homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-50


#932 2013-11-14 16:50:32

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

da, sunt stresata si eu. nu stiu cum e bine pt el, sa il bat la cap cu somnul asta de amiaza sau sa il las in pace, desi nu stiu cat e de periculos sa nu doarma, sa nu aiba si o pauza de odihna... sad e greu, e asa de cand a aparut Bogdan, de cand nu am mai reusit sa il culc, de multe ori eram cu Bogdan la tzatza si |Sebi  era in camera la joaca si nu il puteam culca, i-am mai sarit peste somnuri si a vazut ca merge si asa, si nu mai vrea mereu somn, iar cand reusesc sa il culc, e cu "cantec" lol cu promisiuni, ca mergem nush unde cand se scoala, sau ca facem nu stiu ce chestie, uneori ii zic ca ramane pitic daca nu doarme... vai de noi. e Fff greu.

pai garga, dupa ce il culc baga 3 ore, uneori si mai mult daca il las, deci clar era obosit, nu? altfel nu ar dormi deloc  spranceana


UITATI ce am gasit, deci e exact cum banuiam, are nevoie de pauza aia organismul lui  sad sad sad



Care este v?rsta la care se poate renunța la somnul de pr?nz?

?ncep?nd cu v?rsta de 3 ani, copiii pot ?ncepe să renunțe la somnul de zi, ?nsă mai ?nt?i trebuie să tragem concluzia că au ajuns cu adevărat ?n această etapă. Iată cum știm că au ajuns la acest moment:

- Copiii trebuie sa fie consecvenți ?n alegerea lor trei săptăm?ni la r?nd. Dacă din c?nd ?n c?nd mai "sar" peste un somn, nu se consideră că au renunțat la somnul de pr?nz.

- Asigurați-vă că pot rezista p?nă la somnul de seară fără probleme. Ideea este că, dacă pierd somnul de pr?nz și devin m?r?iți după-amiaza, cu un comportament problematic, este un semn că ?ncă nu suntem acolo, corpul lor ?ncă mai are nevoie de somnul de pr?nz și nu este capabil să reziste at?tea ore fără somn.

- Fiți siguri că motivul pentru care renunță la somnul de pr?nz nu este cauzat de oboseală. Nu trebuie să păstrăm aceeași oră de somn ca atunci c?nd copilul dormea și de pr?nz, căci copiii devin obosiți peste măsură, pot apărea treziri nocturne, pot căpăta un comportament problematic, tulburări de concentrare, se poate observa scăderea sistemului imunitar, lipsa coordonării (sunt ?mpiedicați), probleme să adoarmă (at?t la somnul de pr?nz, c?t și cel de seară). Așadar, copiii intră uneori ?ntr-un cerc vicios din cauza oboselii, așa că ideal este să fiți atenți la semnele de somn pentru a evita acest lucru.

Cum spuneam și mai devreme, dacă la un moment dat copii "sar" peste somnul de pr?nz, este foarte important să fim atenți la semnele pe care cei mici ni le dau spre seară, căci nevoia lor de somn răm?ne aceeași. Dacă un copil se culca, de obicei, la ora 21, dar acum nu mai doarme cele 1,5 ore la pr?nz, e posibil să-l ?nt?mpine pe Moș Ene la 19.30.

Dar, chiar și c?nd renunță la somnul de pr?nz, vă recomand să respectați "ora de odihna", timpul ?n care copilul stă la el ?n cameră, se joacă liniștit, stimulii sunt mai reduși, iar voi aveți și ceva timp pentru voi.

Sunt copii (puțini la număr) care dorm ?n timpul zilei și după v?rsta de 6 ani. ?n perioada adolescenței, mulți dintre ei se vor re?ntoarce la somnul de la pr?nz.

SFAT: nu considerați că, pe masură ce cresc, nevoia de somn a copiilor scade dramatic, pentru că nu este adevărat. Ei evoluează foarte mult, fac efort fizic și psihic intens, ceea ce atrage nevoia de somn. Un copil de 2-3 ani are nevoie de 12-14 ore de somn, iar unul de 3-5 ani ?ntre 11 si 13 ore.

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-11-14 16:54:59)

Offline

 



#933 2013-11-14 17:23:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu pot sa incerc si 3 ore sa-l culc, daca nu vrea, nu vrea. cand ii e somn cere singur. de unde deduc ca nu e cazul sa ma bag. mie mi-ar conveni sa doarma (mi-as dori enorm, mai exact smile ) dar n-am ce face.

Offline

 

#934 2013-11-14 18:27:10

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pass eu am amintiri traumatizante pe tema asta sad Imi aduc aminte ca pe la 3-4 ani ma obligau ai mei sa dorm la pranz si era un chin pentru ca aveam foarte multa energie si de cele mai multe ori sfarseam prin a sta cu ochii pe pereti. E groaznic sa trebuiasca sa stai in pat daca nu ti-e somn sad
Nu stiu, daca refuza sa se culce incearca sa il lasi sa se joace sau sa ii citesti povesti incat sa stea cat de cat potolit. Daca alearga toata ziua normal ca seara la 5-6 ii cad ochii in gura smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#935 2013-11-14 18:53:41

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Nici eu nu dormeam dupamiaza. Adormea dadaca langa mine ca o extenuam, iar eu nu aveam nicio treaba. Se juca cu mine, incerca sa ma oboseasca, imi citea, nimic nu reusea. De cand ma stiu, pana prin clasa a 9-a cred, nu am dormit dupamiaza


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#936 2013-11-14 20:49:44

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

multam pentru sfaturi, pareri. Azi am fost nevoita sa lipsesc de acasa la ora pranzului si a stat cu mama vreo 2 ore. Pe langa faptul ca s-a inteles cu el de minune, fara crize si alte istericale, a mancat DIN SCAUNUL LUi de masa, frumos, toata supa. Cu mine nici macar nu vrea sa deschida gura daca nu-i pun filmulete... nustiu

Pas, si al meu tot incearca sa-si impinga somnul spre ora 3 , 3.30. Nu-mi convine, caci seara s-ar culca la miezul noptii. Eu la maxim 13 ii dau pranzul si apoi il pun in pat. De adormit nu adoarme imediat, desi se trezeste la 8. De obicei ma jigareste cat pofteste, se satura si se culca apoi. Dureaza intre 30 min -1 h  toata treaba asta.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Publicitate


loading...

#937 2013-11-14 22:32:26

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass nu am citit tot..dar sfatul meu : gradinita! Stiu ca esti impotriva dar le place rutina de acolo..vorbeam si cu o mamica educatoare mai asta vara in parc...ca se invata,se iau dupa copii..
Toate mamicile sunt multumite ca acasa aveau program dat peste cap si la gradi dorm...ca se iau dupa ceilalti...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#938 2013-11-15 10:45:39

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Si eu zic ca Janis.
La Natalia nu ii obliga sa doarma, mi-a si zis coordonatoarea, daca vor sa doarma bine, daca nu, nu. Stau la sala de joaca si sunt supravegheati acolo.
Dar, dupa 2 saptamani de chin cu adormitul si la pranz si seara (Salbutamol a luat doar in prima saptamana), de luni, de cand merge la cresa, doarme Natalia la pranz iar seara adoarme la ora ei obisnuita (21:00) in maxim 15-20min.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#939 2013-11-15 13:51:41

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

stiu, partea buna este ca vede la altii si "se ia" dupa ei, va dormi etc, dar tot nu sunt impacata eu cu ideea de gradinita. si in plus, inca un an nu il dau, deci undeva la 3 ani si 10 luni va merge. gradinita e in continuare vazuta ca solutie de compromis, adica n-ai ce face cu copilul ca nu ai bunici pt el sau bona, si pleci de acasa tu si sotul 8 ore pe zi, da, ok, dar in rest... eu nu s de acord cu ea ca idee de a "socializa" copilul.
Nu stiu, poate daca merge peste 1 an va avea programul impus acolo insa pana atunci nu stiu ce solutii sa gasesc, sa fie ok pe toate planurile. Nu merge cu mita, lol il duc nu stiu in ce parc daca doarme, pt ca pur si simplu imi spune ca nu vrea, daca tre sa doarma alege sa stea in casa decat sa mearga undeva unde ii place f tare.  signof10  e asa capos, Doamne Sfinte! si smecher, ma pacaleste mereu. Mi-a spus ca daca il iau la sala de sport cu mine ( eu merg pe la 4-5), doarme la pranz. Apoi cand ne punem in pat imi spune ca "mai bine mergem acum la sport si dolm cand vin", negociaza la sange somnu', credeti-ma ca nu merge nicicum, oricum l-as lua nu iese ca mine. Acum i-am dat sa manance o supa si i-am adus si niste musaca si a zis ca nu vrea si musacaua, apoi am zis ok, atunci hai sa dormim daca nu mai vrei sa mananci si a zis Nuuuu, vreau sa mananc!. Ok, l-am pus iar la masa si a zis da' nu vreau. Zic bine, hai inapoi in pat. Ajunsi in pat imi zice ca vrea sa manance da nu musaca ci inca o data supa. ... cedez si il duc iar in bucatarie unde ii pun din nou supa, se uita la ea si imi zice ca nu vrea supa ca "am mancat deja supa". Fetelor, asta e un mic exemplu, negociem si discutam pana la 4 cand oricum e prea tarziu ca sa il mai culc si ii zic ca asta e, inca o zi in care a facut doar ce a vrut el. Ma supar, ii zic ca sunt suparata si sa ma lase in pace si vine la mine cu degetele in forma de inimioara sau cu ceva desenat dragut ca sa ma inmoaie, si ma intreaba daca mi-a trecut supararea. Ii zic da, si aia e. .. A castigat,  kapitulation  ..
Nu stiu cum sa il mai iau.
Copiii pe care ii stiu eu de varsta cu el sunt docili, ori le-au impus somnul cu forta, cu pedepse sau mai stiu eu cum ( si palme la fund si amenintari), ori merg la gradinite si respecta un program, ori nu stiu, dar la noi nu merge nicicum
O iau cu capul.
Si toate astea in timp ce B plange in tarc ca nu ma pot ocupa si de el...  sad

Offline

 

#940 2013-11-15 14:24:50

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass lasa-l asa.cu riscul maraielii de.la 5-6.lasa-l...
Vecina mea fi-sa de 2ani si 2luni deja face aceleasi fite la somn.o culca cand o ia pe ea.chiar si la 5 ,se trez la 7 si tot la 10 adoarme.asta e,lasa-l cand o vrea....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#941 2013-11-15 14:30:40

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pai el nu vrea deloc pana seara. dar ce ma fac daca nu e bine pt el sa stea fara somn?  sad

Offline

 

#942 2013-11-15 14:37:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass, noaptea cat doarme? cu si fara somn de pranz.

Offline

 

#943 2013-11-15 14:39:27

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass al meu cand era bebelus a stat pana la 3luni fara somn ziua.noaptea 7-8-9 ore.nici dupa 3luni nu a dormit bine dar macar somnuri scurte baga.nu cred ca l-a afectat tare din moment ce e destept,il vad eu acum smile
Mama mi-a zis ca de la 3ani nici eu nici sormea nu am mai dormit la pranz si ne-a lasat asa.nu mergeam la cresa deci bateam asfaltul la bloc.
Nu sunt (prea tare lol ) afectata psihic rotfl2


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#944 2013-11-15 14:55:37

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

muuulti copii renunta undeva dupa 3 ani la somnul de zi. eu chiar nu pot sa cred ca ii afecteaza nedormitul ziua atata timp cat vine de la ei.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2013-11-15 14:56:04)

Offline

 

#945 2013-11-15 14:55:49

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Cm 7-8-9 ore, ca tu ziceai ca la 7 - 7:30 ii culci? Doar nu se scoala la 3...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#946 2013-11-15 14:59:16

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Deno eu am spus nu pass.
Rares cand avea 1luna se culca la 12 noaptea si se trezea la 7 sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#947 2013-11-15 15:04:16

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Janis rotfl2)))))
E clar, la nebuni cu mine...

Pass, scuze, crededam ca ai scris tu si ai calculat gresit.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#948 2013-11-15 15:05:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

nu ii culc la 7 jumate, la ora aia abia gatesc cina ori le dau sa manance.  neutral 
, Bogdan 8jumate-9 iar S daca doarme la pranz il culc pe la 9 jumate-10, iar daca nu doarme, pe la 9.

garga, Sebi doarme de la 9-10 pana dimineata la 7-8.

janis, cand sunt bebelusi isi modifica f mult orele de somn, intervalul, Sebi cand era de o luna nu dormea ziua, nu punea geana pe geana, am deschis si un topic aici (despre somnul sugarului) unde ma plangeam ca nu prea doarme.

Offline

 

#949 2013-11-15 15:39:18

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass, stiu ca pt. tine e frustrant, dar am tras o portie de ras cand am citit ce "negociator" ai.  rotfl Copilul asta o sa joace fetele pe degete cand va creste.

On topic, cred ca nici nu m-as mai chinui daca as vedea ca nu vrea si pace.  nustiu  Stiu ca are nevoie de somnul ala, ca e sanatos sa doarma, etc., dar nici daca te enervezi nu castigi nimic. sad
A mea daca adoarme dupa 3 si doarme o ora - doua, adio, somn seara. Pana la 11-12 nu-mi adoarme, iar a doua zi e megamaraita.
Sincer, uneori prefer sa nu doarma la pranz si sa cada lata seara, decat sa-i decalez somnul de pranz.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#950 2013-11-15 16:09:33

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Pass, eu as zice sa il lasi in pace ziua daca nu vrea si nu vrea, iar seara sa il culci mai devreme, cand ii e lui somn, chiar si la ora 19- 20.00. Cred ca o sa doarma oricum pana a doua zi dimineata pt ca recupereaza somnul pierdut ziua. Eu asa as face.

Am o prietena cu 2 baietei mititei (1 an si jumatate intre ei) si nu dorm ziua deloc, dar seara adorm la 7.30 pana a doua zi dimineata la 7. Si sunt f bine asa...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.