homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-45


#837 2013-04-18 15:15:40

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

o adevarata polemica aici.

nu stiu alte mamici cum gandesc (am dedus eu ceva din cele scrise dar ...) dar din punctul meu de vedere nu se schimba totul la 180 gr din momentul in care devii mamica. ok, gandesti diferit fata de cum o faceai inainte dar nu atat de dramatic.
eu prefer sa cobor din autobuz sau sa ies din magazin daca il apuca urlatul decat sa oblig restul lumii sa suporte urlete copilului meu. pana la urma fiecare le are pe ale lui si nimeni nu va intelege, dupa o zi de munca sau alte probleme, ca este normal sa urle, ca tine de dezvoltarea lui.
de ex de cand am nascut am mers o singura data cu autobuzul, cu bebe in marsupiu, si atunci am refuzat locul care mi s-a oferit. nu consider ca o doamna la 50 si ceva de ani (si nu numai) este obligata sa stea drepti sau in picioare pentru copilul meu, la fel nu am pretentia sa fiu lasata in fata (desi copilul meu este mic).
eu cred ca adevarul este undeva la mijloc in toata discutia asta.


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 



#838 2013-04-18 16:14:01

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Anca nu cred ca am absolut niciun aer de superioritate..ba dimpotriva sunt umila in fata mamicilor mai citite si cu mai multa experienta..cum e kata smile
dar cred ca esti un fel de troll ceva..nascuta sa intri pe unde e o polemica si sa contrazici.and again and again.omu iti da un argument(katami) tu zici "da...dar..." si tot asa
Afirmatia ca daca lasi copilul sa exploreze o sa ajunga un salbatic.asta a fost peste masura de...jignitoare pt intreaga rasa umana cred lol te rog sa o reevaluezi.
Si punct.i-am zis si lui kata sa nu-si consume energia.pt mine esti un troll..si nu iti voi mai raspunde.


Asa...deno ce trist sad pai eu as suna la protectia copilului daca femeia aia chiar avea prob de sanatate mintala cum zici sad
am si eu cateva intrebari.
1.Rares vrea in brate DOAR cand nu trebuie.adik daca stau linistita la telefon sau ma uit la tv isi gaseste de lucru prin casa si nici nu ma baga in seama.
Dar daca am treaba la bucatarie sta intre picioarele mele.si maraaaie.nu intelege cu explicat..cu nimic. De asemenea daca mamanc..vine si urla la piciorul meu.i-am dat din mamcarea mea..nu vrea...l-am luat sus laaaa..urla ca vrea diverse de pe masa dar eu tot nemancata raman.imi vine sa-mi iau campii.
2.ii e frica de aspirator? Mai demult nu il baga in seama...dadeam zilnic sub scaunul lui de masa..acum de cand am aspirator de mana cu cel mare dau doar 1-2ori pe saptamana.de cum vede ca il scot urla..desi se joaca cu el ca e la vedere
Nu i-am mai scos mucii cu el demuult.si oricum nu mai comenta..statea la asta. Daca incep sa dau..urlaaaa pana la voma.a vazut ca nu ii face nimic..plec sa dau in directia opusa dar vine dupa el ai plange.
Tot in brate il rezolv.se simte in siguranta dar e ff greu si nu pot da calumea(sa ma aplec..sa ma ridic.e greu) chiar de ii explic tot urla pana se ineaca cu plansul....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#839 2013-04-18 18:43:06

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

JanisJoplin a scris:

Anca nu cred ca am absolut niciun aer de superioritate... ba dimpotriva sunt umila in fata mamicilor mai citite si cu mai multa experienta..cum e kata smile
dar cred ca esti un fel de troll ceva..nascuta sa intri pe unde e o polemica si sa contrazici.and again and again

ati fi in stare sa afirmati orice numai sa nu ne dati dreptate cat negru sub unghie lol ce e asa de greu de inteles ca trebuie sa ne acceptam si sa ne toleram unii pe altii. si in fata Domnului suntem toti egali, cum e vorba. de unde si pana unde atata indarjire ca mamicile si copiii sunt mai cu mot?

probabil daca as spune ca am citit si eu in nu stiu ce carte de psihologie a copilului sau ca am facut research un an pe AP ati lua de bun tot ce zic... forgetit


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#840 2013-04-18 19:47:22

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

dupa ce iti dai seama clar ca nu vor sa recunoasca faptul ca, in anumite situatii, am avut dreptate: cand alte mame au spus aprox aceleasi lucruri ca noi (sau cel putin nu au fost indarjite sa demonstreze contrariul) a fost bine, nu le-a contrazis nimeni, dimpotriva lol desi au fost aceleasi idei, dar spuse de mame.

si la faza referitoare la anca ce vine cu un contraarg, nu cred ca vine de dragu' de a se contrazice. o face pt ca vrea sa inteleaga un anumit tip de gandire. nici daca prezinti contraargumente nu e bine, esti "troll" lol forgetit


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#841 2013-04-18 22:38:50

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fetelor, nu mai judecati!  invatati sa respectati pe cei din jur fara sa aveti idei preconcepute, fara texte din cartile de psihologie invatate papagaliceste, iar atunci cand va intalniti cu o situatie x, nu sariti sa comparati si sa va ganditi la situatia y citita recent intr-o carte (de parenting) sau pe-un blog lol ca astea-s la moda. lasati-va ghidate de BUNUL SIMT, de cei 7 ani de acasa - acolo unde acestia nu lipsesc, de RESPECT fata de cei din jur si ce e f f f important, COMPASIUNE. pana la urma despre asta e vorba. pentru ca;
-lumea nu se schimba ( tu, copila de 20 de ani nu o schimbi!) daca incerci sa atragi atentia oricui face ceva gresit in ochii tai, daca incerci sa dai peste nas, sa pui la punct, sa dai o lectie etc etc. Lumea se schimba daca TOTI incercam sa fim putin mai buni!
nu cedez locul unui copil pt ca vreau ca ma-sa sa-l invete cum sa se comporte si sa ii atrag atentia in felul asta ca nu e bine ce face, ca vreau ca el sa vada ca-i sunt superior? vax, cu ce sunt mai breaz ca el? ba din contra, demonstrez ca avem aceeasi minte. nu e treaba mea sa educ, in schimb e treaba mea sa fiu amabil si SA NU JUDEC. Pe nimeni, niciodata.
  uite, mama mea, in picioare, in autobuz, vine de la chimioterapie. inutil sa spun ce senzatii, dureri si stari o incearca. Tantza sta cu copilul de 2 ani la tzatza pe scaun si-l alapteaza, apoi il pune pe picioare si incepe sa scuipe seminte plictisita. nu stiu, vazut din afara oare mama si copilu' au intaietate, nu? e evident ca o femeie ca mama, la 50 si ceva de ani n-ar avea ce sa caute pe un scaun atata timp cat aia e cu un copil mic care mai si cere tzatza urland; adica, scaunul i se cuvine fara drept de apel. saraca, ce tantrumuri o fi facut ala in ziua aia si cat de obosita si stresata o fi ma-sa. e un exemplu de situatie. eu eram gravida in 9 luni si stateam in picioare cu orele pe holurile spitalelor cu mama mea, pana faceam edeme urate si varice la picioare (m-a vazut de cateva ori ginecologul meu, mi-a vazut picioarele si m-a amenintat ca nu ma mai primeste sa nasc cu el big_smile daca nu am mai mare grija de mine si burtica). mai se ridica cate-o doamna si ma invita sa stau insa refuzam politicos, pt ca sunt tanara si rau nu mi-era a.i. sa am nevoie de scaunul ala. As fi stat comod, da, dar nu simteam ca nu mai pot. Daca doamna insista si insista, atunci luam loc.
A venit la un mom dat un tanar ... un pic cam rrom big_smile in holul spitalului si eu eram in picioare iar toate locurile, ocupate de femei cam de-o seama cu mama. ala, tupeist, a zis tare catre ele "Fa, nesimtitelor, ridicat-va c**** de pe scaune ca fata asta e gravida, are ditai burta" si ele s-au ridicat jenate. ORIBILA scena, am simtit ca lesin, ca intru in pamant de rusine. Femeile alea toate aveau bilete de trimitere in maini, buletine de aanalize etc. DE BINE nu stateau nici ele pe holul spitalului. sad NU conteaza ca eu eram gravida si ma dureau picioarele insa ma gandeam in continuu ca poate au pribleme cum are mama mea, ca poate se simt rau, ca poate sunt speriate etc. CUM Dumnezeu sa le ridic eu de pe scaune??? Atata timp cat pot si nu cad din picioare, nu imi iau tupeul necesar si nu indraznesc. Ma sacrific pe mine. Da, eu sunt extrema, sunt fraiera maxima, nu va indemn sa faceti asa, insa zic doar sa aratam TOTI un pic mai multa intelegere si bunatate fata de cei din jur si cu siguranta lumea va fi mai buna smiley face big_smile
e f important sa incercati sa va puneti in pielea celui de langa voi, pt ca asa veti fi mai tolerante.
nu maternitatea vine la pachet cu schimbarea gandirii, cum ziceam, ci viata, experientele traite si ... anii. nu maternitatea, ci maturitatea! acum la 20 gandesti asa, dupa ce vor mai trece ani si se vor mai desfasura evenimente, vei avea alta perspectiva si altfel vei actiona in situatii in care crezi ca stii de pe acum ce-o sa faci

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-04-18 22:47:57)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2013-04-18 23:29:36

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pass  applause  applause


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#843 2013-04-19 12:39:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

buay, mie va rog sa-mi daramati statuia (deno&janis), acu vreun an poate mai eram pe o lista ceva, dar acu is la 100 de ani lumina departe. ms!
janis, anca nu e troll, io cred ca va fi o mama faina tare smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#844 2013-04-19 12:43:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata puss ca de obicei, o draguta par

Offline

 

#845 2013-04-19 12:47:11

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

kata, io nu ti-am facut statui lol forgetit dar ai un aport la mama care sunt astazi si am zis tot hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#846 2013-04-20 11:00:24

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ieri am urcat in autobuz cu A sa venim acasa din parc
cum am urcat, un tanar a dat imediat sa se ridice (desi scaunul de langa el era liber) zicandu-mi haideti, stati jos ca poate vrea fetita la geam
i-am zis sa stea linistit ca stam pe scaunul de langa, nu-i nicio problema
a insistat cu nu, nu, haideti aici ca sigur o sa vrea sa se uite pe geam si s-a si ridicat
asa ca am facut schimb de locuri
nu am putut sa nu zambesc gandindu-ma la toate discutiile de la acest topic
cu acest baiat m-am intersectat de mai multe ori in autobuz pe vremea cand mergeam la lucru
este un baiat cu un usor retard mintal, din cate am vazut eu


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#847 2013-04-25 16:07:21

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sa nu-ti pui niciodata mintea cu un copil de 4 ani. vrea si el la geam. mare lucru a cerut...

ce o sa va mai schimbati voi parerile cand veti avea copiii si veti vedea in ochisorii lor dorinte din cele mai marunte si usoare de indeplinit si nu veti sta pe ganduri. las' ca au timp toata copilaria si toata viata sa de piept cu lumea, sa vada ca exista limite si ca nu totul li se cuvine.

daca pot sa ii ofer copilului ceva fara sa deranjez/ranesc pe altii din jur, nu stau pe ganduri. nu incerc sa ii explic la 4 ani filozofii de viata..

Offline

 

#848 2013-04-25 17:15:34

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Fetelor.
V-am intrebat ceva mai sus cu crizele cand gatesc sau fac ceva la bucatarie...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#849 2013-04-25 18:04:06

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

JanisJoplin a scris:

Fetelor.
V-am intrebat ceva mai sus cu crizele cand gatesc sau fac ceva la bucatarie...

Eu nu vad postul, Janis


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#850 2013-04-25 19:12:55

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Janis da-i si lui ceva sa faca, un tel, o lg un castron, niste carrtifi ceva sa isi faca de lucru si te va lasa. Faceti impreuna
Alex stie sa foloseasca mixerul, blenderul, sa amestece cu telul, sa imi stranga cartofii si sa ii puna in castron, altfel nici el nu ma lasa. Bine uneori e macel, dar asta nu se pune rotfl2 .


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#851 2013-04-25 21:13:29

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Mai sus flower..
Cmim asta fac.ii dau un castron..tel..paleta.morcovi sa amestece in ei dar stie ca e de forma si intr-un minut se plictiseste si tot la piciorul meu plange.il pun langa in scaunul de masa sa vada ce fac si tot urla.vrea el sa faca mancare cu mine..
Poate ii trece totusi ca imi iau campii..abia fac o mancare rapida cu el...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#852 2013-04-26 10:08:33

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

JanisJoplin a scris:

Poate ii trece totusi ca imi iau campii..abia fac o mancare rapida cu el...

Anastasiei nu i-a trecut inca  supa


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#853 2013-04-26 10:31:05

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Tot asa urla pt brate si sta intre picioarele tale? sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#854 2013-04-26 13:39:49

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Janis dar daca faci pe o masa si nu pe blat? Adica el sa stea pe un scaun in picioare si sa aiba acces la ce faci tu. Eu azi am framantat paine cu el, nu va zic cata coca a mancat cu manutele alea mici.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#855 2013-04-26 13:47:21

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Buna fetele,

Janis, e bun sfatul lui Cmin si dupa cum vad eu lucrurile, singura rezolvare. Ilinca ma "ajuta"la orice, la spalat vase, pus rufe la spalat, scos rufele de la spalat, intins, framantat coca, amestecat in castroane, dat cu aspiratorul, maturat, sters praf, absolut tot ce fac eu. Ieri, am facut chiar quilling impreuna. Doar la calcat ma lasa in pace ca stie ca e "ashhh". O ridic in picioare pe un scaun cu spatar si mai stabil si o iau langa mine.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.