homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-48


#894 2013-10-01 21:45:27

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Cmin, este adevarat, dar depinde si  de pedeapsa. Si nu zic sa abuzezi de ele, dar nici sa le excluzi complet. Asta spune chiar psihologul..
La recompense insa nu as recurge, nu le vad rostul. Dar o pedeapsa gen "fara desene o zi" nu cred ca face rau, daca altfel nu poate invata ca exista niste reguli, sau ca nu totul ni se cuvine fara sa oferim ceva in schimb.
Nu as recurge insa la pedepse de genul "stat la colt" sau chestii din astea umilitoare..

Asta cu desenele a aplicat-o sora mea cu nepotica mea, cand nu voia sub nicio forma sa isi faca temele pt scoala, fiind clasa I. Sora'mea nu i-a dat macar o palma la fund niciodata, nu a folosit nici pedepse decat extrem de rar, dar cand fi'sa i-a zis: nu vreau sa fac teme, ce ai sa-mi faci? Ea i-a zis: Ok, atunci nici la desene nu te mai uiti pana cand nu iti faci temele. A plans fata, s-a dat cu fundul de pamant, cand a vazut ca nu merge, a mers si si-a facut temele si de atunci nu s-a mai repetat faza.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-10-01 22:02:28)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#895 2013-10-01 22:18:54

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

cris, asta cu nevazutul desenelor e buna, dar pt mai tarziu. El nu se uita la nimic, are numai cateva reclame care-i placsi cat timp mananca se uita la filmulete cu tractoare sau cu nepotica de asta vara de cand se jucau. Nu pot sa i le iau pe astea caci fara ele nu mananca nimic. Pe testate astea ti le spun. Si n-am de ce sa-l privez caci el nu e atasat de nimic. II e egal daca, de ex,  maine are sau nu jucariile (nu ca i le-as lua vreodata, caci sunt ale lui)
Mi-au zis si mie multi ca asta e o varsta critica; am in jur multi copii cam de o varsta cu a lui si-ti spun ca niciunul nu face ca el. Toti se mira de cat de razvratit e si cat de spirt e. Daca trece peste un an abia, creca ma impusc.

Ultima oara a fost editat de smart lady (2013-10-01 22:20:00)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#896 2013-10-02 09:48:32

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

smart, din ce scrii tu mie mi se pare ca alex e un razvratit si asta e bine pt personalitatea lui, dar imi dau seama ca extrem de greu pt tine.
eu zic ca iti testeaza permanent limitele si incearca sa vada ce poate si ce nu sa faca.
nepotica mea era, si inca mai are episoade cand face la fel. acum are 3 ani si tot nu s-a potolit de tot.
ce vreau eu sa zic, si am testat pe ea intr-o zi. eram singura cu ea si cu razvan, ea vroia, evident, jucaria din mana lui R. R nu i-a dat-o, s-a pus pe urlat (dar urlat adevarat, nu smiorcait) a incercat sa i-o ia cu forta, nu am lasat-o. a incercat sa il iminga, cand am luat-o de langa el, a incercat sa ma muste, s-a dat cu fundul de pamant-la propriu, sughita si urla, dadea din picioare, fugea la el sa il doboare, eu o impiedicam. tot show-ul asta a durat 35 de minute pe ceas.
in tot timpul asta eu am vorbit cu ea, extrem de calm, si ii repetam la nesfarsit: e jucaria lui, dupa ce se joaca el cu ea, o poti lua si tu. nu impingem/muscam/batem/lovim. eu nu te lovesc, tu de ce ma lovesti
apoi am inceput cu: uite eu ma joc cu X, tu poti sta sa plangi sau vii langa mine sa ne distram? evident ea tipa tot mai tare. i-am spus, ok poti sa stai si sa plangi, eu astept sa te linistesti sa vii sa imi spui ce vrei sa facem mai departe. in fine, texte de genul asta. dupa 35 de minute,singura, fara vreo interventie de-a mea, s-a dus si a luat alta jucarie, s-a calmat, ba mai mult i-a dat si lui R sa se joace cu ce se juca ea.
ideea e ca eu cred ca daca tu esti ferma, si asa cum zicea garga, reactionezi identic de fiecare data, cu bagat in casa, interzis sa faca acel lucru, indiferent cat se agita, plange si loveste, cred ca va invata.
eu la razvan aceasta metoda o aplic, exact ca tine si eu il las sa faca aproape tot ce vrea, dar are strict interzis la prize, cuptor, etc. aseara chiar, vroia furculita lu' tat'su sa manance singur sos. l-am intrebat daca vrea sa pape, a zis nu, dar se cocota sa ia furculita, tragea de ea, plangea. i-am spus de nn ori, ca nu se poate, ca ii dau fucrulita daca vrea sa pape, dar altfel nu.in final, cand am vazut ca nu cedeaza, l-am asezat pe coltul mesei si ii turuiam incontinuu, dar cand incerca sa se intinda sa o fure il impedicam. dupa 5 minute a renuntat...
eu alta solutie nu vad, sincer la un mic razvratit nu cred ca merg pedepsele. Dragos, baiatul cel mare e asa ambitios. si daca ii spun nu te uiti la tv, pana nu faci aia, in ambitie nu face. nu se uita nici la tv, dar nici nu face ce ar trebui.
cred ca iti trebuie calm....mult calm si tigari, my dear, caci va trece puss


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#897 2013-10-02 10:00:58

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

poke, ai actionat exact ca la carte cu nepotica ta smile Felicitari pt rabdare si reusita!

smart, te cred ca e greu, dar muulta rabdare si sigur treptat se vor mai imbunatati lucrurile.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#898 2013-10-02 10:05:43

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

cris, am vrut sa incerc sa vad daca se poate. mama ei nu i-a zis niciodata mai mult de un 'nu, mami', insa pe cel mai bland ton posibil, fara vreo repercursiune daca fata nu s-a oprit din ce facea. si evident ca fata 'nu crede' ca exista ceva ce ea nu are voie, efectiv sa faca...daca era razvan in locul ei, eu recunosc cu mana pe inima ca nu stiu daca as fi rezistat, sa nu ii fi dat una la fund, cat zic eu ca nu as da in el. dar asa ceva, asa crize eu nu am vazut vreodata, si in gasca avem numai copii sub 3-4 ani.
razvan cedeaza mult mai usor, ori a invatat ca daca spun nu, inseamna ca e chiar nu si nu are rost sa mai incerce, ori e altfel de personalitate, nu stiu ce sa zic.
la noi sunt foarte rare cazurile cand plange sau se enerveaza, daca ii zic nu si nici o criza de-a lui n-a fost mai lunga de...eu stiu..5 minute.om vedea cand mai creste ce si cum....


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Publicitate


loading...

#899 2013-10-02 10:32:18

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ana a mea ar fi cedat ea la faze din astea, adica sa fi fost in locul lui razvan, ,.....ar fi tinut ceva la jucaria respectiva, dar daca vede ca, copilul de langa ea urla, tipa insista, cedeaza ea si i-o da...acum nu stiu daca e bine sau rau...eu o intreb,, vrei sa i-o dai si ei?,,  ....ea zice clar  ,,, nuuu,, ...dar dupa cateva minute i-o cedeaza cand vede circul din jurul ei smile ...

noi nu am trecut prin faze din astea de povestesti tu smart, nici pe departe, dar na mai avem si noi puneri de picior in prag, dat din picior, etc, dar cu calm si rabdare le rezolvam, ceea ce va doresc din suflet si voua...sincer cred ca m-ar fi apucat si pe mine nervii , dar nu avem ce face

eu cand nu are voie ceva, sau o rog sa faca ceva imi zice : ,, de ce , daca nu ma bati?,, nu stiu de unde a luat-o si ii zic de fiecare data ,, nu mama cum sa te bat eu, te-am batut vreodata, te cert,,....nu stiu cred ca aici e interventia maica-mii de peste vara cand a stat cu ea, ea e cu batutul sa zic asa , si noi am fost batuti cand eram mici, si acum sigur zice ( bine nu pune in practica clar)...dar uite , ca copilul a prins din pacate sad ...

tot cand ii zic de ceva,, lasa ca o sa vezi cand o prinde mamica, pe x, y etc (persoana, jucarie, sau altceva), ea imi zice,, ce o sa-i faci, o bati?,, ...si iar repet ce am scris mai sus...nu stiu cum sa procedez altfel.
oricum cand o cert, incepe clar sa planga, e super sensibila la capitolul asta , dehhh e RAC si racii asa sunt.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#900 2013-10-02 10:39:24

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

adina, si razvan da jucariile, in faza de care am scris eu nu am vrut sa il las sa i le dea, pentru ca mereu ea i le smulge si el ramane cu buza umflata...
cand ea plangea, el statea si se uita mirat la noi, dupa care s-a speriat si a inceput si el sa planga.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#901 2013-10-02 13:16:12

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Poke, in cele mai multe cazuri cam asa fac, stau in fundu' lui si nu-l las cand, de ex, deschide cuptorul sa intre in ele sau ii tranteste usa de se cutremura cu torul, si mai ales atunci cand ia lingurile sa le bage in focul de la aragaz. M-a capiat cu aragazul asta, e calare pe el, si mi0e f greu sa gatesc cu el treaz. Cuptorul nici nu indraznesc sa0-l aprind cu el singura acasa.

Problema e ca el e foarte ambitios si plange incotinuu. Si-l las cateva zeci de minute pana nu mai pot nici eu sa-l vad plangand asa. Dar repet, el face aceleasi lucruri la nesfarsit si de-asta ma tot dispera.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#902 2013-10-02 15:36:12

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

smart, la aragaz ai incercat sa dai drumul la cuptor si cand e usa deschisa sa il pui sa puna mana pe usa sa vada ca e 'ars'?
eu lui razvan asa i-am aratat. si acum a invatat, cand e lumina aprinsa in cuptor mami face papa si il pun sa puna singur mana, vede ca e usa calda si nu ii mai trebuie. cand e oprit, are voie sa il inchida-deschida.
bine, nu zic de cate ori mi-a oprit cuptorul cand aveam ceva inauntru, sau a dat drumul la aragaz, ca noi avem electirc, cu plita si pana nu mirosea in casa a incins, eu habar nu aveam....dar astea-s detalii, atata timp cat nu se raneste nimeni.
si noi avem o iubire mare cu frigiderul-unde la fel ca alex, il inchide si deshide de zeci de ori, si acolo nu pot sa ii arat ca arde rotfl, cu masina de spalat, unde ar trebui sa spal de 5 ori pe zi, imi arunca toate hainele pe care le gaseste in masina si ma cheama sa punem 'deo', aspiratorul e zilnic insirat in mijlocul casei...dar sunt activitati nepericuloase.
chiar...citisem undeva sa nu le zicem copiilor ca n-au voie cu, aspiratorul de ex, ca le intra in subconstient si cand vor fi mari, vor refuza sa faca activitatea respectiva, fara sa isi dea seama de ce wink asa ca il las cu toate rotfl


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#903 2013-10-02 15:51:52

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Poke, va fi un ajutor de nadejde baietelul tau pt viitoarea ta nora lol

acum serios, asa stiu si eu, ca e bine sa ii lasam, in masura in care nu sunt in pericol.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#904 2013-10-02 15:57:07

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

da, cris...si poate el si nora vor locui cu noi si atunci...m-am scos  18  storstark  cool

Ultima oara a fost editat de pokemon (2013-10-02 15:57:38)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#905 2013-10-25 15:22:18

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Revin si eu cu alta cerere de sfaturi big_smile

Am mai scris eu ca A. ca sa manance trebuie sa-i pun diferite filmulete pe youtube. Si asa a vazut copilul meu  ca exista niste oua pe care daca le desfaci, scoti din ele jucarii. Si cum a inceput sa le vada in magazine a inceput sa ceara. I-am luat, ca am zis ca e mare si n-o fi foc de-o manca un ou la cateva zile. Dar copilul meu ia cateva imbucaturi mici de ciocolata, desface jucaria pe care o arunca de obicei si se pune pe urlat ca vrea altul, numai ca sa-l desfaca. Tot i-am explicat ca nu putem sa luam mai mult de un ou pe zi, ca nu avem bani decat pt atat . si azi s-a dus cu sotul sa ia diverse dintr-un magazin si vazand ouale kinder a cerut. I-a explicat sotul ca azi am luat unul si nu mai luam decat maine altul, dar A a inceput cu scandal si plansete si tipete si mai ales palme. Si l-a tot palmuit de (citez) : nu-mi venea sa cred ca mogaldeata asta are putere sa-mi multe falcile din loc " . A venit cu el in casa in crize mari cu lacrimi uriase la ochi. L-am lasat jos si i-am repetat si eu de ce nu putem lua cate oua vrea el, i-am amintit ca sunt langa el daca vrea sa-l dezbrac si l-am lasat sa se calmeze. Dupa ce s-a linistit, l-am intrebat de ce l-a lovit pe tati (si pe mine ma plesneste uneori de-mi dau lacrimile)si mi-a zis ca "si Adi o loveste pe Pati" (Pati este o vecina de 3 ani, iar Adi e tacsu, care intr0adevar cand nu-l asculta o loveste peste fund).
La fel face cu istericalele si daca il iau pe sus de afara cand nu ma asculta, desi il avertizez : mami, daca mai arunci piatra spre masina, urcam sus; sau daca te mai arunci acolo, urcam sus si de obicei continua si-l iau pe sus. Cat timp il tin in brate pana acasa, ma loveste peste fata, ma trage de par rau de tot, ma musca, ma ciupe de mor. Si in tot timpul asta , plange : copii, mami, copii!!!!! (sa nu-l iau de la copii) . Mi se rupe sufletul de el cand face asa, dar ma gandesc ca trebuie sa invete cumva sa ma asculte.
Scurtez aici si va intreb:
-Ideea cu un ou pe zi vi se pare absurda? O facem in ideea de a-l invata ca nu poate avea tot ce-si doreste asa, fara numar
-Cum sa-l fac sa inteleaga ca daca altii se lovesc intre ei, noi nu lovim pe nimeni? El mi-a servit-o ca daca ala isi loveste copilul cand nu face ca el, poate face si el la fel.
-daca nu e cuminte afara, e ok sa-l bag in casa, desi el sufera ingrozitor ca-l iau de la copii? Prin nu ma asculta inteleg chestii mai rele decat ca se baga sub masini sau   fuge incotro vede cu ochii

Scuzati exprimarea si ortografia, m-am grabit sa scriu pana nu se trezeste


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#906 2013-10-25 15:53:11

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

-cu oul si noi patim mai nou, pana acum era interesata de jucarie, nici nu se atingea de ciocolata(vb dupa ce a implinist 2 ani)...acum s-a schimbat placa, vrea si cioco ...mie un ou pe zi mi se pare mult, ana a avut vreo 3 zile cand a primit zilnic cate unul si deja se invatase, dar am zis stop, 1-2 maxim pe saptamana, pai ajungem la faliment daca dam aprox 100 ron pe luna doar pe oua kinder(3ron*30=90 ron, si in unele locuri le gasesc si la 4 sau 4.5).
-asta cu lovitul si ana o mai practica, nu stiu nici eu cum sa o fac sa inteleaga ca nu e ok lovitul
-cu copii eu zic ca e ok, desi zic asa din afara, daca as fi pusa direct in fata faptului nu stiu daca as putea.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#907 2013-10-29 19:18:53

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Smart daca nu-l intereseaza ciocolata si doar surpriza de ce nu=i confectionezi tu zilnic, sau macar la cateva zile o cutie cu surpriza pe care o pate deschide in voie fara niciun pericol? Poti pune ca surprize jucarii mici , alimente, sau bucati de jucarii gen puzzle pe care le poate asambla dupa ce le achizitioneaza pe toate.
Cu lovitul, incearca si aici sa gasesti alternativa. In loc sa lovesti poti sa spui ce nu-ti convine si eu inteleg la fel de repede. treaba este sa nu cedati voi la loviturile lui ca atunci intelege altceva.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#908 2013-10-31 13:34:15

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

off, smart sad
ar fi o idee buna, ideea lui Als, numai ca ei stiu si cer ce vad in reclame. daca el vede cum arata oul, il vede si in magazin, nici nu il va interesa surpriza ta... nustiu si mie mi se pare mult un ou pe zi, ca si bani. e pacat si ca nu il mananca, nici surpriza nu il intereseaza prea mult, e doar placerea de a se distra. poate ii va trece, chiar nu stiu ce sa zic.nu am un sfat sad
referitor la faptul ca va loveste, as incerca sa ii explic ca ma doare, sa il pun jos si sa ma indepartez de el 1-2 m. sa ii spun ca sunt suparata si sa vina la mine cand inceteaza. si, cum ai zis, deja placile cu 'chiar daca altii lovesc, noi nu lovim, noi ne iubim, ne facem mai-mai' chestii din astea.
la partea cu copiii, eu nu l-as mai baga in casa. incearca s ail izolezi, tot asa...acolo, afara si poate intelege. ma gandesc ca sufera foarte tare si iti e si tie greu, sa il iei de acolo cand stii ca ii place si el cere in continuu la copii.
il duci undeva mai departe si ii explici de ce nu e bine, poate se linisteste.
dar...eu cred ca solutia e rabdare si tutun lol cand mai creste, o sa faca altele, o sa uite de aceste mici nazbatii smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#909 2013-10-31 14:02:52

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ma scuzati ca n-am mai scris, am avut o perioada aglomerata rau.

Multumesc de pareri. Si mie mi se pare un ou pe zi mult, dar m-am gandit ca daca i-l ofer asa des , nu ar vrea mai mult.

Cu lovitul, am inteles acum c-o face din razbunare : nu-i fac voile, il iau de unde vrea, nu ma supun lui , imi face rau. Asa judeca el :cui pe cui. Asta ii face si lui tacsu. Nu stiu cum sa-l invat sa nu mai faca asa, caci afara , in jurul lui, la locul de joaca unde stam de obicei, asta vede el: nu faci cum spun eu- te bat. Scurt. Vede la mame sau bunici si vede si la copii. Si mor pe mamele alea care-si vad linistite de taina desi copiii lor lovesc alti copii. Il iau si ii explic mereu, ma doare gura de atata vorbit , dar degeaba.
aseara spre exemplu, am mers in curtea unei gradinite (la locul de joaca e un virus nasol rau si multi din cei ce-l aveau se plimbau nestingheriti cu mamicile ) si acolo s-a imprietenit cu un baietel de 5 ani, Andrei. Copilul asta era saracul de capul lui, bunica-su statea pe banca si-i mai arunca un treci ma incolo si incoace. ideea e ca fi-miu s-a lipit de el si pt ca nu i-a pronuntat numele corect, Andrei a sarit sa-l altoiasca. I-am explicat ca asa poate pronunta el si ca nu trebuie sa loveasca pe nimeni. A mai sarit sa-l bata cand fi-miu s-a dus sa-i ceara biscuiti. Vazuse bunica-su toate fazele si continua sa se gandeasca la ale lui. Cum naiba sa tot ii spun copilului meu fara violenta cand peste tot in jurul lui, toata lumea loveste si bate?


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#910 2013-10-31 14:13:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

smart nici eu nu stiu ce sfat sa-ti dau in privinta violentei, sa-l izolezi de tot de copii nu poti.

eu am alta problema...
v-am zis ca vine des la noi un copil, singur(sa avem grija de el cand e scoala inchisa) sau cu parintii. este un copil cu toate poftele satisfacute si care are voie orice.
are 5 ani si: se joaca jocuri pe tableta total nepotrivite din puctul meu de vedere(cu impuscaturi, trebuie sa omoare oameni, sa-i schingiuasca etc, numai sange peste tot si capete rupte), are intre jucarii tot felul de monstrii si uratenii de mie mi-e frica de ei.
cand vine la noi, mereu aduce cu el cate-un monstru de jucarie. si vrea sa se joace cu yannick gen "hai sa-l impuscam pe yannick"
eu mor cand aud sau cand vad jucariile alea in mainile fiului meu.

suntem buni prieteni cu familia lui, singurii apropiati ce-i avem aici, si in plus ei ne ajuta ducandu-l pe sot la lucru, fiind departe si noi fara masina.
copilul doar astfel de jucarii are, si daca nu le-ar aduce la noi, oricum le-ar vedea la ei acasa cand am merge in vizita.
chiar nu stiu cum sa gestionez situatia.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#911 2013-10-31 14:55:13

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#912 2013-10-31 14:58:27

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Bun topicul asta, mi-am bagat si eu nasul sa mai invat cate ceva. Si noi am inceput cu brio tantrumurile... cu dat cu fundul de pamant daca nu-i convine ceva... cel mai rau e daca mergem undeva si el vede undeva o apa/balta/... e scandal maaare ca se duce spre apa si daca il luam de acolo urla, si se aseaza in fund, plange cu lacrimi de crocodil...

Smart, dificil de dat sfaturi ... doar sa incerci cate ceva sa vezi daca se aplica si in cazul copilului tau... ai incercat sa te prefaci ca esti suparata pe el foarte tare si sa te duci sa stai mai departe un pic, pe o banca? poate merge asa, si vine el spre tine  nustiu Aseara asa am reusit sa il potolesc pe A. care era super nervos, se tot agita... maraia - eu ma tot chinuiam sa ii explic sa nu mai se catere pe una-pe alta... tot vorbeam cu el... si el mai rau facea, asa ca i-am spus ca sunt suparata pe el si m-am asezat pe canapea intr-un colt si am tacut din gura malc... a mai marait o vreme, apoi a venit la mine sa imi aduca o jucarie de-a lui  big_smile si s-a potolit.  nustiu
Cu oul kinder... nu stiu ce sa zic, ca noi la capitolul asta cred ca o sa avem probl. E foarte pofticios... si cand e vorba de mancare, greu o scot la capat cu el...
Deno, cu mamica lui nu esti prietena, adica intr-atat incat sa o intrebi finut daca nu ii e teama sa nu il influenteze pe copilul ei jucariile f. sangeroase?  nustiu  cesafac dificil de abordat subiectul, sa nu se supere...  cesafac poate daac i-ai lua tu un joc lui Yannick care sa il tenteze si pe copilul celalalt sa se joace amandoi?


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.