homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?-3


#39 2008-11-09 20:25:33

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

eu nu i-am zis niciodata nimic despre subiectul asta, dar banuiesc ca a inteles singura(mama) demult. mi s-ar fi parut inutil si aiurea sa ii zic.. stii mama mi-am inceput viata sexuala.. n-avea rost

Offline

 

#40 2008-11-09 20:57:05

odetzik
Full member
Inregistrat: 2008-10-26
Mesaje: 107

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Mama s-a prins vara asta cand am plecat doar noi 2 la mare vreo 10 zile patfierbinte ... Bine k si vara trecuta tot doar noi 2 am fost dar nu a stiut ea angel ... Maaammaa... cate "gogosi" a trebuit bag atunci k sa plec.. pana la urma atunci s-a cam prins ca am fost doar noi 2 (a vazut cateva poze si...surprize-suprize: apaream doar noi in poze..gasca pe nicaieri).Si vara asta i-am spus direct k ne ducem doar noi... culmea k nu a avut prea multe de comentat dar nici nu i-a convenit 100% k stia ce o sa se intample in alea 10 zile...   Era obsedata de idee k o sa ma intorc de la mare cu gandul sa ma marit. Degeaba i-am explicat eu ei k nici nu-mi trece asa ceva prin cap si k nu se mai face k pe vremea ei... Cat am fost plecata cik in casa afost in voga reclama de la Adria (stiti cu cuscrii care se intalnesc si e faza "Sii.. ati stabilit o data? Ce data? Sa-i lasa sa se mai cunoasca. S-au cunoscut deja... O SA AVEM UN NEPOTEL bebic " Tata o teroriza pe mama cu reclama asta si pe mama o treceau caldurile numai cand se gandea k as putea sa raman gravida al9leacer   Idee e k stie,s-a impacat cu ideea k doar am 21 de ani si ea la 21 deja ma avea pe mine dar nu am vb niciodata de protectie,ginecolog..bla..bla.. ( a incercat odata sa vb cu mine de astea acum vreo 3 ani si i-am zis k stiu). Mi-ar fii placut sa pot vb mai deschis cu mama de chestiile astea...  cool

Offline

 

#41 2008-11-09 21:40:04

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Nu i-am spus,a dedus ca doar m-am casatorit  lol


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#42 2008-11-09 22:51:14

Iulica 15 ani
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 76

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

odetzik a scris:

Mama s-a prins vara asta cand am plecat doar noi 2 la mare vreo 10 zile patfierbinte ... Bine k si vara trecuta tot doar noi 2 am fost dar nu a stiut ea angel ... Maaammaa... cate "gogosi" a trebuit bag atunci k sa plec.. pana la urma atunci s-a cam prins ca am fost doar noi 2 (a vazut cateva poze si...surprize-suprize: apaream doar noi in poze..gasca pe nicaieri).Si vara asta i-am spus direct k ne ducem doar noi... culmea k nu a avut prea multe de comentat dar nici nu i-a convenit 100% k stia ce o sa se intample in alea 10 zile...   Era obsedata de idee k o sa ma intorc de la mare cu gandul sa ma marit. Degeaba i-am explicat eu ei k nici nu-mi trece asa ceva prin cap si k nu se mai face k pe vremea ei... Cat am fost plecata cik in casa afost in voga reclama de la Adria (stiti cu cuscrii care se intalnesc si e faza "Sii.. ati stabilit o data? Ce data? Sa-i lasa sa se mai cunoasca. S-au cunoscut deja... O SA AVEM UN NEPOTEL bebic " Tata o teroriza pe mama cu reclama asta si pe mama o treceau caldurile numai cand se gandea k as putea sa raman gravida al9leacer   Idee e k stie,s-a impacat cu ideea k doar am 21 de ani si ea la 21 deja ma avea pe mine dar nu am vb niciodata de protectie,ginecolog..bla..bla.. ( a incercat odata sa vb cu mine de astea acum vreo 3 ani si i-am zis k stiu). Mi-ar fii placut sa pot vb mai deschis cu mama de chestiile astea...  cool

ce tare ...si eu m'am gandit la chestia asta de multe ori  angel  acum sa asteptam vara al9leacer

Offline

 

#43 2008-11-10 13:08:40

angel89
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 1780

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

a fost destul de urat cand a aflat..mama a fost plecata la tara de revelion acum 2 ani, eu am ramas singura acasa si am facut-o, numai k eram in ultima zi de menstruatie si am patat cearsaful..l-am pus in masina de spalat si am plecat..mama a venit pe neve si a vazut cearsaful..faza e ca ea a crezut ca e primul, dar nu a fost asa..in sf..nu a fost asa..imi pare rau ca nu am vorbit mai devreme cu ea despre chestii de astea..acum vorbesc de toate si mie bine


In America, in sfarsit!big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-11-10 17:40:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

eu nu le-am zis... m-am mutat cu el. si apoi ne-am casatorit. rotfl  dar tot n-as putea vorbi cu ai mei despre sex... stupid, stiu... dar asa m-au obisnuit


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#45 2008-11-10 18:40:37

Little_princess
Full member
De la: Bucharest...
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 648

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

nici eu nu le-am spus...dar banuiesc k si-au dat seama,k mai plec cu el la munte,la mare  lol


big_smile Come to the dark side...we have cookies..lol

Offline

 

#46 2008-11-11 16:13:46

ana_18
Full member
De la: galati
Inregistrat: 2007-11-27
Mesaje: 110

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

hmmm si la mine si-au dat seama..dar intr-un mod foarte stupid. desi mama ma intreba asa mai pe ocolite eu ii spuneam ca nu..dar asa ff hotarata incat credeam si eo ce ziceam.  angel  am fost kiar si la mare si la munte cu ubi meu, dar tind sa cred k banuiau ei ceva ceva. iar in vara asta...avand o durere cumplita de stomac, ajung la spital la urgenta, stai si asteapt 1 ora(timp in care imi trece di durerea) k medicu nush pe unde mama masii umbla..  :f?rbannad: si cand vine ma pune la ecograf. se uita el acolo si la un moment dat ma intreaba daca mi-am inceput viata sexuala. eu am ramas blocata..nu stiam ce sa spun, mama era langa mine...ma uit asa lung la medic si dupa cateva secunde spun un Nuuu...toate bune si frumoase, pana dupa cateva zile cand mama ma intreaba dc am ezitat sa raspund la intrebarea pusa de medic..eu ii spun k mi s-a parut deplasata intrebarea visslar ...si asa a ramas pe moment, doar k mai tarziu am plecat la mare, iar cand m am intors mama deja pusese cap la cap ce stia ea..si isi daduse seama k nu mai sunt virgina. a fost destula vreme suparata pe mine si ne certam pe tema asta dar acum e bine. applause

Offline

 

#47 2008-11-11 23:18:26

Ellutza
New member
Inregistrat: 2008-04-23
Mesaje: 68

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

vara asta, trebuia sa merg cu pui la felix, doar noi doi...si mama stia de treaba asta:) si ce s-a gandit ea...sa ma intrebe daca mi-am inceput viata sexuala...la care eu, ft socata ca mi-a pus in sfarsit intrebarea asta (imi venea sa rad cu lacrimi ca si-a facut curaj sa vb cu mine despre sub asta), i-am zis "da de ce ma intrebi?" si ea a spus.. "pai cum de ce?, ca acuma mergi cu el si banuiesc ca nu ati luat camere separate, si trebuie sa iti zic ce sa iei sa te protejezi"...eu aproape ca radeam si ma gandeam sa ii zic sau sa nu ii zic ca mi-am inceput, acuma era momentul adevarului...dar i-am raspuns asa" nu tu trebuie sa imi spui ce trebuie sa iau, ca medicul ginecolog "....si cu raspunsul asta am inchis-o si i-am zis sa stea linistita ca o sa se intample numai daca vreau eu.cand m-am intors m-a intrebat doar atat " a fost cum ai vrut tu?" si eu am spus ca da...apoi ce a inteles ea de acolo, nu stiu...da sigur banuieste ceva, ca sunt impreuna cu respectivul de 1 an jumate smile


Viata e simpla... noi o complicam lol

Offline

 

#48 2008-11-12 09:18:29

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

ioana_4 a scris:

eu nu i-am zis niciodata nimic despre subiectul asta, dar banuiesc ca a inteles singura(mama) demult. mi s-ar fi parut inutil si aiurea sa ii zic.. stii mama mi-am inceput viata sexuala.. n-avea rost

Idem lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#49 2008-11-12 20:42:19

capcaun
Platinum member
De la: mine pt tine :P
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 17355

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

katami a scris:

eu nu le-am zis... m-am mutat cu el. si apoi ne-am casatorit. rotfl  dar tot n-as putea vorbi cu ai mei despre sex... stupid, stiu... dar asa m-au obisnuit

la modul asta o sa fiu si eu big_smile doar k is ink la stadiul mutat cu el lol

oricum subiectul "sex" nu exista intre mine si ai mei smile mama stie k iau anticonceptionale si k is date de dermatolog mai ales k in perioada aia aveam abia o luna cu B, stie k am fost si la ginecolog...naah loc pt interpretare, k de 4 luni nu mai stau la ei big_smile

Offline

 

#50 2008-11-13 19:27:08

Maura
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-07-15
Mesaje: 52

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

AU DESCOPERIT SINGURI z(DATORITA TRATALUI MEU)
DUPA CARE AM AVUT O DISCUTIE


Fericirea, este sanatate curata!

Offline

 

#51 2008-11-13 19:49:04

persifona
Vizitator

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Maura, ai warn, fara caps pls.

 

#52 2008-11-13 19:52:37

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

oana16 a scris:

ionela a scris:

oana16 a scris:

eu nu i-am spus..... am o relatie de un an jumate si mama nus pe ce lume traieste imi tot zice sa am grija sa nu ma "culc" cu el(desi il cunoaste si se inteleg super ok) si eu bineinteles i zic nuuuuuuu mama doamne fereste:))) ceva de genu....nus cum sa i zic ca , cred ca s-ar cam infuria desi nus de ce:d am 17 ani la anu fac 18 si o sa fiu free cum se zice adik....sper ca atunci o sa imi permit sa i zic da am facut-o pt ca atunci am anumite drepturi:)) pana atunci,......mielusel:P orucm consider ca sunt destul de matura pt toate astea in + relatia imi mereg f bne...nu am regrete nu am nimik...si cred ca asta e cel mai important

nu stiu de ce mai toata lumea are impresia ca de la 18 ani esti free si poti face orice vrei tu ca nimeni nu mai poate sa iti zica nimic...chiar nu pricep ideea asta

atunci nu imi mai poate reprosa ca sunt o copila si etc....voi fi majora, voi avea mai multe drepturi dar si responsabilitati, si o sa imi asum singura responsabilitatea ca mi-am inceput viata sexuala ....de ex dac as ramane acum insarcinata ar zice ca din cauza lu mama ca no stiut sa vb cu mine si asa....dar deja dac ai 18 ani e alta treaba...in senul asta ma refeream ca sunt free

exact k u gandeam si eu..si fi antena am 21 de ani si ai mei inca cred k au drepturi asupra mea..inainte de 18 ani tata zicea k la 18 pot sa fac ce vreau..la 18 k la 20..l 20 k la 21..si acum..knd m-oi marita ;0


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#53 2008-11-14 23:06:16

life
Hero member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2469

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

Am fost nevoita sa'i spun cand am aflat ca am problema pe col si am avut nevoie de ea moral si am avut nevoie si de bani..Nu a zis nimic..dar oricum imi imaginez ca s'a prins ca eram cu prietenul de mai bine de jumatate de an tongue


We Have To Be Strong !!!

Offline

 

#54 2008-11-14 23:42:11

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

de cand aveam 16 ani, mama imi tot lasa in casa reviste in care erau diverse articole despre contraceptie si alte subiecte asemanatoare , educatie sexuala in general. pe la 18 ani mi-a spus doar atat"daca vrei sa vorbim vreodata sa stii ca sunt aici" si i-am spus ca nu e cazul. nu era. viata sexuala mi-am inceput-o pe la 20 de ani. nu a stiut cand am inceput, cert este ca pe parcurs am ajuns sa discut cu ea despre sex la fel cum vorbim aici intre noi. imi era cea mai buna prietena. ma distram cu ea povestind despre chestii haioase sau pur si simplu frumoase din pat , ale mele cu prietenul ( actualul sot ) sau ale ei cu tatal meu sau tatal vitreg. chiar eram cele mai bune prietene si in ea chiar puteam avea incredere totala. chiar si doctorita mea ginecolog era cea mai buna prietena a mamei si pentru ca nu avea copii ma considera pe mine ca un copil al ei. si prietenele mele tot cu mama discutau pentru ca nu puteau vorbi cu mamele lor.
deci la mine a fost super!

Ultima oara a fost editat de lucia05 (2008-11-14 23:44:01)


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#55 2008-11-15 09:25:50

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

lucia05 a scris:

de cand aveam 16 ani, mama imi tot lasa in casa reviste in care erau diverse articole despre contraceptie si alte subiecte asemanatoare , educatie sexuala in general. pe la 18 ani mi-a spus doar atat"daca vrei sa vorbim vreodata sa stii ca sunt aici" si i-am spus ca nu e cazul. nu era. viata sexuala mi-am inceput-o pe la 20 de ani. nu a stiut cand am inceput, cert este ca pe parcurs am ajuns sa discut cu ea despre sex la fel cum vorbim aici intre noi. imi era cea mai buna prietena. ma distram cu ea povestind despre chestii haioase sau pur si simplu frumoase din pat , ale mele cu prietenul ( actualul sot ) sau ale ei cu tatal meu sau tatal vitreg. chiar eram cele mai bune prietene si in ea chiar puteam avea incredere totala. chiar si doctorita mea ginecolog era cea mai buna prietena a mamei si pentru ca nu avea copii ma considera pe mine ca un copil al ei. si prietenele mele tot cu mama discutau pentru ca nu puteau vorbi cu mamele lor.
deci la mine a fost super!

ce noroc pe tine lucia...as vrea si eu sa am o mama ca a ta.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#56 2008-11-15 12:58:05

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

eu am vorbit inainte cu mama si i-am spus ca imi este putin frica pt ca nu aveam ciclu regulat si mi-a spus ca daca tin la el sa o fac pt ca nici un baiat nu merita sa ma pastrez pt el. si am facut-o... la un moment dat mi-a intarziat menstruatia 2 luni si am vrut sa merg la ginecolog, imi trebuia trimitere si i-am spus lu mama, ea i-a spus lu tata si a doua zi ma intreaba tata:" dar A nu s-a protejat?". mie mi-a cam picat fata, dar i-am spus ca "ba da". acum stiu ca iau si anticonceptionale si e totul ok

Ultima oara a fost editat de maryahs (2008-11-15 12:58:43)


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#57 2008-11-15 14:47:03

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: cum le-ai spus parintilor ca ti-ai inceput viata sexuala?

offtopic  Danae, din pacate ce e bun si frumos nu dureaza...mama a murit acum aproape 8 ani de cancer...avea 49 de ani.
Oricum, ideea e alta, abordarea trebuie sa vina din ambele parti, daca fiecare sta si asteapta sa inceapa celalalt....nu se intampla nimic. Eu am simtit ca mama e dispusa si deschisa si desi la inceput imi era rusine si frica, am inceput sa vorbesc si usor-usor am ajuns cele mai bune prietene! Daca nu faceam pasul, ramaneam doar mama si fiica. Asa ca daca stiti ca "terenul" e cat de cat bun, prindeti curaj si vorbiti. O mama cu capul pe umeri, nu isi vede fiica mereu ca de gradinita ci accepta ca este femeie si se poarta in consecinta. Si va spun cu mana pe inima: cea mai frumoasa prietenie pe care o puteti avea, ca fete, ca femei este cu mama voastra. Pentru ca un lucru va fi clar si sigur din start: nu iti va vrea decat binele, nu va vorbi mai departe si nu va fi niciodata invidioasa.


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.