homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-32


#590 2010-09-12 16:24:48

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

tratamentul a fost pe baza de antibiograma? n-ai decat sa continui tratamentul cu nolicin pana la capat si dupa minim 5 zile sa repeti( sau faci) urocultura cu antibiograma, fie ca mai ai simptome, fie ca nu. era bine sa fi luat si un antimicotic, sa nu faci candida de la antibiotic, usturimile pot fi si de la asta.

Offline

 



#591 2010-09-15 20:58:31

maya12
Membru
Inregistrat: 2010-09-15
Mesaje: 3

Re: boli cu transmitere sexuala

salut. am si eu o nelamurire. aveam o scurgere putin mai abundenta care ma deranja in ultima vreme (de vreo luna si ceva), fara modificare a mirosului sau alte simptome. am fost la ginecolog si in urma analizelor a iesit la cultura  Mobiluncus,  bacterie de care sincer sa spun n-am mai auzit pana acum. mi-a prescris tratament antibiotic, dar a zis ca si partenerul sa urmeze acelasi tratament.

problema ar fi urmatoarea: am vorbit cu fostul prieten si el nu are nici un fel de simptom, iar ultimul contact sexual cu el a fost acum 2 luni si nu stiu daca are rost sa faca si el tratamentul, mai ales ca e alergic la antibiotice. 
nu stiu daca am fost f clara, poate ma ajutati, pana dau de doamna doctor sa o mai intreb si pe dansa odata ce ar treb sa faca. habar n-am ce sa faca si ma simt aiurea fata de el
am tot cautat pe net informatii insa nu am gasit f multe.  scria ca poate sa apara aceasta infectie in caz de partener nou( ceea ce la mine s-a intamplat cu el insa au fost doar 2 contacte), stress, scaderea imunitatii .
sper ca ma puteti ajuta. multumesc

Offline

 

#592 2010-09-19 02:39:51

silviutzaaa
New member
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 20

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna!Am si eu o "mica" problema,acum cam 1 luna maxim 2 am fost la ginecolog pt ca aveam niste mancarimi si am facut un set de analize(culturi,secretie,papanicolau si pt chlamydia) si a iesit totul bine in afara de chlamydia care a iesit pozititva.Am facut tratament pt ea si dupa ce am terminat tratamentul la 2 saptamani am repetat testul si a iesit negativ dar mancarimile au ramas(nu sunt asa cum erau dar inca ma mai deranjeaza).Stie cineva de ce?

Offline

 

#593 2010-09-19 11:05:18

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: boli cu transmitere sexuala

maya12 a scris:

salut. am si eu o nelamurire. aveam o scurgere putin mai abundenta care ma deranja in ultima vreme (de vreo luna si ceva), fara modificare a mirosului sau alte simptome. am fost la ginecolog si in urma analizelor a iesit la cultura  Mobiluncus,  bacterie de care sincer sa spun n-am mai auzit pana acum. mi-a prescris tratament antibiotic, dar a zis ca si partenerul sa urmeze acelasi tratament.

problema ar fi urmatoarea: am vorbit cu fostul prieten si el nu are nici un fel de simptom, iar ultimul contact sexual cu el a fost acum 2 luni si nu stiu daca are rost sa faca si el tratamentul, mai ales ca e alergic la antibiotice. 
nu stiu daca am fost f clara, poate ma ajutati, pana dau de doamna doctor sa o mai intreb si pe dansa odata ce ar treb sa faca. habar n-am ce sa faca si ma simt aiurea fata de el
am tot cautat pe net informatii insa nu am gasit f multe.  scria ca poate sa apara aceasta infectie in caz de partener nou( ceea ce la mine s-a intamplat cu el insa au fost doar 2 contacte), stress, scaderea imunitatii .
sper ca ma puteti ajuta. multumesc

cel mai bine ar fi ca fostul tau sa mearga si el la medic, sa-i spuna clar daca are ceva sau nu, mai ales ca spui ca e alergic la antibiotice

Offline

 

#594 2010-09-19 11:06:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: boli cu transmitere sexuala

silviutzaaa a scris:

Buna!Am si eu o "mica" problema,acum cam 1 luna maxim 2 am fost la ginecolog pt ca aveam niste mancarimi si am facut un set de analize(culturi,secretie,papanicolau si pt chlamydia) si a iesit totul bine in afara de chlamydia care a iesit pozititva.Am facut tratament pt ea si dupa ce am terminat tratamentul la 2 saptamani am repetat testul si a iesit negativ dar mancarimile au ramas(nu sunt asa cum erau dar inca ma mai deranjeaza).Stie cineva de ce?

poate sa nu fi trecut de tot... la ginecolog ai mai fost? cu rezultatul analizei ma refer... ar trebui sa-i spui ca inca mai ai mancarimi...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#595 2010-09-19 11:42:26

silviutzaaa
New member
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 20

Re: boli cu transmitere sexuala

da am fost iar la ginecolog si i-am zis si mi-a dat niste ovule pentru refacerea florei.Se poate sa fie de la asta?

Offline

 

#596 2010-09-22 14:48:22

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

Nu cred ca ovulele pot face rau, luate dupa cum le-a recomandat medicul.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-09-22 15:53:09)

Offline

 

#597 2010-09-23 22:47:03

silviutzaaa
New member
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 20

Re: boli cu transmitere sexuala

Nu!Ma refeream daca acele mancarimi pot fi cauzate de dezechilibrul florei vaginale?

Offline

 

#598 2010-09-24 08:36:14

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: boli cu transmitere sexuala

cred ca e posibil. vezi cum te simti dupa ovule

Offline

 

#599 2010-09-24 14:59:07

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

Scuze ca nu intelesesem prima data tongue Dezechilibrul florei vaginale - da, poate da mancarimi, dar ar trebui sa iti iasa la cultura ceva in neregula (ceva gen gardnerella, candida etc. hmm - si tu ziceai ca nu ai nimic din astea). Acuma nu stiu daca trebuie sa iti faci cultura doar din secretie vaginala sau si una din col...(nu prea stiu cultura de col la ce e buna nustiu )

Offline

 

#600 2010-09-28 21:23:24

blegutica
New member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 11

Re: boli cu transmitere sexuala

crys_ty_na a scris:

sa mergi sa faci o analiza de chlamidya (e o analiza speciala care se face independent de pap sau analiza de secretie)...nu stiu daca se poate face si la ginecolog sincer...dar la un laborator sigur gasesti...

o'hara a scris a scris:

:

un baiat isi poate face analizele doar daca are secretie uretrala la urolog. altfel nu isi poate face decat pt chlamydia, sifilis, hiv  si hepatita b din sange.

irina pit a scris a scris:

:

buna ziua! am si eu o problema acum 2 saptamani am fost diagnositcata cu chlamidya.Am luat tratamentul prescris de doctor si eu si prietenul meu insa usturimea si senzatia de a urina inca persista. Ce ar trebui sa fac? Mai astept trebuie sa astept mult pana isi face tratamentul efectul? De 6 luni de zile ma tot chinuiesc, nu mai suport usturimile. Ma gandesc sa urmez si tratamentul cu doxicilina, am citit pe forum ca a dat rezultate dar imi e frica sa nu fac abuz de pastile... cand stiu ca am scapat de aceasta bacterie?

e bine de stiut  smile

Ultima oara a fost editat de blegutica (2010-09-28 23:10:06)

Offline

 

#601 2010-09-28 22:02:28

crissbell
New member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna seara! am si eu o nelamurire vis-a-vis de rezultatele unor analize pe care le-am facut de curand. Rezultatul a fost urmatorul pt examenul microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat):
Celule epiteliale poligonale   relativ frecvente   
Celule epiteliale rotunde   rare   
Celule cu aspect de "clue cell"   absente   
Leucocite   relativ frecvente   
Hematii   absent   
Trichomonas vaginalis   absent   
Levuri   absente   
Flora bacteriana   Predomina flora lactobacilara. Rari coci Gram pozitivi, izolati si in perechi. 
Cand am facut aceste analize s-au recoltat probe si pt testul Babes-Papanicolau.
Nelamurirea mea este urmatoarea: la examenul microscopic trichomonas a iesit negativ, cu toate astea medicul la care am mers mi-a dat tratament pt trichomonas. Este posibil sa iasa negativ la examenul microscopic si pozitiv la Papanicolau? Din pacate nu am rezultatele testului Papanicolau (mi s-a spus ca e in regula, mai putin fatul ca am trichomonas). Multumesc mult pentru ajutor!

Offline

 

#602 2010-09-28 22:33:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

ar fi trebuit sa iasa la fel la amandoua. ca doar tot examen microcoscopic pe frotiu ("lama") s-a facut si in cadrul examenului Papanicolau.

Offline

 

#603 2010-09-28 22:46:25

crissbell
New member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

asa ma gandeam si eu, dar......mi s-a parut foarte ciudat sa am porcaria asta.....nu am schimbat partenerul de 9 ani de zile, si nici el nu a comis-o (si cand spun asta, includ si situatia in care, ipotetic vorbind, ar fi fost cu altcineva - nu este un troclodit sa nu stie ce este aia prezervativ). eu am fost sambata la medic pt interpretarea rezultatelor, dar nu am vazut si rezultatele analizelor care erau deja postate in contul meu pe internet, iar astazi cand am intrat si am vazut trichomonas absent, in conditiile in care eu iau tratament pt asa ceva, mi-a cazut fata. am incercat sa dau de medic, din pacate nu am reusit:(. deci , daca aveam asa ceva ar fi trebuit sa apara si la examenul microscopic si la Papanicolau.
Inca o intrebare.....minunatia asta de boala poate fi luat si altfel? ma gandesc la asternuturi, toalete...etc

Offline

 

#604 2010-09-28 23:02:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

teoretic doar prin contact sexual...
dar rezultatul la Pap l-ai vazut?

Offline

 

#605 2010-09-28 23:18:41

crissbell
New member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

Nu, nu l-am vazut. Pe acela nu il posteaza pe internet (probabil ca sunt situatii mai delicate si e de preferat sa se vorbeasca face to face). Mi-a spus numai ca "Papanicolaul a iesit bun, dar aveti trichomonas".
Dar pot face rost de el, merg la clinica si il iau de la receptie. Maine dau o fuga pana acolo cu siguranta! Ar fi culmea sa nu scrie nici pe ala nimic de trichomonas....sad. Imi poti spune daca rezultatele la examenul microscopic sunt ok?

Offline

 

#606 2010-09-28 23:34:54

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: boli cu transmitere sexuala

crissbell
nu ai trichomonas ca la rezultat scrie absent.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#607 2010-09-29 06:56:39

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

ai facut cumva la Medicover analizele?

in principiu este ok rezultatul. cocii nu cred ca pun probleme fiind rari. data viitoare fa totusi si o cultura, nu te limita doar la examenul microscopic.

Offline

 

#608 2010-09-29 08:41:42

crissbell
New member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

Da, la Medicover am fost la dr. Hamid, caruia pana acum eu nu am avut ce sa-i reprosez.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.