homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-31


#571 2010-09-02 11:59:37

bubu_bubu
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 80

Re: boli cu transmitere sexuala

Teoretic si eu stiu ca trebuie sa merg la medic,numai ca nu o fac..zic de vreo 2 luni sa ajung si nu reusesc..stie cineva un medic bun in Braila? Eu am mers la o doamna anul trecut si nu am avut o experienta tocmai placuta..iar o prietena care are rana pe col a ramas socata de vorbele doctoritei,i-a zis cum naiba faci tu sex fetito?salbatic? Si fata mai era si cu mama ei la control..m-am apucat sa citesc pe topicul unde se recomanda medici ginecologi,pana acum nimic despre Braila..pfff..luna asta trebuie sa ajung la un control,nu am probleme,dat citind pe aici m-am speriat..mai bn previi decat sa tratezi..tot respectul pentru ceea ce faceti aici,sunteti de un real folos.

Offline

 



#572 2010-09-02 12:08:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

ce deplasata a fost doctorita respectiva  neutral
bafta bubu, sa gesesti un medic bun!

Offline

 

#573 2010-09-02 12:13:37

bubu_bubu
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 80

Re: boli cu transmitere sexuala

gargarita a scris:

ce deplasata a fost doctorita respectiva  neutral
bafta bubu, sa gesesti un medic bun!

Mai e si sefa de sectie la maternitate pe deasupra  skitarg Eu am mers cu soacra mea la ea,tocmai pentru ca ni s-a fi ca e fff buna,nu a facut decat sa ne sperie ingrozitor,sa o puna sa faca aiurea analize,i-a luat 300 ron la o consultatie si pana la urma nu ne-a zis ce are,am ajuns la urgente pt diagnostic,a fost operata de fibrom,acum e bn slava domnului..eu am mers la control tot la o doctorita recomandata de cumnata mea, o nesimtita, a vb fff urat..acum am auzit de un barbat cum ca ar fi bun,dar mi-e jena sa merg,voiam totusi o femeie..daca nu o sa am incotro,o sa merg acolo,intai sa iau salariul si apoi neaparat voi merge,sper sa nu am vreo surpriza neplacuta,sa am ceva fara sa am simptome..

Offline

 

#574 2010-09-03 16:56:19

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

Pot sa fac vaccin impotriva hepatitei B, fara a mai face testul inainte? Singurul partener care m-ar fi putut expune avea un rezultat negativ pt hepatita B (desi mama lui avea hepatita B), hepatita C etc. Insa banuiesc ca nu e niciodata chiar 100% sigur ca nu l-ai luat pe alta cale, pentru ca am citit ca este foarte contagios. Ma gandesc ca, la ginecolog de exemplu, poate neglijeaza o data sa sterilizeze corpul optic al colposcopului dupa fiecare pacienta cesafac sau alte situatii similare la alti doctori sau in alte parti

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-09-03 17:49:33)

Offline

 

#575 2010-09-03 18:14:20

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

orangina123 a scris:

Pot sa fac vaccin impotriva hepatitei B, fara a mai face testul inainte? Singurul partener care m-ar fi putut expune avea un rezultat negativ pt hepatita B (desi mama lui avea hepatita B), hepatita C etc. Insa banuiesc ca nu e niciodata chiar 100% sigur ca nu l-ai luat pe alta cale, pentru ca am citit ca este foarte contagios. Ma gandesc ca, la ginecolog de exemplu, poate neglijeaza o data sa sterilizeze corpul optic al colposcopului dupa fiecare pacienta cesafac sau alte situatii similare la alti doctori sau in alte parti

exista multe multe moduri in care ai fi putut veni in contact cu boala. teoretic se poate si ce ai zis tu, la ginecolog, dar e putin probabil. riscul mare e la stomatolog in general. calea sexuala e la fel implicata, asa ca nu poti sti. pe urma si la manichiura etc. deci riscuri posibile sunt, asa ca e bine sa vezi daca ai anticorpii protectori si ag hbs, pentru ca:
1. daca ai anticorpii si nu mai ai antigenul inseamna ca ai facut boala si atunci nu mai e nevoie de vaccin daca ei sunt in titru suficient de mare
2. daca ai si anticorpii si boala e bine sa te vada un medic, evident.

Cel mai bine mergi la cabinetul de vaccinari, daca esti in bucuresti la institutul matei bals, pav 5, subsol. Au acum vaccin pe stoc, pana acum a fost mare lipsa si acolo o sa primesti sfaturile cele mai bune.

Succes.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2010-09-03 18:17:32

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

iti multumesc.

un mesaj de mai sus:
"daca ai cumva bani ai putea sa faci si anti hbs. presupun ca nu ai fost vaccinata. daca anticorpii astia ies pozitivi, inseamna ca ai trecut prin boala fara sa stii si acum esti protejata. daca ei ies negativi iti recomand cu drag sa iti faci vaccinul. sunt 3 doze, in total o sa dai cam 60 lei pe doza, dar eu cred ca merita." - parca acuma incep sa ma luminez ca sunt doua chestii diferite: "analiza antigen hepatita b" si "analiza anticorpi hepatita b". zic bine? big_smile

o intrebare ar mai fi: o persoana care a trecut prin boala si ea e protejata mai e contagioasa pentru altii ?

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-09-03 18:44:33)

Offline

 

#577 2010-09-03 18:38:45

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

orangina123 a scris:

iti multumesc.

un mesaj de mai sus:
"daca ai cumva bani ai putea sa faci si anti hbs. presupun ca nu ai fost vaccinata. daca anticorpii astia ies pozitivi, inseamna ca ai trecut prin boala fara sa stii si acum esti protejata. daca ei ies negativi iti recomand cu drag sa iti faci vaccinul. sunt 3 doze, in total o sa dai cam 60 lei pe doza, dar eu cred ca merita." - parca acuma incep sa ma luminez ca sunt doua chestii diferite: "analiza antigen hepatita b" si "analiza anticorpi hepatita b". zic bine? big_smile

Intrebarea ar fi: o persoana care a trecut prin boala si ea e protejata mai e contagioasa pentru altii ?

Sunt doua chestii diferite asa:
1. ag hbs e dovada ca virusul este prezent in sange
2. in fata acestui virus exista mai multe tipuri de anticorpi pe care organismul ii secreta.
unii dintre acesti anticorpi sunt cei anti hbs si care apar daca ai trecut prin boala, avand rol protector.

cu alte cuvinte cand am scris ce am scris m-am referit la situatia in care ag hbs ar fi negativ, adica virusul nu ar mai fi prezent DAR exista dovada ca undeva candva el a fost prezent. astia sunt ac anti hbs, care arata ca persoana a trecut prin boala si este protejata.

o persoana care a trecut prin boala si s-a vindecat, adica nu mai are ag hbs prezenta NU este contagioasa in nici un fel.

spune-mi te rog daca am fost clara sau nu, e greu sa explici chestiile astea persoanelor care nu sunt medici, ca sunt mai de amanunt, asa ca daca nu se intelege o sa mai incerc inca o data, da?

Offline

 

#578 2010-09-03 18:42:26

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

gata, acuma m-am lamurit big_smile iti multumesc mult

Offline

 

#579 2010-09-03 18:50:19

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

orangina123 a scris:

gata, acuma m-am lamurit big_smile iti multumesc mult

cu multa placere.

Offline

 

#580 2010-09-06 12:11:57

CrisaM
New member
Inregistrat: 2010-09-06
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna! Am si eu cateva nelamuriri si daca este cineva care ma poate ajuta, as multumi nespus.
Am tricomonas vaginalis de ceva timp si mereu l-am tratat insa nu si prietenul meu, care era plecat din tara,iar atunci cand venea, nu ne protejam! Ideea este ca niciodata el nu a avut simptome, eu da, acele scurgeri, cateodata si mancarimi. O perioada dupa ce eu iar am inceput tratamentul, ne-am protejat(2-3luni),apoi am avut contact fara prezervativ si de aprox o luna, a inceput sa-l usture cand urineaza si sa aiba o scurgere aproape incolora, ideea ca si eu am usturimea cd urinez(pana acum mai rar).
INTREBAREA MEA ESTE( pentru ca nu as vrea sa fie altceva) Oare s-a agravat la mine Tricomonasul sau la el de are aceste simptome?? K m-am uitt pe net si simptomele astea de usturime, si secretie le au si alte boli (Chlamydia, Gonoreea) ...  va rog lamuriti-ma ca nu mai inteleg, va rog! MULTUMESC!

Offline

 

#581 2010-09-06 12:46:49

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: boli cu transmitere sexuala

in primul rand faptul ca el nu a facut tratamentul si nu v-ati protejat a dus la plimbarea bolii de la unul la altul. barbatii in general sunt asimptomatici, poarta cu ei virusul/bacteria si o dau mai departe fara a avea vreun semn de boala.
El ar trebui sa isi faca analize sa vada ce boala are, nu ma afirm 100% dar este posibil ca trichomonas-ul in sfarsit sa isi arate simptomele si la el. La tine nu s-a agravata, doar ca a fost in permanenta intretinut, de aceea nu ai reusit sa scapi de el.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#582 2010-09-06 16:27:31

CrisaM
New member
Inregistrat: 2010-09-06
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Multumesc pentru raspuns!
Insa celelalte boli Chlamydia si gonoreea mai au si alte simptome decat cele mentionate mai sus, nu? Pentru ca as fi ff dezamagita dc ar fi alta decat Tricomonas...ingelegi ce zic?
a fost deja la dermatolog..i-a dat o fisa cu ce analize sa faca si urmeaza sa mearga la clinica!

Offline

 

#583 2010-09-06 18:28:50

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: boli cu transmitere sexuala

Chlamydia este "tacuta", de multe ori nu prezinta simptome. Ce ai descris tu poate fi cauzat de mai multe boli, de la o banala uretrita la un BTS. fiecare organism reactioneaza diferit, simptomele pot varia, unii oameni rpezinta unele in plus, altii in minus... ce ai descris tu, cum am mai spus, poate descrie o paleta larga de boli.
cel mai bine este sa isi faca analize si sa vada exact ce are.
multa sanatate!


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#584 2010-09-07 15:36:03

CrisaM
New member
Inregistrat: 2010-09-06
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc pentru lamuriri!
iar eu ca sa aflu daca am chlamydia sau alte boli Bts...fac analiza la urina/sange sau se fac teste separate pt fiecare boala in parte???
Ms .pup

Offline

 

#585 2010-09-07 15:40:45

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: boli cu transmitere sexuala

Pentru clamidya se face teste de secretie separat. Pentru alte BTS se face analiza de secretie comuna.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#586 2010-09-07 15:44:03

CrisaM
New member
Inregistrat: 2010-09-06
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc pentru raspuns! pup

Offline

 

#587 2010-09-09 15:05:09

anya1a
New member
Inregistrat: 2008-05-28
Mesaje: 24

Re: boli cu transmitere sexuala

o intrebare mai infantila asa: se tot vorbeste de transmitere prin contact sexual, dar in fond contactul sexual inseamna o penetrare in toata regula sau si doar faptul ca se mai joaca el pe la intrare? big_smile
si o intrebare mai serioasa...un test hiv dupa 5 luni de la un posibil eveniment nefericit e relevant? pe site-urile mai de incredere gasesc fie 3 luni fie 6. multumesc

Offline

 

#588 2010-09-09 16:02:12

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

anya1a a scris:

o intrebare mai infantila asa: se tot vorbeste de transmitere prin contact sexual, dar in fond contactul sexual inseamna o penetrare in toata regula sau si doar faptul ca se mai joaca el pe la intrare? big_smile
si o intrebare mai serioasa...un test hiv dupa 5 luni de la un posibil eveniment nefericit e relevant? pe site-urile mai de incredere gasesc fie 3 luni fie 6. multumesc

depinde la care dintre boli te gandesti. unele se transmit mai usor, chiar daca ai de exemplu contact sexual protejat, cum poate fi cazul cu hpv sau herpesul, altele necesita penetrare. "se joaca putin la intrare" este tot un fel de penetrare si inseamna un risc. orice fel de contact sexual, cu oricat de multa sau putina penetrare in orice fel determina un risc, dar asta nu inseamna ca e sigur da sau e sigur nu.

un test hiv la 5 luni e mai mult decat relevant. in ziua de azi testele sunt certe la 3 luni, informatiile privind termenul de 6 luni sunt depasite sau pur si simplu mai vechi. termenul de 3 luni este suficient in marea majoritate a cazurilor, iar 5 luni este cu siguranta suficient.

succes.

Offline

 

#589 2010-09-12 16:03:58

ceciliaqs
Membru
Inregistrat: 2010-09-12
Mesaje: 1

Re: boli cu transmitere sexuala

am si eu o nelamurire, in urma unor analize de secretie mi-a iesit infectie cu trichomonas vaginalis, am urmat tratamentul dat de medic:cervugid ovule, clotrimazol crema local si metronidazol comprimate(si partenerul). dupa tratament am simtomele unei cistite, am facut si analiza urinei in care mi-a iesit infectie, am luat tratament cu claritromicina 5zile, nu mi-a trecut si acum iau de 2 zile nolicin, nu da semne de vindecare, din potriva am o senzatie de arsura la nivelul uretrei si vaginuilui si urinari frecvente, se poate sa imi reapara infectia cu trichomonas si sa dea simtome de cistita?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.