homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-41


#761 2013-04-11 18:28:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Melita a scris:

daca pt el inseamna atat de mult un lucru, trebuie sa invete sa il ceara si nu o sa invete niciodata daca tu, ca parinte, in loc sa-i explici situatia tipi la cei din jur sa-i faca pe plac. o sa aiba impresia ca totul i se cuvine si mai tarziu chiar si tu, parinte ce esti o sa ai de suferit pt ca odata cu cresterea lui o sa-i creasca si pretentiile, nu o sa-i poti indeplini mofturile moment in care o sa urle la tine ca nu-ti permiti sa-i cumperi un telefon fitos, nu la un calator ca nu i-a cedat un banal loc.

usurel cu avantul, ca nu ti-ai gasit omu'
care-i, de fapt, pb ta? ca din paragraful citat rezulta ca e grija pt batranetile mele (generic), nu faptul ca nu ti-a convenit tie modul in care copilul se exprima

poate adultul are si el diverse probleme medicale din cauza carora nu e capabil de a empatiza cu odrasla ta rasfatata si poti sa te uiti tu mult si bine in ochii lui ca tot n-o sa-si mute curul.

usurel cu avantu', again. pb gen? si pls zi-mi ce jigniri gratuite ti-am adresat io. bold them too, eventually smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#762 2013-04-11 21:57:35

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ca sa-mi faci o observatie pe buna dreptate trebuia sa citezi paragraful fara primele 3 randuri in care imi exprim nemultumirea pt modul in care isi exprima un copil dorinta de a face/ de a obtine un anumit lucru.

partea a doua a paragrafului se refera la acele batraneti grele pe care le prevede un astfel de comportament necizelat la timp. era un mod de a ma exprima, nu duc eu grija batranetilor nimanui, o sa fiu destul de ocupata cu ale mele big_smile

nu ma apuc sa dau bold la toate insinuarile tale ca dupa sa-mi spui ca eu am inteles gresit


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#763 2013-04-12 10:44:54

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

putina grija la atitudine va rog cred ca se poate discuta si fara a ataca pe ceilalti


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#764 2013-04-12 14:19:24

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Melita a scris:

nu ma apuc sa dau bold la toate insinuarile tale ca dupa sa-mi spui ca eu am inteles gresit

in momentul in care afirmi ceva (respectiv ca te-am jignit), as prefera sa o faci, totusi. Sau sa-ti alegi mai cu grija cuvintele alta data.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#765 2013-04-15 13:21:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

geo tummenupp

melita, n-ai pt ce. mi-am spus parerea, asa vad eu situatia.

Melita a scris:

daca pt el inseamna atat de mult un lucru, trebuie sa invete sa il ceara si nu o sa invete niciodata daca tu, ca parinte, in loc sa-i explici situatia tipi la cei din jur sa-i faca pe plac. o sa aiba impresia ca totul i se cuvine si mai tarziu chiar si tu, parinte ce esti o sa ai de suferit pt ca odata cu cresterea lui o sa-i creasca si pretentiile, nu o sa-i poti indeplini mofturile moment in care o sa urle la tine ca nu-ti permiti sa-i cumperi un telefon fitos, nu la un calator ca nu i-a cedat un banal loc.

tummenupp exact, invata-l sa ceara frumos ce-si doreste. cum a zis si smart.

kata, nu e grija fata de batranetile parintelui, ci fata de ce ajunge copilul ala, ce educatie i se ofera. ma preocupa, pt ca eu sau copiii mei ne vom intalni peste ani cu copilul de azi (si altii ca el) si proasta lui crestere ne va afecta direct.
eu nu vad de ce l-ai tine in puf pana la o varsta (cum alegi care?), dupa care sa-i spui ca se schimba regulile, nu mai merge cu tipatul, ci cu vorba buna. nu-l ametesti mai tare decat sa-l temperezi si educi din timp?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#766 2013-04-15 18:34:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, io cred ca noi 2 gandim la fel, dar vorbim aici despre chestii diferite si ni se pare ca ne contrazicem.

asadar:
- io nu-s (da' deloc) adepta pufului, la nicio varsta. asta pt ca mie insami imi displace, sunt eu o fire dura (si fac scandal maica-mii cand ii vb lui Cris cu diminutive de alea tampitele)
- de acord ca educatia e un proces gradual si continuu

pana aci de acord, da?

DAR:
- grija fata de educatia ALTORA (fie ca e vb de a nu te ridica "de-a naibii" sau cum s-a exprimat melita sau ce zici tu, faptul ca te afecteaza si pe tine in calit de concetatean si, prin urmare, te simti indreptatita sa iei pozitie), sorry, da' e ceva ce eu nu admit. Vrei o lume mai buna? "fii tu schimbarea pe care o doresti in lume" si invata-i pe altii prin singura metoda eficienta, puterea exemplului.
- si daca tot am ajuns aici: hai sa privim lucrurile nitel mai profund. Copilul care urla PT CA NU-SI POATE GESTIONA O EMOTIE (=supararea ca nu-si poate implini o dorinta) este etichetat drept rasfatat. Desi INTENTIA lui nu a fost deloc una rea, copilul nu s-a gandit "ia sa i-o trag io lu' tanti asta ca nu-mi place de freza ei, sa ac ceva s-o deranjez". A fost doar NEPUTINTA copiluiui de a gestiona sentimentul. Dar "tanti"? Care s-a comportat "cu simt civic"? Care a fost INTENTIA ei? (pararazez, "nu m-a ridicat DE-A NAIBII" - adica bre copilas, nu-mi place de urletu' tau si vreau sa fac ceva care sa te 'nerveze, asa, de-a naibii").  No judeca si tu, nu dupa ce s-a vazut de la ext (o tanara lady care a rezistat eroic unui rasfatat de plod), ci dupa INTENTIE, dupa ce era in sufletul fiecareia in mom ala. Cine e mai... "rasfatata"? Care "nu vrea sa creasca"? Aia care NU POATE gestiona un sentiment, dar nu vrea sa faca rau nimanui, sau aia care, la rece, are posibilitatea sa faca un bine si se batoseste sa nu-l faca? Pt ca eu NU ti-am contrazis tie ideile, care-s valabile si ok, m-am referit doar la ABSURDUL SI SUPERFICIALITATEA cu care judecam ACEASTA SITUATIE PARTICULARA.

Ultima oara a fost editat de katami (2013-04-15 18:48:10)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#767 2013-04-15 19:05:11

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami eu cred ca acel "de-al naibii" pe care l-a folosit Melita ii era adresat de fapt mamei, un fel de "ei bine nu stii sa ma rogi frumos, nu ma ridic" chiar daca in mod subconstient ea se razbuna pe atitudinea mamei rapindu-i copilui o bucurie. Nu cred ca daca mama respectva ar fi vorbit frumos ai i-ar fi spus "Nu te supara poti sa o lasi pe ea sa stea la geam ptr ca ii place tare mult?" reactia ar fi fost aceeasi.

In alta ordine de idei, kata, cum ne determinam copiii sa ii respecte pe cei din jur?
Iti povestesc ceva care mi s-a intamplat mie si la care am ramas nitel socata. Intr-una din vacante am avut inclusa in pretul cazarii si folosirea jacuzzi-ul-lui din unitate. Pana aici toate bune , cu singura problema ca era in permanenta ocupat. Intr-una din zile l-am prins si noi liber si am zis sa profitam. Dupa vreo 5 minute au aparut 3 copii la 5-6 ani care s-au bagat langa noi. Nu m-au deranjat cu nimic, sincer mi se pare nesimtire sa ocupi tu 2 persoane un jacuzzi de 6. Problema a aparut atunci cand respectivii copii au inceput sa plonjeze in acel jacuzzi, peste noi, ajungand sa ne si loveasca si determinandu-ne la un moment dat sa plecam. Am vrut sa le spun ceva dar pana la urma ajungeam eu adult sa ma pun in mintea unor copii.
Problema este, daca noi ca parinti ne straduim sa le obtinem copiilor ceea ce isi doresc (gen locul la geam din autobuz), acestia nu vor creste cu ideea ca li se cuvine totul si nu vom ajunge la situatii de genul celei de mai sus? Daca ii lasam sa faca crizute in public fara sa le specificam ca ceea ce fac i-ar deranja poate pe altii cum stim ca atunci cand vor creste nu vor impinge lumea pe strada (un exemplu exagerat desigur) ptr ca asa au fost obisnuiti?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#768 2013-04-15 19:33:42

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Nu am citit tot dar am prins ideea smile:

1. Eu ii explic lui C. ca nu avem loc in autobuz. Trebuie sa stam in picioare, este ok, putem sa o facem, ne tinem bine de bara etc. Mentionez ca autobuzele nu sunt aglomerate. Mai mereu am gast loc si daca nu am gasit nu a facut nazuri, nu astept sa se ridice nimeni pt mine/noi/copilu meu. Dupa cum nu admit sa trecem in fatza cand stam la o coada.
Inteleg daca este bolnav copilul, daca are cateva ZILE de cand s-a nascut si PLANGE, dar attfel stam la coada ca toti oamenii, ii explic ca exista politete, reguli, asteptam ca doar suntem toti in aceeasi oala. Cand mergem in parcuri de distractie stam la rand si cate o ora pt 5 min de carusel. Vrea carusel, sa stea la rand. Nu vrea sa stea la rand, nu se da in carusel si gata povestea.

Mai mult, daca vrea ceva se duce sa ceara! Vrei sa atingi acel catel? Intrebi stapanul; mami nu o face caci nu ma intereseaza sa il mangai. Nu vrei sa te duci, stai asa...Nu-s tot timpul asa, intervin in multe situatii dar nu admit atat timp cat am un copil sanatos si marisor ca cineva sa imi dea locul in bus, la coada sau sa mai fac nu stiu ce pt noi. Daca mi se ofera ceva accept si multumesc de nu mai pot pt ca ar fi rarisim asa ceva. Aici eu nu am vazut befeficii din astea pt copii sau femei gravide. Pt batrani, da.




2. Emilia de ce nu le-ai spus nimic acelor copii? Eu le-as fi spus: baieti/fete/copii si noi am platit pt acest loc asa ca il impartim fara sa ne deranjam reciproc.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#769 2013-04-15 20:30:51

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flower ptr ca m-am gandit ca daca parintii lor nu le-au oferit educatia necesara, de ce sa ma bag eu in seama? In plus, mi s-a intamplat sa gasesc cate o mama closca care sa ma intrebe "ce-am cu copilu dom'le"


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#770 2013-04-15 20:44:01

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flowerpot a scris:

1. Eu ii explic lui C. ca nu avem loc in autobuz. Trebuie sa stam in picioare, este ok, putem sa o facem, ne tinem bine de bara etc. Mentionez ca autobuzele nu sunt aglomerate. Mai mereu am gast loc si daca nu am gasit nu a facut nazuri, nu astept sa se ridice nimeni pt mine/noi/copilu meu. Dupa cum nu admit sa trecem in fatza cand stam la o coada.
Inteleg daca este bolnav copilul, daca are cateva ZILE de cand s-a nascut si PLANGE, dar attfel stam la coada ca toti oamenii, ii explic ca exista politete, reguli, asteptam ca doar suntem toti in aceeasi oala. Cand mergem in parcuri de distractie stam la rand si cate o ora pt 5 min de carusel. Vrea carusel, sa stea la rand. Nu vrea sa stea la rand, nu se da in carusel si gata povestea.

Mai mult, daca vrea ceva se duce sa ceara! Vrei sa atingi acel catel? Intrebi stapanul; mami nu o face caci nu ma intereseaza sa il mangai. Nu vrei sa te duci, stai asa...Nu-s tot timpul asa, intervin in multe situatii dar nu admit atat timp cat am un copil sanatos si marisor ca cineva sa imi dea locul in bus, la coada sau sa mai fac nu stiu ce pt noi. Daca mi se ofera ceva accept si multumesc de nu mai pot pt ca ar fi rarisim asa ceva. Aici eu nu am vazut befeficii din astea pt copii sau femei gravide. Pt batrani, da.

applause


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#771 2013-04-15 21:54:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

trebuie intai sa ne analizam pe noi, ce fel de oameni suntem, inainte sa avem pretentia ca ai nostri copii sa aiba maniere desavarsite.
eu nu as putea niciodata sa ma bag in fata la coada doar pt ca-s gravida sau am copil mic in brate. tocmai am fost la supermarket in seara asta si la casa paRAlela de cea unde eram eu cu Sebi, facea mutre o mamica ce avea copil de-o seama cu Sebi, ca de ce nu e lasata in fata ca ea nu are decat o cutie de lapte de achitat. Eu nu sunt asa. Nu am tupeu, nu-s infipta, "din topor" etc. In absolut nicio imprejurare. E in defavoarea mea. Cand eram insarcinata, refuzam politicos locurile ce mi le cedau oamenii prin cabinete, autobuze etc. desi nu intotdeauna ma simteam bine fizic. Dar asa sunt eu, fraiera, as avea de castigat daca as fi mai "taranca" dar pur si simplu nu e pt mine. 
Si drept urmare, copiii mei vor fi fraieri ca si mine, si au de pierdut. Puterea exemplului.  Sebastian e genul de copil care zice Multumesc! cand ii deschide cate cineva usa la bloc. Zice Multumesc! si copilului care ii smulge jucaria din mana si apoi vine si i-o returneaza. I-a zis Multumesc! si unui pui de tzaran cand erau amandoi urcati in tobogan si ala zbiera la Sebi "hai ba misca-te mai repede".  Nu l-am invatat eu sa spuna asta ca pe o poezie, dar asa vorbim noi in casa, asa suntem si eu si sotul meu, amabili, politicosi, bine-crescuti... si fraieri.  big_smile

Offline

 

#772 2013-04-15 22:14:51

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass exact soiul tau sunt si eu...rusinoasa asa lol mi-e rusine sa vorbesc mai raspicat cu altii, sau faze de gen, imi cedeaza cineva locul, mi-e rusine sa ma pun, mi-e rusine sa servesc prin case straine diverse, etc...
DAAAAAR, chiar azi mi s-a intamplat o faza. n-as fi crezut veci ca voi fi in stare sa nu las un copil sa-si faca de cap.

eram in parc cu yannick. cativa copii mai mari 5-6 ani, se jucau cu 2 mingi de volei, pe care le aruncau in sus, si le lasau sa cada pe unde se nimerea.
n-am zis nimic, desi se jucau fix langa yannick si pic de finete n-au copiii cand e vorba de-un bebelus, unul dintre baieti mi-a cazut langa picioare, in acrobatiile ce le facea, la fix o palma de capul lui yannick. n-am zis nimic.
la un moment dat au aruncat mingea si iar ca cazut langa capul lui.
atunci le-am zis, sa mearga mai incolo sa se joace cu mingea ca-l lovesc pe bebelus. voi m-ati auzit lol ? asa m-au auzit si ei forgetit

mamele stateau la tigara evident.

sa nu mai spun ca fest vin copii de 2-3 ani si pun mana pe yannick, il pupa pe manute, il ating pe adidasi...ce pot sa fac? cand mamele nu spun nimic. ii las si stau foarte atenta si gata de atac in caz ca vor sa-l "iubeasca" prea apasat.

eu sunt perfect de acord cu ce spun fetele despre educatia copiilor, asa si e normal, dar sa pretinzi ca alt copil sa fie educat sau alta mama, mi se pare absurd, fiecare avem sau nu anii de acasa si asta nu depinde de noi oricat ne-am da cu curu de pamant si oricat de uriciosi am fi fata de alti. mai rau facem.
strict parerea mea.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#773 2013-04-15 22:56:24

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Emilya a scris:

katami eu cred ca acel "de-al naibii" pe care l-a folosit Melita ii era adresat de fapt mamei, un fel de "ei bine nu stii sa ma rogi frumos, nu ma ridic" chiar daca in mod subconstient ea se razbuna pe atitudinea mamei rapindu-i copilui o bucurie. Nu cred ca daca mama respectva ar fi vorbit frumos ai i-ar fi spus "Nu te supara poti sa o lasi pe ea sa stea la geam ptr ca ii place tare mult?" reactia ar fi fost aceeasi.

tummenupp  ma bucur ca mai sunt si oameni care ma inteleg

in iarna, stateam la coada unei case de la supermarket, mersesem cu o colega sa-mi fac cumparaturile. prima si le-a asezat colega mea, a pus batul, dupa aia eu, am pus batul si inca o domnisoara. dupa ce achita colega mea, ma trezesc cu domnisoara ca sare peste cumparaturile mele si ii tramteste casierei cele 2 sticlute de acetona si un dosar fix in fata laserului de scanat produsele. o fac atenta ca eu urmam, imi spune ca are decat produsele alea, o intreb daca si-a cerut scuze macar si repede gaseste scuza cum ca a crezut ca sunt impreuna cu domnisoara din fata (colega mea). asa o vad in viitor si pe domnisoara de 4 ani din autobuz.

daca cineva ar fi explicat ce se intampla, ar fi inteles si copila. ea urla, eu ma dadeam la o parte sa-i fac loc si evident ca in mintea ei se crea situatia "urlu-primesc imediat ce vreau" (cum de altfel sunt sigura ca nu e prima data cand se intampla).
in fine... prefer sa fiu o domnisoara lipsita de empatie si fara simt civic decat sa iau parte la multiplicarea mocirlei societatii in care traim!

Ultima oara a fost editat de Melita (2013-04-15 22:57:42)


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#774 2013-04-15 23:01:52

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

melita, dovada ca suntem persoane diferite.
de ex eu veci n-as putea sa atentionez pe cineva ca eram in fata la coada, mi s-a intamplat de muuuulte ori sa intre altii peste mine si eu pur si simplu am gura blocata, nu pot sa zic, inca de mai zic respectivii ceva, zic : "nu-i nimic, mergeti..."
in schimb sotul meu e foarte mistocar cu oamenii de felul asta care sunt nesimtiti peste masura.

oricum, eu zic ca e mai ok cum esti tu tongue
eu sunt bleaga lol da imi asum, asta e.
pardon, sunt bleaga, pana la yannick. orice pana la el, vad ca sar ca baghera pe oricine il incurca lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#775 2013-04-15 23:11:35

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deno, nici eu nu eram asa. de cand am venit la facultate mi s-au cam intins nervii si nu mai pot fi asa toleranta. eu respect de la cel mai mare pana la cel mai mic si vreau acelasi lucru in schimb. nu cred ca sunt absurda, nu cred ca cer imposibilul. nu am fost suparata pe copil, am fost suparata pe mama de felul in care a abirdat situatia, dar vad ca nimeni nu vrea sa inteleaga.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#776 2013-04-16 00:31:26

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

bre, stiu ca pare cliseu, da' stai sa ai si tu copil!!!  rotfl  mai vorbim atunci.  wink  stiu ce zici despre nesimtire si iti dau dreptate insa in cazul de fata eu una nu as fi putut sa mai judec asa atata timp cat in ecuatie intra un copil si tristetea lui profunda si cu tot sufletelul lui curat pt un lucru ce-i aparent fara importanta pt tine.
inainte sa-i am pe ai mei cand mai vedeam un "plod" in plin tantrum imi ziceam in sinea mea ca n-a fost batut la vremea lui lol apoi a venit sarcina no.1 si din momentul ala sunt cu totul alt om! 180 grade!  cand vad cate un copil plangand si oracaind ( chiar de pare a "rasfat"), as putea sa plang cu el lejer, simt atata duiosie si intelegere pt sufletelul ala, e ceva straniu insa iti zic, vine la pachet cu "meseria" de mama.

Offline

 

#777 2013-04-16 00:43:13

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

daaaaaa pass, exact exact exact asa hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#778 2013-04-16 01:35:12

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Am citit peste 40 min rotfl2
Nu ma bag in polemici...
Dar da..vorba lui pass.eu inainte eram rea de tot.ziceam ca daca imi plange copilul cum face rasfatatul asta din autobuz il arunc pe geam lol
Acum le zic la mamici in parc  : nu te supara pe el..nu-si poate gestiona emotiile rotfl


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#779 2013-04-16 07:30:13

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Vorbeati de tupeu?

Eu-s la coada rau sad...Mi-e rusine si mult pierd pe tema asta grater.
Ma mai iau la cearta daca simt ca este nedreptate mare insa nu pot sa pup in c....Si asta tot tupeu se cheama. Sau sa pretind ca lumea sa ma pase in fatza la un rand. Doamne fereste.
Cat despre cum eram inainte si dupa  rotfl2 Criticam pe toti: doarme cu ea si la varsta asta (avea copilul 2 ani)? Alapteaza si acum? (avea bb 1,6 ani) si tot asa. Vai ce m-am schimbat  rotfl2


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.