homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-30


#552 2010-07-22 17:46:23

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna fetele:*
Acum cateva zile am fst la gineclog la un chiuretaj in urma caruia prin niste analize medicul mi a depistat infectia Chlamydia:|..
Am citit pe net cam tot ce este nevoie m am documentat ca sa styu ce tre sa fc insa nu inteleg o chestie: mi a fst dat un tratament cu: diclofenac supozitoare,ovule cervugid,antibiotice solutab unidox,ergomet fiole injectabile si gluconat de calciu...in timp ce pe un anumit site am citit ca aceasta infectie se trateaza cu medicamente gen tetraciclina doxacilina..si inca cv nu mai retin numele:|.
O alta nelamurire:styu ca este o boala cu transmitere sexuala insa o poti lua si din alte parti??..adika este obligatoriu s'o fi luat de la EL sau poate trebuie sa am mai multa grija de igiena mea...pt ca snt f revoltata ca m'a infecatat  (EL)cu boala asta:|
Ms:*pusspuss

Offline

 



#553 2010-07-22 17:52:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

unidoxul este doxiciclina, tratamentul este ok. partenerul tau trebuie sa urmeze si el tratament. la doua saptamani dupa, repetati amandoi analizele. uneori trece mai greu infectia asta si trebuie sa va asigurati ca ati scapat amandoi.
este putin probabil sa iei chlamydia altfel decat prin contact sexual.

Offline

 

#554 2010-07-22 21:04:17

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: boli cu transmitere sexuala

ms mult gargarita:*puss
oricum partener nu mai am deci...sa fie sanatos si'asa el m'a infectatX(X(

Offline

 

#555 2010-07-24 02:04:06

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: boli cu transmitere sexuala

inca o problema aparuta recent mai am:|...astazi a fst ultima zi de fiole ergomet 5 la nr...styu ca snt folosite pt curatare...insa imi curge putin sange...nu e chiar sange pt ca are o nuanta spre maro si nu curge am obs pe hartia igienica...de la ce sa fie oare?de la ergomet...tinand cont ca am fc de curand un chiuretaj??cesafac
Oare snt normale??
Snt terorizata pt ca la cate cazuri am vz la televizor..chiuretaje facute decat pe jumate si toate cele..neutral...Am incredere in doctora mea ca e 100 % ok insa gandu ma omoara...Aseara cand m am pus in pat m'a luat o ameteala in timp ce incercam sa dorm...mi a trecut imediat dar m am speriat...banuiesc ca e de la doxicilina..

Ultima oara a fost editat de Ynna (2010-07-24 12:27:07)

Offline

 

#556 2010-07-25 12:44:22

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: boli cu transmitere sexuala

nu ma ajuta nimeni????neutralneutralsad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2010-07-25 12:50:54

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: boli cu transmitere sexuala

mergi la medic iar , eu cred ca sangerarile sunt de la chiuretaj smile

Offline

 

#558 2010-07-30 14:42:54

mika08
Membru
Inregistrat: 2008-08-20
Mesaje: 4

Re: boli cu transmitere sexuala

Salut tuturor!

Am o nelamurire mare!

Mi-am inceput de curand viata sexuala(nu am folosit prezervativ), a doua zi am inceput sa am cam toate simtomele cistitei inclusiv urinari cu sange. Am aflat ca ar putea fi "cistita din luna de miere" care apare la femei imediat dupa inceperea vietii sexuale.

Am mai aflat ca exista si uretrita care are simtome asemanatoare cu cistita, diagnosticul exact fiind dat de urocultura.

intrebarea 1: uretrita este un bts?

intrebarea 2: cistita este un bts? (din cate am inteles eu, nu e)

intrebarea 3: din urocultura se poate stabili care e diagnosticul dintre cele doua, cistita sau uretrita (sau pentru ultima, trebuie mai multe anaize)?

Daca ar fi sa fie uretrita, barbatul poate fi purtator al bacteriei?

Urmeaza sa fac analizele saptamana viitoare! pana atunci sunt speriata!

astept raspunsurile voastre!

Offline

 

#559 2010-07-30 15:10:17

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: boli cu transmitere sexuala

1. Nu.

2. Nu.

3. Da.

Nu cred ca ai de ce sa te sperii. Fa analizele, ia tratamentul pe care ti-l va prescrie medicul so totul se va rezolva. Nu ai de ce sa iti faci griji.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#560 2010-08-31 21:51:58

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

mika08 a scris:

Salut tuturor!

Am o nelamurire mare!

Mi-am inceput de curand viata sexuala(nu am folosit prezervativ), a doua zi am inceput sa am cam toate simtomele cistitei inclusiv urinari cu sange. Am aflat ca ar putea fi "cistita din luna de miere" care apare la femei imediat dupa inceperea vietii sexuale.

Am mai aflat ca exista si uretrita care are simtome asemanatoare cu cistita, diagnosticul exact fiind dat de urocultura.

intrebarea 1: uretrita este un bts?

intrebarea 2: cistita este un bts? (din cate am inteles eu, nu e)

intrebarea 3: din urocultura se poate stabili care e diagnosticul dintre cele doua, cistita sau uretrita (sau pentru ultima, trebuie mai multe anaize)?

Daca ar fi sa fie uretrita, barbatul poate fi purtator al bacteriei?

Urmeaza sa fac analizele saptamana viitoare! pana atunci sunt speriata!

astept raspunsurile voastre!

Nelamurirea mea este de ce ti-ai inceput viata sexuala fara prezervativ. Incearca sa nu mai repeti asta, iti faci doar rau.
Diagnosticele nu ti le pui singura, ti le pune un medic, iar simptomele cistitei pot fi la fel de bine simptomele unei infectii cu transmitere sexuala. Diagnosticul exact intre cistita si uretrita nu poate fi dat de urocultura. Tratamentul insa este aproximativ acelasi.
1. poate fi o bts, de exemplu in cazul chlamydiei
2. teoretic nu
3. nu

Barbatul poate fi purtator al multor lucruri, fapt de care trebuia sa fii constienta inainte sa ai un contact sexual neprotejat. Pe de alta parte, simptomele corelate direct cu actul sexual nu puteau incepe chiar a doua zi decat in cazul unei infectii banale, provocate de translocarea germenilor prin insusi actul sexual.

Parerea mea: mergi la medic, mergi si la planning, nu  mai face sex fara prezervativ +/- fa analize complete peste cateva luni.

Succes.

Offline

 

#561 2010-08-31 23:28:04

mika08
Membru
Inregistrat: 2008-08-20
Mesaje: 4

Re: boli cu transmitere sexuala

Va multumesc pentru raspunsuri!

Stiu ca nu exista scuza pentru ca nu am folosit un prezervativ.

Mi-am facut analizele! am avut o infectie urinara, care nu am inteles exact din ce cauze se face, cu e.coli
pe internet sunt o gramada de explicatii si cum nu sunt medic nu stiu ce sa mai inteleg. Explicatia asta imi pare cea mai potrivita pentru cazul meu.

"Escherichia coli: infectia cu E. coli poate sa apara la femei in special dupa primul act sexual (motiv pentru care a fost numita si ?cistita lunii de miere?). Se datoreaza vehicularii bacteriilor din regiunea perineala spre cea genitala si ca urmare a acestei deplasari pot sa apara si infectii uretrale. "

Medicul mi-a dat tratament pe baza antibiogramei de o saptamana cu nolicin. M-am simtit mai bine din ziua respectiva. E drept ca pana am reusit sa fac analizele, durerile aproape ca au disparut iar sangerari deloc, ma gandeam chiar sa nu mai fac analizele, dar ce nu e tratat sigur nu face bine la nimeni, trebuia sa stiu ce am.
Din documentarea ce mi-am facuto infectia cu e.coli e destul de urata. trece greu, uneori deloc, sper sa nu mai am probleme cu ea. ma simt bine nu am mai avut probleme si sper sa nici nu mai am.

Offline

 

#562 2010-09-01 01:13:46

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

mika08 a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri!

Stiu ca nu exista scuza pentru ca nu am folosit un prezervativ.

Mi-am facut analizele! am avut o infectie urinara, care nu am inteles exact din ce cauze se face, cu e.coli
pe internet sunt o gramada de explicatii si cum nu sunt medic nu stiu ce sa mai inteleg. Explicatia asta imi pare cea mai potrivita pentru cazul meu.

"Escherichia coli: infectia cu E. coli poate sa apara la femei in special dupa primul act sexual (motiv pentru care a fost numita si ?cistita lunii de miere?). Se datoreaza vehicularii bacteriilor din regiunea perineala spre cea genitala si ca urmare a acestei deplasari pot sa apara si infectii uretrale. "

Medicul mi-a dat tratament pe baza antibiogramei de o saptamana cu nolicin. M-am simtit mai bine din ziua respectiva. E drept ca pana am reusit sa fac analizele, durerile aproape ca au disparut iar sangerari deloc, ma gandeam chiar sa nu mai fac analizele, dar ce nu e tratat sigur nu face bine la nimeni, trebuia sa stiu ce am.
Din documentarea ce mi-am facuto infectia cu e.coli e destul de urata. trece greu, uneori deloc, sper sa nu mai am probleme cu ea. ma simt bine nu am mai avut probleme si sper sa nici nu mai am.

Nu e vorba de scuza, ca nu te judeca nimeni aici, e vorba ca e rau pentru tine.
In al doilea rand, te rog frumos sa iti iei informatiile de la cineva mai de incredere. Pot sa fiu eu daca si cand am timp smile sau mai degraba mama ta, medicul tau de familie sau medicul ginecolog, avand in vedere ca trebuie sa ai unul acum ca ti-ai inceput viata sexuala.
Ceea ce ai scris in primul paragraf e adevarat partial, prin contactul sexual se pot mobiliza microbii - e coli e normal sa fie in tractul digestiv si se ajunge la infectii urinare. Nu e o regula sa apara prima oara, poti sa patesti des.

Cu a doua parere ai gresit. Infectia cu e coli e mai mult decat banala, frecventa si usoara. Trece dar poate reaparea daca nu ai igiena locala adecvata sau chiar prin contact sexual etc.

Si eu sper sa nu mai ai probleme, dar in cazul in care partenerul tau nu are analizele facute recent - si nu analize despre care doar spune ca sunt facute recent - te rog din suflet sa folosesti protectie prin prezervativ si sa iti faci tu analizele peste cateva luni.

Sanatate.

Offline

 

#563 2010-09-01 20:27:35

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: boli cu transmitere sexuala

Legat de BTS-uri, as dori sa imi fac analize si pentru hepatita B (am inteles ca analiza este AgHbs) si hepatita C. Pentru hepatita C ce analiza ar trebui sa fac? La sanador am gasit 2 tipuri de analize: AgHcv care este 390 lei si Anti HCV ser care este 59 lei. Mi se par diferete foarte mari de pret si nu stiu pe care ar trebui sa le fac.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#564 2010-09-01 22:20:11

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

coraline a scris:

Legat de BTS-uri, as dori sa imi fac analize si pentru hepatita B (am inteles ca analiza este AgHbs) si hepatita C. Pentru hepatita C ce analiza ar trebui sa fac? La sanador am gasit 2 tipuri de analize: AgHcv care este 390 lei si Anti HCV ser care este 59 lei. Mi se par diferete foarte mari de pret si nu stiu pe care ar trebui sa le fac.

ac anti hcv, ei sunt cei folositi pentru screening. trebuie sa treaca in medie 3 luni de la ultimul contact sexual neprotejat sau ultima expunere - stomatolog, interventii etc pentru ca testele astea sa fie valabile.

daca ai cumva bani ai putea sa faci si anti hbs. presupun ca nu ai fost vaccinata. daca anticorpii astia ies pozitivi, inseamna ca ai trecut prin boala fara sa stii si acum esti protejata. daca ei ies negativi iti recomand cu drag sa iti faci vaccinul. sunt 3 doze, in total o sa dai cam 60 lei pe doza, dar eu cred ca merita.

succes.

Offline

 

#565 2010-09-01 22:31:45

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: boli cu transmitere sexuala

Iti multumesc mult Moksha, as vrea sa le fac pe amandoua, pentru Ag Hbs am vazut ca se face screening, deci presupun ca este ce spui tu ca trebuie facut. ce bine ca este analiza aceea mai ieftina, parca nu voiam sa dau 400 de lei pe ea...
Nu mi se pare scump vaccinul, chiar foarte ok, astept sa treaca perioada si cu prima ocazie le voi face pe amandoua.
Multumesc din nou  puss


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#566 2010-09-01 22:34:11

grirox
New member
Inregistrat: 2008-05-27
Mesaje: 32

Re: boli cu transmitere sexuala

am si eu o intrebare legata de modalitatea de transmitere a trichomonas. exista vreo posibilitate sa fi contactat boala de pe colacul unui wc? una dintre prietenele mele a descoperit ca are trichomonas si desi nu locuim impreuna am fost in vizita acum o luna .... eu sunt foarte sensibila... daca exista cea mai mica posibilitate de a contacta o boala sunt sigura ca o fac... nu am simptome... urmeaza sa ma duc la ginecolog sa imi interpreteze niste analize si cu siguranta voi face si o analiza de secretie dar pana atunci ma puteti ajuta cu un raspuns? smile multumesc


Life is a waterfall,
We're one in the river,
And one again after the fall.

Offline

 

#567 2010-09-01 23:11:49

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

grirox a scris:

am si eu o intrebare legata de modalitatea de transmitere a trichomonas. exista vreo posibilitate sa fi contactat boala de pe colacul unui wc? una dintre prietenele mele a descoperit ca are trichomonas si desi nu locuim impreuna am fost in vizita acum o luna .... eu sunt foarte sensibila... daca exista cea mai mica posibilitate de a contacta o boala sunt sigura ca o fac... nu am simptome... urmeaza sa ma duc la ginecolog sa imi interpreteze niste analize si cu siguranta voi face si o analiza de secretie dar pana atunci ma puteti ajuta cu un raspuns? smile multumesc

riscul e neglijabil spre zero. stai linistita.
analizele o sa iti arate oricum daca e vreo problema.

Offline

 

#568 2010-09-01 23:17:51

grirox
New member
Inregistrat: 2008-05-27
Mesaje: 32

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc pentru raspuns smile o seara cat mai buna


Life is a waterfall,
We're one in the river,
And one again after the fall.

Offline

 

#569 2010-09-02 10:56:35

iancutudorita
New member
Inregistrat: 2010-07-26
Mesaje: 15

Re: boli cu transmitere sexuala

Tot citind pe aici m-am ingrozit..am citit ca datorita tratamentului cu antibiotice poti face candidoza..pfff..pai eu de mica am avut probleme cu amigdalele si am tot luat antibiotice pana acum vreo 4 anisori, cand nu am mai racit asa des..o data am avut mancarime si o scurgere branzoasa atat eu cat si partenerul,am mers la un control si doctorita mi-a dat tratament ovule cervugid si flucovim 150,insa partenerul nu a luat nimic,desi i-am zis ca a luat si el mi-a recomandat sa se dea cu clotrimazol crema el si atat..doamna doctor este o prietena de familie,m-o fi tratat superficial?Si daca era candidoza a putut sa isi dea seama fara analiza secretiei? Atunci nu am dat prea mare importanta,asta s-a intamplat acum un an jumate-doi,de atunci nu am mai patit asa ceva,daca nu a fost tratata corespunzator poate sa recidiveze boala? Am acelasi partener de 3 ani si a fost prima data la amandoi,nu cred ca exista posibilitatea sa ma fi inselat..daca nu am simptome ar trebui sa fac o analiza a secretiei totusi? Si unde se face asta?Poate preleva secretie medicul ginecolog sau cum?Multumesc anticipat!

Offline

 

#570 2010-09-02 11:30:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

stii ca trebuie sa mergi anual la un control ginecologic + macar examen Papanicolau. mergi la ginecolog si cere si un examen de secretie, chiar daca nu ai simptome.
daca mai iei antibiotice, cere medicului si un antimicotic, preventiv.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.