homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-43


#799 2013-04-16 17:23:30

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

situatie (si pt a schimba registrul discutiei): copil de 4 ani cu energie si curios. alearga si trage cate un tipat din cand in cand (nu plans, ci in joaca, de bucurie). mama il ameninta ca daca nu se potoleste il suna pe ta-su. intrebare: presupunand ca taica-su e om zdravan la cap si nu il cearta/pedepseste, poate copilul totusi sa faca o asociere tata=parintele "rau", cel in fata caruia trebuie sa fiu cuminte? din cauza amenintarilor constante ale mamei?


bebe V., soarele si luna

Offline

 



#800 2013-04-16 17:25:37

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

Nu am inteles, de altfel, nici rostul pt care a postat chestiunea aici, la mamici, unde n-a mai scris (banuiesc) ever, e cam la fel cum m-as duce io pe un site de moda pe care n-am scris niciodata nimic constructiv si as zice ce nasol mi se pare ultimul trend. funia si casa spanzuratului, if you know what I mean. Dar tocmai din cauza asta, I'm done cu asta, va raspund voua la chestiuni ce deja au divagat.

in sfarsit am descoperit care e problema postului meu!

eu vreau sa invat si altceva, sa vad si perspectiva altora. chiar am avut de invatat de la cateva fete de pe aici si le multumesc!

le: o sa fiu mama intr-o zi si sunt sigura ca tot ce s-a discutat aici o sa ma ajute!

Ultima oara a fost editat de Melita (2013-04-16 17:27:03)


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#801 2013-04-16 17:29:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april sunset a scris:

situatie (si pt a schimba registrul discutiei): copil de 4 ani cu energie si curios. alearga si trage cate un tipat din cand in cand (nu plans, ci in joaca, de bucurie). mama il ameninta ca daca nu se potoleste il suna pe ta-su. intrebare: presupunand ca taica-su e om zdravan la cap si nu il cearta/pedepseste, poate copilul totusi sa faca o asociere tata=parintele "rau", cel in fata caruia trebuie sa fiu cuminte? din cauza amenintarilor constante ale mamei?

da, e nerecomandata treaba asta (si sooooo very tempting big_smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#802 2013-04-16 17:31:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

ba cred ca exista, totusi, o situatie in care copiii (peste un 3 ani jum, cam asa), intr-adevar manipuleaza. Vreau sa cred ca e rara si se refera la cazurile in care NUMAI ASTA AU PRIMIT/VAZUT IN JUR, in care ei insisi pun egal intre relationare si manipulare. Parinti (o am acu in cap pe bunica-mea, de ex) care spun o minciuna tampita copilului si fac cu ochiul/rad in barba cu alti adulti pe seama "prostiei" copilului (care nu doar ca nu e prostit, ci intelege, sesizeaza facutul cu ochiul si sufera de imposibilitatea unei reactii), eh, atunci DA, copilul, cum scriam mai sus, imita ce vede. Si atunci manipuleaza si el, pt ca numai asta stie el ca exista, pt ca nimeni nu l-a invatat "gustul" unei relationari autentice. Dar, repet, vreau sa cred ca astfel de "modele de educatie" sunt exceptii in ziua de azi........

kata, nu cred ca sunt exceptii, din pacate. mie mi s-a dat ocazia sa vad ft des chestia asta sad.
da, poate ca manipularea apare in urma unui exemplu vazut in jur, dar odata invatata tehnica, e practicata de copii. nu sustin ca ar fi innascuta, ci doar ca exista in multe cazuri.
eu inca percep unele exemple de "relationare", din ce ai povestit tu, drept manipulare.
sa luam cazul copilului ce se da cu fundul de pamant. daca e la primul episod de acest gen, ok, e relationare, testare de limite. dar daca e la al 5-lea episod si stie ft bine ca in toate situatiile anterioare, cand a facut "scandal", a obtinut ce si-a dorit? asta nu e manipulare? i se spune ca nu poate obtine/face cutare lucru si se foloseste de o tehnica invatata si careia stie ca-i va ceda parintele, pentru a obtine totusi ce vrea.
unii copii se folosesc de alintari si dragalasenii pe langa mamica pt ca stiu, au invatat, ca atunci cand fac asta, primesc mai usor si aproape sigur ce isi doresc. sau parintele va accepta mai usor prostia ce tocmai au facut-o. nici asta nu e manipulare?

april, poate functioneaza la inceput. adica la prima amenintare, copilul poate sa se teama de tata, sa creada ca e mai "rau" decat mama. dar daca tatal nu va face nimic, a doua oara nu cred ca va mai merge amenintarea asta. orice i-ar spune mama, copilul stie ca tata nu e rau.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-04-16 17:37:02)

Offline

 

#803 2013-04-16 17:55:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca90 a scris:

sa luam cazul copilului ce se da cu fundul de pamant. daca e la primul episod de acest gen, ok, e relationare, testare de limite. dar daca e la al 5-lea episod si stie ft bine ca in toate situatiile anterioare, cand a facut "scandal", a obtinut ce si-a dorit? asta nu e manipulare? i se spune ca nu poate obtine/face cutare lucru si se foloseste de o tehnica invatata si careia stie ca-i va ceda parintele, pentru a obtine totusi ce vrea.

NU! este, pur si simplu, LIMITA familiei/a mamei resp. copilul de 4 ani nu are discernamant suficient incat sa emita judecati morale. Asa ca de 4 ori i s-a raspuns (doar) dupa scandal, a 5a va fi NORMA pt el, nu manipulare. Manipularea presupune CONSTIENTIZAREA faptului ca te folosesti de ceva/cineva pt a obtine altceva. Copilul ala doar joaca cum i s-a cantat, NU manipuleaza nik.

si nu toti care se trantesc o fac pt ca parintele cedeaza. uite, io am exemplul propriu (fi-meu cel mare e mare tantrumist). Io, de fel, nu cedez. Desi STIU teoria care zice ca un tantrum e un semnal de alarma si copilul cere ascultat, una dintre limiteleMELE ca om este ca nu pot discuta cu cineva care urla. Urlu si eu. Asa incat, ca sa evit asta, avem regula ca poate plange oricat simte nevoia, poate sa-mi ceara suportul fizic (nu o face niciodata), dar sa nu-mi ceara nimic altceva urland. Si urla, frate. "vreau apaaaaa" (un exemplu), cate 1 h. I-o ofer fix cand se linisteste. NU consider ca fac bine, dar dintre 2 rele, il vad ca pe cel mai mic. Eh, dupa teoria ta (cu manipularea), fi-meu ar fi tb sa priceapa lectia si sa stie ca daca urla nu primeste NIMIC de la mine si, in consec, sa nu mai urle. Aham. De cate ori este obosit/suprasolicitat sau se simte neglijat... o ia de la capat. Desi STIE ca e useless. dar NU SE POATE ABTINE, NU POATE GESTIONA SENTIMENTELE ALTFEL. E normal la vasrta asta, ideal e sa minimizam situatiile in care se intampla asta.

unii copii se folosesc de alintari si dragalasenii pe langa mamica pt ca stiu, au invatat, ca atunci cand fac asta, primesc mai usor si aproape sigur ce isi doresc. sau parintele va accepta mai usor prostia ce tocmai au facut-o. nici asta nu e manipulare?

again, pt ca ei insisi asta au primit (din nou vb dintr-o exp personala. parintii mei au fost destul de "Ap", dar au venit cu o mostenire naspa si cu lipsuri ei insisi). si au avut impreia ca daca "machiaza" limitele/interdictiile intr-un limbaj "dragalas", vor fi percepute mai putin traumatizant. Aiuirea, efectul a fost invers, eram sub "imperativul cu "te rog", mesaj absurd" (formularea nu este a mea, este a unei mame pe care eu o respect ff mult si, citind-o, mi s-a facut lumina peste copilaria mea si peste contradictiile pe care eu nu le intelegeam...)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2013-04-16 18:29:14

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca tu in postul de mai sus te referi daca crizele ce au ca efect satisfacerea nevoii, atunci cand sunt facute pentru a 5-a oara mai sunt reale, adica o manifestare a emotiilor sau pur si simplu un act
Eu tind sa cred ca e vorba de un act, pentru ca prima oara intradevar supararea copilului e cat se poate de reala dar daca el vede ca a primit ce a cerut este un fel de reactie cauza - efect adica cauza=ma dau cu curu de pamant, efectul = primesc ce vreau. Aceasta cauza poate fi din punctul meu de vedere si un simplu te rog sau o simpla cerere, depinde cum i s-a raspuns copilului prima oara cand s-a comportat intr-un anumit mod


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#805 2013-04-16 18:35:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Emilya a scris:

prima oara intradevar supararea copilului e cat se poate de reala dar daca el vede ca a primit ce a cerut este un fel de reactie cauza - efect adica cauza=ma dau cu curu de pamant, efectul = primesc ce vreau. Aceasta cauza poate fi din punctul meu de vedere si un simplu te rog sau o simpla cerere, depinde cum i s-a raspuns copilului prima oara cand s-a comportat intr-un anumit mod

exact, da, asta am vrut si eu sa spun

LE: tarziu am vazut ca am citat si ce n-am vrut lol

Ultima oara a fost editat de katami (2013-04-17 11:40:25)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#806 2013-04-17 10:22:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata, cred ca la cris crizele sunt exprimarea frustrarii. stie ca nu obtine nimic nici daca se manifesta asa, dar plange de ciuda ca nu primeste ce vrea. in cazul asta, criza chiar e o exprimare a trairilor din interior, nu un "act", cum bine zice emilya.
cat despre exemplul meu, e posibil sa nu constientizeze copilul ca manipuleaza, chiar daca asta face.

Offline

 

#807 2013-04-17 12:07:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, nu cred ca ai inteles ce am zis, la fel cum nici eu nu inteleg ce-i aia "manipuleaza fara sa constioentizeze ca o face"


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#808 2013-04-17 12:46:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

s-o lasam asa, kata smile.
tu incerci sa ma convingi de inocenta si naivitatea copiilor, pe cand eu am convinegerea ca de la o varsta au si (unii dintre) ei viclenia si obraznicia lor (ca doar sunt adulti in devenire si trasaturile astea nu apar dintr-o data la 18 ani). incalca voit limite, nu pentru ca nu le-ar fi clar care e hotarul, ci din placerea de a le incalca ori din dorinta de a face acel lucru ce nu-l pot accepta ca interzis.
vorbesc aici de copiii catalogati adesea drept "obraznici, rai", nu de cei "cuminti" care nu ies din cuvantul parintilor si nici nu incearca sa-l schimbe.

Offline

 

#809 2013-04-17 13:12:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, nu cred ca menirea unui copil e "sa nu iasa din cuvantul parintilor" ci sa evolueze el insusi ca persoana... pai altfel cum ar mai progresa specia umana, daca descendentii ar urma orbeste ideile (buna sau proaste) ale parintilor si ar fi niste clone perfecte ale lor ?
adica eu sunt poate un om limitat si inchis la minte, vreau ca si copilul meu sa fie la fel ? ca daca n-o sa vrea sa fie astfel, se cheama ca incalca limitele si e un obraznic, un manipulator
probabil ca o sa zici ca te-ai referit numai la furt, crima, chiul de la scoala, nemancat tot lapticul lol
ideea e ca unele lucruri care tie ti se par razvratire si neascultare (in adolescenta cam TOT ce  va face copilul, si multi incep mult mai devreme) sunt modalitatile lui de a invata, de a explora lumea, de a-si da seama cine e si de a evolua ca persoana... si multi dintre noi ne-am lovit de dificultati pentru a invata lucrurile astea, ca daca nu faceam decat sa stam cuminti in casa, sa ne facem temele si sa nu cerem locul in autobuz nu cred ca ajungeam nicaieri

Offline

 

#810 2013-04-17 13:26:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

heim, nu m-am referit nici la furt ori crima, nici la papat tot lapticul ori alte limitari ridicole, ci la micile nazbatii pe care le fac copiii. de exemplu: sa ia mancare din bol si s-o arunce pe jos ori s-o catapulteze pe mobila de bucatarie ori intre ochii mamei, sa picteze peretii cu acuarele, sa se agate de perdele, sa scoata tipete ascutite in public si sa rada cand mama ii tot repeta ca nu e bine ce face, etc. nu ma refer la limite absurde de genul: sa stea cuminte in fund si cu mainile la spate cand sunt in vizita, sa isi lase caciulita pe cap desi ii e cald dar mama nu-i da voie fara, sa nu cumva sa se aseze in fund pe strada ca isi murdareste pantalonasii, samd.

Offline

 

#811 2013-04-17 14:25:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ok, anca, o lasam asa. ai sa vezi peste vreun an ca lucrurile nu stau asa matematic precum spui si ca toate actiunile alea enervante (ooo, daaaa, fff enervante!!!!) au in spate un intreg ansamblu de triggeri, totul tine de a-i identifica si a fi suficient de atenta (si odihnita si cu chef) incat sa faci ce tb (io azi dim am inceput ziua cu un tantrum de zile mari, dar eram atat de obosita si satula, incat, desi STIAM mecanisul si teoria, l-am lasat sa evolueze).


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#812 2013-04-17 14:29:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pai si care e diferenta intre ele, adica de ce e mai rau sa te joci cu mancarea sau sa-ti descoperi vocea decat alte lucruri "interzise" ? extrapoland ar trebui sa fie viclenie si sa faci pipi pe tine imediat dupa ce ti-am schimbat pampers-ul (daca ai o pisica o sa vezi ca miauna si ea doar asa ca sa-si auda vocea, sau face pipi la litiera in secunda 2 dupa ce i-ai schimbat nisipul... incerc sa spun ca sunt lucruri naturale si instinctive, chit ca ne indigneaza pe noi)
astea intra fix la explorare si invatat, ce ziceam mai devreme, nu la "desenez pe perete ca e ceva rau si o enervez pe mama"... pur si simplu pentru ei nu e nimic rau in asta (n-ar trebui sa fie nici pentru noi, de altfel, daca n-am fi atat de obsedati de control
nu vreau sa-ti demolez tie exemplele, pur si simplu astea nu mi se par din categoria "testat limitele"
uite, stiu pe cineva care atunci cand era mic a demontat televizorul familiei, piesa cu piesa... nu mai avea chiar un an, deci se cheama ca a facut-o in ciuda faptului ca era interzis, crezi ca a facut-o ca sa demonstreze ceva parintilor, ca sa le iasa din cuvant ?

daca tot am deviat cumva de la discutie, eu personal incerc sa inteleg unde se termina libertatea copilului de a experimenta si incepe pericolul, adica unde trebuie eu ca parinte sa pun o limita ca nu care cumva copilul sa nu-si faca rau (ex: cred ca toti cand eram mici am bagat degetele in priza O DATA, apoi am retinut ca nu e o experienta de repetat), nu sa nu murdareasca lucruri prin casa sau stiu eu ce mi-ar complica mie viata

Offline

 

#813 2013-04-17 14:45:56

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Faptul ca heim intelege lucrurile astea si nu e mama inca...ma pune pe ganduri lol
in privinta celorlalte "toma necredinciosul" .mai bine nu iti consuma energia kata...cine are urechi sa auda...va auzi wink


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#814 2013-04-17 14:50:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

toate actiunile alea enervante [...] au in spate un intreg ansamblu de triggeri, totul tine de a-i identifica si a fi suficient de atenta [...] incat sa faci ce tb

de acord. cum ai spus si tu, asta e teoria, dar e imposibil de pus in practica 24/24.

heim, diferenta e ca unele incalcari de limite fie pun copilul in pericol, cum te-ai gandit si tu (agatatul de perdea se poate solda urat daca ii pica draperia in cap), fie nu pot fi reparate (daca iti distruge mobilierul din casa si iti murdareste peretii, poate nu iti permiti sa renovezi).
eu nu consider ca trebuie oprit copilul numai din ce i-ar putea face lui rau, iar in rest, sa faca tot ce-i trece prin minte. ca sa il educi, trebuie sa-i impui si niste limite ale convietuirii in societate. altfel, vei creste un salbatic, care ajunge la gradinita si face si pe acolo traznai, ca mamica acasa il lasa sa experimenteze orice. ei, atunci drama pe el, cand educatoarele nu-l vor mai lasa.

mie cand imi spuneau parintii "nu te urca acolo, ca ai sa cazi!", din ambitie ma urcam, pt a le demonstra lor ca pot, ca nu cad. dar si pt ca imi doream sa ajung acolo sus.

Offline

 

#815 2013-04-17 14:58:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, nu cred ca era bun argumentul lor smile pun pariu ca in majoritatea cazurilor nu cadeai, nu ? smile
dupa criteriul asta nu te-ai mai urca nicaieri, n-ai mai face niciun sport, ca la toate exista pericolul sa cazi... si cand incepi sa mergi

am un exemplu recent pentru chestia asta, am o prietena cu doua fetite foarte dragute, de 5 si 4 ani, am fost cu ele la o terasa cu niste stalpi din lemn masiv... crede-ma ca era sa fac infarct cand am vazut cum se catarau ca maimutele pe stalpii aia, mama lor era obisnuita, ca asa se catara peste tot si vrea sa le duca la escalada; ce sa zic, are toata admiratia mea, unii ar zice ca exista pericolul sa pateasca ceva si in plus sa comenteze lumea si sa ne simtim prost, nu ?

Offline

 

#816 2013-04-17 15:13:57

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Ti-ai pus-o rau de tot in cap pe kata cu ultimul post rotfl2 stai sa vezi ce-ai declansat.....

Anca..nu heim

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2013-04-17 15:24:07)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#817 2013-04-17 15:32:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Janis, dar ceva util poti sa ne spui? eu nu vad rostul interventiilor tale. kata se straduieste sa dea exemple, sa justifice, nu tranteste de pe un piedestal axiome din categoria "crede si nu cerceta".
eu iti inteleg manifestarile de superioritate (in ochii tai suntem niste neinitiate, atat de departe de adevarul absolut pe care tu il detii, incat nici nu merita sa-ti bati capul cu noi), dar pe bune ca nu ajuta la nimic... poate doar orgoliul tau sa aiba de castigat din asta.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-04-17 15:35:18)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.