homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-40


#742 2013-04-05 17:48:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pai kata, nici eu nu m-am legat de copil, ci de "reprezentanta" ei adulta.

dar nici copiii nu sunt mereu niste ingerasi. imi aduc aminte de o situatie expusa tot la topicul asta, cu o fetita ce mereu ii lua jucariile baietelului cu care se intalnea la joaca. baietelul ramanea fara (fetita i le acapara pe toate) si se necajea. nu s-ar putea spune ca si in cazul asta fetita vrea un lucru atat de marunt precum o jucarie pt a fi fericita? si ca e indreptatita sa-l obtina daca ea zbiara ca il vrea? ce ar trebui sa faca mamica baietelului in acest caz? sa ia jucariile din fata propriului copil si sa i le inmaneze fetitei, ca s-o faca fericita?
mie mi se pare ca se aseamana putin comportamentul fetitei din povestea asta cu cel al copilului de 4 ani ce urla ca vrea sa stea la geam. amandoi vor sa obtina ceva cu forta si aparent "nu e bine" sa le explici ca nu pot avea mereu ceea ce isi doresc.

sa presupunem ca situatia ar fi fost putin altfel: la geam ar fi stat alt copil ce a urcat de cateva statii. crezi ca mama lui ar fi trebuit sa-l ia de acolo cand ar fi aparut cealalta mamica si copilul urlator? in baza faptului ca al ei copil deja statea de ceva timp acolo, sa-l lase si pe cel nou sosit sa se bucure de privilegiul asta.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-04-05 17:52:11)

Offline

 



#743 2013-04-05 17:57:01

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, fiecare mama cu fericirea copilului ei mai intai big_smile
sti vorba aia, decat sa planga mama, mai bine plange ma-ta.

acum desigur, daca jucaria e a copilului tau, mai bine plange celalalt(asta dupa ce i-ai spus alui tau s-o imparta daca doreste, daca nu, asta e), daca e a lui, atunci i-o dai(ca altfel se numeste furt, nesimtire, cum vrei sa-i spui) si-i explici alui tau, cu toate ca 99% va urla oricum.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#744 2013-04-05 18:11:39

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april sunset a scris:

nu ii spui copilului sa-si reprime sentimentele! ii zici ca stii ca vrea sa stea la geam si e normal sa vrea asta, doar ca in momentul de fata nu se poate

cum as proceda ca mama sau ca si calator?
Ca mama, daca ar "plange" de rasfatata (fara lacrimi si tipete intelegand), dupa ce i-as explica ce am scris si eu mai sus, n-as mai baga-o in seama. am citit destul sa vad ca e o tactica ce functioneaza, fara a traumatiza copilul. daca nu s-ar linisti si as vedea mutre deranjate, le-as cere scuze daca as sti ca se uita copilul la mine - ideea fiind sa invete sa faca si el asta. pt ca asa mi se pare mie normal acum.

ca si calator, daca as vedea ca macar a incercat mama sa-si potoleasca odrasla as inghiti in sec si m-as abtine de la dat ochii peste cap. comentarii oricum nu fac.

daca as vedea ca pe mama o doare undeva, am maturitatea necesara sa recunosc ca nu as sta sa ma gandesc daca a avut o zi grea. si probabil mi-as da ochii peste cap si in asa fel incat sa vada. si daca m-ar lua cu "nu ar trebui sa reactionati asa, am avut o zi grea", i-as replica frumos ca nici ea nu stie cum a fost a mea. si poate asa cum ei ii este greu sa incerce macar sa ii explice copilului, asa si mie imi e greu sa suport niste urlete.

o tin una si buna cu a mea si cu ce a zis anca: nu e ok sa credem ca ni se cuvine ceva. am patit sa comenteze o baba (se tinea bine pe picioare) ca stau jos, in timp ce ea sta in picioare langa. eram atat de obosita incat am putut sa ii spun pe un ton calm ca am stat mult in picioare si am probleme cu coloana. iar faptul ca stateam jos era cel mai bun lucru pe acea zi. a inteles si chiar a tras un mic zambet. ei, nu era mai bine daca cerea frumos locul de la inceput? in loc sa bombane. probabil s-a simtit si ea prost apoi. pe mine nu m-a afectat ca eram stoarsa de vlaga. dar poate pe altu' mai sensibil l-ar fi suparat asa rau incat ar fi cedat locul.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#745 2013-04-05 18:18:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, nu. daca era alt copil, asta e si gata, din start. NU am pretentia ca alt copil sa-si cedeze DREPTUL pt al meu.
ref la jucarii, la mine regula e simpla: daca e a mea si al meu si-o vrea, o obtin, no matter what. daca e a altuia si si-o cere, i-o cedez, no matter what (adica indif de cat urla al meu)

april, ceva sadic din mine striga "las' ca vez' tu" cat te tine nebagarea in seama (de ex, cris al meu, daca e nebagat in seama - si io aplic asta cand nu mai pot, desi ESTE traumatizant, chiar tare - urla cam 1 h. pe ceas. 60 min. succes in public cu asta).

LE: ca mama de copil care urla, mi s-ar rupe complet de ochii peste cap ai altcuiva, ocupata fiind cu urletele alui meu

Ultima oara a fost editat de katami (2013-04-05 18:31:21)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#746 2013-04-05 18:31:11

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

vreau sa cred ca atunci cand voi fi mama, ii voi fi dedicata copilului 101%. deci daca as sti ca atunci cand il apuca, il tine o ora, vreau sa cred ca voi avea libertatea sa-mi bag picioarele in ce altceva ar trebui sa fac si sa merg acasa. stiu ca lucrurile ies si cum nu ti le planifici, dar vreau un trai peste decent cand voi fi mama. vreau sa imi pot permite sa plec in concediu de la munca in secunda 2 daca simt ca nu mi-e bine si pot afecta copilul.

fara stabilitatea asta nu vreau sa ma gandesc la un copil. vreau sa cred ca voi fi altruista pt copilul meu, ca voi fi in stare sa-mi pun simtul matern urland deoparte pana voi sti ca ii pot oferi copilului macar 70% din ce am scris mai sus.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2013-04-05 18:33:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april, DA. nici nu ma gandeam ca ai altceva de facut. era discutia cu tramvaiul, se presupune ca mai ai cateva statii pana acasa


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#748 2013-04-05 18:34:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

mi-am amintit de ceva ce s-a mentionat mai devreme dar a trecut neobservat: cazul in care nici macar mama nu-i satisface poftele copilului, desi ar putea. si mie mi s-a dat de multe ori ocazia sa vad copii care trageau de mamele lor in autobuz "mami, hai sa stam aici!" (era liber, deci se putea) si alea capoase ii trageau dupa ele sa se aseze unde vor ele neutral. asta si pe mine m-a revoltat.

Offline

 

#749 2013-04-05 18:36:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca90 a scris:

mi-am amintit de ceva ce s-a mentionat mai devreme dar a trecut neobservat: cazul in care nici macar mama nu-i satisface poftele copilului, desi ar putea. si mie mi s-a dat de multe ori ocazia sa vad copii care trageau de mamele lor in autobuz "mami, hai sa stam aici!" (era liber, deci se putea) si alea capoase ii trageau dupa ele sa se aseze unde vor ele neutral. asta si pe mine m-a revoltat.

io vad situatiile relativ la fel. relativ in sensul in care terta nu era, intr-adevar, OBLIGATA sa cedeze. dar ca impunere adult vs copil e la fel.

Ultima oara a fost editat de katami (2013-04-05 18:37:02)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#750 2013-04-05 22:13:33

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Eu nu văd de ce se pune amprenta pe ?a educa copilul?. Cred că se educă și copii și adulții. Eu cred că i-aș fi spus mamei: dacă doriți, aș putea ceda locul. Moment ?n care mama ar fi putut să-și aleagă singură metoda de educație pentru odrasla din dotare: să ?i obțină locul printr-un da, sau să ?l refuze pe motiv că ea vrea să ?nvețe că nu obține ce vrea, bine?nțeles fără să-mi dea explicații. Dacă mama vi se pare nepoliticoasă și needucată, poate puteți aduce voi un mic aport ?n asta. Nu doar copii ?nvață prin puterea exemplului: OMUL c?t trăiește ?nvață. Dar a te ?ncăpăț?na ?n a face/nu face ceva pentru că celălalt e ?nesimțit/needucat/nepoliticos? (mă refer la mamă, deși poate nu e niciuna din astea) nu ne ridică cu nimic deasupra lui, ?n plus nu suntem dec?t niște oameni care transmit: Uite că eu nu vreau și basta! Așa văd eu situația.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#751 2013-04-06 10:25:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Lothraine a scris:

Eu nu văd de ce se pune amprenta pe ?a educa copilul?. Cred că se educă și copii și adulții. Eu cred că i-aș fi spus mamei: dacă doriți, aș putea ceda locul. Moment ?n care mama ar fi putut să-și aleagă singură metoda de educație pentru odrasla din dotare: să ?i obțină locul printr-un da, sau să ?l refuze pe motiv că ea vrea să ?nvețe că nu obține ce vrea, bine?nțeles fără să-mi dea explicații. Dacă mama vi se pare nepoliticoasă și needucată, poate puteți aduce voi un mic aport ?n asta. Nu doar copii ?nvață prin puterea exemplului: OMUL c?t trăiește ?nvață. Dar a te ?ncăpăț?na ?n a face/nu face ceva pentru că celălalt e ?nesimțit/needucat/nepoliticos? (mă refer la mamă, deși poate nu e niciuna din astea) nu ne ridică cu nimic deasupra lui, ?n plus nu suntem dec?t niște oameni care transmit: Uite că eu nu vreau și basta! Așa văd eu situația.

hjarta hjarta exact!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#752 2013-04-10 09:33:49

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Buna smile

sa imi spun si eu parerea . eu cred ca un copil de patru ani poate intelege ca nu are loc la geam pentru ca acolo sta o alta persoana .este un lucru foarte clar, asta e, spatiul este limitat si nu dam lumea la o parte ca sa stam noi . faptul ca sor'sa de 6 ani facea pe ofensata iar nu e grav, in general fratii mai mari sunt suficient sa satui de "lasa-l /o pe el / ea ca e mai mic/a " asa ca se vor alia cu un strain care "ii intelege" . Eu , mama , da voi face tot ce pot pentru a ii oferi bucurii mici, mari, cum pot si eu. Am sa o alint , o duc in brate, inchid ochii la o gura de dulce in plus, o las a isi aleaga hainele .. nu stiu, tot ce ii face placere si nu ii dauneaza . dar nu pot avea pretentia ca toata lumea sa se invarta dupa mine si dupa fi-mea. Daca fata care a postat povestea (careia eu ii dau o varsta foarte mica, nu cred ca are 20 , plus cred ca are frati/ surori mai mici) , se ridica , poate ca aia mica se trezea ca nu vrea la geamu ala, ci la celalalt. Sau poate vrea si aia mare. sau poate poate.. etc, intelegeti voi .

si o poveste , de cand eram eu in liceu : circulau la un moment dat un Bucuresti niste autobuze Icarus, care aveau primele 2 lucuri din dreapta pe roata (acum , in noile autobuze acolo e un loc, mai larg) . Ei bine, ca sa intri la geam trebuia sa fii pripiriu - adica asa ca mine. Ei bine, intr-o zi , cum stateam eu acolo, se urca o tipa gravida. bai nene, da gravida .. 7-8 luni, ea avea cam 1.75 si vreo 90 de kile .... deci.. ERA. mi-am facut socoteala ca degeaba ma ridic, ca oricum nu intra in locul meu .. asa ca am ramas frumos pe scaun. la coborare mi-am luat un perdaf incheiat cu "ai sa vezi si tu ... la la la "

deci care ar fi fost logica ? sa ma ridic doar ca sa arat ce bine m-a crescut mama si sa stam amandoua in picioare ?

morala mea ar fi ca nu e nici o morala .. copiii cresc printre noi si trebuie sa se invete cu de toate, si bune si rele. Confortul i-l ofer eu/tata/bunica etc.

va pup pe toate smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#753 2013-04-10 13:46:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

GeoGeo a scris:

deci care ar fi fost logica ? sa ma ridic doar ca sa arat ce bine m-a crescut mama si sa stam amandoua in picioare ?
)

sa o intrebi daca vrea sa stea? sa te oferi sa te ridici ca ea sa priceapa pe propria burta ca nu ncape si sa te reasezi apoi?

baremi i-ai zis de ce nu te-ai ridicat? rotfl mie aia mi s-ar fi parut cea mai faina parte lol

Ultima oara a fost editat de katami (2013-04-10 13:48:31)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#754 2013-04-10 17:11:47

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sa o intreb daca vrea sa stea mi s-a parut la acel mom sa fac misto de ea .. zau nici un picior nu i-ar fi incaput . Era si inalta - eu am un metru jumate .
nu i-am zis,  dar m-am intrebat daca gravidele sunt toate nitel cam nebune si fara simtul proportiei big_smile

ma rog, idea mea era ca fiecare dintre noi privim lucrurile extrem de subiectiv, mai ales daca ne impacteaza sau simtim ca ne-ar putea afecta in vreun fel .


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#755 2013-04-10 17:34:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adevarat si aia cu mistoul lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#756 2013-04-10 23:20:52

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

heimdall a scris:

e putin gresit pusa problema, daca mama te-a dat pe tine la o parte sa stea copilul in mod nepoliticos poate e ea needucata, dar copilul ala de 3-4 ani nu are treaba cu conventiile sociale ale mersului cu mijloacele de transport si chiar daca i se explica e poate prea mic ca sa inteleaga
sunt sigura ca voi fi inteleasa gresit si deja regret ca m-am bagat, fiindca mie nu-mi plac conflictele... tocmai fiindca am fost atat de bine "educata"

heim, nu retin daca am spus in primul post (nu am apucat sa citesc tot ce am scris si s-a scris) dar doamna s-a asezat pe un alt scaun si ii spunea unei alte fete de langa ea indignata ca locurile sunt pt copii si batrani. ea era cea care ma barfea pe mine ca nu i-am cedat locul odraslei.

nu ma astept sa nasc un copil dresat. in ciuda a ce va pare voua si eu am fost, pana am venit la facultate, copilul cu rusinea (acum m-am mai desteptat si am inceput sa-mi spun ce nu-mi convine si sa nu ma las luata de fraiera) si pana am devenit copilul cu rusinea mi-am incercat norocul ca "domnisoara" dar maica-mea m-a "dresat" si nu cred ca i-a facut cuiva observatie sa-mi faca mie mofturile obligat fortat ca nah sunt fi-sa si trebuie sa traiesc ca o printesa. si acum, mare fiind ii mai spun ce ma deranjaza pe la facultate si ma pune sa-mi caut mie vina.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#757 2013-04-10 23:55:13

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deci am iscat o groza de polemici pe aici... nu am vrut asta si nu stiu de ce sunt judecata asa de aspru pt situatia care am prezentat-o cu replici gen "o sa ai si tu copii" si multe altele.
am recitit mesajul postat de mine si am spus tot ce era de spus acolo, s-au iscat discutii inutile in care "am fost pusa la zid".
am 22 de ani, nu am copii dar am avut grija mult timp de un verisor si nu am reactionat ca mama respectiva in ciuda faptului ca pe vremea aia aveam vreo 16-17 ani in sensul ca de fiecare data cand avea vreo iesire sau vroia sa faca ceva ce il raneste sau ii deranjaza pe cei din jur ii spuneam ca nu e bine si imediat ii explicam si de ce. poate de aia am fost asa revoltata si am povestit cu o oarecare "rautate" situatia pt ca stiu cum as fi procedat eu si cum am procedat eu atunci cand eram si mai mica de varsta si clar nu aveam copii.

am ramas uimita ca fetita de 6 ani i-a atras atentia celei mici ca face galgie fara motiv (denota ca era bine crescuta, i-a zis cum a stiut ea ca nu e cazul sa se dea cu fundul de pamant) si mama bufnea ca nu-i fac loc lu fi-sa. mi s-a parut urat din partea mamei ca a inceput sa le vorbeasca altor calatori urat despre mine ca nu am cedat locul si in schimb nu i-a spus nici macar un cuvintel lu fi-sa cum ca e nepotrivit ceea ce face (asta m-a uimit foarte tare, pt ca a durat pret de o statie povestea).

cand am intrebat-o pe mama de ce plange putea sa-mi spuna ca-i place sa stea la geam atunci cand calatorec cu autobuzul sau orice alt motiv si ma ridicam fara obiectie nu sa-mi urle ca alea sunt locuri pt copii si batrani (mai mult mi-a dat de inteles ca sunt obligata sa ma ridic pt fi-sa)

si cum spunea cineva mai sus de batrani alta situatie care am intampinat-o acum vreo 3-4 ani. eram in constanta, mersesem cu maicamea la mare si am mers cu autobuzul intr-u centru comercial. intr-o statie se uraca o batranica si mama, mai iute ca mine ii cedeaza locul. eu imediat am intrebat-o pe mama daca vrea sa stea, mi-a zis ca nu si am ramas la locul meu. batranica respectiva, desi statea pe locul cedat de mama a inceput sa urle in stanga si-n dreapta ca tinerii din ziua de azi sunt niste nesmititi si tot tra-la-la-ul pe care sunt sigura ca l-ati auzit si voi macar o data in  viata asta.

"april: de ce e "frumos" sa taca? la 4 ani, cand are parte de o "competitie" cu un "adversar" inegal si "pierde" pe nedrept? (pt ca vezi tu, asta e perspectiva ei, a fetitei). "      daca avea un adversar pe masura probabil incepea o lupta cot la cot pt un banal loc la geam ca erau atatea alte locuri libere in jurul meu.

"LE: anca, fii sigura ca EU nu mi-as fi tinut deloc gura in locul mamei cu pricina. Dar nu suntem la fel, faptul ca ea nu a putut/stiut sa ceara nu e un motiv pt, repet, rautatea gratuita a tinerei. sau orgoliul gratuit, daca vrei (ca asteta, vezi Doamne, sa o "rogi frumos". sa te milogesti. Daca tot o dai cu simtul civic, nu era mai "frumos" sa te ridici tu, sa cedezi locul copilului, evitand, astfel, uhn scandal deranjant pt toti ceilalti pasageri?). Tare ne intelegem aiurea pb "drepturilor". care, in situatia de fata, nici macar nu erau reale,locul fiind pt invalizi/gravidepers cu copii"      daca tu ai fi ales sa incepi sa urli la mine fara sa-i explici copilui tau ca nu e frumos ceea ce face sau un banal "te rog" care mie, personal nu mi se pare o milogeala e problema ta si chiar daca ti se pare rautate gratuita nu m-as fi ridicat sa-ti dau tie satisfactie ca ai obtinut ce ai vrut cu "pumnul" a se citi "gura mare" sau m-as fi ridicat ca nu ar fi avut rost sa-mi pun mintea. in jurul meu erau atatea locuri libere, e adevarat niciunul la geam, in ciuda faptului ca autobuzul e unul modern cu mai multe bare de sustinere decat locuri.
si in ceea ce priveste etapele de dezvoltare a unui copil (ca vezi doamne am trecut peste ele si am vazut ca sunt judecata si pt asta). da, un copil urla si urla mult pana cand invata ce e bine si ce e rau, ce e politicos si ce e lipsit de bun simt, dar de asta esti tu MAMA. cand ai ales sa devi mama ti-ai asumat raspunderea de a-ti educa copilul, iar daca ai devenit mama pe nepregatite inveti din mers anumite lucruri in ceea ce priveste educatia copilului tau (mama respectiva avea o fiica mai mare, se presupune ca avea cea experienta cu copii), asta daca te intereseaza sa ai un copil educat. daca nu, incepi sa urli la cei din jur ca e mai usor sa faci un adult sa-i faca mofturile unui copil decat sa-ti inveti pas cu pas copilul ce presupune conduita in societate.

m-am uitat in urma si am vazut mesajul postat destul de tarziu pe la 22:30, daca imi aduc bine aminte nu cred ca trecuse mai mult de o ora jumatate de cand ajunsesem acasa cu autobuzul in care s-a intamplat incidentul dupa o zi intreaga de circulat. eu consider ca trebuie sa ne intelegem recirpoc si sa actionam cu toleranta. da, stiu nu am avut toleranta pt ca nici mama nu a binevoit sa-mi vorbeasca frumos atunci cand am intrebat-o de ce-i plange fiica (era un fel de a o intreba plange de moft sau pe buna dreptate?). doar pt ca am pus acolo un "de afurisita" nu inseamna ca sunt atat de nemilioasa cu saracutii copii si ca fix cu asta ma ocup: merg cu autobuzul si nu las copii sa stea la geam.

ca parinte copilul tau e doar centrul universului tau si atat, nu e centrul universului fiecaruia si daca vre-i sa-l pupi de 100 de ori pe zi in fund nu te opreste nimeni dar nu trebuie sa te astepti ca altii sa faca asta.

daca or sa mai apara polemici pe baza subiectului o sa fiu mai prompta cu raspunsurile. nu am ales sa tac atata timp pt ca m-am simtit rusinata de ce am facut pur si simplu nu am intrat ceva vreme si nu am observat postul pana acum.

katami, multumesc pt insultele gratuite cand nu mi-ai inteles de fapt problema si succes in a obtine obligat-fortat de la altii ce isi doreste copilul tau pt a-i crea confortul psihic si a-i intari ca totul in jur i se cuvine (cam asta inteleg eu din ce ai spus tu pe aici)

anca90, iti multumesc ca ai privit situatia prin si cu aceiasi ochi. m-ai inteles perfect si chiar daca nu am fost prezenta la dezbateri ai fost omul care mi-a tinut locul cu succes.

Ultima oara a fost editat de Melita (2013-04-11 01:13:10)


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#758 2013-04-11 01:27:19

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

moama, cata discutia. nu am citit-o p toata, am sa-i rasp doar ancai:

BA DA, POTI SI E CAZUL CHIAR sa spui "te inteleg ca vrei la geam, dar acum nu se poate". E perfect ok. dar io puneam pb lui "nu se poate". de ce nu se poate? pt ca un "copil mai mare" nu are empatie sa se dea de acolo? smile

e vb despre ceva care pt un adult e un nimic (a-si muta curul), iar pt copil inseamna atat de mult. EVIDENT, daca adultul REFUZA sa-si mute curul, atunci DA, te apuci sa-i explici copilului ca nu poti s-o obligi pe tanti asta lipsita de empatie (si m-as uita fiiiix in ochii ei) sa se mute, pt ca a ajuns inaintea ta. End of story, DA, CRED CA ESTI SUPARATA, POTI SA PLANGI DACA SIMTI NEVOIA, TOT N-AM CE FACE.

daca pt el inseamna atat de mult un lucru, trebuie sa invete sa il ceara si nu o sa invete niciodata daca tu, ca parinte, in loc sa-i explici situatia tipi la cei din jur sa-i faca pe plac. o sa aiba impresia ca totul i se cuvine si mai tarziu chiar si tu, parinte ce esti o sa ai de suferit pt ca odata cu cresterea lui o sa-i creasca si pretentiile, nu o sa-i poti indeplini mofturile moment in care o sa urle la tine ca nu-ti permiti sa-i cumperi un telefon fitos, nu la un calator ca nu i-a cedat un banal loc.

poate adultul are si el diverse probleme medicale din cauza carora nu e capabil de a empatiza cu odrasla ta rasfatata si poti sa te uiti tu mult si bine in ochii lui ca tot n-o sa-si mute curul.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#759 2013-04-11 14:24:14

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

am citit si eu pe sarite : as fi zis catre copil si respectiva ?mami,s-o rugam pe tanti sa facem schimb de locuri!"
Nu stiu cum e la 4 ani, dar acum fi-miu copiaza orice gest. Deci, puterea exemplului! Si as critica si eu in cazul in care dra n-ar avea nicio reactie.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#760 2013-04-11 14:39:04

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

nu smart, lor li se cuvenea si noi restul calatorilor trebuia sa ne dam deoparte si sa le facem lor loc sa stea unde vor ca doar au batut din picior de cand s-au urcat in autobuz. poate de asta am fost pre radicala si in comportament si in prima mea povestire pt ca nu suport oamenii care au impresia ca totul li se cuvine. nu este asa!


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.