homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-29


#533 2010-05-28 18:52:14

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: boli cu transmitere sexuala

buna ,

am si eu ceva intrebari... cum majoritatea virusurilor sunt total asimptomatice, gen HPV, HIV, cum iti dai seama ca l-ai contactat? Ok pt HPV... Papanicolau, screening in cazul in care pap iese rau etc etc... Dar pt HIV, ... analizele de sange normale pot ridica suspiciuni? stiu ca exista o analiza speciala de sange cu care se depisteaz insa pana ajungi sa o faci pe aceea, care sunt primele semne?
Mai pe scurt luam cazul clasic... om normal.. care se duce sau nu prea o data pe an la analize de sange, iar doctorul ii recomanda clasicele VSH, Colesterol fier ceva calciu si o leucograma eventual... din cate stiu eu cam astea sunt.

Poti avea HIV si analize absolut normale?

merci pt raspunsuri

Offline

 



#534 2010-05-28 19:09:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

nu stiu cum influenteaza infectia cu HIV analizele uzuale. chiar daca le-ar influenta, banuiesc ca nu ar face intr-un mod specific care sa duca cu gandul fix la HIV
asa ca, daca vrei sa excluzi o infectie cu HIV, fa testul la 6 luni de la situatia cu risc.

Offline

 

#535 2010-06-05 20:47:33

nicoleta1987_ok
New member
Inregistrat: 2009-09-30
Mesaje: 7

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna ziua, am si eu o mare problema.
in urma unor analize de secretie mi-a iesit ca am trichomonas....mi sa dat tratament clotrimazol si metronidazol, cel din urma dat si sotului, dar degeaba fara nici un efect. ce tratament as putea lua, pastile sau babesc pt a putea scapa deoarece este foarte neplacut.
Va multumesc anticipat.

Offline

 

#536 2010-06-05 20:55:54

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

mergi la medic sa-ti dea alt tratament, pe forum n-o sa-ti recomande nimeni. iar leacuri babesti nu cred ca te pot ajuta....  sanatate

Offline

 

#537 2010-06-14 19:01:42

alina.mald
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 14

Re: boli cu transmitere sexuala

buna tuturor! am si eu  o problema! timp de un an am luat marvelon, iar pe 14 mai mi-a venit mentruatia si nu le-a mai luat (vreau sa fac pauza o luna)... la o saptamana dupa menstra am luat postinor, iar la o saptamana am avut o sangerare (m-a tinut la fel k o menstra). am avut contacte sexuale protejate (cu prezervativ) ulterior, insa de cateva zile am o secretie anormala (galben-verzuie) abundenta, labiile mici si mari sunt inflamate cu usturimi si mancarirmi... azi, insa, mi-a venit din nou menstra! vroiam sa va intreb daca sa ma duc la ginecolog (e ceva urgent, nu mai pot sta asa... dar nu stiu daca ma primeste medicul daca am menstra) si daca pot sa incep din nou administrarea de marvelon in seara asta? va multumesc frumos!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2010-06-22 21:22:39

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: boli cu transmitere sexuala

pt fisa med. de la facultate tre sa fac analiza VDRL, care am vzt pe net k depisteaza sifilisul [asa e?] si RPA-??? despre ce analiza e vorba ?


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#539 2010-06-22 21:27:19

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: boli cu transmitere sexuala

alina.mald a scris:

buna tuturor! am si eu  o problema! timp de un an am luat marvelon, iar pe 14 mai mi-a venit mentruatia si nu le-a mai luat (vreau sa fac pauza o luna)... la o saptamana dupa menstra am luat postinor, iar la o saptamana am avut o sangerare (m-a tinut la fel k o menstra). am avut contacte sexuale protejate (cu prezervativ) ulterior, insa de cateva zile am o secretie anormala (galben-verzuie) abundenta, labiile mici si mari sunt inflamate cu usturimi si mancarirmi... azi, insa, mi-a venit din nou menstra! vroiam sa va intreb daca sa ma duc la ginecolog (e ceva urgent, nu mai pot sta asa... dar nu stiu daca ma primeste medicul daca am menstra) si daca pot sa incep din nou administrarea de marvelon in seara asta? va multumesc frumos!

1.Nu trebuia sa opresti administrarea pilulelor pt ca mai rau ti-a dereglat organismul. Pauza se face atunci cand ai probleme de sanatate sau daca vrei copil.

2.Sangerarile pe care le-ai avut sunt din cauza postinorului (efect advers).

3. Secretiile, mancarimile si usturimile sunt probabil din cauza unei infectii sau poate de la prezervativ. Cel mai indicat ar fi sa mergi la un control dupa menstruatie, asa nu stiu cata relevanta are. Pana ajungi la medic foloseste crema de galbenele pt exterior pt a calma usturimile/macarimile. Sanatate!

LE: abia acum am vazut ca postul e de cateva zile bune... neutral

Ultima oara a fost editat de piie (2010-06-22 21:28:34)

Offline

 

#540 2010-06-24 16:12:08

echinaceea
New member
Inregistrat: 2010-01-24
Mesaje: 74

Re: boli cu transmitere sexuala

help.....
doctoressa, am nevoie de sfatul tau...

acum o luna mi-a fost recoltata o secretie vaginala, din cauza unei scurgeri destul de urate. mi-a iesit tricomonas si gardnerella. am folosit 20 de zile ovule flagyl. si inca doua pastilute mici. nu mai stiu cum se numesc... ideea e ca acum CM mi-a intarziat deja 4 zile, testul de sarcina e negativ, nici nu as avea cum sa fi ramas insarcinata, pentru ca am avut doar contact protejat...

ideea e ca am fost azi la doctor, iar doctora mi-a recomnadat sa incep sa iau duphastone... pana cand imi vine ciclcul.... insa eu stiam ca hormonii nu se iau asa, oricand si oricum... nu am facut nici dozari hormonale ... nimic...
ce parere ai?
duphastone se ia chiar asa de usor?

eu am mai luat acum vreo 5-6 ani, pentru ovare polichistice, si stiu ca mi-a dereglat cilcul rau de tot, si pana la urma nu l-am mai luat...

ce ma sfatuiesti? ori daca a mai fost cineva in situatia asta....

va multumesc

Offline

 

#541 2010-06-24 16:27:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

duphastonul ti l-a dat ca sa-ti induca menstra. la o intarziere de doar 4 zile nu cred ca e cazul de duphaston, eu as zice sa mai astepti putin, poate iti vine.

Offline

 

#542 2010-06-24 18:47:55

naeme
Membru
Inregistrat: 2010-06-24
Mesaje: 2

Re: boli cu transmitere sexuala

Saliu!

Am si eu ceva problemute... prietenul meu a facut un set de analize si i-a iesit candida - drept urmare am mers si eu sa imi fac aproape toate analizele be baza de secretie vaginala. Acum problema este ca se pare ca am candida, vaginita si streptococ de tip B, iar eu nu am avut simptome de gen mancarime sau secretii aiurea, dar e drept ca o data am avut o raceala groaznica si am luat antibiotice.... in fine cum necum vreau sa scap, dar stiu ca poate avea efecte asupra fertilitatii, ce test as putea sa fac ca sa vad daca am probleme?

Rugamintea mea este daca se poate sa imi recomandati un ginecolog bun ca saptamana viitoare cand imi ies toate analizele sa pot sa vad ce e de facut.

Multumesc anticipat.

Offline

 

#543 2010-06-25 09:29:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

echinaceea a scris:

help.....
doctoressa, am nevoie de sfatul tau...

acum o luna mi-a fost recoltata o secretie vaginala, din cauza unei scurgeri destul de urate. mi-a iesit tricomonas si gardnerella. am folosit 20 de zile ovule flagyl. si inca doua pastilute mici. nu mai stiu cum se numesc... ideea e ca acum CM mi-a intarziat deja 4 zile, testul de sarcina e negativ, nici nu as avea cum sa fi ramas insarcinata, pentru ca am avut doar contact protejat...

ideea e ca am fost azi la doctor, iar doctora mi-a recomnadat sa incep sa iau duphastone... pana cand imi vine ciclcul.... insa eu stiam ca hormonii nu se iau asa, oricand si oricum... nu am facut nici dozari hormonale ... nimic...
ce parere ai?
duphastone se ia chiar asa de usor?

eu am mai luat acum vreo 5-6 ani, pentru ovare polichistice, si stiu ca mi-a dereglat cilcul rau de tot, si pana la urma nu l-am mai luat...

ce ma sfatuiesti? ori daca a mai fost cineva in situatia asta....

va multumesc

parerea mea e sa ai rabdare, 4 zile de intirziere nu sunt multe iar daca nu ne temem ca ar putea fi sarcina(si inteleg ca nu avem de ce ne teme) putem sa mai asteptam putin(citeva zile) si menstra va veni si singura


naeme e un topic cu ginecologi buni aici pe forum, cauta unul in orasul tau
si nu te stresa cu fertilitatea ca nimic din ce ai scris aici ca ai nu o afecteaza(in ciuda faptului ca tu ai auzit altceva...cel mai adesea ce auzim pe la colturi e gresit)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#544 2010-06-25 16:35:43

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: boli cu transmitere sexuala

A|3 a scris:

pt fisa med. de la facultate tre sa fac analiza VDRL, care am vzt pe net k depisteaza sifilisul [asa e?] si RPA-??? despre ce analiza e vorba ?

nimeni? dr. de fam a zis k e vb despre aceeasi analiza, dar n-a avut prea multa rabdare cu mn. ??


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#545 2010-06-25 16:40:07

daenarys
Vizitator

Re: boli cu transmitere sexuala

si rpa tot pt.sifilis este

 

#546 2010-06-25 19:09:11

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: boli cu transmitere sexuala

eu pe net am vzt k rpa ar fi ceva pulmonar, si rpr e pt sifilis. alte pareri?


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#547 2010-06-26 11:13:37

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: boli cu transmitere sexuala

A|3 a scris:

pt fisa med. de la facultate tre sa fac analiza VDRL, care am vzt pe net k depisteaza sifilisul [asa e?] si RPA-??? despre ce analiza e vorba ?

pareri? as mai vreau sa stiu dak rezultatul VDRL asta poate fi fals pozitiv din cauza AC-urilor sau a altor factori. ??


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#548 2010-06-26 11:24:55

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

A|3 a scris:

A|3 a scris:

pt fisa med. de la facultate tre sa fac analiza VDRL, care am vzt pe net k depisteaza sifilisul [asa e?] si RPA-??? despre ce analiza e vorba ?

pareri? as mai vreau sa stiu dak rezultatul VDRL asta poate fi fals pozitiv din cauza AC-urilor sau a altor factori. ??

rpa - din cate stiu eu este o radiografie pulmonara, nu are legatura cu sifilisul.
pentru sifilis se face vdrl plus o alta analiza numita tpha, care e mai specifica. anticonceptionalele nu iti pot influenta rezultatul analizei vdrl. ea poate fi fals pozitiva in anumite circumstante - de exemplu in anumite boli autoimune, dar daca asta va fi cazul se va face o analiza mai specifica pentru a verifica diagnosticul.

succes.

Offline

 

#549 2010-06-26 12:04:19

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: boli cu transmitere sexuala

dr mea de fam a zis k numa' vdrl trebuie facut, restu mi le da ea, si aici intra si rpa. dak e radiografie, nu trebuie facuta? cum imi da ea rezultatul?


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#550 2010-06-27 13:10:55

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

A|3 a scris:

dr mea de fam a zis k numa' vdrl trebuie facut, restu mi le da ea, si aici intra si rpa. dak e radiografie, nu trebuie facuta? cum imi da ea rezultatul?

intrebarea ma depaseste.asta deja nu am de unde sa iti spun eu. probabil ca presupune ca esti sanatoasa pe criterii clinice si de aceea iti da dovada fara sa mai faci radiografia. ea are insa un scop si eu in locul tau as face-o.
succes.

Offline

 

#551 2010-07-02 13:43:52

anni
Membru
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 4

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna ziua.Am si eu o nelamurire.Am fost la ginecolog si am fost diagnosticata cu trichomoniaza.Urmez tratament cu septovag 12 zile,ovule Cervucid 12 zile si tinizol.Problema este urmatoarea,am inceput un nou blister de pilule fara sa fac pauza dupa precedentul si acum dupa 13 pilule luate din blisterul nou,am simptome ca mi-ar veni menstruatia(scurgere plus dureri de burta).Nu stiu ce sa fac,sa continui sa iau pilulele pana la terminarea blisterului,sau sa intrerup si dupa ce imi trece menstruatia sa continui tratamentul pt trichomoniaza?Doamna doctor a zis sa nu folosesc ovulele pe perioada menstruatiei.

Va multumesc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.