homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-27


#495 2009-11-19 09:33:19

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

pai daca vezi ca el nu-tzi da... macar sugereaza-i

Offline

 



#496 2009-11-19 10:01:41

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: boli cu transmitere sexuala

alizze a scris:

Am si eu o nelamurire. Am primit tratament pentru vaginita ovule canesten si crema canesten. Ovulele au fost doar pentru 3 zile, iar crema pt 7. Inainte de tratament am avut niste mancarimi groaznice si ma ustura insuportabil la contactul cu apa si sapunul. Problema este ca au trecut cele 7 zile, dar inca mai simt mancarimi usoare, suportabile. Nu stiu ce sa fac. Sa continui tratamentul cu crema sau nu? Daca ma opresc poate iar se agraveaza. Sunt disperata ca nu scap de vaginita.
Sper ca am scris subiectul unde trebuie.

in primul rand nu te mai spala vaginal cu supun , incerca lactacyd , e f bun , sau alt produs pt igiena intima
probabil e o candida pe acolo

Offline

 

#497 2009-11-19 13:32:25

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: boli cu transmitere sexuala

poti pune si niste iaurt intravaginal...sa reechilibrezi flora vaginului....


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#498 2009-12-09 20:44:33

FM
Membru
Inregistrat: 2009-12-09
Mesaje: 1

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna seara.

Am fost diagnosticata cu clamidia, ureaplasma, toxoplasma (descoperita acum 3 ani).

Clamidia si ureaplasma sunt recente. Am facut tratament pt ureaplasma cu eritromicina. Pentru clamidia care este cel mai bun tratament?
Multumesc

Offline

 

#499 2010-01-21 14:18:52

Puccina
Full member
Inregistrat: 2007-02-07
Mesaje: 358

Re: boli cu transmitere sexuala

buna am si eu o intrebare legata de Trichomonas. Am primit ca tratament trican+tantum+klion d. stiti cumva daca prietenul meu idiot a uitat sa ia a doua pastila de atrican dar continua corect de acum inainte, daca afecteaza tratamentul? nu as vrea sa se compromita totul din cauza lui.

intrebarea 2: medicul nu mi-a spus de repetare... am vazut pe forum ca mai multe dintre fete spuneau ca trebuie repetat tratamentul medicamentos dupa 7 zile, dar medicul meu nu a zis ca trebuie sa repet pastilele dupa 7 zile. ar trebui sa il repet sau imi fac mai bine direct o secretie?


Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2010-01-22 18:17:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

Puccina a scris:

buna am si eu o intrebare legata de Trichomonas. Am primit ca tratament trican+tantum+klion d. stiti cumva daca prietenul meu idiot a uitat sa ia a doua pastila de atrican dar continua corect de acum inainte, daca afecteaza tratamentul? nu as vrea sa se compromita totul din cauza lui.

intrebarea 2: medicul nu mi-a spus de repetare... am vazut pe forum ca mai multe dintre fete spuneau ca trebuie repetat tratamentul medicamentos dupa 7 zile, dar medicul meu nu a zis ca trebuie sa repet pastilele dupa 7 zile. ar trebui sa il repet sau imi fac mai bine direct o secretie?

ti-am raspuns si dincolo:
1. fa examen de secretie dipa 7 zile...nu tratament
2. cu prietenul...sa le ia de acum corect...asta e


FMparerea mea e sa mergi la medic si sa discuti cu el optiunile terapeutice....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#501 2010-01-31 12:10:54

Puccina
Full member
Inregistrat: 2007-02-07
Mesaje: 358

Re: boli cu transmitere sexuala

tot legat de trichomonas va deranjez si eu iara tongue ar fi cazul sa imi pun toti pantalonii la spalat, nu sa dezinfectez doar lenjeria? asta ca sa evit o eventuala recontaminare?


Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ..

Offline

 

#502 2010-02-01 19:10:28

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: boli cu transmitere sexuala

Dragele mele,
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii pretioase, si anume: ce analize isi pot face barbatii sa ateste ca sunt perfect sanatosi, in ce constau analizele, modul de recoltare si daca se poate o recomandare pt Brasov, medic sau clinica
Multumesc si sanatate tuturor

Offline

 

#503 2010-02-01 21:26:42

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: boli cu transmitere sexuala

pai analizele de sange: hepatita c, hepatita b, HIV. la orice cabinet si le poate face.
celalalt consult implica vizita la un urolog- pentru celelalte boli cu transmitere sexuala .

Offline

 

#504 2010-02-01 23:09:11

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna, de vreo 2 ani prietenul meu si-a facut un tatuaj la cineva acasa deci nu stiu cum s-a facut sterilizare si de atunci is tot stresata sa nu fi luat ceva. In decembrie l-am tot batut la cap sa-si faca analizele HIV si sifilis, au fost negative. Suntem impreuna de 6 ani eu nu am mai fost cu nimeni deci exclus sa fi luat eu de undeva ceva. Si acuma is stresata din cauza unei pete rosii in cerul gurii am intrebat si la alt topic da nu mi s-a raspuns. Credeti ca-i posibil sa fie ceva si sa nu apara la analize?

Ultima oara a fost editat de ale_0105 (2010-02-01 23:09:31)


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#505 2010-02-02 00:07:10

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

ale_0105 a scris:

Buna, de vreo 2 ani prietenul meu si-a facut un tatuaj la cineva acasa deci nu stiu cum s-a facut sterilizare si de atunci is tot stresata sa nu fi luat ceva. In decembrie l-am tot batut la cap sa-si faca analizele HIV si sifilis, au fost negative. Suntem impreuna de 6 ani eu nu am mai fost cu nimeni deci exclus sa fi luat eu de undeva ceva. Si acuma is stresata din cauza unei pete rosii in cerul gurii am intrebat si la alt topic da nu mi s-a raspuns. Credeti ca-i posibil sa fie ceva si sa nu apara la analize?

in primul rand nu poti presupune nimic despre statusul tau de sanatate inspirat de partener. e important sa iti faci tu analizele, ca sa fii sigura si mai relaxata.

in al doilea rand, riscurile maxime pentru tatuaj nu sunt in nici un caz hivul si sifilisul. despre sifilis este exclus, iar despre hiv, sansele sunt chiar mici. virusul hiv este chiar fragil si chiar daca exista aceasta posibilitate, ea este minima. este necesara o manevra foarte invaziva, care sunt sigura ca nu a avut loc. sansele erau de la bun inceput minime, dar foarte bine ca si-a facut analizele. hiv-ul se transmite azi prin 3 mari cai- sexual, de la mama la fat si prin transfuzii/droguri injectabile.

ceea ce implica insa un risc in cazul tatuajelor sunt cele doua virusuri hepatitice b si c. pentru asta ar fi bine sa isi faca analizele, pentru ca tatuajul e o cale eficienta de transmitere a acestor doua virusuri. si din pacate, pentru ca ele sunt mai rezistente la conditiile de mediu, vad o gramada de cazuri de persoane infectate de la stomatolog de exemplu, sunt boli chiar frecvente...

Pe scurt, ca sa fii sigura si sa nu mai fii stresata ai de facut asa:
1. sa iti faci tu analizele, sexul nu e singura cale care poate transmite bolile astea. asta te-ar linisti cel mai mult.
2. sa il rogi sa isi faca analizele de hepatita b si c. despre c se stie ca nu se transmite eficient pe cale sexuala. oricum, am detaliat analizele pe un alt topic, daca vrei o sa le repet.
3. nu inteleg ce e cu pata rosie, in al cui cer al gurii este si ce e cu ea? smile oricum, nu arata absolut nimic despre nimic, e doar o pata rosie care poate fi orice si nu trebuie sa te gandesti la ce e mai rau inainte de toate, desi e absolut uman sa o faci.

daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-02-02 00:08:11)

Offline

 

#506 2010-02-02 21:36:24

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: boli cu transmitere sexuala

ms pentru raspunsuri ...asa is femeile tot timpu stresate si daca nu avem probleme ne facem noi sa avem la ce ne gandi....am citit mult despre hiv si sifilis si am vazut ca apar deseori leziuni la nivelul mucoasei bucale. Deci cel putin de HIV si sifilis cred ca pot sta linistita, nu am facut nici transfuzii, nici la stomatolog nu am fost.... Oricum ar trebui sa merg si eu sa-mi fac analizele de la A la Z sa nu mai am atatea stresuri big_smile

Ultima oara a fost editat de ale_0105 (2010-02-02 21:37:28)


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#507 2010-02-02 21:49:49

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

ale_0105 a scris:

ms pentru raspunsuri ...asa is femeile tot timpu stresate si daca nu avem probleme ne facem noi sa avem la ce ne gandi....am citit mult despre hiv si sifilis si am vazut ca apar deseori leziuni la nivelul mucoasei bucale. Deci cel putin de HIV si sifilis cred ca pot sta linistita, nu am facut nici transfuzii, nici la stomatolog nu am fost.... Oricum ar trebui sa merg si eu sa-mi fac analizele de la A la Z sa nu mai am atatea stresuri big_smile

Stai linistita, si eu sunt foarte stresata de felul meu.

Sper ca totusi nu eviti stomatologul de frica bolilor smile Sifilisul il poti lua de la stomatolog doar daca el are sifilis si faci sex cu el, altfel nu ai cum smile si as putea spune si despre hiv cam acelasi lucru, trebuie sa fie o manevra foarte ciudata ca sa te poti infecta - ceva de genul sa scoata un instrument plin de sange din gura unui pacient si sa il foloseasca imediat pentru tine, sa te mai si taie, e absolut exclus, plus ca virusul e foarte usor distrus. Despre hepatite insa nu pot sa spun acelasi lucru, sunt extrem de frecvent transmise, chiar si in cabinete cu pretentii, fiindca sunt mult mai greu de distrus virusurile respective.

De la A la Z nu o sa poti sa le faci, dar unele din ele sunt recomandate, cum am mai zis, cele uzuale, mai ales pentru a vedea cum stai in legatura cu administrarea de anti conceptionale.

Multa sanatate iti doresc si cat mai putin stres!

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-02-02 21:50:27)

Offline

 

#508 2010-02-02 21:57:57

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: boli cu transmitere sexuala

Ar fi fain sa ne trezim dimineata fara stres:D Mi ciuda ca acuma nu is nici la scoala nici nu-s angajata nu am carte de munca deci nici asigurare de sanatate din pacate, macar puteam merge la doctorul de familie.

Ultima oara a fost editat de ale_0105 (2010-02-02 21:58:20)


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#509 2010-02-02 23:20:48

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

ale_0105 a scris:

Ar fi fain sa ne trezim dimineata fara stres:D Mi ciuda ca acuma nu is nici la scoala nici nu-s angajata nu am carte de munca deci nici asigurare de sanatate din pacate, macar puteam merge la doctorul de familie.

Cred ca daca mergi la urgenta si sustii ca te-ai intepat intr-un ac posibil contaminat o sa iti ia markerii de boli infectioase, dar nu cred ca e cazul sau vreo graba, asa ca mai bine astepti pentru cand va fi un moment mai bun, pentru ca se ridica la o suma maricica.

Offline

 

#510 2010-02-16 10:28:47

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: boli cu transmitere sexuala

ale_0105 a scris:

Buna, de vreo 2 ani prietenul meu si-a facut un tatuaj la cineva acasa deci nu stiu cum s-a facut sterilizare si de atunci is tot stresata sa nu fi luat ceva. In decembrie l-am tot batut la cap sa-si faca analizele HIV si sifilis, au fost negative. Suntem impreuna de 6 ani eu nu am mai fost cu nimeni deci exclus sa fi luat eu de undeva ceva. Si acuma is stresata din cauza unei pete rosii in cerul gurii am intrebat si la alt topic da nu mi s-a raspuns. Credeti ca-i posibil sa fie ceva si sa nu apara la analize?

Stai intr-un oras care are clinica de chirurgie oro-maxilo-faciala?Acolo un medic cu experienta ar stii sa iti dea o parere competenta, mai ales ca tu ai zis ca prea curand nu poti ajunge la analize.Pot sa-ti spun ca in cavitatea orala pot aparea leziuni de la o multime de boli, nu neaparat boli cu transmitere sexuala, dar in acelasi timp poate te-ai iritat doar pe palat si de asta au aparut.Incearca sa le urmaresti cateva zile si daca nu dispar mergi la un consult.

Offline

 

#511 2010-02-19 13:09:04

kallya17
New member
Inregistrat: 2009-11-29
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna. Am si eu o problema. Am fost de curand la ginecolog si am fost diagnosticata cu hipomenoree. In urma cu 3 ani am avut niste negi intra si extravaginali, si eu si partenerul de viata. El i-a cauterizat cu podofilina. La fel am facut si eu cu cei externi, iar inauntru am aplicat un unguent. Nu mai stiu exact cum se numea, dar stiu ca l-am gasit foarte greu si m-a scapat de negi. De atunci nu au mai aparut si nu am mai avut nicio problema. In urma cu 4 luni am avut niste sangerari intermenstruale care au durat o luna intreaga. Nu erau abundente, insa m-au ingrijorat. S-a diminuat si abundenta menstruatiei si acum abia consum un absorbant. Il schimb pt ca trebuie, ca asa l-as tine si doua zile. Cum va spuneam, am fost la medic si mi-a dat tratament cu cervugid, clafen supozitoare, cifran si arefam. Mi-a mai spus ca dupa tratament trebuie sa fac o genotipare HPV atunci cand am timp. Am facut testul papanicolau acum 6 luni si a iesit bine(cu exceptia candidei). Nu am dureri la contactul sexual, nici sangerari sau alte probleme. Am motive sa ma alarmez?

Offline

 

#512 2010-02-19 19:20:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: boli cu transmitere sexuala

Kallya17 ai warn pentru postare multipla. Citeste si respecta regulamentul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#513 2010-02-22 10:20:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

kallya17 a scris:

Buna. Am si eu o problema. Am fost de curand la ginecolog si am fost diagnosticata cu hipomenoree. In urma cu 3 ani am avut niste negi intra si extravaginali, si eu si partenerul de viata. El i-a cauterizat cu podofilina. La fel am facut si eu cu cei externi, iar inauntru am aplicat un unguent. Nu mai stiu exact cum se numea, dar stiu ca l-am gasit foarte greu si m-a scapat de negi. De atunci nu au mai aparut si nu am mai avut nicio problema. In urma cu 4 luni am avut niste sangerari intermenstruale care au durat o luna intreaga. Nu erau abundente, insa m-au ingrijorat. S-a diminuat si abundenta menstruatiei si acum abia consum un absorbant. Il schimb pt ca trebuie, ca asa l-as tine si doua zile. Cum va spuneam, am fost la medic si mi-a dat tratament cu cervugid, clafen supozitoare, cifran si arefam. Mi-a mai spus ca dupa tratament trebuie sa fac o genotipare HPV atunci cand am timp. Am facut testul papanicolau acum 6 luni si a iesit bine(cu exceptia candidei). Nu am dureri la contactul sexual, nici sangerari sau alte probleme. Am motive sa ma alarmez?

tratamentul primit nu se adreseaza hipomenoreei ci eventualelor probleme gasite de medic intravaginal...nu stiu daca e cazul sa te alarmezi pentru ca nu vad nici un diagnostic(cred insa ca nu, negii sunt dati de tulpini cu risc scazut)...
daca insa te ingrijoreaza hipomenoreea cred ca sunt utile dozari hormonale...caci ea ar trebui sa aiba o cauza avind in vedere cele povestite de tine, si sigur nu hpv-ul e aceea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.