitiva   sunt sigura ca v-a invinge boala.
Acum vin eu speriata de moarte  dau fugutza la mamografie care iese cu suspiciune, apoi chemata la echografie pt a lamuri ce se intimpla ma trezesc cu cateva chisturi la  ambi sani.O sa pun mai jos raportul de la doctor , poate doctoressa  imi da si mie un sfat.
BREAST US BILATERAL AT 0820 HOURS  [REPORT] 

T US BILATERAL

Clinical History: Nodular opacity was seen in the upper-outer quadrant of the right breast and inferior aspect of the left breast on baseline mammogram dated 8/4/2008.

Findings:

RIGHT BREAST:

Corresponding to the area of nodular opacity in the upper-outer quadrant of the right breast are seen 2 cysts adjacent to each other at 10:00 position which measures 6 x 5 x 7 mm and 6 x 4 x 6 mm.

Two other cysts are seen at 9:00 and 11:00 position in the right breast.

There is no suspicious solid or cystic lesion seen in the right breast.

LEFT BREAST:

Nodular opacity in the inferior aspect of the left breast corresponds to multiple simple cysts between 5:00 and 6:00 position in the left breast. Largest cyst at 6:00 position measures 1.9 x 0.8 x 1.5 cm.

There is no suspicious solid or cystic lesion seen.



Interpretation:

Nodular opacity in the upper-outer quadrant of the right breast as well as in the inferior aspect of the left breast corresponds to sim Result Truncated 

Acum eu inteleg ca nu e nimic suspicios, dar asa  i-au spus si sorei mele cu  6 luni in urma.Nu mi s-a oferit nici un tratament singurul lucru care mi s-a spus este : pt ca este  prima mamografie si prima echografie nu au cu ce sa compare , asa ca ma asteapta la anul pt un nou control.Un an e cam mult pt mine  sa astept asa ca tu ce ma ma sfatuiesti?

te sfatuiesc sa astepti macar 6 luni pentru un nou control...
mai cred ca si in cazul surorii tale, diagnosticul a fost pus atunci cind a fost pus si nu mai tirziu din pricina ca doar atunci se putea pune...
medicii sunt oameni nu dumnezei, nu pot prevedea evolutiile...pot doar sa te indrume sa supraveghezi asa fel incit daca o modificare nedorita apare sa o poti surprinde de la inceput...
cum bine a constatat si still_dreaming, sunt foarte multe intrebari ramase inca fara raspuns...important e sa fim corecti cu noi si cu pacientii si sa recunoastem asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#118 2008-06-04 05:47:06

larrisa
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 13

Re: Biopsie la sin

Multumesc mult pt raspuns Doctoressa, exact asta o sa fac, in 6 luni ma voi programa la o alta ecografie oricum mai m-am linistit  totul pare sa fie ok  si  la thermografie .
Si sa nu uit termografia tocmai ce am citit in ziar este  falsa nu poate descoperi nimic , reclama pe care o fac prin detectarea cancerului inainte de 10  ani este o minciuna.Deci fetelor nu mergeti sa aruncati cu bani  tot mai sigura este mamografia si ecografia.

Ultima oara a fost editat de larrisa (2008-06-04 20:58:59)

Offline

 

#119 2008-06-05 01:34:11

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

M-a chemat chirurgul iar si mi-a zis ca trebuie sa mai discutam iar si cu oncologul si radiologistul, ca el nu se simte impacat numai sa astept 3 luni pina la urmatorul control. sad
Acum sint asa confuza si speriata caci dupa ultima data radiologistul  larumise cum stau si mi-a spus ca imi vorbeste din "pantofii mei", si mi-a inspirat incredere.

Daca cititi aici si aveti o parere/sfat depsre situatia asta scrieti-mi si mie aici. Multumesc!

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-06-05 06:56:20)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2008-06-05 11:29:44

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Biopsie la sin

Still, as vrea sa-ti pot da un sfat, din pacate nu stiu ce sa-ti spun, doar sa te duci sa vb cu ei, si sa ai incredere...gandeste-te ca te-au operat fara sa fie prea mari suspiciuni, intr-un fel au stiut ei de ce fac asta, nu erau lamuriti suficient de rezultatul biopsiei. Cred ca la noi te-ar fi lasat asa...noi suntem totusi alaturi de tine cu mintea si sufletul...Crede-ma ca seara cand spun rugaciunea ptr mine si cel mic, ma rog si ptr Armand, am sa ma rog si ptr tine...sa lumineze D-zu medicii si sa faca tot ce-i mai bun...pa, pa

Offline

 

#121 2008-06-05 23:50:43

larrisa
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 13

Re: Biopsie la sin

Sincer still dreaming m-am bucurat foarte mult ca nu trebuie sa faci un tratament , dar m-am mirat  in acelasi timp ca asta a fost raspunsul lor.Eu m-am exprimat gresit  cand  am zis la sora mea ca este  invaziv , defapt cuvantul corect era foarte agresiv (sorry cateodata imi scapa cuvintele in romaneste ) si pt a nu recidiva a luat aceasta hotarire.Daca nu ar fi fost atit de agresiv o puneau totusi sa faca numai radiatii.Nu mi-ai raspuns la tine a iesit povitiv la hormoni? Asta nu ar implica decat un tratament  hormonal si poate cateva sedinte de radiatii.Sanatate maxima.

Offline

 

#122 2008-06-06 05:10:05

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

Nu mi-a facut nici un test in sensul asta, radiologistul si oncologul au exclus de la inceput tratamentul cu hormoni in cazul meu.
Explicatiile lor mi s-au parut rezonabile si de incredere.
(Efectele secundare ale tratamentului hormonal  traditional sint multe si toate periculoase, te scapa de una si dai de mai multe.
Dr mi-a spus ca in clinica se incearca mai multe medicamente in "clinical trial" cu speranta .... si mi-a spus ca nu imi recomanda sa le incerc)
Eu personal pot astepta pina in august, la urmatorul control.
M-a dat peste cap chirurgul.

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-06-06 05:29:48)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#123 2008-06-06 09:23:25

larrisa
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 13

Re: Biopsie la sin

Deci sa iti spun cum a fost la sora mea cam 3 -4 saptamini a asteptat raspunsul  la patologie dupa operatie si abia atunci a vazut un oncolog, dupa ce a avut toate rezultatele , apoi au discutat ce tratament e mai bine sa faca.Probabil si la tine au asteptat raspunsul si acum te cheama inapoi sa discute ce fel de tratament este indicat. Eu nu vreau sa te speri doamne fereste  iti povestesc numai  ce se intimpla in situatia noastra.Cred ca ar fi bine sa mergi sa vorbesti cu ei si apoi sa iei decizia care crezi ca e mai buna pt tine. M-am uitat in urma  iar la diagnostic care  desi e bine ca a fost   prins la inceput ,dar totusi este un lucru destul de serios asa ca  nu e de glumit. Problema cu aceasta boala este ca sunt sanse sa  apara iar si de aceea trebuie sa fie tinut sub control.Tu in ce tara esti? Manaci un regim special macar?

Offline

 

#124 2008-06-06 10:48:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Biopsie la sin

larrisa a scris:

Deci sa iti spun cum a fost la sora mea cam 3 -4 saptamini a asteptat raspunsul  la patologie dupa operatie si abia atunci a vazut un oncolog, dupa ce a avut toate rezultatele , apoi au discutat ce tratament e mai bine sa faca.Probabil si la tine au asteptat raspunsul si acum te cheama inapoi sa discute ce fel de tratament este indicat. Eu nu vreau sa te speri doamne fereste  iti povestesc numai  ce se intimpla in situatia noastra.Cred ca ar fi bine sa mergi sa vorbesti cu ei si apoi sa iei decizia care crezi ca e mai buna pt tine. M-am uitat in urma  iar la diagnostic care  desi e bine ca a fost   prins la inceput ,dar totusi este un lucru destul de serios asa ca  nu e de glumit. Problema cu aceasta boala este ca sunt sanse sa  apara iar si de aceea trebuie sa fie tinut sub control.Tu in ce tara esti? Manaci un regim special macar?

este in Statele Unite....
te cred ca nu vrei sa o sperii insa insisti sa ii explici ca tu stii mai mult decit medicii ei! adica sa ii distrugi increderea in cei care o trateaza....intr-o tara in care medicii sunt extrem de atenti sa nu cumva sa greseasca!!!!
am sa te rog deci sa te opresti! inteleg impactul experientei avute asupra ta insa nu iti da nici o scuza pentru ce faci!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#125 2008-06-06 18:29:40

larrisa
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 13

Re: Biopsie la sin

still_dreaming a scris:

M-a chemat chirurgul iar si mi-a zis ca trebuie sa mai discutam iar si cu oncologul si radiologistul, ca el nu se simte impacat numai sa astept 3 luni pina la urmatorul control. sad
Acum sint asa confuza si speriata caci dupa ultima data radiologistul  larumise cum stau si mi-a spus ca imi vorbeste din "pantofii mei", si mi-a inspirat incredere.

Daca cititi aici si aveti o parere/sfat depsre situatia asta scrieti-mi si mie aici. Multumesc!

Imi pare rau doctoreesa am incercat sa raspund la acesta intrebare intentia mea este sa ajut , nu sa o fac sa isi piarda  increderea in doctori.

Offline

 

#126 2008-08-01 18:56:33

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

Am fost azi la control. docotrul radiologist mi-a zis ca arat bine, operatia s-a vindecat, dar ca el vrea o excizie mai larga , in acelasi loc sa vada ce fel de celule sint acolo., daca toate celule sint ok atunci nu trebuie sa fac radiatii sau sa iau hormoni.
Mi-a zis ca e vorba de ce se poate intimpl in viitor, adica sa nu mai reapara.
M-am c-am saturat de inca o operatie caci acum m-am vindecata si ma pot misca 100% fara probleme de partea operatie, plus ca imi e frica sa nu se micsoreze dimensiunea sinului. sad , si ziua operatiei cu anestezia si perfuziile....etc.....
Sa vedem ce va zice si chirurgul cind ma voi intilni cu el.
De cite ori vind de acolo sint speriata, mi-a repetat de nu stiu cite ori cuvintul cancer...
Mie nu imi vine sa cred ca am avut, si sper sa ramina la trecut.

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2008-08-01 18:59:10)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#127 2008-08-04 09:55:49

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Biopsie la sin

kram o sa ramana la trecut sigur...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#128 2008-08-05 21:51:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Biopsie la sin

still_dreaming a scris:

Am fost azi la control. docotrul radiologist mi-a zis ca arat bine, operatia s-a vindecat, dar ca el vrea o excizie mai larga , in acelasi loc sa vada ce fel de celule sint acolo., daca toate celule sint ok atunci nu trebuie sa fac radiatii sau sa iau hormoni.
Mi-a zis ca e vorba de ce se poate intimpl in viitor, adica sa nu mai reapara.
M-am c-am saturat de inca o operatie caci acum m-am vindecata si ma pot misca 100% fara probleme de partea operatie, plus ca imi e frica sa nu se micsoreze dimensiunea sinului. sad , si ziua operatiei cu anestezia si perfuziile....etc.....
Sa vedem ce va zice si chirurgul cind ma voi intilni cu el.
De cite ori vind de acolo sint speriata, mi-a repetat de nu stiu cite ori cuvintul cancer...
Mie nu imi vine sa cred ca am avut, si sper sa ramina la trecut.

still...va ramine in trecut...sa asteptam si opinia chirurgului


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#129 2008-10-11 04:53:16

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Biopsie la sin

azi am avut a doua operatie.
a fost diferita de prima in sensul ca localizarea s-a facut prin mamografie nu la ecograf. a fost mai dureros.

acum astept rezultatul de la biopsie.
sper sa fie fara probleme.


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#130 2008-10-11 08:21:21

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Biopsie la sin

sanatate!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#131 2008-10-15 12:18:46

grirox
New member
Inregistrat: 2008-05-27
Mesaje: 32

Re: Biopsie la sin

buna din nou, am si eu o rugaminte. imi puteti recomanda o clinica unde sa fac ecografia mamara? am niste dureri uneori si as vrea sa scap de grija si sa vad dc e vreo problema sau nu... problema este ca nu stiu unde sa o fac astfel incat sa mi se dea un raspuns concludent. ma poate ajuta cineva? va rog! multumesc mult


Life is a waterfall,
We're one in the river,
And one again after the fall.

Offline

 

#132 2008-10-15 12:19:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Biopsie la sin

in ce oras ?

Offline

 

#133 2008-10-15 12:43:00

grirox
New member
Inregistrat: 2008-05-27
Mesaje: 32

Re: Biopsie la sin

bucuresti smile


Life is a waterfall,
We're one in the river,
And one again after the fall.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.