homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-28


#514 2010-03-02 09:14:23

angel sweet for u
New member
Inregistrat: 2010-02-10
Mesaje: 56

Re: boli cu transmitere sexuala

buna ziua.as dori sa fac si eu un set de analize ale secretiei +papanicolau,dar as prefera o clinica privata,sau un laborator bun.imi poate recamanda cineva?doctoressa?si cam cat ar costa?multumesc anticipat

Offline

 



#515 2010-03-02 15:19:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

angel sweet for u a scris:

buna ziua.as dori sa fac si eu un set de analize ale secretiei +papanicolau,dar as prefera o clinica privata,sau un laborator bun.imi poate recamanda cineva?doctoressa?si cam cat ar costa?multumesc anticipat

eu le-am facut la Medicover, am dat 411 lei pe: examen secretie (lama), culturi, chlamidia, micoplasma, ureaplasma, pap in mediu lichid. cu pap normal este cu cateva zeci de lei mai ieftin. analizele ei le lucreaza la Synevo care este un laborator bun si Papul la Micomi care sunt recunoscuti ca fiind specializat in probleme ale colului. pt un pret un pic mai mic poti sa mergi sa faci Papul direct la Micomi si restul analizelor direct la Synevo.
sau, o alta varianta f buna este Institutul Cantacuzino unde poti sa le faci pe toate, la preturi asemanatoare cu ale Medicover-ului.

asta presupunand ca esti din bucuresti, ca nu ai specificat  tongue

Offline

 

#516 2010-03-23 20:39:27

misona
Membru
Inregistrat: 2010-03-23
Mesaje: 2

Re: boli cu transmitere sexuala

buna!
am si eu o mica intrebare si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, motivul a fost ca nu stiu incadrarea diagnosticului pus.
diagnosticul a fost de colpita mixta pentru care am tot facut tratament cu ovule plus diverse medicamente injectabile si orale. intrebarea este cat de transmisibila este aceasta boala la partener daca a avut loc doar un singur contact sexual oral. trebuie si el sa urmeze tratament? eu am fost de curand la medic pt analize in urma tratamentelor si mi s-a spus ca acum secretia arata ok si ca nu mai sunt inflamata.
dar imi este frica sa nu-l fi infectat si pe el sad(dupa care sa ma reinfectez si eu.
rog un raspuns avizat pana indraznesc sa vb personal cu doctorul meu, plus ca rezultatul analizelor de azi vin abia dupa 10 zile lucratoare
PS: ce este de fapt aceasta colpita mixta, cum se transmite, cum apare, de ce?
multumesc de raspuns

Offline

 

#517 2010-03-23 21:19:19

persifona
Vizitator

Re: boli cu transmitere sexuala

Nu se transmite, stai linistita. Daca ar fi fost asa, ti-ar fi dat tratament si pt el, dar nu e cazul.

 

#518 2010-03-25 19:51:03

misona
Membru
Inregistrat: 2010-03-23
Mesaje: 2

Re: boli cu transmitere sexuala

persifona a scris:

Nu se transmite, stai linistita. Daca ar fi fost asa, ti-ar fi dat tratament si pt el, dar nu e cazul.

buna si mersi pt raspuns. asta e problema ca nu am indraznit sa-i spun de oral si de aceea acum sunt un pic mai mult ingrijorata  disperat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2010-04-19 22:32:43

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: boli cu transmitere sexuala

buna fetelor ,am revenit cu o chestie ciudata,eu si prietenul meu o facem fara de 1 an si nu am avut probleme de genul infectii(decat unele dereglari vaginale)dar acum cred ca e ceva mai rau.
am avut ultimul contac neprotejat luni si ieri ,m-am trezit cu o secretie galbena verzuie si un miros oribil asa peste noapte si primul gand a fost de ce?si de unde naiba?azi am fost si am facut 2 recoltari din col si secretie vaginala sa vad problema si asistenta mi a zis ca la cum arata e vorba ori despre candida ori gonoree.
m-am documentat un pic despre gonoree deoarece candida am avut anul trecut si am tratat-o.Am vazut si eu azi ca semnele de la candida seama cu cele de la gonoree pana la faza cand am bagat jos degetelul ieri sa vad daca asa miroase sau mi se pare si in interior si mirosea groznic si a iesit si sange,un pic o picatura 2 de sange pe deget,iar luni la al doilea contact am avut si dureri.
stau cu sufletul la gura pana miercuri cand voi primi rezultatul,dar nu inteleg gonoreea daca ar fi de unde s-o iau ca prietenul meu e curat(asa cred)si eu nu l insel asta e chestia(daca n-o face el)lol
tin sa va zic ca abia pe 27pot sa ma duc la ginecolog  si am si o fisura anala care s-a agravat ,mi a curs foarte mult sange duminica seara si a ajuns si m-ai in fata ...poate fi asta motivul pentru care am facut infectia asta?


astazi m am vazut cu el si penisul lui e foarte "deshidratat"adica i se curata mici pielite dupa el si miroase a statut...deja ma ingrijorez:((((


am facut-o protejat pentru ca nu ne putem abtine si mi-a zis ca vaginul meu era foarte fierbinte....asa l-a simtit...i-ar acele dureri nu l-am m-ai avut si pe el l -am pus sa se dezinfecteze cu betadine pana iau un tratament de la medic........si culmea ca secretia mea acum numai miroase f urat ci a statut doar



acest mesaj a fost scris miercurea trecuta si analizele le-am facut joi ...

Ultima oara a fost editat de hellgirl (2010-04-19 22:36:25)

Offline

 

#520 2010-04-19 22:56:21

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: boli cu transmitere sexuala

secretia verzui....poate sa indice si gardnerella (+ candidoza)
Simptomele ce le are pritenul tau par a fi de la candidoza...
in legatura cu sangerarea si durerile...nu e normal ...si ma duce cu gandul la o posibila rana pe col insa asta ar fi trebuit sa-ti spuna cand ti-a recoltat proba.
iar ca o concluzie nu te ingrijora prea tare pana nu primesti rezultatele ca se poate sa fie doar o infectie banala smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#521 2010-05-10 17:04:13

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: boli cu transmitere sexuala

am revenit  am fost la medic si ghiciti ce "noroc" pe capul meu, mai multe colonii de candida si streptocop de grup B hemolitic, eu nu inteleg de unde este streptococul acesta si vreau sa stiu cum se i a ca eu am facut-o protejat:-|, am urmat tratament cu zinat 10 zile si eu si prietenul meu plos mie mi-a mai dat si  Fluconazol sandoz 50 ml si pe langa 3 zile de canesten pastilute care se bagau in mine pentru candida .
Mi a zis dupa 2 saptamana sa ma duc iar la control dar deja vad ca secretia mea are totusi un miros ciudat ,si pe langa asta am citit de la cateva fete disperate ca au incercat tratamentul cu zinat si nu a dat roade(pe mine una ma secat de bani 600 de ron pana acum) si nu mi-as m ai permite inca 600 de ron iar , vreau sa stiu totusi ceva concret un tratament ,pana ma duc la dermatoloaga mea iar


secretia mea are un miros gen de pastile(inainte miroasea a peste mort)
este putin dar foarte putin apoasa si culoarea e ok.


Vreau sa stiu despre acest streptococ daca se v a tratat ,sau masuri de prevenire pentru ca eu m am trezit cu el si dermatoloaga mea a zis ca e posibil sa fie asa de la faptul ca eu am o fisura anala si am scaun cam 1 max de 2 ori pe saptamana si de aceasta am ajuns si la candida,bacteriile de la fundulet au migrat catre fata asa sa fie?


Nu stiu eu lucrez si intr-un mediu stresant si mi a mai zis ca si asta ma afecteaza foarte mult si nu ma odihnesc.


astept un raspuns

Ultima oara a fost editat de hellgirl (2010-05-10 17:06:44)

Offline

 

#522 2010-05-13 11:43:33

nikol30
New member
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 14

Re: boli cu transmitere sexuala

Mi-au aparut niste bubite mici in zona genitala pe labiile mari care imi provoaca mincarimi  puternice si o oarecare durere, usturime in vagin. Mentionez ca scurgerea vaginala nu are un miros urit.
Pina la efectuarea unei vizite ginecologice as dori sa stiu cu ce bts-uri se asociaza aceste simptome.

Offline

 

#523 2010-05-13 18:59:41

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

nikol30 a scris:

Mi-au aparut niste bubite mici in zona genitala pe labiile mari care imi provoaca mincarimi  puternice si o oarecare durere, usturime in vagin. Mentionez ca scurgerea vaginala nu are un miros urit.
Pina la efectuarea unei vizite ginecologice as dori sa stiu cu ce bts-uri se asociaza aceste simptome.

poate fi orice, chiar si o iritatie banala, dar ar putea fi vorba si despre herpes. ramane de vazut, fugi la medic.

Offline

 

#524 2010-05-13 23:19:25

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: boli cu transmitere sexuala

...imi raspunde si mie cineva dreaq la ce am postat sau stau degeaba si tot ma uit in fiecare zi, mi a zis un operator acum o saptamana ca o sa mi raspunda doctoressa.
Mai traieste?las-o dreacu de treaba  e chiar asa de greu sa zica  daca stie sau nu  cum sta treaba la ce am intrebat!!!!

Offline

 

#525 2010-05-14 00:20:34

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

hellgirl a scris:

...imi raspunde si mie cineva dreaq la ce am postat sau stau degeaba si tot ma uit in fiecare zi, mi a zis un operator acum o saptamana ca o sa mi raspunda doctoressa.
Mai traieste?las-o dreacu de treaba  e chiar asa de greu sa zica  daca stie sau nu  cum sta treaba la ce am intrebat!!!!

e atat de evident ca daca nu ti-a raspuns nimeni raspunsul este ca nu stie sau nu a avut timp. e un forum, nu e absolut nimeni obligat sa iti raspunda tie personal, doar nu ai platit consultatie sau astepti la rand. limbajul tau nu iti face prea multa cinste, ar trebui sa ai mai mult bun-simt, dar intr-adevar e complicat. sa apreciezi faptul ca cineva isi face timp sa raspunda pe un forum, asa cum face doctoressa, e se pare mult prea greu pentru tine. si sa realizezi ca sunt zeci de persoane ca tine, care asteapta raspuns, dintre care unele in situatii mai disperate. ma rog...

in legatura cu ce ai intrebat, intr-adevar o persoana de pe forum o sa stie sa iti raspunda mai complet decat doctorita care te-a vazut smile intr-adevar, surpriza, dermatoloaga ta a avut dreptate, streptococul nu se transmite neaparat pe cale sexuala, el cel mai adesea colonizeaza tractul digestiv si trece in vagin prin diferite metode, inclusiv prezenta unor fisuri anale sau alte tipuri de modificari de tranzit, dar pe de alta parte acest streptococ poate exista pur si simplu in vagin, sa "traiasca" acolo si sa se exprime mai mult sau mai putin. probleme mari nu sunt cu el daca nu esti insarcinata, dar evident ca trebuie tratat. despre candida iar exista o gramada de cauze pentru care apare, dar nu as zice ca transmiterea sexuala e pe primul loc. totusi e bine ca prietenul tau sa primeasca si el tratament, ceea ce s-a si intamplat. intr-adevar nu stiu de ce s-a ales chiar zinatul dintre toate antibioticele, presupun ca aceasta a fost alegerea cea mai potrivita pentru cazul tau.

nu exista metode de prevenire decat evitarea contaminarii ano-vaginale, adica sters corect, evitare diaree/constipatie, metode care vezi si tu ca nu sunt prea utile. cert e ca nu e o problema majora. fetele despre care ai citit sunt exceptii, acest streptococ se trateaza cu succes, dar reapare de multe ori pentru ca se pastreaza conditiile ce ii favorizeaza inmultirea.

intr-adevar se vede ca esti stresata, dar nu are legatura cu streptococul, poate doar cu candida prin afectarea generala a organismului.

Offline

 

#526 2010-05-14 00:30:27

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: boli cu transmitere sexuala

in primul rand ia si iti controleaza vocabularul...daca nu te-ai prins pana acum, aici nu este nimeni platit, prin urmare nici obligat sa iti raspunda tie...si ti se raspunde atunci cand cineva stie sigur...nu cred ca ai fi preferat un raspuns rapid si gresit...sau da?

sa trecem peste asta...
cel mai frecvent streptococ de grup B este Str. agalactiae, care este un streptococ piogen animal, dar care poate fi gasit ocazional si la om in vagin, intestin sau orofaringe;

Str. de grup B poate determina infectii ale nou nascutului si ale adultului. La adult nu apar afectiuni grave decat la diabetici sau varstnici(cei imunosupresati) unde pot sa apara infectii urinare, endocardite, meningite etc. chiar daca nu da afectiuni grave la pacientii cu un sistem imun solid, este bine ca acest streptococ sa fie "eliminat", deoarece in cazul unei sarcini ar ridica mari probleme cauzand afectiuni grave ale nou-nascutului.

Transmitere: de la mama la fat, sau vertical - intre membrii familiei si nu in ultimul rand prin contact sexual;
Tratamentul se face cu antibiotice de obicei aminopeniciline...

tu pentru tratarea str. B ai primit un antibiotic(zinat)...pe care in mod spectaculos l-ai asociat si cu un tratament pentru Candida nu?. Fff gresit...trebuia intai sa iei tratamentul pentru streptococ...apoi sa faci o pauza de cateva zile si apoi sa urmezi CORECT tratamentul pentru candida.

Prin corect ma refer la:
1. fara contact sexual pe perioada tratamentului;
2. lenjeria partenerilor dezinfectata;
etc etc...
sper ca te-am lamurit si ti-am stins o parte din nemultumiri


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#527 2010-05-14 00:34:26

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

x_ynna a scris:

in primul rand ia si iti controleaza vocabularul...daca nu te-ai prins pana acum, aici nu este nimeni platit, prin urmare nici obligat sa iti raspunda tie...si ti se raspunde atunci cand cineva stie sigur...nu cred ca ai fi preferat un raspuns rapid si gresit...sau da?

sa trecem peste asta...
cel mai frecvent streptococ de grup B este Str. agalactiae, care este un streptococ piogen animal, dar care poate fi gasit ocazional si la om in vagin, intestin sau orofaringe;

Str. de grup B poate determina infectii ale nou nascutului si ale adultului. La adult nu apar afectiuni grave decat la diabetici sau varstnici(cei imunosupresati) unde pot sa apara infectii urinare, endocardite, meningite etc. chiar daca nu da afectiuni grave la pacientii cu un sistem imun solid, este bine ca acest streptococ sa fie "eliminat", deoarece in cazul unei sarcini ar ridica mari probleme cauzand afectiuni grave ale nou-nascutului.

Transmitere: de la mama la fat, sau vertical - intre membrii familiei si nu in ultimul rand prin contact sexual;
Tratamentul se face cu antibiotice de obicei aminopeniciline...

tu pentru tratarea str. B ai primit un antibiotic(zinat)...pe care in mod spectaculos l-ai asociat si cu un tratament pentru Candida nu?. Fff gresit...trebuia intai sa iei tratamentul pentru streptococ...apoi sa faci o pauza de cateva zile si apoi sa urmezi CORECT tratamentul pentru candida.

Prin corect ma refer la:
1. fara contact sexual pe perioada tratamentului;
2. lenjeria partenerilor dezinfectata;
etc etc...
sper ca te-am lamurit si ti-am stins o parte din nemultumiri

foarte frumos ai explicat dar nu prea sunt de acord cu transmiterea intre membrii familiei si nici cu cea sexuala neaparat, pentru ca am zis deja, fiecare cu streptococul lui smile face parte din flora saprofita normala a organismului. singurul moment cand e intr-adevar periculos e la nou-nascut si la imunodeprimati - si cand zic asta nu ma refer la stres, ci la cancere, hiv, transplant etc.
cat despre asocierea antibiotic+tratament pentru candida sa stii ca sunt multi care o recomanda, acum depinde de medic si de pacient..

Offline

 

#528 2010-05-14 00:40:19

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: boli cu transmitere sexuala

moksha fata vroia sa stie cum se poate transmite...si din cate stiam eu sunt cam 3 cai: vertica (mama-fat), orizontal (si aici intra de obicei persoanele cu care vii in contact nu?) si pe cale sexuala...am zis ca sa le expun pe toate ca sa fie informata;

si in legatura cu candida, eu stiu ca antibioticele favorizeaza aparitia si mentinerea ciupercii, prin urmare m-am gandit ca o asociere nu ar fi asa benefica;

dar daca tu stii mai bine eu nu te contrazic...din cate stiu esti cu cativa ani inaintea mea in medicina ...eu abia onorez anul 2 tongue


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#529 2010-05-14 00:47:24

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

x_ynna a scris:

moksha fata vroia sa stie cum se poate transmite...si din cate stiam eu sunt cam 3 cai: vertica (mama-fat), orizontal (si aici intra de obicei persoanele cu care vii in contact nu?) si pe cale sexuala...am zis ca sa le expun pe toate ca sa fie informata;

si in legatura cu candida, eu stiu ca antibioticele favorizeaza aparitia si mentinerea ciupercii, prin urmare m-am gandit ca o asociere nu ar fi asa benefica;

dar daca tu stii mai bine eu nu te contrazic...din cate stiu esti cu cativa ani inaintea mea in medicina ...eu abia onorez anul 2 tongue

bravo smile
nu e vorba de contrazis, iti ziceam doar ca in acest caz nu prea se transmite pe cale orizontala cum zici tu, in 99% din cazuri (minim) e vorba de o autocontaminare. am incercat sa fiu si mai completa decat ce ai zis tu, nu te-am contrazis propriu-zis.

offtopic felicitari, esti foarte bine pregatita pentru anul 2, eu eram total pe alta lume atunci smile

Offline

 

#530 2010-05-14 00:50:28

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: boli cu transmitere sexuala

rodnar saru'mana!! ...nu's nici eu chiar asa de pregatita, inca bat campii si imi zboara mintea aiurea tongue ...dar cateodata mai cad pe subiect tongue


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#531 2010-05-14 00:58:49

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

x_ynna a scris:

rodnar saru'mana!! ...nu's nici eu chiar asa de pregatita, inca bat campii si imi zboara mintea aiurea tongue ...dar cateodata mai cad pe subiect tongue

offtopic esti, asculta ce zic eu, e mare lucru si ca iti faci de lucru pe aici si mai dai o parere, mai citesti. keep up the good work.

Offline

 

#532 2010-05-14 01:02:01

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: boli cu transmitere sexuala

offtopic: thx! mult succes si tie!! puss


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.