homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-44


#818 2013-04-17 15:43:09

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Desi rationalul imi spune sa nu ma bag, constiinta nu ma lasa sa o fac. Ultimul post al Melitei ma provoaca tare.
Nu, nu ai inteles care e problema postului tau, desi ti se pare ca ai facut-o. Problema ta este ca ai acuzat o mama/femeie/doamna ca nu isi educa bine copii. Lucru de care poate fi acuzata si mama ta, la randul ei. Nici ea, nu te-a crescut bine o data ce tu, stateai pe locurile destinate celor cu nevoi speciale si mai mult de cat atat, nu te-ai simitit sa te ridici, ba te-ai s chiar te-ai ofuscata ca cineva ar fi avut pretentia de la tine s-o faci.
Greseala ta este ca ai facut acuzatiile astea pe un site de mamici.
Ar trebui sa fii recunoscatoare fetelor de aici ca ti-au dat o lectie de viata, gratis chiar. Singura lor rasplata ar fi fost ca tu sa intelegi exact unde ai gresit. Intre comportamentul fetitei de 4 ani si al tau, in fond, nu e nicio diferenta. Ambalajul a diferit, dar continutul identic.

PS:  offtopic Profit de ocazie sa va salut !


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 



#819 2013-04-17 15:56:47

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Emilya a scris:

prima oara intradevar supararea copilului e cat se poate de reala dar daca el vede ca a primit ce a cerut este un fel de reactie cauza - efect adica cauza=ma dau cu curu de pamant, efectul = primesc ce vreau.

ca sa revin un pic la alt filon al discutiei o citez pe Em, sunt intru totul de acord cu afirmatia ei.
s-a tot respins cuvantul "manipulare", da, este oarecum dur in contextul asta, dar oare ceea ce afirma Emilya nu tot la notiunea de manipulare se reduce? unde tehnica de manipulare poate fi pefect constienta si indelung exersata la varsta adulta sau pur si simplu constientizarea relatiei cauza-efect in cazul unui copil care inca nu este capabil sa dezvolte rationamente complexe.
ca exemplu imi vine acum in minte tipul de femeie care prin plans/amenintari isi convinge partenerul sa actioneze in anumite moduri si compar acest tip de femeie cu copilul care a observat ca isi poate constrange parintii sa actioneze intr-un anumit fel daca el stie pe ce butoane sa apese inainte (plans, etc). in cazul adultului poti numi genul asta de manifestare santaj sentimental, dar oare in cazul copilului nu este acelasi lucru? faptul ca n-o face neaparat constient asa cum o face adultul, ci mai degraba instinctiv ne indreptateste sa consideram cuvantul "manipulare" ca fiind prea dur? la urma urmei este vorba de o definitie a unei stari de fapt, nu cred ca are rost sa ne incurcam in semantica.
eu prefer sa fac diferenta intre acel tantrum descris de katami (acea criza care aparent n-are un motiv bine intemeiat dar care, cum tot ea zice, are niste triggeri destul de clari in spate) si "istericala" obisnuita unde copilul se manifesta asa doar pentru ca stie ca va obtine ceva.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#820 2013-04-17 16:03:36

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

alinda a scris:

s-a tot respins cuvantul "manipulare", da, este oarecum dur in contextul asta, dar oare ceea ce afirma Emilya nu tot la notiunea de manipulare se reduce?

exact asta ma intrebam si eu nustiu

Offline

 

#821 2013-04-17 16:28:59

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

cred ca janis se afirma, deoarece pt unele din voi nici exemplele sfinteniei ei Katami, nu va scot din "nebuloasa".
si ea chiar le zice bine si corect. ma rog, fiecare...

vin si eu cu o intrebare.



azi in parc, o mamica la vreo 40 de ani, se vedea clar ca ceva era in neregula, cred ca un mic(mare?) retard mintal (al mamei), vobea destul de ciudat, galagios, avea un ton si un accent de ratardat, asa.
avea in dotare o fetita de vreun an si 2-3 luni banuiesc, umbla singura dar nu avea mare stabilitate, asa ca mama o tinea de gluga. gluga o sugruma pe fetita la gat, pt ca o lua inainte ca si cateii si ma-sa nu tinea pasul, iar copila tusea si gafaia intruna. erau impreuna cu bunica, care statea pe banca si striga la mama: "da-i jos caciula" mama: "cum sa i-o dau jos, ce vrei sa-mi raceasca?" erau 25 gr afara, eu cu yannick ne-am cam prajit, pt ca am fost in mainile si picioarele goale, iar fetita cu caciula de lana groasa.
o mamica i-a spus de faza cu gluga, ca de-aia tuseste copila ca o strange la gat, a inceput sa tipe "da ce vrei, s-o las sa cada?"

intr-un final, fetitei i se face somn si incepe sa maraie. a luat-o in brate, smacit asa, a trantit-o supa in carucior si cu mainile amandoua a impins caruciorul atat de tare incat a intrat in gardul viu - fetita cu fata inspre public, evident. tipa, si injura copila, de mama focului, apoi s-au indepartat, n-am vazut mai mult.

deci clar cu mama era ceva in neregula. ce se poate face in astfel de cazuri? la cum o trata pe copila, nu cred ca este in deplinatatea facultatilor mintale pt a ingriji un copil...

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-04-17 16:31:24)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#822 2013-04-17 17:52:18

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Consider ca relatia cauza efect de care vorbeam intradevar in cazul unui copil nu se poate numi manipulare ptr k nu este constienta.el pur si sinplu incearca sa isi satisfaca o nevoie prin ce metoda considera mai la indemana...nu se gandeste hai sa o prostesc pe mama ci mai degraba ca daca fac x mama face y.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#823 2013-04-17 21:17:34

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Lallica a scris:

Greseala ta este ca ai facut acuzatiile astea pe un site de mamici.

vad ca am gresit ca am postat aici. ar trebui sa priviti si din alta perspectiva lucrurile ca pe lumea asta nu exista doar mamici si copii. dar nah... simtul maternitatii nu va mai permite sa ganditi si altfel...ganditi doar din perspectiva de mama si atat.

mai citeste o data ultimul post ca sa vezi si partea cu recunostinta. ai vazut doar ce ti-a convenit si ai sarit repede sa ma pui la punct big_smile

Ultima oara a fost editat de Melita (2013-04-17 21:22:16)


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#824 2013-04-17 21:36:48

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Melita draga, esti in ceata, de aceea nu pricepi si mai mult ca sigur vei fi o mama ce-si va bate copiii si ii va pune la colt lol asta a rezultat din faptul ca nu ai lasat ingerasu' ala de copil sa stea jos forgetit

Tot respectul si admiratia mea celor care desi sunt viitoare mamici sau actuale pot gandi si dincolo de asta si isi pot aminti cum erau inainte si pot sa ii inteleaga pe ceilalti smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#825 2013-04-17 21:39:53

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april, nici pe departe nu era ala mesajul.
noi va intelegem perfect pe voi, ca am trecut pe-acolo, voi nu ne intelegeti pe noi, cand va spunem ca va veti schimba.
nu stiu care pe care nu intelege forgetit


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#826 2013-04-17 22:07:47

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deno, eu chiar am postat pe undeva ca mi-as dori sa nu pierd cu timpul gandirea asta. iti spun cu mana pe inima ca va inteleg dar nu inteleg de ce atata inversunare ca voi sunteti mame si vi se cuvine.
app, in seara asta (satula de toate polemicile de pe aici) i-am explicat si colegei mele de camera ce s-a intamplat atunci si am intrebt-o cum ar fi procedat. sti care a fost raspunsul ei? "educa-ti copilul ca doar nu o sa gaseasca mereu loc liber in autobuz".

si ca sa fiu ironica, probabil anumite mamici de pe aici ar fi fost multumite daca se ridicau toti calatorii ca sa-i poata alege copila la ce geam sa stea. si gata, am incheiat discutiile ca sunt mult prea protectoare mamele de pe aici.

eu una nu-mi aduc aminte sa fi urlat vreodata in public pt ceva, nici macar pt o ciocolata pt ca stiam ca e posibil ca mama sa nu-si permita (m-a crescut doar ea), pt ca nu-mi doream sa vad tristete pe fata ei ca nu-mi poate indeplini anumite dorinte. (asta adicent spus, ca sunt cateva persoane care duc grija educatiei mele)

Ultima oara a fost editat de Melita (2013-04-17 22:09:26)


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#827 2013-04-17 22:08:05

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Melita a scris:

Lallica a scris:

Greseala ta este ca ai facut acuzatiile astea pe un site de mamici.

vad ca am gresit ca am postat aici. ar trebui sa priviti si din alta perspectiva lucrurile ca pe lumea asta nu exista doar mamici si copii. dar nah... simtul maternitatii nu va mai permite sa ganditi si altfel...ganditi doar din perspectiva de mama si atat.

mai citeste o data ultimul post ca sa vezi si partea cu recunostinta. ai vazut doar ce ti-a convenit si ai sarit repede sa ma pui la punct big_smile

smile partea cu recunostiinta a fost lasata deoparte intentionat. Am considerat ca te-am pus la punct suficient pt un singur post.
In privinta maternitatii si mentalitatii, nu cred ca exista moduri noi in care sa explicam, noi mamele astea, cum se schimba viata si gandirea unei femei dupa ce are un copil. Daca nu poti intelege, accept, mi se pare firesc, dar sa nu crezi , cand ti s-a spus de atatea ori, e o alta problema. Sa acuzi,  sa iei in daradere si sa ironizezi (e valabil si pt April ), fara sa fii trecut prin experienta asta, denota imaturitate.

Eu sper doar, cu riscul de a repeta, sa trageti o concluzie corecta din discutiile de aici, pt, desi vi se pare ca ati fost atacate, nu a fost asa. A fost un ajutor, o lectie de viata pt voi.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#828 2013-04-17 22:10:31

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

n-o fi fost ala, daca tu spui, dar asa a sunat si nici nu-mi pare ca intelegeti tocmai din cauza anumitor lucruri pe care le-ati spus. bineinteles ca ne vom schimba, e natura omului, ne adaptam. dar hai sa ajungem acolo mai intai. am zis de nu stiu cate ori ca nu ma intereseaza cum voi fi maine. clar voi gandi altfel, dar in prezent nu ma preocupa gandirea pe care o voi avea in viitor. sunt cum sunt acum si atat. asa cum voi, ca mame, nu mai sunteti cele de dinainte, nici noi nu putem fi acum, in prezent, cele "de maine".


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#829 2013-04-17 22:18:08

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

departe de mine gandul de a acuza, a lua in deradere sau a ironiza. am fost dornica sa aflu si din alt punct de vedere lucrurile si am inteles destule, stai linistita.
unele persoane de pe aici se cred experte in cresterea unui copil, se cred exemple demne de urmat in societate si isi permit sa spuna mult prea multe. daca erau mai intelepte decat mine imi acceptau punctul de vedere, asa cum si eu il accept pe al lor.
in toate posturile mele nu am vrut decat sa spun ca traim intr-o societate si ca trebuie sa ne toleram si sa ne respectam indiferent de varsta. nu cred ca am spus ceva de blamat... in fine... refuz sa mai postez ceva vis-a-vis de subiectul autobuz.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#830 2013-04-17 22:32:39

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deno, e un exemplu f trist cel pe care l-ai dat. am vazut "n" cazuri. din pacate, cu mult mai grave. situatia e tragica pt ca statul nu ajuta cu nimic, orice debila poate procrea, statul nu intervine pt copil. cand eram internata cu Sebi ( acum aproape 2 ani) am intalnit o fata ( vreo 20 de ani) cu bebelus de 4 luni, fata avea probleme mentale, era de la casa de copii, se impuiase cu un tz?gan ( si ala bolnav la mansarda) si alcoolic pe deasupra, o batea pe asta si ii lua alocatia pt cresterea copilului, ea la randul ei il batea pe bebelus pt ca nu stia bine sa suga din biberon ( era slabut tare, malnutrit, probabil nu stia sa suga din biberon pt ca primea rarisim biberon cu hrana... roll  ) si vomita des,..  sad   nu mai vreau sa intru in detalii pt ca imi amintesc de acel copil, de fetisoara lui care radia, se lumina toata intr-un zambet de inger cand isi privea mama, pe debila asta nenorocita.  grater  Ea facuse o criza ( era si epileptica) si urla ca vrea sa vina "de la stat" careva, sa ii ia copilul, ca ea nu il mai vrea, ca ea pleaca din spital, ca are treaba, are treaba, tot asta repeta, ca are treaba... copilul zambea la ea, o minune de ingeras, zambea cu toata fiinta lui mica, fetelor, mi s-a rupt sufletul in bucati cand l-am vazut cum ii zambea in timp ce ea urla "sa vina de la stat, sa vina sa-l ia p-asta". o iubea, nu o avea decat pe ea in lumea asta, nu o stia decat pe ea, iar ea voia sa scape de el si il ura. stiti cati sunt ca el in tara asta jegoasa?  grater   nu se face NIMIC, in continuare se impuie orice biped, cu sau fara discernamant, fara sa se ia vreo masura, fara sa se dea vreo lege, fara sa pese nimanui.

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-04-17 22:37:05)

Offline

 

#831 2013-04-17 22:32:52

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Melita a scris:

deno, eu chiar am postat pe undeva ca mi-as dori sa nu pierd cu timpul gandirea asta. iti spun cu mana pe inima ca va inteleg dar nu inteleg de ce atata inversunare ca voi sunteti mame si vi se cuvine.
app, in seara asta (satula de toate polemicile de pe aici) i-am explicat si colegei mele de camera ce s-a intamplat atunci si am intrebt-o cum ar fi procedat. sti care a fost raspunsul ei? "educa-ti copilul ca doar nu o sa gaseasca mereu loc liber in autobuz".

si ca sa fiu ironica, probabil anumite mamici de pe aici ar fi fost multumite daca se ridicau toti calatorii ca sa-i poata alege copila la ce geam sa stea. si gata, am incheiat discutiile ca sunt mult prea protectoare mamele de pe aici.

eu una nu-mi aduc aminte sa fi urlat vreodata in public pt ceva, nici macar pt o ciocolata pt ca stiam ca e posibil ca mama sa nu-si permita (m-a crescut doar ea), pt ca nu-mi doream sa vad tristete pe fata ei ca nu-mi poate indeplini anumite dorinte. (asta adicent spus, ca sunt cateva persoane care duc grija educatiei mele)

eu cred (din experienta, again) ca, peste ceva timp, iti va parea rau ca ai avut gandirea asta vreodata  wink

inchei si eu, ca nimeni nu v-a ironizat/luat in deradere etc, dar voi o faceti in stil mare, din simplul fapt ca vi s-a explicat ceva ce n-aveti cum sa stiti/simtiti.



pass, vaii ce spui grater
in orice tara civilizata se iau masuri foarte mari.

am cunoscut si eu niste debili de romani, plecati dincolo, cu copil de 7 ani, ei stau si beau non-stop+ se joaca pe calculator ambii parinti, iar pe copil l-au lasat prin casa liber. asta s-a jucat cu ceva bricheta si a dat foc la perdea.
l-a batut tac'su de l-a invinetit tot si nu l-a putut duce la scoala ca abia incepea, 3 sapt pana i-au trecut vanataile, ca ii era frica ca daca il dezbraca si vad ce are copilul pe ei, vin si ii inchid.
deci nu le era frica ca le ia copilul, ci ca fac parnaie.
supa supa supa

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-04-17 22:38:07)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#832 2013-04-17 22:40:36

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Melita, salveaza undeva discutiile astea de aici, mesajele tale si ale fetelor, reciteste-le cand vei avea copil si vezi cum e. Daca tot asa gandesti, ok, e f posibil sa fie asa, suntem firi diferite, insa eu tind sa cred ca propriul tau copil iti va schimba rationamentele de acum. Nu e pe ton superior cand iti spunem ca NU INTELEGI, pt ca asa e, nu intelegi acum, nu stii cat te poate schimba maternitatea.  smile

deno, imi doresc sa ma fi nascut in alta tara, ca sa nu vad si sa nu stiu de asa suferinte. adica doar sa aud/citesc de ele si sa mi se para ireale, minciuni si fictiune. sad

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-04-17 22:42:45)

Offline

 

#833 2013-04-17 23:33:15

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

vai pass, cumplit ce-ai povestit supa

Deno, hmm, sunt mamici sanatoase la cap care tipa si-si injura copii afara. Din pacate. Si le toleram. Iarasi din pacate. Sunt atatia copii maltratati in toate felurile in tara asta...


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#834 2013-04-18 06:33:40

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass   plang grater. Cum de unii care isi doresc imens de tare un copil, nu-l au si altii care il au isi bat joc?

Melita ti-am citit cu respect postarile si te apreciez ca, continui discutia si iti sustii punctul de vedere. Te inteleg si, mai ales, iti inteleg frustrarea...ai principii solide si stiu ca poate, cand o sa citesti ce spun acum, o sa te revolti un pic inlauntrul tau. Iti spun ca aceste principii cad atunci cand ai copil. Acum esti rationala! Si te gandesti "ca traim intr-o societate"...cand vine copilul in viata ta nu mai exista nimic, nu mai exista societate, rationament, etc. Este ceva dincolo de noi care termina aceste principii solide "inainte de bb" si "anemice dupa bb".

Nu sunt un exemplu bun, nu cred ca sunt. Stiu sigur ca am avut aceleasi ganduri ca si tine. Imi aduc aminte, de ex, ca citeam intr-un ziar cat se shinuie parintii sa isi hraneasca, copii mofturosi. Si ce revoltata eram ca "eu stiu exact ce am de facut, cum sa imi educ copilul sa manance etc...fug cu mancarea dupa ea; mai am oleaca si cad in genunghi numai sa ia o gura de mancare.
Iar prietenii imi aduc aminte de "gandurile de dinainte" de bb.

Sunt ft obosita acum si nu pot sa mai stau. Stiu ca este un cliseu "cand o sa fii mama"...dar te inspaimanti tu pe tine insati...cand o sa fii mama! Ma bucur ca ai ramas si ai continuat discutia. Eu am invatat o gramada din ea.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#835 2013-04-18 07:21:15

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

flower, jos palaria pt asertivitate! smile


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#836 2013-04-18 11:13:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

offtopic lalli, am vazut pozele din link hjarta. e o minunatie de copil fetita ta hjarta, sa iti traiasca!

cand april si melita vor fi mame, vor exista alte tinere/adolescente ce vor avea gandirea lor de acum. deci faptul ca vor ajunge ele sa dea dreptate mamicilor ce le-au sarit in cap acum, nu rezolva conflictul generic "mama cu copil vs cetateni fara copil, deranjati de petentiile mamei / crizele copilului". de asta eu cred ca trebuie ca fiecare sa inteleaga si accepte mentalitatea taberei "adverse", pt a putea convietui. convertirea la una din gandiri n-o sa se intample, nici de-o parte, nici de cealalta smile.

Melita a scris:

unele persoane de pe aici se cred experte in cresterea unui copil, se cred exemple demne de urmat

asta si eu am observat si ma intreb ce le face sa fie atat de sigure, care le e validarea?

flowerpot a scris:

Eu am invatat o gramada din ea.

applause despre asta vorbeam mai sus. cu totii avem ceva de invatat din discutia asta. lectia n-ar trebui sa fie numai pt melita si april, ci si pt mamicile care nu (mai) reusesc sa vada societatea de dincolo de copilul ce-l tin in brate. eu am inteles ca e aproape sigur ca vom ajunge toate orbite de dragostea pt copil, insa imi propun (si multe vor spune ca n-o sa reusesc, dar eu tot imi propun tongue) sa nu uit ce gandeam acum si ce am aflat ca gandesc cei ce nu au copil despre o mama cu copil ce tin sa iasa in evidenta, sa fie privilegiati in public. imi propun sa tin cont de lucrurile astea.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.