homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-34


#628 2010-11-03 12:16:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

analize din sange pentru chlamydia : IGG si IGM
ma gandesc ca si PCR (din urina) la laboratoarele care fac asa ceva
era un topic cu chlamydia unde cred ca sunt si informatii despre laboratoare
el ce analize a facut mai exact ?

Offline

 



#629 2010-11-03 14:10:29

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

eu stiu ca se face analiza de chlamydia din secretia uretrala la barbat, dar trebuie ceruta special

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-03 14:11:19)

Offline

 

#630 2010-11-03 15:18:05

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna!Sunt ingrozita, am fost la dr .ginecolog, mi-a dat un diagnostic in 2 secunde condilomatoza vulvara, fara alte teste, mi-a spus ca pot sa ma internez sa ma opereze, sa arda ce mi-a aparut. Am simtit ca a cazut cerul peste mine, esti infectata, ai luat tulpina HPV, de la iubitul tau...mi-a zis. Acum ce-i de facut?sa mai consult si alt dr?sa merg la spital?prietenul a intrat in panica, l-am trimis la dr. dupa reactia lui simt ca o sa ne despartim....ce vina am eu, fuge....cand am cea mai mare nevoie de el...sunt la pamant;((

Offline

 

#631 2010-11-03 15:30:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

roxy, linisteste-te, nu e nicio tragedie, oricum condiloamele sunt date de tulpini hpv low-risk, adica diferite de cele care duc la cancer de col, deci din punctul asta de vedere e bine
medicul ti-a dat sa faci tipaj hpv ? ar trebui sa vezi exact ce tulpini ai
iar prietenul tau nu are de ce s-o ia la fuga, pentru el nu e nicio problema

Offline

 

#632 2010-11-03 15:35:57

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: boli cu transmitere sexuala

Dr. nu mi-a zis  sa fac vreun test sa vada ce tulpini de HPV am, pur si simplu sa merg sa ma internez.iar prietenul...acum este la dr. nu stiu ce analize o sa-i faca, binenteles ca nu o sa-i apara nimic , ca nu are semne si o sa creada fel si fel de lucruri, este singurul de la care puteam sa iau, se simte ofensat..cred ca o sa-l las naibii si-mi vad de mine, dar este ingrozitor ce mi se intampla si nedrept...asta este..multumesc pt raspuns cesafac

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2010-11-03 15:36:18)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2010-11-03 15:52:56

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

Roxy, linisteste-te. 8 din 10 femei au HPV. Condiloamele dispar fie cu un fel de peeling chimic, fie cu laser; eventual se da si un tratament pentru cresterea imunitatii, pentru a evita reaparitia condiloamelor. Daca faci sex neprotejat, normal ca iei HPV-uri si altele, desi HPV-ul se ia chiar si cu prezervativ... Prietenul tau nu are de ce sa se simta ofensat spranceana ...chiar e vina lui ca a facut-o neprotejat la viata lui si a avut si "norocul" sa dea peste o tulpina de HPV... HPV e atat de des intalnit incat nici nu prea ai cum sa-l eviti, facand sex neprotejat.......
Acum, cel mai important e sa faci anual testul Papanicolau. Tipajul ADN (testul acela scump care e vreo 700 d lei) este necesar doar daca iti iese prost rezultatul Papanicolaului. Daca Papanicolau iti iese bine, nu ai absolut niciun motiv de ingrijorare; chiar si in cazul in care ti-ar iesi prost, exista tratamente. 90% dintre condiloame sunt date de tulpinile 6 si 11 - nepericuloase - si nu trebuie sa faci tipajul ADN (ca sa vezi exact ce tulpina ai) decat daca iti iese Papanicolau suspect.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-03 16:05:10)

Offline

 

#634 2010-11-03 16:18:02

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: boli cu transmitere sexuala

Va multumesc...m-ati mai linistit putin, este vina mea, a fost al doilea iubit si da am folosit doar anticonceptionale , nu m-am protejat si de boli, acum suport consecintele neutral .O sa merg sapt viitoare la un cabinet particular in Brasov, nu vreau sa ma internez;  o sa fac tratamentul acela cu laser si fac ce-mi spune doctorita si ce mi-ati spus si voi, testul Papanicolau, apoi cand o sa am bani tipajul ADN. signof10
Mi-ati mai ridicat moralul si va sunt recunoscatoare.
Astept sa vad ce-i spune lui la dr., el este in Bucuresti, relatie la distanta, daca ar fi tinut la mine ar fi realizat ca este o problema medicala care poate fi tratata, nu sa mi-o ia in nume de rau si sa se simta jignit ca l-am trimis la dr. si ca de la el am luat HPV.
V-am pupat, o sa revin cu vesti

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2010-11-03 16:19:06)

Offline

 

#635 2010-11-03 19:28:23

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

Puteai sa fi luat HPV si de la partenerul dinainte: puteai sa fi luat virusul iar condiloamele sa erupa si dupa 2-3 ani din momentul infectarii.
Nu e cazul sa te internezi........ wow ori iti da cu laser, ori te cheama de 2-3-5 ori sa iti dea cu acid tricloracetic pe negi, ca sa dispara. La baieti degeaba le depistezi virusul, ca n-ai ce sa le faci; si la ei se trateaza doar condiloamele, asta in cazul in care au condiloame (tot asa, ca sa nu se inmulteasca sau sa mai creasca). Nu ai de ce sa te certi cu partenerul, puteti sa treceti peste asta, fiti maturi si asumati-va amandoi faptul ca nu v-ati protejat pana acum si mergeti mai departe. Oricum, daca continui relatia sexuala cu el, am inteles ca nu iti prolifereaza infectia cu HPV (in cazul in care ai o tulpina HPV de la el, nu de la altcineva). Citeste aici mai multe despre acest virus, asa, ca sa stii pentru tine: http://www.micomi.ro/info%20pacinte/HPV/1/index.htm

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-03 19:34:52)

Offline

 

#636 2010-11-03 20:11:26

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: boli cu transmitere sexuala

nu stiu exact mi a spus decat ca i'a luat sange si urina...neutral
mie cand mi a depistato nu am cerut analize speciale...pur si simplu ..

Offline

 

#637 2010-11-03 20:23:09

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: boli cu transmitere sexuala

Roxy, asa cum ti-au spus si fetele, stai linistita ca nu e nicio tragedie... e normal sa te panichezi un pic la inceput, dar acum sper ca te-ai lamurit. Cat despre iubitul tau, chiar nu vad de ce ar tb sa va despartiti...
Si nu e cazul sa te internezi, procedura nu dureaza mult.

Orangina, deci daca pap-ul iese bun (ma rog mi-au iesit niste bacterii, dar nimic altceva legat de hpv) nu mai e nevoie sa fac tipajul? Si la cat timp ar tb sa il repet oare? Adica stiu ca la un an, dar avand in vedere condiloamele pe care le-am avut....
Tu cum mai esti, ti-au trecut? Mie mi-au mai aparut cateva, dar chiar nu mai am niciun stres in legatura cu ele, ma duc zilele astea la dr sa le elimine... oricum mi se pare cam ciudat ca sunt mai mult spre picior decat in zona aia, dar na...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#638 2010-11-04 08:40:56

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

Eu una nu am avut nimic vizibil pe exterior, in schimb aveam mici si multi, unul langa altul, in interior. Mi i-a tot dat cu acid tricloracetic de mai multe ori, ca tot nu se vindecau. Mi-a prescris la sfarsit un mega tratament pentru imunitate: Isoprinosine, 10+10+10 zile, desi am luat deja 5 zile. Si dupa trei luni ma duc iar la control sa vada daca mai am (teoretic ar fi trebuit sa dispara de tot dupa ultima sedinta de tratament) sau daca mi-au mai aparut altii cesafac
Mie asa mi-a zis, ca nu e cazul sa fac tipaj daca imi iese bine Pap-ul. Nici n-ai de ce sa il faci... poate doar asa, ca sa stii tu sigur, dar daca ai doar negi, fara suspiciuni in Papanicolau, nu e cazul de tipaj: tulpinile low-risk dau in principiu negi (si in alta ordine de idei, negii in 90% din cazuri sunt dati de tulpinile 6 si 11 = low-risk) si mai citisem undeva ca pot da si modificari citologice benigne (cele maligne sunt date de tulpinile high-risk, evident), deci Pap-ul deocamdata e suficient pentru screening si, bineinteles, important. Se recomanda sa il refaci peste un an daca iti iese bine, chiar daca ai negi.
In caz de un Pap prost, da, ajuta sa stii ce tulpina ai: a sti ce tulpina ai ajuta doar la interpretarea si intelegerea cauzei unui rezultat prost al frotiului Papanicolau, pentru ca doctorul sa stie sa aleaga tratamentul potrivit. Am inteles ca testul de tipaj este usor invaziv si mai costa si vreo 700 de lei, deci daca nu e neaparat necesar (mai ales ca Papanicolaul meu a iesit foarte bine) nu l-am facut deocamdata, desi initial vroiam sa stiu si eu sigur ce tulpina am. Ce ma ingrijora pe mine e ca aveam si o mica pata pe col, dar in contextul in care Pap mi-a iesit bine deocamdata am zis sa nu ma agit, sunt eu destul de stresata in general forgetit . Mi-am pus ovule Cervugid si poate pata aia mica s-a vindecat. nustiu Acuma nu stiu daca trebuie urmarita colposcopic, o s-o intreb pe d-na doctor cand mai ajung la ea peste alea trei luni.
Sanatate, fetele!

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-04 17:38:04)

Offline

 

#639 2010-11-04 13:54:22

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna.. va scriu sa ma descarc!!!!!!!.revin cu vesti din aventura cu condilomatoza descoperita acum de curand sa vedeti cum se destrama o relatie. El a fost cu maica-sa la dr.asa iubit mamos am avut!!!M-a sunat maica-sa sa-mi zica ca stie ea ca ce am eu este pe baza de hormoni si ca fiu-sau nu mi-a transmis mie boala venerica, este curat,nu are nici un neg, eu am o problema,ca asa ceva fac femeile!!!am luat HVP de la fiu-tau si n-am nevoie de ajutorul vostru, el cu fufele  lui din trecut! acum ma trateaza cu raceala de parca as avea ciuma, ce oameni...ce iubit..imi poarta pica ca de ce i-am zis ca poate fi de la el , asa cum mi-a zis doctorita, asta-i deranjeaza....in loc sa se gandeasca la mine, la noi

Gata..mi-a trecut;))

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2010-11-04 13:55:37)

Offline

 

#640 2010-11-04 14:27:49

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: boli cu transmitere sexuala

lol mame de baieti, ce vrei?
desi HPV se poate transmite si de la mama la fiica, e mult mai plauzibil ca ai luat de la mister.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#641 2010-11-04 14:35:33

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: boli cu transmitere sexuala

Pe bune...nu-i de ras....am o stare box , auzi acolo sa mi-o dea pe  maica-sa la telefon ca ea stie ca pe baza de hormoni!!!Condiloamele apar daca esti infectat cu o tulpina de hpv!nu mi-au aparut de la aer!!!pana la urma ce mai conteaza, asa poate sa se indeparteze..acum are "motive serioase".Doamne..in ce familie am intrat!!!!!!

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2010-11-04 14:35:59)

Offline

 

#642 2010-11-04 14:40:38

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: boli cu transmitere sexuala

Stiu ca nu'i de ras... asta este... macar ti'ai dat seama cu ce oameni ai de a face smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#643 2010-11-04 15:15:57

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: boli cu transmitere sexuala

Da si-mi vine sa plang

Offline

 

#644 2010-11-04 17:42:06

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

tu sa fii sanatoasa. nu stiu de ce le vine asa greu baietilor sa creada ca pot lua boli sau, daca au deja, ca sunt asimptomatici si intradevar au o boala. de exemplu, acuma sigur are acelasi virus hpv, doar ca el n-are condiloame deci se cheama ca el e asimptomatic.

Offline

 

#645 2010-11-10 15:23:50

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: boli cu transmitere sexuala

sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad Azi incep tratamentul cu Condyline, mi-am facut Papanicolau si genotipare  HPV, acum astept rezultatele...."prietenul" in loc sa-si faca griji pt mine, isi face griji pt altele pe care le-ar putea imbolnavii in viitor,cica pt amante. Ma simt ca naiba..s-a dus asa zisa mea relatie...odata cu aparitia virusului.Sunt convinsa ca de la el l-am luat...a zis ca-si face si el testul..se oftica normal trebuie sa dea 100 de euro...ce om...Sper sa nu mai treaca nimeni prin tot chinul asta, fetelor..protejati-va nu numai de sarcina ci  si de boli, nu fiti inconstiente si ganditi-va prima data la sanatatea voastra....sunt trista ce sa mai...zic sad

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2010-11-10 15:30:47)

Offline

 

#646 2010-11-10 15:33:44

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

zi-ne si noua ce iti iese la genotipare, ca sunt curioasa. goodluck

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.