homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-46


#856 2013-04-26 14:48:29

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ideea voastra e super, dar ai nostri (vorbesc la plural, pt ca si Razvan e intr-o perioada in care vrea cu mine peste tot) nu prea au stare. eu am incercat sa fac pe masa si sa il pun si pe el acolo, dar venea sa bage mainile in cutitul meu, fugea spre marginea mesei...cu scaunul, la fel, sta 2 sec in picioare sa vada ce fac dupa care incepe sa se foiasca si nu mai fac nimic de frica sa nu cada.
asa ca ori face ceva atunci cand e el odihnit si e linsitit, se joaca singurel pe langa mine, ori...de cateva seri decat cand ii spun ca ma duc sa...orice, se pune pe plans cu lacrimi de crocodil. aseara i-am zis ca 'se duce mami sa aprinda becul' si el nici nu a asteptat sa auda ce zic, cum a vazut ca m-am miscat de langa el, cum a inceput sa planga.
probabil e intr-o etapa in care face achizitii, caci iarasi ma innebuneste cu ceea ce invata sa faca in 2-3 zile...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 



#857 2013-04-26 18:05:37

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Merci de idee cmin..
O sa incerc dar la cat de spirt e nu il vad bine..vorba lui poke.sa stea in picioare pe scaun? Mi se pare cam mic pt asta sad
El vrea clar in brate.o sa toc pe masa de maine nu pe blat sa vedem cum o fi...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#858 2013-04-26 21:56:16

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

si la mine e aventura gatitul&co. Cat am de taiat legume, il las in scaun si-i dau diverse de rontait, chestii care le primeste numai atunci: fulgi de porumb, biscuiti normali (astia ii plac, au euri in ei) . Daca am noroc, apuc sa tai legumele intr-o singura repriza. In rest orice fac e in curu' meu. Am cumparat sapt asta alta masina de spalat si e innebunit sa stea sa se uite cum invarte. Si o cearta mereu cu degetul atunci cand se opreste.

Janis, n-ai decat sa astepti. Adica, cel putin la mine, agitatia asta n-a incetat niciodata, parca mai rau e cu fiecare zi ce trece.

La noi totul e cu scandal, in special plecarea de la locul de joaca. Urla pana in casa si are niste lacrimi supa ... foarte greu reusesc sa-l calmez, ma bate cu palmele de ciuda. Degeaba ii explic si avertizez ca in cateva minute plecam , de fiecare data e mare tambalau. El sta cam 4-5 ore afara in 2 reprize, dar niciodata nu e suficient!

Ultima oara a fost editat de smart lady (2013-04-26 21:57:22)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#859 2013-06-26 09:35:11

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Principii adleriene de crestere a copilului:

Incurajati copilul
Evitati pedeapsa si recompensa (Esecul folosirii pedeapsei si al recompensei ca metoda de educare)
Uilizati consecinta logica si naturala
Fiti fermi fara a domina
Respectati copilul
Induceti respectul pentru ordine
Induceti respectul pentru drepturile celorlalti
Eliminati critica si minimalizati greselile
Mentineti rutina
Oferiti-va timp pentru antrenament (educare)
Castigati cooperarea
Evitati sa dati atentie exagerata evenimentelor
Faceti un pas lateral (inapoi) in lupta pentru putere (evitati confruntarile de putere)
Retrageti-va din conflict
Actionati ! Tineti-va gura inchisa.
? Nu alungati muste ? (exasperati de comportamentele deranjante inclinam adeseori sa incheiem conflictul cu comenzi de genul ,,nu fa asta,, opreste-te,, nu, nu,, grabeste-te,, fii cuminte,, fii linistit,,)
Aveti curajul de a refuza, de a spune ,, nu,,
Evitati primul impuls ? faceti ceea ce este mai putin asteptat sa faceti.
Stapaniti-va supra- protectia
Stimulati independenta. ,,Sa nu faci niciodata ceva pentru copilul tau din ceea ce poate face singur,,.
Stati deoparte in timpul certurilor dintre copii
Nu va lasati condusi de frica
Vedeti-va de treburile dvs (sunt multe situatii in care nu trebuie sa interveniti)
Evitati capcanele milei
Cereti de la copii actiuni rezonabile ce presupun rezolvare pe o perioada mai mare de timp si nu,, acum si aici?.
Tineti-va de cuvant- fiti consisitenti
Puneti-i pe toti in aceeasi barca, consideratii egali intre ei si priviti-i ca egali!
Ascultati!
Tineti cont de tonul vocii dvs
Luati-o mai incet, sau incetul cu incetul!
Nu incurajati ,, obiceiuri proaste,,
Distrati-va impreuna
Vorbiti cu ei, nu lor!
Infiintati un consiliu de familie


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#860 2013-06-26 12:06:21

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Nu prea stiu unde isi poate avea locul exact pt ca sunt multe aspecte luate in vedere, dar, tinand cont ca este postarea unei mame, pun aici:

Acum, că auzim ?n jurul nostru despre diverşi handicapaţi şi retardaţi care ne umplu vieţile, ne-am obişnuit. Ca jurnaliştii folosesc termeni ca cei de mai sus pentru a caracteriza clasa politica- am tot văzut. Organizăm campanii, str?ngem pungi cu m?ncare şi jucării de care copiii noştri sănătoşi s-au plictisit şi pe care apoi le trimitem binevoitori unor copii cu dizabilităţi, bieţii de ei. Pe drum ne ?njuram la volan cu un cretin de handicapat. Ne ?ntoarcem acasă şi ne relaxăm pe facebook. Ne pl?ngem că un retardat ne-a stricat ziua. Prietenii virtuali ne comentează statusul, prelu?ndu-ne cuvintele. Şi dai scroll şi citeşti retardat de 10 ori ?n 12 comentarii. Mai băgăm un emoticon. Mai desfacem o bere. Hai că ne-am răcorit. !!-i mama lui de handicapat, ca rău ne-am mai enervat! Cu cine i-a dat drumul pe stradă. Ăştia trebuiesc legaţi mă!

Buuun.

Acum să vă explic: eu vă ?nţeleg. Aveţi vieţi de căcat. Ca noi toţi de altfel. Fericire e ceva de demult, de c?nd eram mici. Ştiu. Ceea ce vreau eu să vă spun e asta: voi nu aveţi dreptul să folosiţi cuv?ntul retardat aşa! Nu serios, chiar nu aveţi. Pentru că nu ştiţi despre ce vorbiţi! Pentru că retard ?nseamnă nu doar ?nt?rziere sau am?nare introdusă ?ntr-o transmisiune sau stare a unei persoane a cărei dezvoltare este mai puțin evoluată dec?t a altora, după cum explică DEX-ul. Retardat ?nseamnă o persoană care nu a ales să fie aşa, ?n vreme ce tu alegi să spui cuvintele alea. Retardat poate fi un om care depune un efort cumplit pentru a se ?mbrăca singur, ?n timp ce tu strigi din scaun catre partener să ?ţi aducă telefonul smart. Retardat este cel pentru care lumea se vede doar de la fereastră, pentru că ?n lumea din afara casei sale el nu ?şi are locul: nu are rampe, pe locurile de parcare speciale sunt montaţi suporţi de biciclete, da prea tare din m?ini şi mult prea ciudat aşa ?nc?t să se poată sui ?n autobuz fără să ?i vină să moară de ruşine, face o coadă imensă ?n spatele lui la casa de marcat pentru că abia se mişcă şi p?nă reuşeşte să ceară ceva, doamna casieră şi-a ieşit deja din fire? Retardat este un adult care, cu ani ?n urmă, copil fiind, nu a avut prieteni; nu a mers la şcoală, pentru că nu a fost primit (şi, da, ai dreptate, acum e un t?mpit incult), nu a avut verişori cu care să se joace pentru că ?i făcea de r?s ?n parc, nu a avut prea multe jucării pentru că mama lui nu a putut merge la servici din cauza sa. Retardat este un om conştient de retardul sau, este unul care din curiozitate sau din ?nt?mplare a văzut Forest Gump iar acum poate ?nţelege glumele tale. Retardat este cel care nu ?nţelege cu ce te ?ncurca ?n treburile tale zilnice; nu pricepe, ca deh, e retardat, cu ce faţa lui ciudată, ochii lui care se mişca un pic haotic, saliva care ?i udă prea mult buzele te oripilează ?ntr-at?t ?nc?t să ?l asociezi cu o persoană care suferă de nesimţire sau de răutate şi nu de retard psihic.

Retardatul nu ?şi poate face paşaport, nu poate conduce o maşină, nu poate angaja alţi oameni, nu te poate servi cu ceva din spatele unui ghişeu. Nu ?n Rom?nia. Aici, dacă a ajuns pe strada astfel ?nc?t să ?l vezi tu o dată iar mai apoi să ?l asociezi cu nesimţirea, să ştii sigur că a reuşit doar prin ani de muncă şi de chin; ai lui şi ai oamenilor din viaţa sa. Pentru că retardatul nu e niciodată singur. Iar asta poate vă deosebeşte major.

Acum ştii ce ?nseamnă retardat. Acum sunt sigură că nu vei mai folosi cuv?ntul ăsta dec?t ?n momentele ?n care pur şi simplu eşti foarte obosit. Acum vei putea face diferenţa ?ntre un retardat şi un ghelban.

Eu sunt mama unui copil retardat. Şi ca mine mai sunt multe mame. Si tati. Şi ne doare ori de c?te ori auzim cuv?ntul ăsta spus cu at?ta silă. Sau ori de c?te ori intrăm pe facebook, ?n scurtele noastre momente de linişte, c?nd retardaţii noştri nu au nevoie de noi, şi ?ncercam să ne simţim şi noi puţin mai normale, mai puţin vinovate poate, cum eram pe vremuri; şi citim postările voastre despre şi cu ?retardaţi?. Nu ştiu cum sunt alte mame, dar mie ?mi vine imediat ?n ochi fata retardatei mele de acasă. Şi mă bufneşte pl?nsul. Pentru că sunteţi răi. Răi şi ignoranţi. Şi vă urăsc? deşi tare nu aş vrea? doar că aşa ?mi vine?si va cer iertare?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2013-06-27 12:46:36

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

April sunt intrutotul de acord cu tine. Nu retardul este de condamnat si aratat cu degetul ci mai degraba prostia , ignoranta voluntara, daca pot spune asa, a unora care au totul si fie se plang de lipsuri , fie se lauda si braveaza in fata altora.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#862 2013-06-27 15:25:58

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

am citit-o si pe fb postarea si m-am cutremurat ca si acum...desi nu am in limbaj cuvinte ca acesta, poate vreodata imi mai scapa, insa pe viitor voi incerca la mine dar si la cei din jurul meu sa atrag cumva atentia asupra folosirii cuvantului....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#863 2013-07-12 08:05:44

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

wave
Mamicutelor, cum gestionati voi situatiile pe care le voi descrie mai jos?
1. Merg cu al meu prichindel in parc, are 2 ani si 8 luni aproape si e plin de copii...el sta doar cu mine,nu vrea sa se joace cu niciunul, are jucariile lui si evita orice contact, e apr speriat cand se apropie un copil.
2. Avem jucarii mereu la noi, masinute, minge, creta, tricicleta etc stiti si voi si mereuvin copii care i le iau..si pe toate dk i le iau el nu si le revendica deloc, vine la mine sau ma roaga din priviri sa fac eu ceva!
3. L-am mai trimis eu ,l-am incurajat sa sile revendice dar se duce si avem apoi proasta surpriza de a fi impins de copilul care are jucaria , batut, lovit...saracul e oripilat atunci,ce-i mai zic eu?de ce l-a lovit copilul ala?cand eu l-am trimis la el? supa
4. E posibil sa fi ramas cu sechele de anul trecut cand ara mai mic si un alt copilas care lovea l-a tot plesnit
5. patiti vreuna asa cu piticii si cum ati rezolvat sau rezolvati, e pe termen lung povestea, ce pot eu sa-i zic si sa fac?
hjarta  si va pup pe toate!!!


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#864 2013-07-16 10:06:33

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

buna ddunia .

nu e nimic ciudat cu piciul . firea lui este una mai blanda, mai buna.
ar fi bine sa incerci sa gasiti 1-2 copii cam cu acelasi temperament . socializarea vine cam dupa trei ani : adica jucatul impreuna, impartitul  obiectelor .. etc . pana atunci copiii nu socializeaza in adevaratul sens ci stau doar impreuna si isi revendica spatiul . desi sunt toti la un loc ei se joaca individual, si trebuie ca un adult sa ii coopteze in joc (hai sa dam mingea de la unul la altul , spre ex) .   eu , cand vad ca nati pierde prea mult teren, intervin. mi se pare important sa stie ca "are spate " big_smile . Nu are cum sa ramana cu sechele (asta e un cuvant foarte dur) din cauza ca a avut acum un an o altercatie cu alt copil ..
ce fac eu : o las pe nati in pace. daca vrea sa se joace separat de ceilalti, nu are decat (nici tu nu te bagi in seama chiar cu oricine, nu ? ) - rezultat :cand nati vede un copil de care simte ca ii place, se duce singurica la el . cateodata se imprietenesc, cateodata nu . daca vreun copil o bruscheaza in secunda doi intervin:  ii fac observatie copilului respectiv, cat de calma pot . iar regula asta o aplic si cand imbranceste nati pe vreunul .


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#865 2013-07-16 23:58:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu nu fac asa. cand il imbranceste unul pe sebi ma uit dupa adultul care ar trebui sa fie pe acolo. parintele si nu un strain trebuie sa il mustruluiasca. 
teoretic e bine ca ei sa isi rezolve singuri "problemele".  big_smile fara ca noi saintervenim in joaca sau batalia lor... pana la un anumit punct.

Offline

 

#866 2013-07-17 12:30:09

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pass, daca adultul se sesizeaza , nu am nimic impotriva, dar daca este prea ocupat de propriile socializari, atunci ma bag. nu ridic vocea , nu ii tin teorii , zic ceva de genul : "te rog sa nu o impingi" "te rog sa ii dai acum inapoi jucaria, ti-o mai da si mai tarziu / trebuie sa plecam"  "acest loc este pentru toti copiii" . Bine, nu toate o data rotfl in functie de situatie .
Eu de obicei stau pe o bancutza si privesc, intervin doar daca e pe punctul sau chiar iese cu poceala . de preferat inainte, ca nu imi place nici sa o vad pe nati lovind alti copii (pentru ca da, si a mea impinge, loveste, tipa, etc ) .
Cand trebuie sa ii fac observatie ei sunt la fel de scurta . Daca incepe sa faca galagie (a se citi "sa tipe cat o tine gura") , o iau frumos putin mai la o parte si ii vorbesc pana o doare capu'big_smile .  Cam asta. Insa sincer, copiii  nu au de unde sa invete cum sa se poarte daca nu au un exemplu, sunt de acord cu interventia minima, dar nu cu interventia zero . smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#867 2013-07-17 14:18:39

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Sunt de acord cu tine Geo. dar  si cu Pass, intr o anumita masura, adica nu pot sa las sa fie impin si bruscat, fara sa i atrag atentia respectivului copil, daca parintele nu e de fata sau nu e preocupat..


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#868 2013-07-17 14:21:49

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

GeoGeo a scris:

pass, daca adultul se sesizeaza , nu am nimic impotriva, dar daca este prea ocupat de propriile socializari, atunci ma bag. nu ridic vocea , nu ii tin teorii , zic ceva de genul : "te rog sa nu o impingi" "te rog sa ii dai acum inapoi jucaria, ti-o mai da si mai tarziu / trebuie sa plecam"  "acest loc este pentru toti copiii" . Bine, nu toate o data rotfl in functie de situatie .
Eu de obicei stau pe o bancutza si privesc, intervin doar daca e pe punctul sau chiar iese cu poceala . de preferat inainte, ca nu imi place nici sa o vad pe nati lovind alti copii (pentru ca da, si a mea impinge, loveste, tipa, etc ) .
Cand trebuie sa ii fac observatie ei sunt la fel de scurta . Daca incepe sa faca galagie (a se citi "sa tipe cat o tine gura") , o iau frumos putin mai la o parte si ii vorbesc pana o doare capu'big_smile .  Cam asta. Insa sincer, copiii  nu au de unde sa invete cum sa se poarte daca nu au un exemplu, sunt de acord cu interventia minima, dar nu cu interventia zero . smile

ce-mi place mie de tine, Geo applause .


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#869 2013-07-17 15:45:22

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

smart reciproca e valabila smile ca la geometrie smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#870 2013-07-18 16:06:32

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Mamici,
luati si cititi si minunati-va ce prostie de articol se poate gasi pe un site dedicat mamicilor!! De unde Dumnezeu sa te mai documentezi, daca pe site-urile de specialitate gasesti asemenea aberatii?? Sunt oripilata! Auzi...sa nu iei in brate bebelusul de o luna ca se invata cu narav!! Doamne fereste sa ii creada vreo mamica...

http://www.mami.ro/bebelusul/nou-nascut … 2013.07.18


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#871 2013-07-22 15:27:14

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#872 2013-08-13 15:07:25

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fetelor, zilele trecute eram cu Eduard in parc ne jucam in nisip. apare un baietel si incepe sa arunce cu nisip in noi moment in care sare mamica lui si ii spune ca nu este voie.  pustiul isi continua activitatea de aruncat nisip in timp ce mama se uita in alta parte. ii spun copilului sa nu mai arunce ca ii da lui bebe in ochisori si o sa il doara si intervine mamica sa imi spuna ca este mic si nu intelege (avea 2 ani).
sunt eu exagerata daca gandesc ca un copil de 2 ani intelege ce ii explici?

Ultima oara a fost editat de deya (2013-08-13 15:08:32)


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#873 2013-08-13 15:36:58

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Nu stiu cat intelege copilul, dar daca eram maica-sa l-as fi luat de acolo daca de inteles nu intelege.  nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#874 2013-08-13 15:37:41

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Intelege f bine deya,dar te poate ignora lol R la 1,5ani intelege,uneori se opreste,alteori rade si continua,crede ca ma joc cand ii zic ca n-are voie lol
In locul mamei,veneam si il luam pe sus.de obicei asta fac cu Rares dar uneori sunt asa obosita ca ma uit prin el...nu stiu ce-or zice celelalte mame dar eu tare greu ma mai ridic uneori lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.