homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-47


#875 2013-08-13 15:43:53

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pe mine ma deranjat mai tare raspunsul mamei decat actiunea copilului, ca el de unde sa priceapa de ce nu este voie daca nu ii explica nimeni
cat ia luat sa imi explice mie ca este mic si nu pricepe ii spunea lui de ce nu este bine/voie

Ultima oara a fost editat de deya (2013-08-13 15:46:38)


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 



#876 2013-08-13 15:49:21

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

intelege doar ca alege sa ignore
parintele trebuie sa intervina insa la cate cazuri am vazut in ultima vreme, nu ma mai mira nimic


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#877 2013-08-13 15:52:42

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deya pe unele le doare undeva
si eu l-as fi luat de acolo, adica i-as fi zis o data de doua ori si daca nu vroia il luam pe sus (fara sa-l bruschez/ lovesc/tip la el).


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#878 2013-08-13 15:58:12

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Da,si eu il iau frumos in brate: hai mami ca nu e voie,sa plecam


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#879 2013-08-13 16:22:07

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

multumesc fetelor. deci nu sunt eu nebuna smile
eu ii explic tot timpul lui Eduard de ce nu este voie sa faca ceva si asa ma gandeam ca fac toate mamicile dar se pare ca m-am inselat, mai sunt si nepasatoare


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#880 2013-08-13 16:27:35

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Eu sunt uimita efectiv cat de bruscati sunt copiii pe strazi si in parcuri.
Azi eram cu yann in parc pe banca si a adormit.
Pe o banca departe la vreo 300 m, erau 2 barbati si o femeie, bunici cu 2 baieti de 5-6 ani. Pe cuvant ca adultii faceau o galagie de nedescris cu strigatul la copii. Dar absolut intruna, "nu mai Pune ma, mana pe nisip" , "stai ma pe banca ca te plesnesc", da-te ma jos de pe ala (topogan)
Si copiii erau chiar linistiti.

A trebuit sa plec ca tot tresarea yann la urletele lor.

Alta, copilu de vreo 6 ani a cazut de pe bicicleta, I-a dat cateva Palme peste spate de a inceput sa planga copilu, ca de ce se tot da mare cu bicicleta aia pana vine in nas.

Doamne....


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#881 2013-08-13 17:38:44

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

deno .. sad

idea este ca eu in mine , in reactiile pe care la am fata de  n. am vazut toata pleiada de parinti, frati , bunici.. etc care m-a cenzurat toata viata mea. asa ca de multe ori imi inghit limba si reactionez cu al doilea impuls, nu cu primul .. cei in varsta insa nu pot fi facuti sa discearna intre cele doua stari.


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#882 2013-08-13 21:09:55

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

azi o bunica se juca cu mingea cu o fata de vreo 6-7 ani ... dadeau pase si fetita mai arunca stramb, intentionat , in joaca...la care bunica "Clara,  daca mai arunci asa mergi in casa, poarta-te frumos" ... pana mea, se JUCA fff frumos, e copil doar nu e robot


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#883 2013-09-27 23:32:32

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fetelor, voi cum procedati cu copii vostri cand nu va asculta?

Copilul meu are niste manifestari de cateva luni incoace de parca e salbatic. Si o spun cu toata durerea supa . Oriunde merg cu el, trebuie sa faca dezastru, sa darame tot, sa se bage prin orice coltisor si sa vada ce poate scoate pe acolo. Nu e genul de copil tinut inchis in casa, ba din contra, l-am plimbat pe oriunde cu noi, deci nu se pune problema ca n-a mai vazut si e curios sa vada ce-i pe-acolo. Daca ma duc sa-i cumpar haine (trebuie sa-l iau la probat pt geci si chestii mai grosute, caci unele de marimea lui nu-i mai vin), efectiv devasteaza si doboara tot, arunca hainele, trage de umerase si doboara ce-i pe ele, se baga pe sub rafturi si se sulca pe spate si apoi isi impinge picioarele stergand pe jos. L-am luat azi in dedeman sa cautam niste chestii si scandal cu tipete si urlete ce-a facut acolo n-am auzit in viata mea. Le insira alora pe-acolo toate fieroteniile, le rupea preturile, fugea sa faca pipi in wc expuse (l-am pus la intrare sa faca) , si daca nu-l lasam tipa cat il tineau plamanii. Daca il iau in brate pe sus si ies, imi smulge parul, ma musca, ma strange rau de ce apuca de nu stiu cat ma mai pot abtine sa-i ard vreuna sad . E atat de  capos, trebuie facute toate numai cum si cand vrea el! Nici acasa nu e mai bine, pana termin de tocat legumele pt ciorba, el devasteaza si imprastie absolut toul, tranteste tot, se urca pe masa si vrea neaparat sa umble la centrala. Credeti-ma, i-am explicat pana am crapat ca daca face asa, se intampla ailalta si p-orma nu e buine pt nimeni, dar nu-i pasa. Dupa ce-i explic de ce nu e bine, il intreb daca a inteles si el imi spune ca da. Si intreb daca o sa ma asculte si el spune ca NU sad . In intreb uneori " A., mama, eu vorbesc la pereti? " si vine si raspunsul lui "DA!!!" : supa: . Eu una nu mai stiu cum sa-l educ. E evident ca n-am stiut cum s-o fac de la inceput. Undeva, trebuia sa impun limite, sau chiar reguli si n-am facut-o . Nu ca sa-l tin din scurt, dar acar sa am un copil cu care sa pot iesi afara fara sa provoc indignarea lumii (si nu numai a lumii, ci si a mea). Pana la urma nu e nimeni obligat sa suporte toanele copilului meu. Fraze de genul "sa-mi faca mie asa, ca i-as trage numai palme" aud zilnic, nu ma mai ating si nici nu le mai iau in seama.  De inteles, stiu sigur ca intelege absolut tot ce-i spun, dar nu vrea el sa faca. Si pe afara ne stiu toti, noi tipam pana ragusim, noi nu mergem niciodata de mana , ci fugim ca apucatii pe unde ne vine. In zadar ii arat copii de mana cu mamele lor atunci cand trec strada; nu cred ca noi vom face asa ceva in urmatorii 5 ani.

Ultima oara a fost editat de smart lady (2013-09-27 23:38:01)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#884 2013-09-28 00:04:56

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Off smart suna a Dennis rotfl
Nu sunt rele limitele,inca i le poti pune.luat de maini ferm,schimbat tonul vocii....niste parinti in parc i-am vazut ca daca fata musca copii o iau pe sus  in casa.scurt.
Al meu daca incepe ceva dezastru de genul,il iau din timp in brate,il mangai tot,il pup,ii zic ca facem mai-mai cu mainile,apoi ii dau de lucru. Cred ca i-ar trebui ceva gen montessori lui Alex.sa se tina ocupat cu chestii lumesti,nu jucarii...
Rares a stat ocupat acum vreo cateva zile 30min cu un puzzle din 500 piese. lol nu-l facea dar rasturna piesele din punga,le punea intr-o cutie.eu i le mai puneam in punga,si el,apoi rasturna iar..

Cat despre tine,schimba focusul! Psihologia copilului e in primul rand psihologia mamei. Nu sta centrata pe ce face el ci pe altceva,gaseste-ti un hobby frumos si pe cat posibil tine-te de el,sau fa ceva pt tine cand doarme el - dar doar pt tine.
Vezi in "dezastrul" lui ceva pozitiv - e curios,e activ,imagineaza-ti ce mult il vor ajuta in viata aceste atuuri. Chiar imagineaza-ti ,vizualizeaza-l adult,explorator,alpinist,etc.zambeste la aceste ganduri!

puss


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#885 2013-09-28 00:10:38

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Janis, crede-ma, am facut toate lucrurile astea, l-am bagat si in casa luat pe sus, i-am explicat si cu frumosul, in toate felurile. Recunosc, ma mai apuca si tipatul uneori ca nu mai pot. Degeaba dau sa-l iau in brate, se zbate de zici ca se frange, tipa in momentul ala de parca il strang de gat. Iar sa-l iau cu altceva n-are niciun rost, ca daca prin absurd reusesc sa-i atrag pe moment atentia, in cateva secunde face tot ce si-a propus.

Cat despre facutul a ceva pt mine, n-am nicio sansa, ca daca in ora ia jumate (maxim) nu mananc sau strag un pic, nu mai am cand.
Eu mi-l doresc asa cum l-ai descris tu in ultima parte, dar macar sa ma asculte un pic acum, sa ne intelegm cat de cat, pentru ca pe moment, spun sincer si cu multa parere de rau, deja m-a adus la disperare.

Ultima oara a fost editat de smart lady (2013-09-28 00:12:31)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#886 2013-09-28 10:43:55

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

smart, părerea mea e că o să se mai domoleasca un pic
acum e şi o perioada aiurea
?nsă da, părerea mea e că trebuie limite, ?nsă nu ştiu sa-ti spun cum să faci sad
c?nd iese numai cu stoul, de exemplu, la fel se comportă?

Ultima oara a fost editat de bubutadana (2013-09-28 10:45:42)


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#887 2013-09-28 11:23:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Smart, la noi e diferita situatia, nu stiu cum as fi procedat daca as fi avut un copil normal. nu pot sa te sfatuiesc dar iti spun ce merge la noi.
la comportamente care deranjeaza ( devastat de ex) il iau urgent pe sus si mergem acasa. ii explic in cuvinte pe care stiu ca le intelege ca asa ceva nu se face, ca deranjam  si prin urmare mergem acasa. evident ca nu-i place consecinta si comportamentele de genul asta se raresc. fac asa intotdeauna, fara exceptie ca daca uneori o fac si alteori nu, el va fi tentat sa-si incerce norocul. daca nu sunt pregatita sa fac asta ( chiar trebuie sa rezolv treaba aia pentru care am plecat), fac tot posibilul sa nu-l iau cu mine. daca nu am cum, ii spun ca iesim din magazin sau coboram din tramvai etc pana se calmeaza si apoi intram iar sau luam tramvaiul urmator,, depinde de situatie. daca reapare comportamentul,  fac la fel si reiau explicatiile.evident ca urla si se zbate ca i-am stricat distractia dar asta este, altfel nu merge la noi si trebuie sa invete, pentru binele lui, ca unele lucruri se fac si altele NU se fac.  repet, nu stiu cum as fi procedat cu un copil cu o capacitate de intelegere normala asa ca nu vreau sa sune a sfat pentru nimeni caci nu este..

Offline

 

#888 2013-09-28 14:21:04

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Garga, eu cred ca se poate aplica la orice copil cu conditia sa existe consecventa din partea mamei. Si cu limitele sunt de acord chiar de mici asa de la un an si cateva luni cand incepe sa priceapa multe.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#889 2013-09-28 16:09:30

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Da Bubu, din pacate cu oricare din noi face la fel.

Garga, o parte din ele le cam aplic, adica il iau pe sus si merg cu el in casa. Problema e ca nu pare sa invete nimic, caci e o situatie ce dureaza de cateva luni bune. De la inceput Imi tot spun ca va creste si se va cuminti, dar pe masura ce trece timpul e din ce in ce mai rau.
Nu mi se pare rau nimic din ce spui.

Eu ii tot explic de fiecare data cand face ceva de ce nu trebuie sa faca, dar afectiv ma ignora. Asta e problema. El stie ca Nu trebuie facut, dar face nustiu


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#890 2013-09-28 23:58:26

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

garga, mie mi se pare ca ce ai spus trebuie aplcat pentru orice copil
si da, consecventa parintilor este cheia succesului
smart, din pacate eu nu stiu sa te sfatuiesc mai mult de atat
si a mea mai face crize dar nu asa
ma gandesc sa te interesezi de niste activitati pt copilasi mici
la noi in oras sunt ceva centre unde se fac diverse activitati, contra cost evident
poate ca lucrul langa alti copii il mai potoleste, cede cum se comporta ceilalti


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#891 2013-10-01 13:39:27

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Bubu, cat de des putem , mergem cu el la un loc de joaca pt copii, prin mall.
Cred ca trebuia sa-l duc totusi dimineata la gradi, dar sincer, mi-a fost frica sa nu-l bata altii (si-a mai luat 2 palme de la un copil si el n-a avut nicio reactie) , pt ca el e prea zvapaiat. Mi-e frica si sa nu tipe educatoarele la el, pt ca noi ne plimbam pe langa 2 crese si ce tipete imi aud urechile de la educatoare... . M-am gandit ca-l voi duce anul viitor, cand va mai creste si nici cu racelile nu va mai fii asa rau (sau asa imi inchipui eu).

Am fost cu el pe la sora-mea alaltaieri si dupa vreo juma de h a inceput sa dea cu toate jos. Se dusese si spre lcd sa-l tranteasca; bine ca am fost pe faza, ca altfel nici n-aveam bani sa-l inlocuiesc. A fost si nepoata-mea de 9 ani, a incercat sa-l capteze in jocuri, dar nu l-a ineresat. Bine, nu mai povestesc de drumul cu autobuzul, ca nu ma tin nervii nici macar sa-mi amintesc forgetit .

Stie f bine ca face lucruri interzise , caci dupa ce le face, nici nu apuc sa deschid gura sa-l intreb de ce, ca el zice "tati hopa" (sa-l ia tati in brate) . Tac su nu e genul sa-l ia in brate dupa ce-l mustruluiesc (prin asta intelegeti ca-i spun sa nu mai faca acel lucru, si-i si expun motivele pt care sa nu, printr-un glas mai mult sau mai putin calm, depinde de cate alea face in ziua respectiva, caci am si eu nervii mei si aia prastie rau). Sau face pe el in timp ce se pune pe plans. E clar ca asta e modul lui de a protesta, dar nu-mi dau seama de ce o face. Nu-l bat, il las sa faca cam tot ce nu e periculor, dar pe undeva a invatat sa se razbune. Nu stiu cum ar proceda cu altcineva cai el din primavara incoace a stat non stop numai cu mine. Ianinte il mai duceam sa spun cam la 2 sapt cateva ore la maica-mea, dar acum nu se mai poate caci isi renoveaza o casa pe la tara. Il vad intr-un fel terorizat de morala pe care i-o fac (poate e un cuvant prea mare asta, dar altul nu-mi vine), dar nici nu e dispus sa lase de la el. Nu stiu cum sa ma mai port cu el.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#892 2013-10-01 20:49:43

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

smart, vad ca baietelul tau are 2 anisori...nu stiu daca te consoleaza cu ceva, dar intr-o carte despre psihologia copilului pe care am citit-o recent scria ca varsta de 2 ani e una ff dificila, numita chiar "prima adolescenta" deoarece e comparabila cu varsta adolescentei, cand stim cat de dificili devin copiii...dar mai scria ca la 3 ani ii trece, si ca nu iti vei recunoaste copilul. La 2 ani e un razvratit, la 3 ani vrea sa faca pe plac parintilor. In rest, faci bine ca ii explici mereu de ce nu e voie, poate e cazul sa aplici si niste pedepse de genul fara desene animate 2 zile, sa il privezi de ceva ce ii place, zic si eu..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#893 2013-10-01 21:35:50

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Cris pedepsele fac mai mult rau, ca si recompensele de altfel


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.