homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-33


#609 2010-09-29 12:07:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

la Medicover Pap-ul ti-l da  doar personal pentru ca nu il au in format electronic, atata tot. nu il lucreaza ei, il trimit la clinica Micomi. numai ca, din cate imi aduc aminte, Micomi face ex. Papanicolau in sensul pur, adica urmareste sa gaseseasca modificari ale celulelor colului si nu contine si ex. de secretie. in acest caz, nu stiu de unde a fost trasa concluzia ca ai trichomonas.

Offline

 



#610 2010-09-29 21:43:27

crissbell
New member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 10

Re: boli cu transmitere sexuala

Nici eu..:)Am fost astazi din nou la dr., am gasit un loc liber si am fugit. Mi-a spus ca vazuse si el ca rezultatul era negativ la examenul microscopic, dar a iesit la papanicolau....in fine, acum ce sa mai zic? Oricum sunt la mijlocul tratamentului....il tin pana la sfarsit si sa speram ca totul va fi bine. Multumesc mult de tot pt raspunsuri si sanatate maxima!

Offline

 

#611 2010-09-29 22:02:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

sanatate multa si tie!

Offline

 

#612 2010-10-17 16:43:47

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

Am o prietena care a facut cateva luni sex neprotejat cu un tip "cu experienta"; o scuteste de boli faptul ca el obisnuia sa "termine afara"? Eu cred ca in primul rand ar putea lua un hpv, ca acela se ia pur si simplu de pe pielea penisului.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-10-17 16:44:36)

Offline

 

#613 2010-10-17 17:03:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

poate sa ia o gramada de chestii, nu numai HPV  cesafac

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2010-10-25 21:45:17

elenatogan
New member
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 20

Re: boli cu transmitere sexuala

buna seara,

Am si eu nevoie de o parere! mi-am facut urmatoarele analize si nu stiu ca inseamna. Am o programare la dr, dar nu mai am rabdare pana atunci:

Parametru Valoare obtinuta Valoare de referinta UM
BACTERIOLOGIE
Antibiograma pentru Mycoplasma/Ureaplasma   
Doxycyclina sensibil   
Josamycin sensibil   
Ofloxacine intermediar   
Erytromycine sensibil   
Tetracycline sensibil   
Ciprofloxacin(CIP) rezistent   
Azitromicina(AZM) sensibil   
Clarythromycine sensibil   
Pristinamycine sensibil   
Antigen Chlamydia (secretie col uterin)   
Chlamydia Ag -secretie col negativ negativ 
Mycoplasma hominis/Ureaplasma urealyticum(secretie col uterin/uretra)   
Mycoplasma hominis absent absent 
Ureaplasma urealyticum prezent absent 
Secretie genitala (frotiu + cultura )   
Polimorfonucleare rare   
Celule epiteliale frecvente   
Lactobacillus spp frecvent   
Trichomonas vaginalis (prezumtiv) absent   
Celule levurice absent   
Coci Gram negativi cu aspect reniform in diplo absent   
Vaginoza absenta   
NOTA . PROBA TESTATA PENTRU:
- bacterii: Streptococ grup B, Staphylococcus aureus, Neisseria gonorrheae, Pseudomonas aeruginosa, E.coli, Trichomonas vaginalis, Gardnerella vaginalis
- fungi: Candida spp. 
Comentariu analiza: Examen bacteriologic: Culturi aerobe necrescute la 48 de ore
Examen micologic: Levuri necrescute la 48 de ore
   
Va rog sa ma ajutati cu o idee....

multumesc,

Offline

 

#615 2010-10-25 21:47:56

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

ai o infectie cu ureaplasma pentru care vei primi tratament conform antibiogramei. nimic grav.

Offline

 

#616 2010-10-25 22:05:42

elenatogan
New member
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 20

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc mult...deja imi faceam niste scenarii!

Offline

 

#617 2010-10-25 22:28:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

cu placere smile

Offline

 

#618 2010-11-01 11:41:31

leonora
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-24
Mesaje: 410

Re: boli cu transmitere sexuala

hello smile

sunt insarcinata in 10 sapt si mi s a gasit la analiza de secretie infectie cu ureaplasma si mycoplasma (la cea din urma scrie pozitiv dar este mai putin de 10000). Acum vreo luna am facut analiza de secretie si mi a iesit doar ureaplasma iar la mycoplasma negativ. Am urmat tratament cu doxiciclina si am luat pt protesctie si metronidazol. Nu inteleg de ce nu mi a trcut pt ca pe antibiograma scria ca la doxiciclina este sensibila ureaplasma.

In situatia mea imi mai poate fi dat tratament, fara riscuri?  multumesc mult


...HAPPY IN LOVE...hjarta

Offline

 

#619 2010-11-01 11:49:27

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

leonora a scris:

hello smile

sunt insarcinata in 10 sapt si mi s a gasit la analiza de secretie infectie cu ureaplasma si mycoplasma (la cea din urma scrie pozitiv dar este mai putin de 10000). Acum vreo luna am facut analiza de secretie si mi a iesit doar ureaplasma iar la mycoplasma negativ. Am urmat tratament cu doxiciclina si am luat pt protesctie si metronidazol. Nu inteleg de ce nu mi a trcut pt ca pe antibiograma scria ca la doxiciclina este sensibila ureaplasma.

In situatia mea imi mai poate fi dat tratament, fara riscuri?  multumesc mult

primul sfat: NU mai lua medicamente dupa propria ta idee in sarcina te rog frumos. Sper ca metronidazolul ti l-a prescris un doctor si cand zici pentru protectie nu te referi la o idee pe care ai avut-o tu. Doxcicilina nu prea e indicata in sarcina, ca sa nu zic ca e contraindicata de tot, poti citi si pe prospect lucrul asta. In concluzie sunt total in dezacord cu tratamentul pe care l-ai luat, mai ales ca nu era o nevoie urgenta de el.

al doilea sfat: mycoplasma si ureaplasma e normal sa fie acolo. faptul ca pentru mycoplasma ai primit rezultatul respectiv arata inca o data asta. important e sa nu existe in exces. e normal sa fie acolo. e drept, nu e ideal sa apara pozitive in sarcina, dar cu greu vei scapa de ele, pentru ca sunt multi factori implicati. si mai ales pentru ca e ca si cum ai vrea sa scapi de o unghie sa zicem. sper ca m-am facut inteleasa.

sanatate.

Offline

 

#620 2010-11-01 12:13:01

leonora
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-24
Mesaje: 410

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc mult pt raspuns. inainte sa mi dea tratamentul cu doxiciclina mi s a facut un test de sarcina la medic si am mai facut si eu unul inainte sa incep tratamentul ca sa fiu sigura ca nu fac prostii. Ambele insa au iesit negative...nu stiu de ce..pt ca conform calculelor ar fi trebuit sa se vada ca sunt insarcinata. Avand in vedere greseala facuta care nu se mai poate remedia, ce e de facut de acum inainte? butter


...HAPPY IN LOVE...hjarta

Offline

 

#621 2010-11-01 12:30:15

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

leonora a scris:

multumesc mult pt raspuns. inainte sa mi dea tratamentul cu doxiciclina mi s a facut un test de sarcina la medic si am mai facut si eu unul inainte sa incep tratamentul ca sa fiu sigura ca nu fac prostii. Ambele insa au iesit negative...nu stiu de ce..pt ca conform calculelor ar fi trebuit sa se vada ca sunt insarcinata. Avand in vedere greseala facuta care nu se mai poate remedia, ce e de facut de acum inainte? butter

deci ai luat doxiciclina cand nu era insarcinata? ca nu am inteles prea clar din ce ai scris, scuza-ma.

ideea e ca mycoplasma si ureaplasma tinute in frau ca sa ma exprim mai putin stiintific nu sunt o problema grava. mai ales daca optezi pentru cezariana de exemplu. e normal sa fie acolo. asta cred eu. exista multe contradictii pe tema asta si cel mai bine e sa urmezi sfatul medicului care te ingrijeste, pentru ca a vazut mai multe si stie mai bine. posibilitatea ca ele sa iti afecteze sarcina inseamna fie o afectare a cursului ei, fie o afectare respiratorie de ex a micutului la nastere. asta e worst case scenario. de aceea unii opteaza pentru tratament agresiv...mai ales in romania. cam asta e cu myco si urea.

eu stiu ca doxiciclina e contraindicata in sarcina. am cautat si prospectul si scrie acelasi lucru. metronidazolul e un antibiotic tare toxic, nu neaparat periculos pentru sarcina, cat pentru tine, cu atatea efecte secundare, dar ma rog, a trecut. dar daca tu zici ca nu aveai testul de sarcina pozitiv cand ai luat doxi nu stiu ce sa iti zic. medicul ti-a recomandat tratamentul asta? sau l-ai luat tu dupa ce ai vazut analizele?

Offline

 

#622 2010-11-01 12:52:11

leonora
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-24
Mesaje: 410

Re: boli cu transmitere sexuala

deci prima data am facut o analiza de secretie si cand a vn rezultatul am informat o pe dna doctor ca mi a intarziat menstruatia o sapt. atunci mi a facut test de sarcina si daca a iesit negativ mi a dat tratamentul. a doua zi am mai facut si eu un test..tot negativ asta pe 30 sept. si am urmat tratementul cu doxiciclina. dar cum ultima menstruatie a f pe 22 august...e clar ca am luat pastilele cand aveam vreo 4 sapt de sarcina.....acum am 10 sapt. la ecografii..am facut 2 pana acum a iesit totul ok..si la cele de sange si urina...acum..nu stiu..doamne ajuta. Sper sa fie bine! puss  ms mult!


...HAPPY IN LOVE...hjarta

Offline

 

#623 2010-11-01 13:11:47

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

leonora a scris:

deci prima data am facut o analiza de secretie si cand a vn rezultatul am informat o pe dna doctor ca mi a intarziat menstruatia o sapt. atunci mi a facut test de sarcina si daca a iesit negativ mi a dat tratamentul. a doua zi am mai facut si eu un test..tot negativ asta pe 30 sept. si am urmat tratementul cu doxiciclina. dar cum ultima menstruatie a f pe 22 august...e clar ca am luat pastilele cand aveam vreo 4 sapt de sarcina.....acum am 10 sapt. la ecografii..am facut 2 pana acum a iesit totul ok..si la cele de sange si urina...acum..nu stiu..doamne ajuta. Sper sa fie bine! puss  ms mult!

eu as zice sa discuti cu dna doctor cu prospectul in mana si sa ii ceri sfatul. eu nu vreau sa fiu cea care te sperie, doamne fereste..dar intamplator despre antibiotice stiu mai multe lucruri decat despre alte medicamente. doxiciclina poate avea efecte nedorite, dar nu neaparat, de aceea eu zic sa o intrebi pe doamna doctor, pentru ca a avut numeroase cazuri si stie mai bine ca mine, care mai mult am citit despre asta.

eu doar iti atasez ce scrie in prospectul doxiciclinei, mai departe tu discuti cu doamna doctor si vezi ce iti zice. nu cred ca e o problema neaparat, dar cred ca e bine ca ea sa stie.

Contraindicatii: Hipersensibilitate la doxiciclina. Copiii sub 8 ani. Sarcina si perioada de alaptare .
Sarcina şi alăptarea

Doxiciclina traversează bariera placentară. Administrarea antibioticului ?n perioada sarcinii este contraindicată.

Deoarece doxiciclina se excretă ?n laptele matern se vor lua ?n considerare fie ?ntreruperea tratamentului, fie ?ntreruperea alăptării.

Sanatate multa si o sarcina frumoasa.

Offline

 

#624 2010-11-01 13:24:36

leonora
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-24
Mesaje: 410

Re: boli cu transmitere sexuala

ms mult..da, l am citit si eu atunci, bineinteles si i am spui doamnei doctor. Mi a zis ca nu stie ce sa mi spuna..poate sa fie avort spontan..poate ca nu ...a zis sa trec de 3 luni si mai vedem..ceva de genul asta. a fost ghinion ca n am depistat sarcina la timp. pupici!


...HAPPY IN LOVE...hjarta

Offline

 

#625 2010-11-01 13:29:56

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

leonora a scris:

ms mult..da, l am citit si eu atunci, bineinteles si i am spui doamnei doctor. Mi a zis ca nu stie ce sa mi spuna..poate sa fie avort spontan..poate ca nu ...a zis sa trec de 3 luni si mai vedem..ceva de genul asta. a fost ghinion ca n am depistat sarcina la timp. pupici!

nu e vorba de avort spontan. avort spontan poti sa patesti dintr-un milion de chestii.

problema e ca poate afecta dintisorii si sistemul osos al lui bebe. pentru asta trebuie controale regulate, ecografii etc. ceea ce sunt sigura ca vei face.

sanatate multa.

later edit: cand am zis ca poti sa patesti un avort spontan dintr-un milion de chestii nu am vrut sa te sperii, am vrut sa zic ca nu o sa se intample tocmai de la doxiciclina si sa stai linistita. scuze.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-11-01 13:33:34)

Offline

 

#626 2010-11-01 13:38:14

leonora
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-24
Mesaje: 410

Re: boli cu transmitere sexuala

da..stai linistita, inteleg ce vrei sa spui! multumesc inca o data. sa dea Domnul sa fie bine!


...HAPPY IN LOVE...hjarta

Offline

 

#627 2010-11-03 12:13:43

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: boli cu transmitere sexuala

buna fetele:*puss
am si io  mica curiozitate:|
ce analize se fac la barbati pt depistarea Chlamidiei?
am fst acum cateva luni la ginecolog si mi a fst depistata aceasta infectie
iubitul meu si a facut si el niste analize de urina si sange insa nu i'a depistat infectia si eu nu am avut contact sexual cu nimeni altcineva:|neutral...
care este motivul?neutral....trebuiesc facute alte analize?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.