homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-49


#913 2013-10-31 15:05:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

honney, este un copil cu preferinte foarte limitate in toate privintele, jucarii, mancare, haine.
mamica lui, in tara a avut o viata foarte grea, nu avea posibilitate sa-i cumpere o banana copilului, sau pampersi, il lungea cu cate 1-2 pampersi pe zi, si venind aici si incepand sa aiba posibilitati, a zis ca nu-i va mai refuza copilului niciodata nimic, si nu-i va impune nimic, pt ca ea se simte tare vinovata de perioada cand nu i-a putut oferi conditii.
na...si ce sa-i spui? il iubest la disperare, copilul n-a vazut o palma in viata lui(si ma bucur mult, dar rar asa parinti) chiar a zis, ca nu stie ce ar putea sa faca copilul incat sa ii poata da o palma la fund.
copilul este si cuminte, dar are jocuri bolnavicioase, nu-mi place deloc.

sunt foarte prietena cu mama lui, dar stiu ca as rani-o foarte tare, ea asa considera ca isi  iubeste copilul, dandu-i tot ce cere, monstri, oameni morti..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#914 2013-10-31 15:37:43

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Honney, creca nu exista zi in care sa nu0i spun ca sunt suparata pe el. Aude de auzit si nu-i pasa. Plec si eu de langa el pe canapea si nu ma mai uit la el si nu-i mai vorbesc. El isi continua traznaile lui. Azi de ex, dupa ce a aruncat cu un tractor in mine, i-am zis ca sunt suparata pe el si am plecat pe canapea. A stat putin, si apoi s-a urcat pe masuta unde-i tv si de-acolo vroia sa se urce pe tv si apoi la polita sa dea cu cartile jos. Si tot asa, nu-l intere daca ma supar. Uneori cand ma mai loveste si-l intreb de ce-a facut=-o ca ma doare, ma mangaie in locul ala . Ii tot spun ca nu merge sa ma loveasca si apoi sa ma mangaie, dar nu-l intereseaza.

Deno, eu i-as spune parerea cat se poate de neacuzator. Adica, i-as spune ca eu pt Y nu as cumpara asa jucarii ca sunt neadecvate, indeamna la violenta si isi lasa amprenta negativa.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#915 2013-10-31 16:39:50

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

smart, nu as castiga nimic ca tot le-ar aduce copilul cu el.
in momentul de fata nu vad alta solutie decat sa ii spun sa nu mai aduca acele jucarii cand vine copilul. si nu vreau asta, ca sigur ar interpreta altceva sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#916 2013-11-07 22:32:09

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

smart, nu e ok sa intrebi copilul "de ce ai facut asta?" dupa cate o isprava. chiar ieri am citit un articol f bun pe tema asta, il caut si iti pun link.  il pui pe copil intr-o situatie dificila, in care el tre'sa analizeze si sa regandeasca toata povestea, nu se simte confortabil. de preferat seara cand il speli si va simtiti bine, sunteti fericiti si relaxati, sa readuci in discutie fapta lui si sa-i spui, stii dragule, azi cand ai facut cutare lucru, nu m-am simtit bine, m-a durut/jenat etc. mi-ar placea ca data viitoare sa nu mai procedezi asa, nu e corect bla bla.

deno, crezi ca stie Y ce-i ala monstru? sunt mici tu, cred ca-i e totuna monstrul ala de plastic sau o masinuta, deocamdata ei nu percep ca si noi, cred ca e interesat de textura, culoare, de cum se simte materialu respectiv decat de ce reprezinta.


smartuc    http://lifehacker.com/10-things-to-stop … -474962146

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-11-07 22:34:22)

Offline

 

#917 2013-11-08 09:36:37

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass, pe principiul asta ma apuc si de injurat in fata lui, si de coborat sfinti, de cearta cu sotul, de stat in curu gol, lasat la desene cu monstri, ca nu intelege.
Pai cu siguranta acum nu face diferenta, dar peste 1 an o s-o faca, si peste 1an cu acelasi copil ne vom intalni pentru ca suntem prieteni. Nu mai bine tai raul de la radacina?
Doar ca nu stiu cum..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#918 2013-11-08 11:07:22

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

nu, nu e asa ca pe principiul asta faci de toate. asta nu tzine de voi ca familie cu jucariile cu monstri, ce tine de voi faceti cum trebuie ( adica nu injurat, stat in c** gol si certat cu sotul).
eu zic ca nu-i mare branza asta cu jucariile copilului. Y creste si va sti de la tine ca alea-s niste prostii, il poti ghida f lejer si il poti indruma tu a.i. sa nu ajunga sa prefere si el ce prefera copilul ala

creste si vede la altii jucarii cu sange monstri si varcolaci, aude in parc copii injurand, vede tot felul de lucruri aiurea dar tine de voi sa faca diferente intre bine si rau. nu poti controla tot ce vine in contact cu el

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-11-08 11:08:25)

Offline

 

#919 2013-11-08 11:45:03

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

al meu se uita la tv si il vedeam ca avea personaje care il speriau ca incepea sa planga.. de ex: crabul din mica sirena , si mai are un episod din jake si piratii care nu ii place, li se fac ochii alora mari, hipnotizati... si el incepe sa planga ... clar se sperie ... deci nu ii subestimati ca nu stiu ce-i aia monstrii...

smart eu nu-as spune ca sunt suparata pe el si mai ales nu as pleca de langa el ... tot o pedeapsa e si asta


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#920 2013-11-08 14:59:55

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Da, si yannick e mort dupa gummy bear, dar una din piese il inspaimanta asa urat face. Efectiv tremura de frica. Aia cu chocolate, dar nu inteleg de ce.. E la fel ca celelalte. Fuge la mine daca o aude si plange sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#921 2013-11-08 16:01:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

si stefan a avut cand era mic doua frici, din filmulete. intr-unul era imaginea unui elefantel desenat pe un cub de construit si in altul o maimuta (parca) ce plutea cu un balon. ce i se parea infricosator la ele nu stiu. la fel ca yannick reactiona si el.

Offline

 

#922 2013-11-09 00:43:23

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pfuu de curand si pe Rares l-a speriat un kk de caine...sunt pe youtube filmulete dinastea cu Old McDonald had a farm...sta ce sta zice : altul! Dand la altul incepe unul cu un caine care prezenta animalele alea...mamahh groazniiiic.o fatza maare si urata pe tot ecranul televizorului.s-a dus pe hol si urla "fiiiică" grater( si plangea. (Chiar intelege sensul cuvantului "frica"...)
Deci aveti grija daca ii dati la old mcdonald NU la aia cu nursery rhymes blabla.


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#923 2013-11-09 21:18:07

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Janis stiu filmuletul. Fiica-mii chiar ii place, mi-l cere mereu. Si ea zice altul cand nu-i place ce-i pun eu.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#924 2013-11-11 10:41:41

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

si lui R ii place ala cu old mc donald, de la nursery smile cred ca depinde de cum percepe fiecare copil imaginea.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#925 2013-11-14 16:07:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

fetele, ce ziceti de somnul de amiaza la copilul de 3 ani? Noi ne chinuim rau de tot, de ex. azi e a 2a zi consecutiv fara somn, nu il pot convinge neam sa doarma, cu amenintari, cu "iti arunc jucariile pe geam daca nu te culci", cu spus 3 povesti lungi si tot refuza sa adoarma, nu vrea!!!!!!!!,   grater  ijmi spune ca nu e obosit insa seara pe la 5-6 aproape cade din picioare, sta cu privirea pierduta si nimic nu ii convine, e nervos, morocanos, nu ne intelegem eu el. Nu stiu ce sa mai fac, cum sa procedez. Citesc acum articole pe net despre asta, vreau sa stiu cat e e important somnul asta sa stiu daca insisit in directia asta sau il las fara sa doarma. daca ii face rau lipsa somnului in vreun fel, incerc in continuare, insa ma tem ca nu stiu cum sa procedez. Mai am un pic si il ameinint ca il bag in sacul vrajitoarei yikes efectiv nu mai stiu ce sa ii zic, cum sa il culc. El din 7 zile, cam in 3 doarme, in 4 nu. I-am dat si vreo 2 la fund, m-a exasperat zilele trecute, am ajuns la capatul puterilor  din cauza ca nu ma pot concentra doar pe S fiindca e si bogdan de care ma ocup, iar Sebi a vazut ca "merge" si fara somn, si insista sa nu doarma.

Heeeelp!  sad

Offline

 

#926 2013-11-14 16:15:15

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass, e chiar un chin somnul cand nu ti-e somn. Pana tarziu ma obligau si pe mine sa dorm la amiaza si efectiv nu puteam, de mult ce ma foiam sa-mi gasesc o pozitie si sa tin geana pe geana ma ridicam din pat cu dureri de cap. La fel e si acum.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#927 2013-11-14 16:27:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass, si la noi tot cam asa este, cu diferenta ca eu nu mai insist. tot  pe la 5-6 are si Stef o perioada de moleseala, somnolenta acompaniata cu irascibilitate dar la un moment dat o depaseste si e din nou super fresh.  noaptea doarme 8 ore daca doarme ziua si 10 ore daca nu doarme ziua. deci el doarme cat are nevoie per total.

Offline

 

#928 2013-11-14 16:32:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Am avut si noi aproape 2 saptamani in care ne-am luptat s-o culcam de pranz. Plus ca adormea si seara foarte greu. Eu am pus pe seama tratamentului cu Salbutamol si sper sa nu se mai repete... sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#929 2013-11-14 16:44:13

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

multumesc pt raspunsuri!  puss

kate, dar ea e miiiica, nu e acelasi lucru. eu voiam mai mult sa stiu de la mamicile de toddleri (3-4 ani) cum e treaba. uite eu la Bogdan nu insist niciodata cu niciun somn ( el inca are 2 somnuri pe zi, unul de la 11 dim de o ora, si inca un somn pe la 4 ) . cand e asa mic il las sa-si aleaga singur cand si cat doarme. Insa la 3 ani, si avand un somn de 2-3 ore in mod normal, sa si-l scoata asa ... parca nu -mi convine.  sad  Si in plus, se vede ca nu e el bine fara somn, exact cum zice si garga, e molesit , irascibil, plange din orice insa apoi ii trece si e din nou fresh dar seara dupa baie adoarme instant, deci cum pune capul pe perna a inceput sa si viseze. Asta imi zice ca nu e f ok pt creier, sa fie ATAT de obosit, starea aia nu face bine unui copil.
Asa ca, cum e mai bine oare, insist cu somnul si il oblig, eventual il amenint/pedepsesc ( de ex. acum de o ora nu vorbesc cu el, deloc!) si risc sa fie traumatizat pe viitor de ideea de somn in general neutral sau il las in pace , dar trebuie sa intreb niste medici buni daca nu cumva e periculos pt sanatatea lui fizica si mentala sa stea in starea aia , fara somn.
Voi ce ziceti?

Offline

 

#930 2013-11-14 16:46:56

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

noi nu, dormim la pranz , cred ca fara somnul de pranz ar fi jale, si pe mine copil fiind m-a obligat sa dorm pana tarziu, dar de obicei imi era si somn, rar nu puteam adormi.

eu am o prietena cu fetita de 3.9 ani, de pe la 2 ani al ei e jale cu adormitul, super super greu adoarme, de pa la 3 ani si mai greu, iar de pe la 3.6 ani au lasat-o balta, nu doarme la pranz, decat uneori cand e la gradi ( se duce cam rar ca e tot mereu racita), dar seara la 9 pica lata in 5 minute, pana atunci e fresh.
la tine e nasol ca se molesteste pe la 5, nu-l poti culca de seara la ora aia, offf e greu ...preitena mea s-a chinuit saraca rau, ajunsese si mai avea un pic sa faca depresii de la oboseala si chinul cu adormitul...acum mai are si bebe 2 si daca au gasit solutia asta  e ok.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#931 2013-11-14 16:49:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pass, sincer, eu nu mi-am pus problema asa. nu cred ca nu vrea, cred ca nu ii este suficient de somn ca sa-l tenteze ideea de somn, .si-l las in pace. cand vrea bine, cand nu, iarasi bine.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.